https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rozkvet-zivota-na-zemi-zpusobila-planetka-o-velikosti-ctyr-mount-everestu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozkvět života na Zemi způsobila planetka o velikosti čtyř Mount Everestů

28.10.2024 02:45 (ČTK)
Planeta Země
Planeta Země
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Planetka, která se srazila se Zemí před 66 miliony let, způsobila celoplanetární pohromu a vyhubila kromě dinosaurů i další formy života. Vědci však v roce 2014 zjistili, že daleko větší kosmické těleso - konkrétně až 200 krát větší - zasáhlo naši planetu před třemi biliony lety. Tato srážka napomohla rozvoji života na Zemi, píše ve studii vědecký tým pod vedením profesorky Nadjy Drabonové z Harvardské univerzity.

 
"Víme, že poté, co se Země poprvé zformovala, stále poletovalo v okolním vesmíru spousta sutin, které do naší planety narážely. Zjistili jsme však, že život na Zemi byl vůči těmto obřím kolizím odolný a že ve skutečnosti díky tomu vzkvétal," řekla stanici BBC Drabonová.

Podle zjištění jejího týmu, který se za zbytky planetky uložené v horninách vydal do oblasti zvané Barberton Greenstone Belt v Jihoafrické republice, to platí i o gigantické planetce S2. Ta byla 40 až 60 kilometrů široká, tedy čtyřikrát až šestkrát větší než nejvyšší hora na světě Mount Everest. Mimozemské těleso sehrálo ve vývoji modrozelené planety úlohu "hnojivové bomby". Bakterie a jiné jednobuněčné organismy zvané archea se díky srážce dostaly ke klíčovým živinám jako je fosfor a železo.

Planetka S2 totiž byla kromě fosforu bohatá i na uhlík. Jí podobné asteroidy a meteority vznikly v raném období Sluneční soustavy a podle odborníků obsahují řadu látek, které se v pozemských horninách vůbec nevyskytují. Zejména jsou však zdrojem aminokyselin, základních stavebních látek života.

Náraz planetky Zemi proměnil k nepoznání. Před srážkou byla vodním světem, kde z moře vyčnívaly jenom části pevnin. Život byl tehdy v počátcích a skládal se z primitivních mikroorganismů.

Tato kolize ale způsobila hned několik zásadních změn. Silou nárazu se samotná planetka i část zemské povrchu odpařily. To vytvořilo kolem planety hustý mrak , ze kterého podle Drabonové začaly "pršet kapky roztavených hornin". Právě tak se zřejmě dostal fosfor ve velkém na Zemi. Velká energie, která se nárazem uvolnila, zároveň oteplila podnebí natolik, že horní vrstva oceánů začala vřít a do ovzduší se začala vypařovat voda.

Dopad planetky také vyvolal nepředstavitelně obří vlnu cunami, která se přehnala přes celou zeměkouli, rozervala mořské dno a na povrch přinesla vodu z mořských hlubin bohatou na železo, což dodalo bakteriím další zdroj energie.

"Dopady planetek na život na Zemi považujeme za katastrofální. Nejčastěji si vzpomeneme na vyhubené dinosaury. Ale před třemi biliony let měl život daleko jednodušší formu. Mikroorganismy, které tehdy obývaly ve velkém planetu, jsou primitivní, všestranné a rychle se rozmnožují. Je to jako když si ráno vyčistíte zuby. Zabijeme 99,9 procent bakterií, ale večer jsou všechny zpátky," vysvětlila Drabonová.

Závěry nové studie podle ní přispějí ke správnosti teorie, která tvrdí, že dopady vesmírných těles na zemský povrch napomohly počátečnímu životu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.10.2024 06:25
AI nám pouť té planetky zajisté vytrasuje:-)
Odpovědět
HH

Honza Honza

28.10.2024 07:52
Je to také takový filozofický příklad, kam příroda směřuje, vidíme to taky v samotné přírodě: i zánik a zmar je nutný pro její fungování a její dysfunkce je podklad pro další jinou novou funkci.
Rozvoj lidské civilizace, degradace přírody povede k rozvoji jiné robotické civilizace a zatímco naše planeta z přírodních důvodů zanikne (sežehne ji Slunce ve fázi rudého obra), něco z našeho života na Zemi bude pokračovat dál.
A to vede ještě k hlubší filozof. úvaze: žádný opravdový = reálný smysl čehokoli neexistuje, existuje jen relativní, pro něco pozitivní, pro něco negativní, v důsledku nulový význam činnosti, podstata čehokoli (budhizmus)
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

28.10.2024 07:57
Ten článek zase překládala nějaká umělá novinářská inteligence, která si plete biliony a miliardy. Z článku vyplývá, že za ten uhlík, uhlíkovou stopu a oxid uhličitý není vinno lidstvo. To způsobila již před třemi biliony (!) let, ta gigantická planetka S2, která byla kromě fosforu, bohatá i na uhlík. Ještěže máme ty Americké vědce. Jinak bychom museli věřit novodobému zelenému náboženství, na vinu lidstva.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist