https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravskoslezska-mesta-zacala-se-svozy-vanocnich-stromu-konci-v-kompostarnach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravskoslezská města začala se svozy vánočních stromů, končí v kompostárnách

7.1.2025 18:25 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Města v Moravskoslezském kraji začala se svozy vánočních stromů. Většina z nich končí v kompostárnách, kde se využívají pro výrobu kompostu a zeminového substrátu. Některé najdou využití i jako krmení pro zvířata, zjistila ČTK.
 
>V Ostravě se stromky od kontejnerů začaly svážet už v pondělí, tedy na Tři krále, kdy řada lidí podle tradice vánoční stromy odstrojuje. "Před odložením vánočního stromku je nutné stromek kompletně odstrojit a zbavit všech kovových a dalších součástí a jiných vánočních ozdob. Stromky jsou sváženy na městskou kompostárnu a použity pro výrobu kompostu a zeminového substrátu," uvedla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

O svoz vánočních stromů se stará městská odpadová společnost OZO Ostrava a s jejich odvozem se počítá do poloviny února. Ze sídlišť a bytové zástavby se stromky odvážejí v pravidelných týdenních intervalech, každý všední den z určitých částí města. Obyvatelé rodinných domů mohou stromky nařezané na menší kusy odložit do nádoby na bioodpad, sběrných dvorů nebo je využít jako otop.

Ve středu začne svoz vánočních stromků i v Třinci na Frýdecko-Místecku, kde se o jejich odvoz stará společnosti SMOLO CZ. "Vánoční stromek nepatří do komunálního odpadu. Jednak výrazně snižuje kapacitu nádob, navíc je to neekologické,“ uvedl jednatel společnosti Tomáš Ondraszek.

Tisíce jehličnanů, které pracovníci sesbírají ze stanovišť kontejnerů na komunální odpad nebo přijmou ve sběrném dvoře, se postupně zpracuje v kompostárně na dřevní štěpku. Po smíchání s bioodpadem pak slouží k výrobě kompostu. Proto je třeba stromečky odstrojit a zbavit ozdob.

"Štěpku společně s bioodpadem promícháme v míchacím voze. Hmota prochází díky působení mikroorganismů samovolným zahříváním až na 78 stupňů Celsia," uvedla vedoucí sběrného dvora Andrea Kufová. Pracovníci se pak starají o udržení předepsané vlhkosti a pravidelné provzdušňování. "To vše zaručí mikrobiální nezávadnost kompostu a zabrání klíčivosti semen plevelů. Hmota takto fermentuje šest až osm týdnů, dozrávání pak trvá tři až čtyři měsíce,“ doplnila Kufová.

V Bohumíně na Karvinsku se o zpracování vánočních stromů, které lze odložit ke kontejnerům, starají technické služby BM servis. Na kompostárně se rozdrtí a promění v další použitelný materiál. Část stromků se ale využije také ke krmení pro zvířata z Mauglího ranče.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist