https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-mohla-ziskat-vodu-po-kontaktu-s-plynnym-diskem-nikoliv-v-dusledku-srazky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Země mohla získat vodu po kontaktu s plynným diskem, nikoliv v důsledku srážky

7.12.2024 00:45 | PAŘÍŽ (ČTK)
Planeta Země
Planeta Země
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Země podobně jako další planety mohla získat vodu po kontaktu s plynným diskem, který vznikl sublimací ledu z asteroidů. Ve své práci to tvrdí tým odborníků vedeným francouzským astronomem Quentinem Kralem, který zároveň poukazuje na to, že otázka vody na naší planetě stále zůstává předmětem vášnivých debat. Jedna z nejčastěji přijímaných teorií o původu vody uvádí, že tato klíčová složka pro život se na Zemi dostala z těles, které dopadla na povrch planety.
 
Kralův tým poukázal na to, meteority nemusely být hlavním zdrojem hojnosti vody na Zemi. Ve své práci prozkoumal mechanismus účinného přenosu vody i bez srážek s jinými tělesy. Výsledkem je teorie, podle které led na asteroidech z doby formování Sluneční soustavy sublimoval, tedy se změnil v plyn. Následně vznikl plynný disk, který se pohyboval po soustavě a předával vodu planetám a dalším objektům.

"Zjistili jsme, že nový mechanismus přenosu vody v podobě disku je efektivní a schopný vysvětlit přítomnost vody na Zemi a také na dalších planetách a na Měsíci," uvádí Kralův tým. Takový plynný disk mohl existovat po stovky milionů let. Studie poznamenává, že obdobný vodní disk by mohla zaznamenat astronomická observatoř ALMA v mladých pásech asteroidů v jiných planetárních soustavách.

V závěrech experti svou teorii přenosu vody označují jako univerzální proces, který není vázán výhradně na Sluneční soustavu, ale může se dít i v jiných systémech.

Všeobecně přijímaná teorie o tom, kdy se na Zemi objevila voda, tvrdí, že se tak stalo až poté, co planeta dokončila své formování. Předchozí voda přítomná v rané fázi vzniku planety se vypařila v důsledku obří srážky s objektem velikosti Marsu a ta nová se na Zemi dostala následně z cizích těles, které na povrch dopadaly jako meteority. Jedna z dalších teorií publikovaná před několika lety v časopise Science Advances naopak uvádí, že většina vody z mladé Země, takzvané proto-Země, zmiňovanou obří srážku přečkala. Tento model vychází z toho, že po obří kolizi dopravily meteority jen pět až 30 procent veškeré vody na Zemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist