Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni
V blízkosti Velké příkopové propadliny na úrodných sopečných kopcích se prostírají malé plantáže, kde farmáři jako Simon Macharia pěstují kávu. Místní továrna pak zpracovává červené kávové bobule, kde je třídí do různých kategorií podle kvality. Ty nejlepší pak zamíří do Evropy - na největší světový trh s kávou.
"Tady říkáme kávě černé zlato," řekl Macharia. Pěstování kávy je však velmi náročné. Zahrnuje sbírání, odplevelování, prořezávání, hnojení a přepravu kávových zrn. Pro zemědělce, kteří se potýkají s nedostatkem peněz, je pořízení kávovníku drahá investice. Trvá přitom až čtyři roky, než kávová zrna uzrají.
Výdělek místních pracovníků je v přímém kontrastu s tím, kolik za šálek kávy zaplatí zákazník v lepších evropských kavárnách. Cena jednoho malého šálku se pohybuje v průměru kolem čtyř dolarů (96 Kč), což je skoro o polovinu více než denní mzda lidí pracujících na plantážích. Edita Mwangiová, která sama živí čtyři děti, si za den vydělá dokonce ještě méně, a sice 1,40 dolaru (34 Kč). "My tady ve dne v noci bojujeme o přežití," řekla.
Novou starost farmářům přidělávají změny klimatu, kvůli kterým klesla produkce kávy. Zvýšil se totiž výskyt hmyzu, který se živí kávovými listy, a stále častěji se objevují houbové infekce, jež mohou zničit více než 80 procent úrody. Farmáři jsou proto nuceni používat herbicidy, které ale mohou narušit kvalitu půdy a při dlouhodobém používání představují i riziko pro lidský organismus.
Dalším problémem je nedostatek vody. K výrobě jednoho šálku kávy je zapotřebí 140 litrů vody. Kvůli vysokým teplotám a nepravidelným srážkám ale farmáři musejí brát vodu z řek, které už tak poskytují omezené zásoby vody.
V Keni zaměstnává trh s kávou kolem 150 000 lidí. Farmáři se snaží klimatickým změnám přizpůsobit a začali používat řadu technik, které mají dopady těchto změn zmírnit. Například vysazují stromy, aby měly kávovníky stín. Přesto zůstávají mnozí z nich skeptičtí. "Vzhledem k tomu, jak se teď věci mají, si nemyslím, že by rodiče chtěli, aby jejich děti pracovali v tomto odvětví," říká Macharia.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Jaroslav Pokorný
5.1.2025 10:43A pak - ze všech těch zemí se vyvážejí především suroviny. Koncový prodej - a největší zisk - mají až obchodníci, producenti dostanou jen haléře.
Petr
5.1.2025 11:04 Reaguje na Jaroslav PokornýJaroslav Pokorný
6.1.2025 11:37 Reaguje na PetrPetr
6.1.2025 13:37 Reaguje na Jaroslav PokornýTakto to nefunguje nejen s kávou, ale ani s jednoduššími surovinami. Každá země a každý odběratel a zpracovatel potřebuje suroviny trochu jiné, protože z nich dělá něco jiného. Proto vedle dolu na železnou rudu nestojí ocelárna a nevyváží se plechy, vedle vrtu na ropu nestojí rafinerie a nevyváží se olej, vedle lesa nestojí pila a nevyváží se prkna, vedle pole s bramborami nestojí vařírna a nevyváží se bramborová kaše, a asi nejextrémnější příklad - vedle dolu na křemík nestojí fabrika na počítačové čipy. Další využití a zpracovávání základních surovin je prostě velmi různorodé a složité, a často komplikované a spojené s mnoha dalšími surovinami a výrobky. A v podstatě to nelze nijak obejít. Zkoušeli to kdysi v Číně, kdy si každá vesnice vyráběla ocel. Nefungovalo to.
Vysoká přidaná hodnota je jen takový imaginární pojem, který v reálném světě moc nefunguje. Jedou na to jen malovýrobci, kteří takto zásobují své okolí hotovými výrobky. Velkovýroba ale takto fungovat nedokáže. A v globálním světě, kdy nějaký stát zásobuje nějakou surovinou, třeba tou kávou, čtvrtinu Zeměkoule, už je to přímo nemyslitelné.
Petr
6.1.2025 13:50 Reaguje na PetrAle samozřejmě i v té Keni jsou odběratelé a zpracovalé kávových zrn, tak jako všude jinde. A jsou tam i malovýrobci zaměření na tu vysokou přidanou hodnotu. Kávu v cukrárně si tam přece můžete dát také.
Petr
6.1.2025 14:16 Reaguje na PetrPetr Elias
6.1.2025 14:59 Reaguje na PetrPokud si třeba budete chtít pochutnat na čokoládě, tak doporučuji čokolády označené MIA (Made in Africa). Je to úplně něco jiného než ty sr.... typu milka. :) Ale bohužel nejsou moc k dostání...
Petr Elias
6.1.2025 12:57 Reaguje na Jaroslav PokornýKáva se tam pěstuje v místech kde je kvalitní vulkanická půda, dostatek srážek (cca 600-1000+ mm za rok) a nadmořská výška (1200-2200 metrů) poskytující optimální teplotu 15-24 stupňů.
Takže ten argument s částí půdy je docela nesmyslný. ;)