https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-slovensku-i-20-let-po-smrsti-pretrvavaji-rozdilne-nazory-na-zasahy-v-lesich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Slovensku i 20 let po smršti přetrvávají rozdílné názory na zásahy v lesích

19.11.2024 11:45 | BRATISLAVA (ČTK)
Tichá dolina ve Vysokých Tatrách.
Tichá dolina ve Vysokých Tatrách.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Slavo Haladej / Wikimedia Commons
Slovenští ekologové a úřady nejsou ani 20 let od větrné smršti ve Vysokých Tatrách zajedno v otázce dopadů ponechání přirozené obnovy lesa na poničeném území místo těžby popadaného dřeva a zásahu do lesních porostů. Vyplývá to z jejich vyjádření. Už po kalamitě z roku 2004 odlišné názory vyústily v protesty občanských aktivistů, kteří bránili lesníkům těžit dřevo v chráněném území Tatranského národního parku (TANAP), v Tiché a Kôprové dolině.
 
"Blokáda byla úspěšná, a dnes, 20 let od kalamity, jsou tyto dvě doliny největším souvislým divokým územím na Slovensku. Jasně potvrdily, že ponechání volné ruky přírodě bylo dobrým rozhodnutím, byť byl režim bez zásahů v lesích označován za nezodpovědný experiment," napsala dnes v prohlášení občanská ekologická iniciativa My jsme les. Dodala, že nové stromy tam vyrostly díky popadanému dřevu. Poukázala na dřívější studii, že těžba dřeva nesnižuje množství odumřelých stromů, ale ničí biotopy.

Správa TANAP, do které se předloni začlenili místní lesníci, zase uvedla, že nezpracované kalamitní dřevo v Tatrách se stalo základnou pro podkorní hmyz. Důsledkem podle ní bylo, že do roku 2014 tam odumřel les na ploše více než 4200 hektarů, z toho téměř polovina připadla na území bez zásahu lesníků. Silný vítr před 20 lety poničil v Tatrách 12 600 hektarů lesa, což odpovídá více než pětině rozlohy tamního národního parku.

Podle Správy TANAP lesníci od větrné smršti vysadili přes 8,2 milionu sazenic stromů a přibližně stejnou plochu lesa obnovila sama příroda. Úřad má za to, že les může plnohodnotně plnit své funkce jen při aktivním zásahu člověka.

Dřívější spory lesníků a ochranářů vyústily v roce 2007 v protesty, během kterých slovenští ochránci přírody spolu s českými kolegy bránili lesníkům těžit dřevo v Tiché a Kôprové dolině. Slovenské ministerstvo životního prostředí později dalo za pravdu ekologům a potvrdilo rozhodnutí, kterým lesníci nedostali výjimku na těžbu dřeva v dolinách Vysokých Tater s nejvyšším stupněm ochrany. Kácení stromů napadených kůrovcem letos obhajoval současný slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba, který se kvůli různým rozhodnutím svého úřadu dostal do sporu s ekology.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.11.2024 12:07
Bylo, je a bude. Tedy početná skupina s názorem, že život se do krajiny vrátí i po požáru, povodní, vichřici... Jen na podílu při placení škod už nebudou tak aktivní, jako při prosazování bezzásahu.
Odpovědět
Pe

Petr

19.11.2024 12:35 Reaguje na Karel Zvářal
Náklady na trvalou a celoplošnou předběžnou opatrnost budou často mnohonásobně vyšší, než případné škody (které třeba v případě vichřice půjde sotva nějak ovlivnit).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist