https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-brno-kvuli-nestabilnimu-svahu-musela-zavrit-cestu-k-ledni-medvedici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Brno kvůli nestabilnímu svahu musela zavřít cestu k lední medvědici

9.9.2023 00:12 | BRNO (ČTK)
Lední medvěd v ZOO Brno.
Lední medvěd v ZOO Brno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Brno
Brněnská zoologická zahrada musela kvůli nestabilnímu svahu uzavřít cestu k expozici lední medvědice, návštěvníci proto oblíbenou šelmu nyní naživo neuvidí. Zvířata jsou ale v pořádku a nebezpečí jim nehrozí, informoval mluvčí zoo Michal Vaňáč.
 

Zahrada cestu uzavřela na základě odborného posudku a rozhodnutí příslušného stavebního úřadu. Důvodem je nestabilní svah za voliérou orlů východních. "Stav svahu se monitoruje řadu let. V poslední době se výrazně zhoršil a bohužel dospěl do stádia, které ohrožuje zdraví lidí. Ve spolupráci s vedením zoo hledáme řešení, jak situaci vyřešit a cestu co nejdříve opět zpřístupnit. Pokud by se zájemci chtěli na lední medvědici Coru přesto podívat, mohou si otevřít webové stránky zoo, kde nepřetržitě funguje přímý přenos z její expozice," uvedl náměstek primátorky města Brna Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

"V tomto případě nebylo na co čekat. Komunikaci jsme uzavřeli v úterý odpoledne hned po doručení rozhodnutí stavebního úřadu. V něm odborník varuje před nestabilitou svahu, která ohrožuje návštěvníky i zaměstnance. Sesuv je stále aktivní, může tak kdykoliv dojít k nečekanému uvolnění kamene," uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová..

Vaňáč uvedl, že všechna zvířata jsou v pořádku a nebezpečí jim nehrozí. Orla východního zoo přesunula, zamířil do liberecké zoo. Medvědice zůstala v expozici.

Cora se u návštěvníků těší značné oblibě. V minulosti se stala matkou pěti medvíďat, zvláště ta první z nich, dvojčata Bill a Tom, se v roce 2008 stala velkou atrakcí. V roce 2012 se pak narodili Kometa a Nanuk, naposledy v roce 2015 medvědice Noria. Expozice ledních medvědů je opravená, od roku 2020 se zvětšila plocha i hloubka bazénu, novinkou byl vybudovaný vodopád.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist