Zprávy / KlimaNa Labi v Ústí nad Labem platí stav ohrožení, řeka stále stoupá29.1.2002 13:26 | ÚSTÍ NAD LABEM
(ČIA)
Toky na Českolipsku již překonaly kulminaci29.1.2002 10:28 | ČESKÁ LÍPA
(ČIA)
Zákon IPPC čeká na zákon o ovzduší18.1.2002 12:25 | PRAHA
(EkoList)
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) dnes ráno před novináři připustil, že Senát včera vrátil zákon o integrované prevenci a omezování znečištění (IPPC) Poslanecké sněmovně právem, protože došlo k časovému nesouladu s projednáváním zákona o ovzduší. Senátoři zákon IPPC neschválili, protože odkazuje na ještě nepřijatý zákon o ovzduší. Ten přijde na řadu jednání pléna Senátu až 31. ledna.
![]() Životní prostředí na přelomu milénia11.1.2002 11:10 | PRAHA
(EkoList)
Rozloučili jsme se s prvním rokem nového tisíciletí a zrekapitulovali jsme úspěchy a nezdary. Podobně tak vláda ve Zprávě o stavu životního prostředí za rok 2000, předložené ministerstvem životního prostředí (MŽP). Kvalita ovzduší se dlouhodobě lepší - v porovnání s jinými zeměmi ale máme co dohánět. Za kladné můžeme považovat déletrvající tendence snižování emisí hlavních znečišťujících látek.
![]() EU a USA se na snižování emisí nedohodly ani v Ottawě8.12.2001 12:00 | PRAHA/OTTAWA
(EkoList)
Narychlo sjednaná dvoudenní jednání o konkrétních postupech plnění Kjótského protokolu, která včera skončila v kanadském hlavním městě Ottawě, byla opět neúspěšná. Kanadské setkání bezprostředně navazovalo na před dvěma týdny ukončenou 6. konferenci stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách, na níž ani po takřka čtrnácti dnech nebyli představitelé 180 zemí schopni najít společný konsensus ve svých požadavcích. Konkrétní odpovědi na otázku "jak bude možné snižovat emise" zůstaly v Haagu utopeny ve sporech mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Představitelé obou těchto stran se proto sešli v Kanadě, aby - jak sami říkají - zaplnili "zbývající mezeru", když už v Haagu bylo blízko k dohodě.
![]() Kofi Annan je krachem jednání v Haagu zklamán30.11.2001 15:41 | PRAHA/NEW YORK
(EkoList)
Velké zklamání a obava, že Kjótský protokol nakonec nemusí nikdy začít skutečně platit - to jsou pocity generálního tajemníka OSN Kofi Annana ze závěrů 6. konference signatářů Rámcové konvence OSN o změnách klimatu. Ta skončila v sobotu 25. listopadu v nizozemském Haagu bez náznaku jakéhokoli konsensu.
![]() TN Sofres: Občané nechtějí energii z nafty a uhlí29.11.2001 13:29 | PRAHA
(ČIA)
S využíváním nafty a uhlí jako energetických surovin nesouhlasí většina obyvatel České republiky. Naopak zemní plyn, vodní proud a štěpení atomu jsou většinou lidí schvalovány jako vhodné energetické zdroje. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedl agentura Taylor Nelson Sofres Factum.
![]() Cesta k ratifikaci Kjótského protokolu otevřena27.11.2001 18:27 | PRAHA
(EkoList)
Časně ráno 10. listopadu skončilo v marockém městě Marrákeš jednání 7. konference smluvních stran (COP 7) Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Cíle, kterým bylo převedení obecné politické dohody o Kjótském protokolu do konkrétních formulací, se nakonec podařilo dosáhnout.
![]() Kužvart: Kolaps v Haagu může mít dopad na českou ekonomiku26.11.2001 14:00 | Praha
(EkoList, ČTK)
Za nepříjemný nejen pro Českou republiku považuje ministr životního prostředí Miloš Kužvart neúspěch 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu. "Bezprostřední vliv na republiku mít nebude. Může se to však nepříznivě odrazit v ekonomické oblasti, neboť Kjótský protokol má význam pro růstové impulsy celé České republiky," řekl včera ministr ČTK.
![]() WCD: Velké přehrady znamenaly rozvoj, ale také bídu a ničení životního prostředí21.11.2001 15:18 | PRAHA/NEW YORK
(EkoList)
Světová komise pro přehrady (WCD) po roční práci zveřejnila studii "Přehrady a rozvoj: Nový rámec pro rozhodování". Podle předsedy komise Kadela Asmala jde o první skutečný příklad spolupráce mezi diplomaty, odborníky, nevládními organizacemi, podnikatelskou sférou a finančními institucemi. "Velké přehrady nikdy nebyly prostě dobré nebo špatné, ale příliš často byly vykoupeny příliš draze nejrůznějšími negativními dopady na lidi a na životní prostředí," shrnuje ve stručnosti závěry týmu WCD Kadel Asmal.
![]() Po šesti dnech konference v Haagu nadále přetrvávají rozpory19.11.2001 15:30 | PRAHA
(EkoList)
Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách v Haagu vstupuje dnešním dnem do své druhé poloviny. V konferenčních sálech nadále přetrvávají rozpory v názorech jednotlivých delegací. Svět v Haagu se stále zřetelněji rozděluje na dva tábory - první vedou především Spojené státy, Kanada a Japonsko, druhý tvoří Evropská unie, rozvojové země a ostrovní státy, nejvíce ohrožené změnami podnebí.
![]() Jednání v Haagu se urychlují, o propadech se rozhodne dnes16.11.2001 14:05 | PRAHA
(EkoList)
Podle pozorovatelů z řad nevládních organizací se tempo jednání na konferenci OSN o klimatu v Haagu od prvního dne (pondělí) neustále zrychluje. EkoListu to dnes potvrdil Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA, které je českou "filiálkou" největší světové ekologické organizace Friends of the Earth (FOE, Přátelé Země). "Jednání probíhají ve dne v noci, oficiální zahájení proběhlo jen v nejnutnější míře, od té doby se takřka nepřetržitě jedná," popisuje Kotecký atmosféru v Haagu, jak vypadá podle aktivistů FOE. Přesto se haagská jednání nevyhnou řadě velmi sporných okamžiků. Jedním z nich je role tzv. "propadů" ("sinks") - tedy jakýchsi náhradních opatření, která sekundárně snižují obsah skleníkových plynů v atmosféře. Takovými "propady" jsou například lesy. O "propadech" budou delegáti jednat právě dnes.
![]() Česká příroda na konci století15.11.2001 15:41 | PRAHA
(EkoList)
Ve středu 11. října schválila vláda Zprávu o životním prostředí České republiky za rok 1999, kterou zpracovalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Poté, co jsme její obsah přiblížili čtenářům tištěného EkoListu, přinášíme shrnutí komentáře ke Zprávě i čtenářům EkoListu po drátě.
![]() COP6: Pronk vyzval k předběžné opatrnosti14.11.2001 20:45 | HAAG/PRAHA
(EkoList)
Nizozemský ministr životního prostředí Jan Pronk byl na včerejším zahajovacím jednání 6. konference (COP6) stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC) v Haagu oficiálně zvolen předsedou COP6. Vyzval při té příležitosti především k dodržování principu předběžné opatrnosti. Připomněl přitom příklad Montrealského protokolu. "Bylo dobře, že jsme ozón ničící látky zakázali s předstihem. Ani v otázkách klimatu nesmíme čekat - nebo skončíme tak, že budeme žít jen proto, abychom odvraceli účinky klimatických změn," varoval Pronk.
![]() Kofi Annan: Kjótský protokol musí platit od roku 200214.11.2001 14:44 | HAAG/PRAHA
(EkoList)
Generální tajemník OSN Kofi Annan se "virtuálně" zúčastnil včerejšího zahajovacího ceremoniálu světové konference o klimatu v nizozemském Haagu, když promluvil k delegátům zaslaným video poselstvím. "Musíte na svém jednání učinit nezbytné kroky k tomu, aby Kjótský protokol začal být v roce 2002 reálně naplňován," řekl nejvyšší představitel OSN a dodal, že v opačném případě bude vážně ohrožena udržitelnost budoucnosti lidského života na Zemi.
![]() Aktivisté chtějí proměnit Haag v antinukleární město14.11.2001 14:15 | PRAHA
(EkoList)
Včerejší den byl pro nizozemský Haag nejen dnem zahájení 6. Konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (COP6), ale i dnem antinukleárních aktivit. Tento přívlastek vtiskly 13. listopadu holandská nevládní organizace WISE (World Information Service on Energy, Světová informační služba o energii) a americká NIRS (The Nuclear Information and Resource Service, Jaderná informační a zdrojová služba).
![]() Češi prý budou v Haagu radikální14.11.2001 11:34 | PRAHA
(EkoList)
Česká delegace bude na světové konferenci o změnách klimatu hájit radikálnější postoj ke Kjótskému protokolu z roku 1997. EkoListu to dnes potvrdil ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD). V Haagu včera začala jednání v rámci 6. konference stran Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (COP6). V průběhu COP6 by měla být konkretizována opatření ke snižování emisí tzv. skleníkových plynů. ČR bude podle ministra Kužvarta patřit k těm státům, které budou hájit závaznost požadavků, které ze tři roky starého Kjótského protokolu vyplývají.
![]() Češi ratifikovali Kjótský protokol jako první ze zemí Visegrádu13.11.2001 11:07 | PRAHA
(EkoList)
Ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) dnes EkoListu znovu potvrdil informaci z minulého týdne, že Česká republika úspěšně dokončila ratifikaci Kjótského protokolu, který má zajistit pravidla pro redukci tzv. skleníkových plynů na globální úrovni. ČR se tak stala první zemí ze států Visegrádské čtyřky (V4) a třetí průmyslově vyspělou zemí (po Rumunsku a Kypru), která protokol ratifikovala.
![]() V Haagu půjde především o mezinárodní emisní spolupráci13.11.2001 08:00 | PRAHA
(EkoList)
Jednání o změně klimatu jsou širokým komplexem vzájemně propojených technických a politických záležitostí. Není možné naprosto jednoznačně určit, které z nich jsou prioritní, a které budou hrát hlavní roli v Haagu na 6. konferenci stran Rámcové úmluvy o klimatických změnách OSN (tzv. COP6). "O úspěchu haagské konference bude možné mluvit, jen když dojde ke shodě ve všech záležitostech," píše se v tiskovém prohlášení k COP6, která právě dnes začíná. Co se vlastně dá od setkání v Haagu čekat?
![]() Vědci se shodli na lidském podílu na klimatických změnách26.10.2001 14:40 | PRAHA
(EkoList)
Lidská činnost "podstatně ovlivnila zvýšení globálních teplot v posledních padesáti letech." Shodli se na tom vědci z Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) ve shrnutí závěrů tři roky trvajícího výzkumu. Text shrnutí se podařilo získat reportérům deníku The New York Times (NYT), který o jeho obsahu dnes informoval. Podle NYT má kompletní zpráva 1000 stran, proto autoři z IPCC vypracovali Shrnutí, jež rozeslali vládám více než 150 zemí, které se v polovině listopadu sejdou v nizozemském Haagu na 6. konferenci stran signatářů Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (COP6).
![]() Svitavští zemědělci část sklizně obilovin zaorali24.10.2001 13:35 | SVITAVY
(ČIA)
Více než pět set hektarů letošní sklizně, což představuje asi jedno procento osetých ploch, byli letos nuceni zaorat zemědělci na Svitavsku. Mnohem větší ztráty ale místní zemědělci zaznamenali na kvalitě sklizně, protože špatné počasí s četnými srážkami koncem léta a počátkem podzimu způsobily nezvyklé prodloužení žní až do druhé poloviny října. Uvedl to dnes pro ČIA ředitel Agrární komory ve Svitavách Josef Gracias s tím, že ztráty jen na obilovinách se na okrese odhadují na zhruba šedesát milionů korun.
![]() V Marrákeši by měla být dokončena dohoda o ochraně klimatu11.10.2001 16:00 | MARRÁKEŠ/PRAHA
(EkoList)
V marockém Marrákeši se v pondělí 29. října sejdou zástupci téměř 180 vlád světových zemí, aby se zde pokusili dohodnout definitivně na naplňování závazků, plynoucích z Kjótského protokolu. Konference potrvá až do pátku 9. listopadu. Bude to už sedmé zasedání Rámcové konvence OSN o změnách klimatu (COP7 UNFCCC), jejíž signatáři se v roce 1997 dohodli právě na znění Kjótského protokolu. Ten má být prvním krokem mezinárodního úsilí o boj proti klimatickým změnám.
![]() OSN varuje před mizením přirozených lesů4.10.2001 15:54 | PRAHA/ŽENEVA
(EkoList)
Tropické země ztrácejí nadále své přirozené lesy, a to velmi vysokou rychlostí, varuje Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Velmi znepokojující data obsahuje její publikace "Stav světových lesů 2001" (SOFO), kterou FAO včera v Ženevě zveřejnila. FAO vydává podobnou publikaci každé dva roky.
![]() Právo: Jaderná energie je podle expertů EU nejlevnější4.9.2001 09:21 | PRAHA
(ČIA)
Evropská unie (EU) by neměla zavrhovat atomové zdroje, protože jaderná energie neprodukuje téměř žádné emise skleníkových plynů. Uvádí to dnešní vydání deníku Právo s odvoláním na zprávu Komise pro průmysl, vnější obchod, výzkum a energii EU. Deník cituje člena komise Giles Richestera, který vyzývá unii, aby zachovala "realismus v jaderné otázce a zásadní finanční podporu výzkumu nových technologií, jako je jaderná fúze."
![]() Ministerstvo souhlasilo s výstavbu čtyř energetických bloků31.8.2001 08:03 | TŘINEC
(ČIA)
S projektem společnosti Slezská energetika na výstavbu čtyř energetických bloků v Třinci a Stonavě vyslovilo v uplynulých dnech souhlas ministerstvo životního prostředí. Nyní je třeba dokončit územní řízení, jež by mělo být uzavřeno v prosinci letošního roku.
![]() Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlas s výstavbou nových elektráren29.8.2001 12:29 | PRAHA
(ČIA)
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyslovilo souhlasné stanovisko k projektu společnosti Slezská energetika na vybudování dvou nových tepelných elektráren v Třinci a Stonově na Karvinsku. ČIA to dnes potvrdila tisková mluvčí MŽP Rita Gabrielová. Podílníky Slezské energetiky jsou Českomoravské doly a Třinecké železárny.
![]() Zlínská ČSSD vyzvala k pomoci postiženým povodní v Polsku11.8.2001 10:25 | ZLÍN
(ČIA)
Krajská organizace České strany sociálně - demokratické (ČSSD) Zlín se připojuje k pomoci Slezské církve evangelické postiženým povodní v Polsku. Tato výzva odešla na okresní výbory strany a je adresována všem téměř z osmi stovek členů ve Zlínském kraji. Informovala o tom místopředsedkyně Krajského výkonného výboru ČSSD Alena Gajdůšková.
![]() Víkendová kalamita přinesla JME škody za 3,5 milionu korun6.8.2001 15:56 | BRNO
(ČIA)
Předběžně na 3,5 milionu korun odhadla Jihomoravská energetika (JME) rozsah škod na vysoko (VN) i nízkonapěťových (NN) rozvodných zařízeních elektrické energie způsobených větrnými bouřemi o uplynulém víkendu. Na vedeních velmi vysokého napětí (VVN) odstraňovali energetici pět poruch. ČIA o tom dnes informoval mluvčí JME Aleš Řiháček s tím, že všechny škody ještě nebylo možné vyčíslit.
![]() Přívalové deště na Brněnsku vyvracely stromy a ničily střechy5.8.2001 13:06 | BRNO
(ČIA)
Dvě vlny přívalových dešťů v sobotu 4. srpna v podvečer a v noci ze soboty na dnes, které se přehnaly jižním okrajem Brna přes městskou část Tuřany východním směrem na Podolí, Šlapanice a Slavkov, způsobily četné vývratě stromů a padání ulámaných větví, vytápěly sklepy domů, poničily jejich střechy i venkovní elektrická vedení. ČIA o tom informoval operační důstojník brněnských hasičů.
![]() Silný vítr odnesl i plechovou boudu Českých drah4.8.2001 12:41 | ÚSTÍ NAD ORLICÍ
(ČIA)
Silný vítr provázející bouři, která se v noci na dnešek přehnala přes část území republiky, odnesl v Hylvátech u Ústí nad Orlicí plechovou boudu Českých drah. Její torzo museli odstraňovat z trati až přivolaní hasiči. Uvedl to dnes pro ČIA operační důstojník ústeckoorlického Hasičského záchranného sboru Jiří Číž s tím, že ve stejné obci navíc vítr odnesl střechu jedné z chalup.
![]() |
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy2. července 2025 | MŽP ČR
MŽP ČR: Zelenější města, chytřejší hospodaření s vodou i ochrana proti šelmám: MŽP spouští nové výzvy za téměř miliardu30. června 2025 | Správa NP Šumava
Správa NP Šumava: Kritický nedostatek vody dočasně zastavuje Splouvání Vltavy v úseku Soumarský Most – Pěknásouvisející kalendář akcí
5. července 2025 (sobota) 10:45 - 15:00 Oslava světového dne surikat (Festivaly a slavnosti, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
6. července 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Pomáháme jim přežít (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
7. července 2025 (pondělí) - 11. července 2025 (pátek)
Příměstský tábor - Indiánské léto v Pralese - 1. turnus (Tábory, výlety a pobytové akce, ) reklama |