Stav lesů napadených kůrovcem zůstává v Pardubickém kraji stabilní
Dotační program na těžbu kůrovcem napadených stromů byl zaveden v roce 2019. Vlastníkům lesa do 50 hektarů kraj poskytuje dotaci 200 korun za krychlový metr vytěženého dřeva.
Těžba dřeva vyvolaná napadením stromů kůrovcem se v regionu v poslední době výrazně snížila. Situace je podle hejtmanství lepší než v roce 2017, kdy kůrovcová kalamita začínala. V roce 2022 v Pardubickém kraji po několika letech klesla celková těžba dřeva. Meziročně se podle Českého statistického úřadu snížila o čtyři procenta na 1,56 milionu metrů krychlových.
Snížení připadá na těžbu jehličnatých dřevin, těžba listnatých se naopak zvýšila. Výrazně nižší byla takzvaná nahodilá těžba, která je důsledkem větru, námrazy, hmyzích škůdců či houbových chorob. Zatímco v roce 2021 na ni připadalo 1,4 milionu metrů krychlových dřeva, o rok později to bylo 1,24 milionu metrů krychlových, což představuje pokles o 13 procent.
Objem nahodilé těžby byl ale stále nad hodnotami před kůrovcovou kalamitou. Podle Českého statistického úřadu činila vloni v kraji nahodilá těžba 645.640 metrů krychlových, z toho těžba vyvolaná hmyzem 366 319 metrů krychlových.
reklama