Téměř polovině druhů tropických korálů vinou klimatické změny hrozí vyhynutí
14.11.2024 01:41 | BAKU
( ČTK)
Nejvíce útesotvorných korálů, včetně Velkého korálového útesu u australského pobřeží, se nachází v Tichém oceánu. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Téměř polovině tropických druhů korálů, které tvoří korálové útesy, hrozí vyhynutí. Uvádí to zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN). Na vině je podle vědců klimatická změna způsobená člověkem.
Až 892 druhů korálů, které žijí v teplých vodách a v mělkých vodách tropických moří, jsou podle UICN ohroženy. Způsobilo to zvyšování globální teploty, které vede k tomu, že koráli blednou. Pokud je tento jev vážný a trvá dlouhou dobu, mohou koráli uhynout.
UICN vydala aktualizovaný seznam ohrožených druhů v době, kdy se koná konference OSN o klimatu v ázerbájdžánském Baku (COP29). Někteří čelní představitelé největších ekonomik, které jsou zároveň největšími znečišťovateli životního prostředí, na ní chybí.
Organizace zaznamenala zhoršení stavu od roku 2008. Tehdy hrozilo vyhynutí třetině druhů. I proto vyzvala světové lídry na COP29 k urychlené reakci.
"Zdravé ekosystémy, jako jsou korálové útesy, jsou důležité. Lidem přinášejí potravu, zpevňují pobřeží tím, že zabraňují erozi, a ukládají škodlivé látky typu uhlík," uvedla šéfka UICN Grethel Aguilarová v prohlášení.
Nevládní organizace zatím stále vyhodnocuje rizika, která hrozí korálům v chladných vodách. Ti žijí ve větších hloubkách, a jejich výzkum je tak náročnější.
"Klimatická změna zůstává pro útesotvorné korály největší hrozbou a zároveň ničí ekosystémy, na kterých jsme závislí," uvedla dále Aguilarová.
Dalšími hrozbami jsou znečišťování, nemoci, kterými koráli trpí, a neudržitelný rybolov.
Nejvíce útesotvorných korálů, včetně Velkého korálového útesu u australského pobřeží, se nachází v Tichém oceánu. Velký korálový útes za tento rok vybledl nejvíce za dobu své existence.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (38)
Škoda že UICN a nevládní neziskovky jsou deviantní negramoti. Pokud by uměli číst, byla by šance na získání nějakých informací. Třeba že globální teplota za posledních 480 000 000 se pohybovala v rozmezí 11 až 38 ° C. S průměrem 24 ° C. Nyní je kolem 15 ti. Takže se jen z nejchladnější periody posouváme k průměru. A nebo jim nevoní ani přírodní zákony a zavedeme opět totalitní ideologismus?
Odpovědět
Že tě neustále baví plácat tyhle debility...
Odpovědět
Asi taky neumíte číst. Řekněte někomu gramotnému ať prostuduje national geografic cca měsíc dva zpátky.
Odpovědět
Už jsem na compu. https://www.nationalgeographic.cz/veda/zeme-prodelala-vetsi-vykyvy-teplot-nez-jakymi-se-strasime/#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
Zkuste odhadnout, kolik současných organismů by bylo schopno žít v průměrné teplotě o +9°C vyšší. Kdy by teploty na velké části Země přesahovaly výrazně +60°C v letním extrému. Člověk to rozhodně není.
Odpovědět
Nejsou tady Brontousauři a ani mamuti. Prostě někdo udělá místo inteligentnějšímu co se dokáže přizpůsobit.
Odpovědět
Nelze, bo není čas. Rázové změny vždy vedly k mohutnému vymírání, tahle bude ještě daleko masivnější, než třeba Chicxulub, který vyhubil dinosaury. Přežijí mikroorganismy a určitě něco většího blízko pólů, záleží, kam ta teplota až stoupne. Lidstvo nevypálí veškerý fosilní uhlík, i když se o to snaží velmi svědomitě.
Odpovědět
Škoda že UICN a nevládní neziskovky jsou deviantní negramoti. Pokud by uměli číst, byla by šance na získání nějakých informací. Třeba že globální teplota za posledních 480 000 000 se pohybovala v rozmezí 11 až 38 ° C. S průměrem 24 ° C. Nyní je kolem 15 ti. Takže se jen z nejchladnější periody posouváme k průměru. A nebo jim nevoní ani přírodní zákony a zavedeme opět totalitní ideologismus?
Odpovědět
To už tady několikrát bylo , tedy nic nového.
Daleko větším problémem je znečišťování biosféry Gt/rok odpady , okyselování oceánů , strmý pád biodiverzity a Hanzlovy vstupy.
Odpovědět
Okyselování oceánů (které má vliv třeba zase na ty korály, a vůbec veškeré organismy vytvářející vápenité schránky, kterým to v kyselé vodě nejde) způsobuje oxid uhličitý.
Odpovědět
More nie je kyselé ale naopak pomerne silne zásadité. MOre obsahuje asi 100 x viac CO2 ako zemská atmosféra. Takže ak by more teoreticky pohltilo úplne všetok CO2 z atmosféry, tak bude obsahovať 101 x viac CO2 a nič sa nezmení.
V skutočnosti je to ale úplne naopak, more pri ohrievaní CO2 do atmosféry uvoľňuje.
Inak skoro všetok CO2 čo bol kedysi v atmosfére (a nie je ho málo) nie je uložený vo fosílnych palivách. Celé to množstvo CO2 dokázali spracovať a uložiť do svojich vápenatých schránok morské živočíchy, hlavne riasy kokolitky. POzrite sa na tie obrovské vápencové hory Dolomity, Doverské útesy, u nás Belianske Tatry.
Odpovědět
https://marine.copernicus.eu/cs/ocean-climate-portal/ocean-acidification-unpublished
Odpovědět
Ale to je stále voda zásaditá a nie kyslá. Pritom schránky sa v minulosti tvorili aj vo vode kyslej. To že je voda mierne kyslá a ona ešte zďaleka kyslá nie je, ešte neznamená že vodné organizmy nemôžu tvoriť schránky, alebo že sa tie schránky budú nebodaj rozpúšťať.
Sladká voda je často mierne kyslá - záleží od okolitého geologického podložia a vodné organizmy napríklad slimáky si v pohode schránky vytvoria. Zaujímavé, že nikto nestraší okyselením jazier a riek pričom reálne toto hrozí oveľa viac ako okyslenie morí. Tie jazerá v nedávnej minulosti boli kyslé od kyseliny sírovej , ktorú sme vo veľkom produkovali vypúšťaním SO2 pálením hnedého uhlia bez filtrácie exhalátov.
Odpovědět
Základní problém není CO2, jako takový, ale 10 miliard spotřebitelů, kteří se z důvodů víry odmítají omezit v porodnosti a taky jak vytvořit světový mír. To by stačilo, aby se nemuselo růst.
Odpovědět
Veď je to celé nezmysel. Koraly sú teplomilné, prežili milióny rokov aj v teplejších moriach ako sú dnes a prežili samozrejme značne vyššie koncetrácie CO2 ako sú dnes.
Bielenie koralov je periodický jav opakujúci sa pri náhlom zvýšení teploty spôsobeným fenoménom El Nino. Po čase sa zase koralový útes obnoví. Napríklad vplyvom El Nina v roku 1982 bol vybielený prakticky celý koralový útes na Galapágach a dnes je úplne obnovený.
Opakujem koraly nemajú problém s vyššou teplotou vody ale s náhlym zvýšením teploty. Ten istý druh koralu čo uhynul v Autrálii nemá problém existovať pri teplote o 2 -3 stupne vyššej niekde v Malajzii.
Odpovědět
Pane Mertane , nemá cenu hádat se s blbcem.
Již Jan Werich řekl:
„Jestliže se člověk hádá s blbcem víc, jak půl minuty, hádají se už dva blbci.“
Odpovědět
Homer Simpson zase řekl:
"Na lhaní musejí být dva. Jeden co lže, a jeden co poslouchá."
Odpovědět
Na člověka, podle kterého se už pět let ochlazuje, si Vinkler nějak začal vyskakovat. :D
Odpovědět
Však místní žvanilové to těm zaplaceným vědcům jistě vysvětlí! Vše je v pohodě, nic se neděje a vše je jen strašení! :D
Odpovědět
https://www.youtube.com/watch?v=Zd_nAxV4aW4
Odpovědět
https://www.youtube.com/watch?v=gs93w1_27m4
Odpovědět
Pojď mi kámo, hop! Val sem další! :D
Odpovědět
A nejaký solídny argument by nebol? "D" to je celé načo sa zmôžeš? Teda pomerne slabé, ale vlastne celý čas v diskusii nič nerobíš.
Odpovědět
Ty jsi provařený stejně jako ty bludy co tu plácáš. :D Chápu proč si vybíráš exoty jako je Ridd, protože si vybírají jen to, co jim hodí a protože to jsou stejní manipulátoři jako jsi ty. :D
1) https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.34PX9MM
2) https://www.sciencedaily.com/releases/2024/08/240807122637.htm
Odpovědět
Docela by mě zajímalo, čím se živíš, když jsi si ve všem, co se týká klimatu, tak jistý. Jsi klimatolog, meteorolog, geofyzik ? Ty to podáváš jako hotovou věc, já jako laik tvrdím, že jsou to pouze z každé strany teorie.
Když se bavíme o zemědělství, tam klidně mohu vystupovat jako odborník. Tak jsi tedy klimatolog?
Odpovědět
To víš že jo. Já ti to povím a ty mi polezeš do zelí. :D Ale jinak je mi úplně buřt, co někdo jako ty tvrdí. :D
Odpovědět
P.Eliáš, mohl byste stručně vysvětlit, jak CO2 snižuje pH vody? Míníte tím CO2 rozpuštené ve vodě? Stačí několika vlastními slovy, nemusíte dávat studie, děkuji.
Odpovědět
Hele nemohl, nejsem tvoje sekretářka a ani nezodpovídám za tvé vzdělání. :D A klidně mi tykej - stejně jsi s tím začal ty, nebo si už nepamatuješ? :D
Odpovědět
Tak proč plkáte o něčem, o čem nemáte šajn. ...sekretářka hm, ty pokusy o tykání a o nějaké " kámoše " si nechte na jiný web.
Odpovědět
CO2 + H2O --> kyselina uhličitá. Ta pak disociuje na H+ a CO3-. Čili víc CO2 = víc kyseliny uhličité ve vodě - nižší pH. Problém je v tom, že zatímco ve sladkých vodách je kvuli intenzivní fotosyntéze běžný rozsah pH třeba 6-11 (v sinicovém rybníku nebo v kytkama zarostlém litorálu i během dne ), tak moře je v tomhle mnohem stabilnější , a vinou přísunu CO2 se (průměrné!!) pH mění z původních (preindutriálních) 8,1 na 7,9. Zdá se to jak prd (ve srovnání se sladkovosnímy systémy), ale ono i tahle změna způsobí asi 30% propad dostupnosti CaCO3, čili vápníku, který ty koráli potřebují k růstu. Nicméně - jak tu píšu jinde - tohle je (smysluplná) teorie, kterou ovšem ty koráli na australském Velkém barierovém útesu zjevně neznají a vesele přibývaji :-).
Odpovědět
Ani v mori nie je PH stabilné. Smerom do hĺbky vplyvom tlaku môže morská voda pohltiť viac CO2 a v hĺbke niekde pod 4 km sa naozaj vápnik rozpúšťa vplyvom kyslej morskej vody. Taktiež chladná voda obsahuje viac CO2 ako teplá. Priemerná hodnota PH morskej vody je vec veľmi diskutabilná a naozaj dáva priestor na výsledok podľa priania zadávateľa. Videl som hodnoty PH merané počas dňa v morskej vode ktorá je dodávaná priebežne do veľkého morského akvária niekde v Amernike, nepamätám si kde. Hodnoty kolísali naozaj veľmi významne.
Odpovědět
vždyť jsem psal (i s vykřičníky) "průměrně" . Je jasný, že hloubka (tlak), salinita a teplota to lokálně ovlivňují. Ale pravidlo vyšší koncentrace v atmosféře --> vyšší koncentrace ve vodě fyzikálně platí, Henryho zákon nijak neohneme. Leda pak přes tu biologickou složku, kdy ten rozpuštěný co2 z vody odeberou/pošlou ke dnu kokolitky a spol.
Odpovědět
Keď sa bavíme o sladkej vode a CO2, tak do akvária sa pridáva CO2 v 20 až 50 násobku toho čo by obsahovala iba výmenou z hladiny. TO že sa akvárium nachádza v miestnosti s vydýchaným vzduchom a koncetráciou možno 1000 PPM CO2 zjavne nestačí. Na výpočet PH a množstva CO2 sa používa Tillmanova tabulka.
Odpovědět
Ano, asi tak. O regeneraci GBR se psalo před 2 lety, čili korály může trápit něco jiného než CO2. Mořská voda není jednoduchý systém a reakce, co jste psal, je vratná, čímž pH stoupá. Vedle HCO3- vzniká CO3 2-, po vysrážení na vápenec z HCO3- následně opět CO3 2- atd. Vápníku je nekonečná zásoba.
Ohřívání moří asi z nějakého důvodu probíhá, a znečišťování, třeba dusíkem.
V rybníku pH 11 trochu překvapilo.
Odpovědět
tak třeba australský Great Barrier Riff - jako ikonická velkoplošná korálová lokalita - naopak docela prospívá, koráli přibývají. Viz stránky australského vládního Istituteof marine science. https://www.aims.gov.au/monitoring-great-barrier-reef/gbr-condition-summary-2023-24. A jak tu píší ostatní, není divu, protože evolučně korály zažívali spíš teplejší oceány než tu dnešní kosu (žijeme teď v jedné z nejchladnějších etap fanerozika)
Odpovědět
"Dalšími hrozbami jsou znečišťování, nemoci, kterými koráli trpí, a neudržitelný rybolov." ... když se nad tím jako ryzí laik zamyslím ... takže je to možná úplná blbost:-) ... tak bych si tipnul, že tihle zbývající jezdci Apokalypsy představují přece jen větší průser, že ta klimatická změna.
Tak nějak čím dál víc mám pocit, že obecně se kde kdo může z nějaké klimazměny podělat, ale že ochrana životního prostředí je podstatně širší pojem a v mnoha případech není ta změna ten nej průser, na to se rádo zapomíná.
Odpovědět
|
|