https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nemecku-vysetruji-firmu-podezrelou-z-vyvezeni-odpadu-do-jirikova
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Německu vyšetřují firmu podezřelou z vyvezení odpadu do Jiříkova

29.1.2025 22:30 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní zastupitelství v bavorském Weidenu vyšetřuje na základě podnětu českých úřadů odpadovou firmu, která je podezřelá z nelegálního vyvezení odpadu do Jiříkova na Bruntálsku. ČTK to dnes sdělil mluvčí zastupitelství Matthias Bauer. Podle něj jeho úřad zkoumá, zda firma se sídlem ve Weidenu a provozovnou ve městě Wernberg-Köblitz neporušila zákon o odpadovém hospodářství. Minulý týden v této souvislosti provedli bavorští celníci prohlídky ve firmě i dalších prostorech.
 
"Státní zastupitelství ve Weidenu v současnosti vede vyšetřování proti odpadové firmě se sídlem ve Weidenu, provozovna se nachází ve Wernbergu-Köblitzu," sdělil ČTK mluvčí státního zastupitelství Bauer, aniž zmínil jméno firmy. Podnět k zahájení vyšetřování podle něj podaly české úřady v souvislosti s nelegální skládkou v Jiříkově. Nelegální skládka německého odpadu vznikla v obci na Bruntálsku v prosinci, obsahuje mimo jiné části z vyřazených letadel a nefunkčních větrných elektráren.

Podle průvodních dokumentů poslala do Česka odpad německá společnost Roth International, která se podle svých webových stránek věnuje právě demontáži letadel a větrných elektráren. Sídlo firmy je ve Weidenu a provozovnu má v obci Wernberg-Köblitz, což odpovídá popisu firmy, kterou ČTK poskytlo weidenské státní zastupitelství. Od firmy Roth International převzala odpad ostravská firma Piroplastik.

Podle mluvčího Bauera dozoruje státní zastupitelství ve Weidenu vyšetřování mnichovské celní správy, která je za taková řízení zodpovědná. "Minulý týden bylo v této věci provedeno několik prohlídek, obzvlášť v provozovně ve Wernbergu-Köblitzu," uvedl mluvčí. Podle něj bavorští celníci prohledali také dva soukromé prostory. Vyšetřování se zakládá na podezření z porušení zákona o odpadovém hospodářství, konkrétně na podezření na nelegální vývoz odpadu, který není nebezpečný, a to v pěti případech.

"K výsledku vyšetřování nemůžeme nyní nic říci, protože nadále vyhodnocujeme zajištěné předměty a vzorky," dodal Bauer v odpovědi na dotaz ČTK.

Kamiony s nelegálním odpadem, jehož vyložení se podařilo zabránit, opustily Jiříkov před týdnem. Na jejich návratu do Německa se podle starostky obce Barbory Šiškové domluvilo ministerstvo životního prostředí s německou stranou. Velké množství odpadu složeného v prosinci ale zůstává v areálu, který vlastní společnost Calves Group. Za obě české společnosti v případu vystupuje Stanislav Kraus. Ten dříve ČTK řekl, že skládku v Jiříkově co nejrychleji zlikvidují. Tvrdí, že i české společnosti se staly obětí podvodu. Později se ale už k případu nechtěl vyjadřovat.


reklama

Jaromír Mrhal
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist