https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/intersucho-puda-uz-je-nasycena-povodne-mohou-pomoci-zachytit-prehrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Intersucho: Půda už je nasycená, povodně mohou pomoci zachytit přehrady

14.9.2024 17:46 (ČTK)
Foto | Inge Maria / unsplash.com
Vysušená půda vstřebala velké množství vody, po vydatných deštích je už ale téměř nasycená a voda z ní odtéká. Hlavní roli v zachycení povodní přebírají přehrady, uvedl dnes dopoledne na síti X portál Intersucho. Po mimořádně horkém a suchém přelomu srpna a září dorazily koncem týdne do Česka intenzivní, místy až extrémní deště, které rozvodňují řeky ve velké části země.
 
"Vysušená půda absorbovala velké množství vody, ale už je prakticky nasycená. Naprostá většina vody půjde nyní do odtoku. Hlavní roli v zachycení povodně přebírají přehrady," uvedli autoři projektu.

Pracovníci všech pěti povodí v Česku v tomto týdnu ještě před vydáním výstrahy meteorologů začali uvolňovat prostory ve vodních nádržích tak, aby byly připravené zachytit, či alespoň zmírnit povodňové průtoky. Některé z nich v závislosti na předpovědi odtoky dál zvyšují.

Ve čtvrtek byl v nádržích všech pěti povodí prostor pro 751 milionů metrů krychlových vody, v pátek dopoledne činil téměř 879 milionu metrů krychlových vody, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Upozornil na to, že kvůli vydatnému a trvalému dešti se volné kapacity už příliš zvyšovat nebudou. Aktuální situaci zhodnotí ředitelé povodí na dopoledním zasedání Ústřední povodňové komise.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (51)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

14.9.2024 20:19
Půda možná, doplnění spodních vod je však nadlouho.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.9.2024 07:39
Přehrady jsou dobé, ale to nejdůležitější je retenční schopnost půdy a ta je devastovaná. Biopaliva, biobrouk, bioplynky, antibiokrávy.... Kdo to vymyslel?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.9.2024 10:31 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kladete si správné otázky - trošku Vám pomůžu: Zkuste si zjistit, kdo se na tom nejvíc opeřil... a pak můžete zkusit zabádat kdo je největším tuzmeským producentem a prodejcem biplynek a biopaliv... pro začátek.
Nedělejte si iluze o tom, že lobbyng v Bruselu vypadá jinak než v ČR - nikdy by nic z toho nebylo, nebýt toho, že někdo mocný už dávno věděl, jak z toho vyrýžovat - nějací squateři to zcela jistě nebyli.
Nesmíte dát na první dojem, militantní adolescenti a zastydlí revolucionáři jsou jen užiteční idioti, za nitky tahá někdo jiný
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.9.2024 11:40 Reaguje na Jakub Graňák
Vše to začalo restitucemi pro sedláky, na rozdíl od těch církevních !
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.9.2024 08:27
Při současném deficitu 3.6 mld m3 vodozádržnosti českých zemědělských půd díky jejich degradaci lze domýšlet o kolik by bylo méně povrchové vody, která nám dělá problémy.
Ale ono to za dva týdny utichne a kára pojede dál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 09:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
U nás máme stále největší plochy zemědělských firem a největší podporu průmyslového zemědělství, právě ono půdu ve velkém devastuje. A kára pojede dál, bo občané si tohle volí, demokracie je vláda lidu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.9.2024 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
A co mají dělat, když je třeba biopaliva a krmení ale ne pro krávy nóbrž bioplynky?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.9.2024 11:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Krávy jsou přece fuj - prděj !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 17:32 Reaguje na Slavomil Vinkler
Volit třeba Piráty, kteří prosadili, aby se ty dotace na biopaliva zrušily.
Odpovědět
Pe

Petr

15.9.2024 11:00
Nasákavost naší vyprahlé a udusané krajiny je asi jako nasákavost pudinkového prášku. Nulová.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.9.2024 12:07
Usměvné komentáře o vodozádržnosti. Zamyslete se trochu nad množstvím spadlé vody.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.9.2024 16:13 Reaguje na pavel peregrin
Jenom na oblast hrubého a nízkého Jeseníku cca 1,5 mld metrů krychlových... už se nemůžu dočkat, jak si tu některé známé firmy začnou honit triko ohledně spásy v podobě přehrad...
Odpovědět
pk

pepa knotek

15.9.2024 15:29
Kolik těch přehrad se od r. 1997 postavilo, třeba v těch aktuálně znovu postižených Jeseníkách a jinde ? Vodní stavby jsou problém obecně, blokuje je kdejaká aktivistická sebranka např. o jezu na Labi u Děčína se žvaní už desítky let. Je to marný, je to marný, je to marný...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.9.2024 16:19 Reaguje na pepa knotek
Retenční kapacita Slezské harty je 30 mil kubíků, spadlo jen na Jeseníky 1,5 miliardy kubíků - za domácí úkol si spočítejte, kolik hart by bylo potřeba, aby zadrželo výše zmíněný objem...
Odpovědět
pk

pepa knotek

15.9.2024 17:20 Reaguje na Jakub Graňák
Slezská Haarta v 1997 pomohla zachránit Hradec nad Moravicí a Jánské koupele, zadržela 50 mil.kubíků, 300mm srážek na 500km2 by znamenalo 150 mil.kubíků.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.9.2024 19:00 Reaguje na pepa knotek
Slezská harta tehdy byla prázdná - teprv se napouštěla. Jeseníky mají rozlohu 3300 km čtv. = 3 300 000 000 m čtv. x 400 mm (poněvadž tentokrát to bylo větší) = 1.320 mld. m krychlových - opět: propočtěte na retenční kapacitu přehrady (oficiální) 30 mil m krychlových a začněte počítat kolik bude stát zajistit proti takovéto velké vodě jen moravskoslezský kraj, a to jenom z půlky, poněvadž o Beskydech se tady vůbec nebavíme. Abyste to měl jednodušší: cena Nových Heřminov s kapacitou 11 mil kubíků je odhadovaná na 2 mld Kč a to tam nebylo moc co vyvlastňovat.
Obávám se, že na to aby jste mohl něco takového realizovat vám brzo dojdou vhodná údolí... v dotčené oblasti jsou tak 4-5 (Opava, Opavice, Odra, Bělá, Morava) tudíž, i kdyby byly nakrásně všechny potenciální přehrady realizovány, tak na to co se momentálně děje by měly jen kosmetický vliv.
Tudíž resumé zní: Na podobné situace jaká je momentálně nám jsou přehrady na prd, protože objemově nestačí a na dvacetiletou vodu stačí poldry
Odpovědět
MM

Milan Milan

15.9.2024 21:05 Reaguje na Jakub Graňák
Sic máte částečně pravdu, ale nikdo přece reálně nepočítá s tím, že přehrada pojme 1 mld m3 vody. A na takovém území nebude jenom jedna přehrada, jsou zde i jiné retenční schopnosti krajiny, lesů, a přirozené i umělé vodní záchyty, ale hlavně je tady především kapacita vodních toku, i srážky spadnou za určitý čas. Přehrada má za cíl určitou dobu právě vyrovnávat přítok a odtok, případně zadržet přebytek, což zpravidla i zajišťuje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 21:16 Reaguje na Milan Milan
1* Teď o tom mluvila Alena Z., 500mm za 4 dny! Což převyšuje odhadované/ namodelované srážky, které matematik zpochybňoval. Realita byla krutá, propláchla šlonzákům ratejny, ale aspoň vyvázli se zdravou kůží. Těším se na další povodňové události.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

16.9.2024 07:00 Reaguje na Milan Milan
Budeme konkrétní ano?
Od pátku se vodním profilem řeky Opavy na stanici Krnov prohnalo cca 130 - 140 mil kubíků vody (odpočet ze stanice Krnov - a to ještě není konečný), tudíž se bavíme čistě jenom o vodě, kterou nezachytila krajina, lesy, ani jiné záchyty. Retenční kapacita Nových Heřminov má činit 11 mil kubíků - to je dvanáctinásobně méně - v závislosti na průtoku bude trvat úplné napuštění výše uvedené přehrady cca 6 - 8 hod, tak dlouho bude plnit stavba za 2 miliardy svůj účel... potom voda přeteče a bude si to šinout v nezmenšené míře (a s největší pravděpodobností i stejnou výškou kulminace) 14 kilometrů stále z kopce (jak jinak) zregulovaným napřímeným vybetonovaným korytem směr Krnov, Opava... hasiči budou mít o šest hodin víc času přemlouvat důchodce (těm to nezazlívám) a různé "dezolé"(těm to zazlívám) ať se evakuují.
Bavíme se o stoleté vodě, že? Zatím jsem nikde nezaznamenal, že by to někdo nazval jinak. Povodí Odry deklaruje, že Nové Heřminovy mají ochránit 16 000 lidí žijících v povodí před stoletou vodou... toš to jim ty čísla nějak neštymujou, tak nějak o řád.
Podívejte se do rozlivové mapy na město Krnov a porovnejte jednotlivé vrstvy a zaměřte se na vrstvu stoleté vody - zjistíte, že to nejpodstanější, tedy samotné centrum města je v rozlivové zóně stoleté vody - pokud tedy nemám očekávat od projektu za 2 mld schopnost zadržet stoletou vodu, jak tady ostatní naznačují, tak se ptám, k čemu mi pak je? Aby chránil proti rozlivům po loukách a sem tam nějaký ten barák ve vrstvě rozlivu dvacetileté vody? Takhle si účelně vynaložené prostředky nepředstavuju, násobně lepší je toto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Such%C3%BD_poldr_Jelen%C3%AD- nejen, že je to na "jednotku produkce" levnější, nýbrž to také můžete díky kompaktnějším rozměrům umístit na celou řadu menších přítoků a ochránit tak větší plochu a více sídel. Zároveň je to jedna z mála věcí, které fungují i při bleskových povodních... při těch vám je údolní retenční nádrž víte k čemu.

Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2024 18:56 Reaguje na Jakub Graňák
Obviňujete přehrady z toho, že nejsou dimenzované na 100 i viceletou vodu? Kolikaletou vodu zadrží vaše meandříky? Močály pred barákem budete mít, tak snad s nimi budete spokojen. A které známé firmy by osobě vašeho formátu na diskuzi vyhovovaly, hasiči, hejtmani, ČHMÚ či sám makléřŽP? P. Macháček vždycky psal o potřebě protipovodňové nádrže a jemu jste odpovídal neurvale.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.9.2024 19:16 Reaguje na Jarka O.
Madam, tvrdím že v podobné situaci nám nejsou přehrady k ničemu a na "běžné" povodně typu dvacetileté vody stačí poldry, na lokální povodně z přívaláku - malé vodní plochy v drahách odtoku a poldry... tudíž přehrady jsou z hlediska ochrany proti povodním za hodně peněz málo muziky.
Mimochodem největší škody nám tu opět napáchal Bukvízský potok (najděte si na mapách) - zregulovaná napřímená stoka vyrobená v sedumdesátých letech z meandrujícího potoka - jistě jen náhoda
Nenapadlo vás někdy, že to neurvalé odpovídání mělo co dělat s neurvalým chováním zmíněného? Vidíte svět nějak černobíle - jestlipak nebudete taky nějaká ta progresivistka
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2024 21:10 Reaguje na Jakub Graňák
Nějaký takový potok jsem našla na mapě a je na rovině mezi poli. Jasně že meandry sníží rychlost vody, na druhé straně nasytí okolní půdu vodou, takže ta pak nepojme tolik deště jako půda kolem rovného kanálku, nakonec je efekt stejný ne. Teď už je to jedno, protože škody jsou šílené, já se toho bála od pátku. Přehrady jsou za hodně peněz hodně muziky, víc o tom tu napsali jiní. VÚV v pátek tvrdili, že škody budou menší než v 1997, a vidíte, ale jsou to odborníci, možná byste se měl bavit s nimi.
Já jsem progresivní - jak děda Komárek.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

16.9.2024 07:33 Reaguje na Jarka O.
Ten nějaký takový potok na rovině má převýšení 140 m na cca 4 km a zdaleka nejde o ta pole kolem, ale o ten kopec nad ním a to údolíčko, které odvodňuje - tam vždycky vzniká problém. Nezmínil jsem, že na jeho spodním konci (toho potoka) byla soustava 3 rybníků a mokřadu o výměře cca 100 ha - to už je docela retenční kapacita, co myslíte. Za zmínku také stojí, že od doby co byl potok zregulován a rybníky vysušeny je to za 30 let už podruhé, co vyplách půlku dědiny - nicméně nebudeme přece ničit dílo předků a navracet vodní plochy a mokřady do míst kde byly a měly tam svůj důvod. Však těch pár tun pšenice jistě vynahradí mnohamilinové škody každých třicet let několika desítkám lidí... aby jsme skončili optimisticky.

Ps. Netuším kdo VÚV
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.9.2024 15:20 Reaguje na Jakub Graňák
Napsala jsem "nějaký", protože jsem našla jen Burkvízský potok. Je to on? Jestlipak se někdo o práci předků staral, odbahňoval, zveleboval, případně po povodních rozšiřoval. Třeba chybí objem, vyšší hráz nebo pořádný regulovatelný rybník, 100 ha by šlo, 20letou vodu byste vyřešili. Finance na klíma z MF jsou na tohle jak dělané, holt musí cizí čekatelé na MF teď počkat.
Vy i jiní strašíte přítoky, které přehrady nepoberou, ale zapomínáte na odtok z nádrží a čas.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

17.9.2024 07:37 Reaguje na Jarka O.
Je to on. Samozřejmě že byl po celých těch 30 let zazemněný ještě z předchozí události z r 97 - povodí Odry ačkoli bylo opakovaně upozorňováno udělalo víte co... takhle to tu chodí... divoký sever.
Nicméně zásadní je ta dlouhá linie potoka, na ní se ta voda hezky rozběhne
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.9.2024 12:00 Reaguje na Jakub Graňák
Tak opravdu koukáte přes plot k Polákům, kteří mají taky záplavy, i když jsou na rovině. Vaši předkové měli lepší životní prostředí a starali se. Já kdysi jako děcko čistila jakousi obecní rýnu při akci Z. K Vám se voda rozběhla po ekologicky správně (haha) mělké struze s překážkami a po polích. Potřebujete rybník. Byl by super, děcka by se mohly koupat, kapříci, sumci a žádné záplavy. O struze vs.rybníku nebo přehradě se s vámi nebudu hádat, zas bychom si vjeli do "Hair" ;-). MF musí ty prachy dát :-(. ;-)
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

16.9.2024 16:42 Reaguje na Jakub Graňák
Jenže ten mokřad bude velmi pravděpodobně plnit svou funkci, tedy bude zamokřený. Zamokřený mokřad už moc vody neudrží, pošle ji dál.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.9.2024 23:57 Reaguje na Marcela Jezberová
Předností mokřadu je hlavně to, že drží vodu jako houba, když okolní krajina vyschne (jak někde napsal pan Zvářal. Během dlouhotrvajícího sucha se ale „zamokřenost“ často snižuje i u mokřadu, takže při povodni nastalé po dlouhotrvajícím suchu jsou i mokřady schopné zadržet část nové vody.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

17.9.2024 07:40 Reaguje na Marcela Jezberová
Nějak jsem si nevšiml, že by v době před povodní bylo povodí nasyceno. Patrně to bylo tím, že dva měsíce nepršelo, co myslíte?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 19:41 Reaguje na Jarka O.
Starý Bohumín je bez proudu, to mají za to, že málo za přehrady bojovali:-) Až se zase připojí, těším se na zážitky z první ruky. Nám v 97 chybělo pár cm, aby to zatopilo sklepy. Okolní baráky (na "rovině") to štěstí neměly. Letos to uregulovali dobře, chválím všechny ministry.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2024 21:18 Reaguje na Karel Zvářal
Taky jsem zvědavá. Chválila bych jiné lidi...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 21:24 Reaguje na Jarka O.
Po tom abnormálně rozhicovaném konci léta se to dalo čekat. Žijeme v éře extrémů - všechno, nebo nic. Těším se při ochlazení na návštěvu lesa, rád napodobuji medvíďata z Mrazíka:-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2024 21:37 Reaguje na Karel Zvářal
:-) porostou, to je jasné, záleží teda trochu na teplotě, ale kdo nejdřív vstane, vyhraje!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 21:30 Reaguje na Jarka O.
A jinak, jak se u nás zpívá: Divočina, chlapci divočíná...

Díky masmediím jsme to přežili ve zdraví. Nebýt, jich, neumím si to představit...
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2024 21:39 Reaguje na Karel Zvářal
Žijete na kopečku?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 21:41 Reaguje na Jarka O.
Až do povodní jsem to nevěděl, za barákem se od listopadu bruslilo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 21:47 Reaguje na Karel Zvářal
Cca 66-73, v tu dobu (72) vyhrála 10.ZDŠ republikový turnaj škol v hokeji. Voda z hydrantu, fošny, dvě sehrané partie proti sobě s přísným výběrem náhradníků- a konkurence neměla šanci. Zlaté časy českého hokeje.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2024 21:58 Reaguje na Karel Zvářal
100% pokrytí událostí, úžasné.
Vy jste fanda? Mi chybí stadion pro Sáblíkovou, hokej byl super do 99(videla jsem naživo), od té doby to nemá cenu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 22:04 Reaguje na Jarka O.
Obávám se, že za Martinu těžko bude náhrada. Těch medailí, co posbírala...- klobouk dolů! A jinak souhlas, úroveň šla o třídu dolů, už to nemá tu jiskru.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 18:06
https://www.forum24.cz/kazdy-kdo-ma-diru-v-pdeli-byvaly-ministr-zivotniho-prostredi-zuri-o-vinicich-povodni-v-opave-ma-jasno

O významu přehrad pro ZMÍRNĚNÍ povodní ví každé dítě školou povinné. Pěstitelům trávy nepomůže nic.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 19:00
Kde je ted matematik, ktery svymi vypocty zpochybnoval abnormalni srazky v Jesenikach ? Jsou tam temer jen lesy, ktere se neoraji, presto vsechnu vodu nevsakly. Pri vcasnem managementu lze na prehradach peak povodni zmirnit, ovsem ne dvousetletou vodu. Clovek dokaze hodne, ale vseho s mirou.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.9.2024 20:08
Přehrady v takovémto množství vody nejsou všespásné, to je snad jasné. Jenže pokud by tam vůbec nebyly, důsledky by byly mnohem, mnohem horší. Tady přece nejde vůbec o to, zda tu vodu pojmou- samozřejmě, že nepojmou! Ale ZPOMALÍ ji- a to může být v dané chvíli rozhodující. protože pak se neřítí celé množství naráz a alespoň část vody může odtéci předem a o to jde. Při katastrofálních záplavách- teď nevím 1997 či při těch druhých- v jižních Čechách zbrzdil povodeň rybník Rožmberk. Nebýt jeho, dopadlo by to mnohem hůř. A samozřejmě Malši Římov. Doufám, že to není tak těžké pochopit!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 20:28 Reaguje na pavel peregrin
V čem je při těchto záplavách rozdíl oproti prvním větším (97), že nejsou prakticky ztráty na životech (kromě opilců). Informovanost byla více než dostatečná, při tom objemu srážek bylo jasné, že je to zničující příval. Přehrady sníží záplavové území cca o polovinu, to ale neznamená, že selhaly. Požadovat stopro efekt může jen blb, podobně jako "expert" s elektronickou tužkou rozebírající "zbytečný" gól. Zdravotnictví také jen sníží nemocnost, absolutně ji vymýtit je prakticky nemožné.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.9.2024 07:39 Reaguje na Karel Zvářal
Přesně tak, tak jako se má posilovat příroda a nad to ještě posilovat zachycování vody člověkem (sama příroda vše nezvládne, tak jako ptáci se ve změněném prostředí - beton a thůje neuživí, nazahnízdí) aby nám příroda nevyschla, tak je dležitost tohoto programu zřetelněji vidět v extrémních situacích - např. kdyby 2 měsíce nepršelo, nebude co pít, zvířata uhynou, nebude úroda.
Proto je důležité zalesňovat krajinu, lesy aby byly pestré, s přítomností mrtvého dřeva, vícepatrové, nikoli uklizené jako kukuřičné pole, pole aby měly organiku, přerušované remízky a mezemi se stromy (ne že ty pak stíní a berou vodu = pitomost), řeky aby se rozlévaly. Důležité jsou přehrady, rybníky, zvl. pokud jsou člověkem regulovatelné, pokud existuje informovanost a dobrá vzájemná spolupráce.
Celý tento program je důležitější než OZE a fiktivní snižování teploty a (méně fiktivní- snad v budoucnu efektivní) CO2. Řekněte lidem v zatopených oblastech, že na hráze, přehrady, remízky na polích, rozlévání řek již nejsou peníze, peníze jsou jen na elektroauto, tak vás lopatou (kterou vybírají bahno z domu) praští po hlavě!!!
Vládu je nutno pochválit, zvládla problém jak to šlo nejlépe = výborně.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

16.9.2024 15:11 Reaguje na pavel peregrin
Pane Peregrine, Římov jste si musel s něčím splést. Ten je na pitnou a drží se plný, aby bylo v ČB do kohoutku => retence/transformace NULA.

Ad Rožmberk: byl jsem tč. (2002) v Třeboni a všichni jsme byli překvapeni, že nás zaplavil "zadem" přes Mokré louky právě Rožmberk, protože mj. se bojovalo s časem o protržení Světa. O jeho retenční kapacitě (RŽMB) nikdo moc nevěděl (číselně se zárukou). Praha měla prioritu a všichni jsme to tam věděli! Manipulační řády na 'VH významné' rybníky se měnily až potom.

Co je důležité a smutné, že při vzpomínání '20 let poté' se dnešnímu šéfovi Povodí Vltavy z grafů "nějak" ztratila Lužnice. Potom se přehrady (Otava, Vltava) snadno obhajují, když se rozlivy (Lužnice) prostě vymlčí. Přitom Prahu nezachránil ani tak Orlík, jako Lužnice nekontrolovaným rozlivem do rybniční krajiny. Ta udělala rozhodující transformaci o 1,5 dne!!!
To, co píšu není proti přehradám, ale proti ideologické slepotě, která se v ČR zažrala pod kůži tak hluboko, že ani nejlepší moderátoři ji nedokážou udržet na uzdě.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-povodne-zaplavy-2022-kubala.A220809_094217_tv-rozstrel_ibar

A jak nemám jednu partaj v lásce, tak se musím zastat primátora Němce, kterému před odchodem do večerních zpráv řekli (čhmú), že chuchelský LG "už nestoupá". To je ta "situace nadmíru výtečná". A dneska se nenajde rytíř, který by ho omluvil, protože se nehodí ani po 20 letech doznat (tak zažraná ta slepota je!), že v ten moment zaplavený limnigraf přestal měřit. Proto mj. šlo metro pod vodu, protože drželi jedinou evakuační linku do potápějícího se Karlína do poslední chvilky. A pak, jako na potvoru v rozhodující okamžik (!) přestaly chodit správné informace. Prostě selhala technika = člověk nepojistil přenos informací, tj. vč. zpětnovazebného ověření, že info došla a správně (znáte z vysílaček: "Rozumím, končím!")
S úctou DF
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.9.2024 17:46 Reaguje na Daniel Fiala
Pane Fialo, jak jsem pochopil z vysílání, upouštěli i Římov, neb bylo jasné, že se doplní "než bys řekl švec".
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

16.9.2024 18:45 Reaguje na Karel Zvářal
Pane Zvářale,
letošní data neznám, ale diskuse se vede o situaci 2002 a v knize 'Povodně 2002' vydanou Povodím Vltavy (možná v knihovnách?) je graf pro 3 přehrady a Římov jako příklad, jež netransformoval. Lipno a Orlík jsou 2 další příklady.
Ostatně:
https://www.pvl.cz/files/download/hydrologicke-informace/zpravy-o-povodni/2002-08-zprava-o-povodni.pdf
str. 13 (poslední dva řádky) a příloha 4. str. 70 (stránkování v pdf). V knize je naprotitomu tisíc fotek, ale méně čísel a grafů, leč podstata identická. (?nejde kopírovat věta z textu?)
Hezký den DF
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

16.9.2024 19:06 Reaguje na Karel Zvářal
"drží se plný" neznamená samozřejmě po hranu bezp. přelivu, ale že nemá (v situaci 2002 neměla) významný retenční objem. To jsem napsal nepřesně. Odtok samozřejmě regulovali.
Jinak na 'pitných' nádržích, kde je možno, se snaží trefit výšku okna podle kvality vody, aby jim ta 'čistá' ze zásoby zůstala vevnitř a 'zakalená' z povodně prošla ven. Typicky Švihov, která je ale velká/dlouhá a několik výšek/hloubek k výběru.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

16.9.2024 09:21
A je to tu zase. Diskutující mají jasno o vinících povodní - jako obvykle jsou to zemědělci. Protože pěstují kukuřici, mají velká pole a bioplynky (a Babiše). Co na tom, že úplně stejný průšvih s velkou vodou mají i Rakušané a Poláci. Ty snad nikdo z devastace půdy kvůli velkým polím a pěstování kukuřice nepodezírá (jako by kukuřici nepěstovali a bioplynky neměli). A přesto mají stejný problém, jako my. Totiž obrovské množství vody v krátkém čase spadlé na obrovské ploše. Voda, která spadne v takovém množství na svahy hor se logicky nemá kam zasáknout, steče po svazích, a to i zalesněných do údolí a žene se v potocích dál do nížin, Cestou přibírá další a další vodu a nabírá na síle a rychlosti. Pokud ty srážky spadnou na půdu zemědělskou, která je v těch oblastech také svažitá a hlavně mělká, zasákne se jen tolik vody, kolik mělký profil pobere a zbytek logicky odteče. A odteče do krajiny, do které už také napršelo a půda je nasáknutá, i když její profil je podstatně hlubší. Takže další voda odteče. Při takovém množství vody vám jsou houby platné remízy, tůňky i poldříky někde ve vesnici, je jedno, jestli voda spadne na trávu nebo na ornou. Vody je prostě moc a to, co rozhoduje o povodni a jejím rozsahu, už jsou protipovodňová opatření v obcích a vodohospodářská opatření na vodních dílech. Chápu, že to potřebujete na někoho hodit, možná se vám uleví, ale ničemu nepomůžete a funkční řešení pro takovýto případ také nepřinesete.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.9.2024 11:03 Reaguje na Marcela Jezberová
To je, paní, úplně stejná logika jako kdo kouří, umře, kdo nekouří taky. Lepší je tedy sedět doma tloustnost, kouřit, pít alkohol, nesportovat, nežít zdravě - umřete stejně.
Jistě, že každý člověk umře, to ale neznamená, že je chybou proti tomu nebojovat, smrt oddalovat, kromě toho štíhlý zdravý člověk si žije líp.
Zdravá příroda na tom bude lépe, i když ji zasáhne 100letá povodeň, extrémní sucho. Někdy povodeň není stoletá ale jen 20 letá.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

16.9.2024 16:40 Reaguje na Honza Honza
Kde jsem napsala, že by se nic dělat nemělo? Upozorňuju, že krajina rozhodně sama o sobě není schopná takovou povodeň eliminovat a spoléhat na to by byla cesta do pekel.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist