https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rada-np-ceske-svycarsko-schvalila-doplnene-zasady-pece.promitl-se-do-nich-predlonsky-pozar
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rada NP České Švýcarsko schválila doplněné zásady péče. Promítl se do nich předloňský požár Aktulizováno

5.12.2024 14:38 (ČTK)
Rada národního parku České Švýcarsko dnes dospěla k dohodě o zásadách péče, což je koncepční odborný dokument, který popisuje principiální přístupy k péči o území národního parku. Dokument byl doplněn na základě připomínek obcí i poznatků z požáru v létě 2022. Pro hlasovalo všech 21 přítomných členů rady, která má 27 členů. Obce z oblasti rezervace zastupovalo pět starostů, zástupci čtyř obcí se jednání neúčastnili. ČTK o tom informoval mluvčí správy parku Tomáš Salov.
 
"Byla výrazně doplněna tematika požární prevence včetně doplnění mapy cest pro integrovaný záchranný systém," uvedl ke změnám Salov. Doplnil, že tematika byla detailně konzultována s hasičským záchranným sborem. Další aktualizací je rozšíření území, jejichž cílovým stavem má být trvalá péče. "Trvalá péče má být v budoucnu prováděna na 20 procentech území a jedná se především o bezprostřední okolí obcí a okrajové části národního parku," uvedl mluvčí. Změny se týkají také základní sítě cest. Zásady péče doplní mapa všech cest v národním parku, které budou udržovány. "Jedná se o síť cest o rozsahu 300 kilometrů," podotkl Salov.

Předložení návrhu zásad péče radě národního parku České Švýcarsko předcházelo vypořádání připomínek od obcí, dalších subjektů a veřejnosti, včetně úprav, které byly reakcí na rozsáhlý požár, řekl ředitel správy parku Petr Kříž. "Téma požární prevence bylo intenzivně konzultováno se všemi obcemi národního parku i hasičským záchranným sborem. Všechny relevantní připomínky zainteresovaných stran byly řádně vypořádány a v největším možném rozsahu zapracovány do dokumentu," dodal.

Dokument se změnami teď dostane ministerstvo životního prostředí. V platnost by měly zásady péče vstoupit k 1. lednu 2025, tedy v den 25. výročí vzniku národního parku České Švýcarsko.

Starosta Jetřichovic Milan Dařina dnes v prohlášení uvedl, že se někteří starostové rozhodli jednání bojkotovat. "Postup správy národního parku České Švýcarsko považujeme za protiprávní," uvedl Dařina. Doplnil, že bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) slíbila projednání zásad péče v novém připomínkovacím procesu. Příslib podle starostů současné vedení ministerstva a správa parku ignorují a odmítají změnu obsahu dokumentu představit občanům a umožnit jim ho připomínkovat, stojí v prohlášení. Občané jsou podle něj na národní park naštvaní a mají za to, že věc skončí referendem o pokračování rezervace.

Starostové podle Dařiny upozorňují na přetrvávající riziko požáru, které podle nich spočívá v milionu metrů krychlových suchého dřeva na území parku. V prohlášení uvedl, že jednání bojkotovaly Jetřichovice, Staré Křečany, Krásná Lípa a obec Růžová. Krásnolipský starosta Jan Kolář ale dnes večer ČTK řekl, že se od prohlášení město i on osobně distancuje. "My jsme své výhrady k projednávání zásad péče sdělili individuálně dopisem," uvedl. Do dokumentu byly připomínky města zapracovány, dokument však měl být projednán s veřejností, podotkl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.12.2024 16:31
Že by tam byl tedy trochu pořádek, když je to pro tůristy, co ?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.12.2024 17:45
"Trvalá péče má být v budoucnu prováděna na 20 procentech území a jedná se především o bezprostřední okolí obcí a okrajové části národního parku,"
To je přece špatné. Trvalá péče musí být po celém území národního parku. Samozřejmě na různých místech různá, možná i včetně řízeného vypalování.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.12.2024 08:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
ono jde spíš o to, že to má být místo pro přírodu ne turistický lunapark...
Odpovědět
MM

Martin Macek

6.12.2024 11:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jak ta příroda mohla vůbec existovat ty cca 4 miliardy let předtím, než se na planetě objevil člověk? To bylo přece špatné, takový nezodpovědný experiment, to by se mělo zakázat!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.12.2024 17:54 Reaguje na Martin Macek
Ad Řezáč i vy: příroda je 4 miliardy let. Člověk je jí zcela fuk. Ale lidem přece není jedno, jak vypadá okolní příroda.
Líbí se jim ta středoevropská jak vznikla v 3 horách , udržela se v miocénu, přežila dobu ledovou a pak ji udržoval člověk A bez údržby bude zcela jiná. Třeba sežraná broukem a to se lidem nelíbí.
Bližší viz , Ochrana přírody či Živa naposledy Vesmír :https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2024/cislo-12/kdo-tu-hospodaril-dobe-meziledove.html
Odpovědět
Pe

Petr

7.12.2024 00:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jak se neustále s vaší představou přírody posouváte do minulosti, to je hezké. Už jste až ve třetihorách (tedy pokud tři hory měly být třetihory). Že tu v té době bylo chvíli moře, a pak skoro tropické bažinaté lesy s krokodýly, sopkami a vznikalo uhlí vám moc nevadí, že to nemohlo přežít dobu ledovou taky ne...
Odpovědět
Pe

Petr

7.12.2024 00:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale váš odkaz nám pomůže zjistit rozsah prosvětlených lesů ovlivňovaných býložravci. Uvádí se tam, že prosvětlené lesy byly nížinné, a umožnily šíření habru. Habr je dřevina 2. a 3. lesního vegetačního stupně (trochu i do čtyřky, ale to je nepodstatné). A když jsem si našel mapu osídlení naší republiky v neolitu, tak to úplně přesně odpovídá prvnímu a části druhého lesního vegetačního stupně. Příchozí zemědělci v naší krajině prvotně osídlili právě ty řídké lesy a lesostepi. Tam to měli s jejich tehdejšími technologickými možnostmi (kamenná sekera a motyka) nejjednodušší a nepohodlnější, a s nejmenší námahou, a bylo tam i nepříznivější klima.
Takže první a část druhého LVS byly řídké a světlé lesy, zbytek dvojky byl nejspíš taky trochu ovlivněný, no a všechno ostatní už byly lesy úplně normální, vysoké, husté, jak je známe.
Odpovědět
HH

Honza Honza

6.12.2024 14:10
Nechtěl by to převzít i NP Šumava?
Jsou vidět 2 tendence - hospodářské lesy blíže NP a NP blíže hospodářským lesům. Běžné lesy potřebují pro svoji funkci i prvky divoké přírody a NP jak vidno nejsou (nemohou být) jen zadrátované nepřístupné ostrovy divočiny, jak by chtěli přírodovědci.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.12.2024 17:57 Reaguje na Honza Honza
Copak ostrovy, ale vypálené či sežrané mají plnit ty systémévé služby?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.12.2024 12:00
To musel shořet NP ČŠ, aby vedení parku a MŽP došlo, že v mnohém pochybilo?
Dobré vedení chybám předchází, aby nemuselo "hasit požáry"! Špatné vedení rizika bagatelizuje a arogantně odmítá jim předcházet. Copak to je za
odborníky, které poučí až taková katastrofa?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist