Aktivisté kritizují zrušení sekce klimatu, Bízková prý slouží ČEZu
Ministryně zrušila sekci ochrany klimatu a ovzduší. Podle aktivistů tím slouží ČEZu. Na snímku uhelná elektrárna Prunéřov.
|
|
Foto: Greenpeace |
Kriticky se k tomuto kroku ve společné tiskové zprávě vyslovily tři nevládní ekologické organizace, Hnutí Duha, Greenpeace a Ekologický právní servis. Rozhodnutí ministryně vnímají ve spojitosti s aktuálním posuzováním vlivů na životní prostředí prunéřovské uhelné elektrárny. Podle Jana Rovenského prý není žádným tajemstvím, že náměstek Aleš Kuták a jeho sekce byli na ministerstvu hlavními kritiky záměru použít v Prunéřově zastaralou a neúčinnou technologii. „Bízková použila nejsnadnější a zároveň nejméně důstojný způsob, jak se vypořádat s nesouhlasem, totiž umlčet jeho nositele,“ říká Jan Rovenský. Podle něho by dalším krokem paní ministryně mohly být prověrky loajality zaměstnanců ministerstva k ČEZu.
Podle Jana Šrytra z Ekologického právního servisu lze jen těžko uvěřit tomu, že ministryně Bízková takto otevřeně potvrdila spekulace o své náklonnosti ke svému bývalému zaměstnavateli, tedy ČEZu. „Kdo jiný může ze zrušení sekce ochrany klimatu a ovzduší na MŽP profitovat, než ČEZ?,“ ptá se Jan Šrytra. Podle něho je dnešní zrušení sekce ochrany klimatu a ovzduší další z řady zcela nestandardních zásahů do procesu projednávání Prunéřova. „Po dnešku se zdá být potvrzené, že ČEZ ve své snaze o odstranění kritiků svých plánů uspěl a další z ministerstev se ocitlo plně v jeho rukou,“ říká Jan Šrytra.
Ministerstvo životního prostředí se ke kritice ze strany nevládních organizací kvůli časové vytíženosti ministryně stihne vyjádřit nejdříve zítra.
reklama