https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/titul-farma-roku-ziskala-letos-farma-markovych-z-unanova-u-znojma
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Titul Farma roku získala letos Farma Markových z Únanova u Znojma

7.12.2024 19:39 | PRAHA (ČTK)
Mák sypající se z makovice
Mák sypající se z makovice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Farmou roku se letos stala Farma Markových z Únanova u Znojma, která na více než 400 hektarech pěstuje 20 druhů plodin a dalších deset jejich druhových variací. Na druhém místě se umístil Statek u Návarů z Českobudějovicka, třetí místo obsadila farma Agro Fabičovic z Ivaně v okresu Brno-venkov, která pěstuje brambory. Soutěž pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje drobné a rodinné farmáře. Výsledky oznámila na slavnostním vyhlášení na pražské České zemědělské univerzitě.
 
Odborná komise u soutěžících farem hodnotí pět kritérií - a to vzhled farmy, organizaci práce, ekonomické výsledky, zamýšlený rozvoj a zapojení rodiny do chodu farmy. Loni zvítězilo Vinařství Válka z Nosislavi v okresu Brno-venkov.

Historie vítězné Farmy Markových sahá do roku 1696, v současnosti obhospodařuje přes 360 hektarů orné půdy, 32 hektarů tvoří trvalé travní porosty a dva hektary zaujímá krajinotvorný sad. Jejich stádo ovcí čítá kolem 80 kusů. Rodinná farma se zabývá také zpracováním Českého modrého máku, olejů z vlastních vypěstovaných semen a prodejem krmiv a směsí pro exotické ptactvo či holuby.

Únanovská farma používá technologie, které podporují mikrobiální život v půdě, eliminují erozi a doplňují do půdy organickou hmotu v podobě druhově bohatých meziplodinových směsí a kompostu.

Statek u Návarů, který skončil druhý, obhospodařuje 80 hektarů půdy, 20 hektarů lesa a věnuje se také chovu masného a menšího stáda mléčného skotu, přičemž veškerou produkci zpracovává. Podle asociace je farma ukázkovým příkladem diverzifikace. Přímo na statku si lidé mohou zakoupit mléčné výrobky či hovězí maso, rodina Návarových mimo jiné provozuje pilu a prodává řezivo.

Bronzovou příčku obsadila farma Agro Fabičovic z Brněnska, která se celoročně věnuje pěstování 20 odrůd brambor. Nově postavený areál nabízí kromě moderních skladovacích a balicích prostor také zpracovnu, odkud putují loupané i vařené brambory v různých baleních. Produkty dodává do řady škol, zdravotnických zařízení a gastronomických podniků. V létě poskytuje farma samosběr borůvek na 1,5 hektarové plantáži.

V Česku bylo loni podle Českého statistického úřadu 33 166 zemědělských farem a podniků, podle asociace má formu blízkou rodinnému zemědělskému hospodaření asi 26.000. Asociace se snaží prosadit, aby definice rodinných farem byla zakotvena v zákoně, podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělství by v dohledné době měl být podán poslanecký návrh, který by navrhoval zakotvení v zákoně o zemědělství.

Nejpočetnější jsou podle statistiků v Česku farmy s výměrou do deseti hektarů, loni jich bylo přes 13.700, obhospodařují ale jen 1,6 procenta zemědělské půdy. Nejvíce zemědělské půdy, necelou čtvrtinu, obhospodařují podniky s výměrou od 100 do 500 hektarů. Je jich přes 4000.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

8.12.2024 08:03
No. Nejsem zemědělec. Může mi někdo z diskutujících sdělit, zda lze uživit rodinu 10 hektary?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.12.2024 12:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Teoreticky ano, ale to by museli pěstovat pouze a jen speciální plodiny jako mák , pažitka etc. a ještě tu produkci zhodnotit finalizací. Deset hektarů je skutečně málo.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.12.2024 14:47 Reaguje na pavel peregrin
Mák ani náhodou,pažitka nevím.10ha kovozemědělec při zaměstnání.Nebo zahradnictví,to ano.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.12.2024 19:07 Reaguje na Emil Bernardy
Zahradnictví je jiné odvětví, to nebylo myšleno. Proč ne mák? Modrý, bílý...to není špatný artikl a na pažitce se dá slušně vydělat.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.12.2024 07:34 Reaguje na pavel peregrin
Přehlédnul jsem v článku 400ha,v diskuzi 10ha,normální statek.Nedorozumění.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.12.2024 08:05 Reaguje na Emil Bernardy
Myslel jsem údaj: "Nejpočetnější jsou podle statistiků v Česku farmy s výměrou do deseti hektarů"
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

11.12.2024 16:52 Reaguje na pavel peregrin
Mák, česnek, chřest.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.12.2024 15:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Musí dělat to, aby získali z jednoho hektaru bajočko několik set tisíc Kč každoročního zisku.
Od oka mě napadají dvě pravděpodobné možnosti: Pěstování kanadských borůvek či typově podobných plodin nebo provozování intenzívních hydroponických či akvaponických skleníků.
Rozhodně nesmí dělat nic, čím by konkurovali velkým zemědělským podnikům, protože ty díky úsporám z velikosti mají své ceny na takových nízkých úrovních, že by 10 hektarový podníček tvrdě prodělával. A mají roční zisk tak dvacetinu až padesátinu toho výše uvedeného.
Nebo potom dělat to jako ten kovozemědělec při práci jako vedlejší podnikání. Kdy může mít výdělek libovolně malý, protože i sociální i zdravotní platí v podstatě jen z toho, co vydělá. Může tak klidně zemědělsky podnikat třeba jenom na zahradě na 500 m2.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.12.2024 16:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
??? 400ha
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.12.2024 14:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
z deseti hektarů uživit rodinu pochopitelně lze. když vysadíte brambory, tak máte 20 tun z hektaru člověka udrží při životě zhruba 5-10 kg na den (přímá spotřeba a výkrm pašíka), to znamená na rok asi 2-4 tuny. to znamená, že rodina na deseti hektarech (4 hektary brambory, 6 hektarů selský les na palivové dříví) může mít klidně 20 duší.
akorát budete jíst jen brambory maštěný sádlem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.12.2024 09:17 Reaguje na Lukas B.
Máte pravdu. Pokud dokážete těch 10 hektarů osadit, okopávat a zamčkávat třeba mandelinky atd a sklidit jenom motykou nebo podobnou nízkonákladovou technologií. A pokud sníte tak málo, že prodejem zbylých brambor vyděláte na sklep a na chatrč. Píšu chatrč bez elektřiny, vod a bez daní, protože když máte rodinný domek a dnes, tak máte ty daně, platby za elektřinu, vodu a další životní náklady, které mohou činit desítky tisíc Kč za každý měsíc.
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.12.2024 10:55 Reaguje na Radim Polášek
a přece se takhle žilo. docela nedávno. brrrrr!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.12.2024 13:00 Reaguje na Lukas B.
Protože měli jenom minimální "provozní" náklady.
Barák, pec na vaření a topení, nábytek, postel, nádobí, polovina, třetina šatů a botů, všechno nářadí, kladivo, sekyra , motyka atd postavili či nabyli jako mladí nebo to dostali jako výbavu při svatbě a vydrželo jim to většinou celý život. Při správném zacházení bez údržby nebo jenom s malými opravami, něco natřít, přilepit, nakonzervovat přes zimu. Žádné drahé opravy a revize....
Každý rok potřebovali jenom dřevo na topení, na to si třeba vydělali v zimě prací v lese u velkých majitelů lesa, nějaký petrolej do lampy a pár surovin a věcí, které nevyprodukovali doma.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

9.12.2024 09:03
A teď si představte, kolikrát větší přínos pro společnost by měl takový inovativní a schopný člověk, kdyby dostal příležitost místo toho pakatele 400 hektarů vést zemědělskou firmu o rozloze 4000 hektarů nebo třeba nějaký holding firem o celkové rozloze třeba 20 tisíc hektarů nebo ještě víc.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist