Zoo Ostrava po rekonstrukci zpřístupnila zadní část pavilonu Tanganika
Právě tato část se dočkala rekonstrukce jako první už v roce 2011. O pět let později dala zoo přestavět prostřední spojovací část objektu, kde vznikla expozice pro menší zvířata s převráceným světelným režimem nazvaná Noční Tanganika. Návštěvníci díky převrácenému režimu mohou zvířata pozorovat v době jejich aktivity.
"Vzhledem k tomu, že rekonstruovaná část bezprostředně sousedí s touto expozicí, museli být všichni obyvatelé Noční Tanganiky přemístěni do zázemí, a proto byla i tato část po dobu stavebních úprav nepřístupná. Lidé se tak mohou opět těšit na damany stromové, komby Garnettovy, pasumce elektrické a další noční tvory. Vrátil se také osinák africký, hlodavec příbuzný dikobrazům," doplnila mluvčí.
Nyní otevřená zadní část objektu je zatím obydlena zvířaty jen částečně. "Prostory po slonech a nosorožcích byly zásadně přebudovány pro mnohem menší zvířata, která ale žijí v početných koloniích. Jsou to mangusty žíhané. Tyto šelmy z čeledi promykovitých žijí v rodinných skupinách, které mohou mít až 40 členů. Jsou aktivní přes den, v noci odpočívají ve vlastních vyhrabaných zemních norách, kde rodí i mláďata," řekla mluvčí.
V nově vybudovaném expozičně-chovatelském zařízení mají zvířata kromě volného prostoru k dispozici i nory, do kterých návštěvníci na několika místech mohou nahlédnout skleněnými průhledy. "Aktuálně je obývá skupina pěti samců. Až se v novém prostředí zabydlí, dovezou k nim pracovníci zoo samice," řekla Nováková. Naproti expozici mangust zůstala umístěna kostra hrocha, vedle ní ještě zbývá dobudovat nové akvárium o objemu 7000 litrů.
reklama