Zpracovatelé požadují zrušení cel na dovoz řepky
Důvodem je podle Janů rozdílná situace v letošní produkci řepky v ČR a ve světě. Zatímco totiž v ČR lze očekávat v porovnání s loňským rokem nižší produkci této komodity, neboť porosty ozimé řepky jsou i podle vyjádření zemědělců poškozeny a část jich bude nutné zaorat, v zahraničí tomu bude podle stávajících statistik naopak. Domácí zpracovatelé by pak buď museli nakupovat řepku na domácím trhu za vyšší ceny, nebo ze zahraničí dovážet za ceny zvýšené o clo. V obou případech by byli znevýhodněni oproti zahraniční konkurenci, neboť by pracovali s dražší surovinou. "Cla by měla padnout již s ohledem na to, že v květnu příštího roku padnou stejně vstupem ČR do EU," zdůraznil Janů.
V EU se přitom podle Janů očekává letos zhruba o deset procent vyšší produkce řepky než loni, celkem asi 10,2 milionu tun. "Jen v Německu by mělo být letos řepky 4,7 milionu tun, v loňském roce činila produkce Německa 3,85 milionu tun," konstatoval Janů. Za oceánem je navíc podle jeho slov prognózována velmi dobrá sklizeň olejnatých semen, především sóji v Argentině a Brazílii. Na ceny řepky má přitom sója značný vliv. "První zboží z Brazílie bude v Evropě již koncem března," upozorňuje Janů.
Současná cena tuny řepky franko naložený vagón činí podle Janů zhruba 7700 korun za tunu. Obdobná cena pro novou sklizeň 2003 činí u termínových obchodů ale jen 6650 korun. Pád cen olejnin v zahraničí potvrzuje i komoditní zpravodajství burzovní a makléřské společnosti Colosseum. Počátkem ledna se například sojové boby propadly na Chicagské komoditní burze o desítky centů za bušl, v polovině ledna šla na kanadské komoditní burze cena řepky dolů o několik kanadských dolarů.
reklama