https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-vydala-quothitparaduquot-znecistovatelu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika vydala "hitparádu" znečišťovatelů

27.10.2005 11:04 | PRAHA (EkoList)
Zveřejnění údajů v Integrovaném registru znečišťování (IRZ) koncem září už přináší první ovoce. Sdružení Arnika včera představilo tabulky s údaji o průmyslových provozech, které v souhrnu produkují nejvíce rakovinotvorných či potenciálně rakovinotvorných látek, skleníkových plynů, látek poškozujících ozón a perzistentních organických látek.
 

Tabulka pořádí znečišťovatelů za rok 2004. Pro zvetšení klikněte na obrázek.
Zdroj: Arnika
Z tabulek například vyplývá, že karcinogenní látky se do českého životního prostředí dostávají nejen z chemických továren, ale i oceláren, farmaceutických provozů či papíren. Nejvíce karcinogenních látek, přes 170 tisíc kilogramů ročně, vypouští do ovzduší, vod, či půdy, opavská provozovna IVAX Pharmaceuticals. Jak naznačila anketa České televize mezi občany, mnozí z nich o tom neměli vůbec ponětí.

Na druhém místě v produkci karcinogenů se umístila proslulá neratovická Spolana, třetí je Kurt O. John v Březůvkách, čtvrtá akciová společnost Federal Mogul Friction Products s provozovnou v Kostelci nad Orlicí, čtvrté ocelárny Mittal Steel Ostrava. Asi překvapí i výrobna obuvi v Otrokovicích s téměř 19 tisíci kilogramy emisí karcinogenů za loňský rok.

Další podobná překvapení čekají na občany, kteří se o tomto žebříčku znečišťovatelů dozví z médií nebo se sami podívají do vyhledávače IRZ a zadají si třeba vyhledávání podle svého místa bydliště.

Velkým poškozovatelem životního prostředí je podle zveřejněných tabulek Spolchemie z Ústí nad Labem. Vypouští největší podíl perzistentních organických látek, které se kumulují v živých organismech (např. polychlorované bifenyly, PCB), z českých firem: více než 420 tisíc kilogramů za rok 2004. Druhé jsou železárny a drátovny Bohumín a třetí Lasselsberger, závod Rako 3 v Lubné. Zmíněné látky, zvláště PCB a hexachlorbenzen, vyprodukovaly tyto společnosti v odpadech.

"Věříme, že už jen zveřejnění těchto žebříčků přiměje firmy, aby se pokusily svůj podíl na poškozování prostředí snížit. V západních zemích to tak bylo," říká Jindřich Petrlík, předseda sdružení Arnika a vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů. Podle Arniky za pouhých pět let od rozjezdu podobného registru do provozu v USA se snížily emise škodlivin o 46 procent.

V horizontu dvou let bude podobný registr povinný pro všechny země Evropské unie. Data z tohoto registru budou přístupná také v centrálním registru pro celou EU, takzvaném EPERu (European Pollution Emission Register).

Obecnější zprávu o Integrovaném registru znečišťování Už víme, kdo znečišťuje za humny najdete zde.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist