https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-rovensky-klara-sutlovicova-jan-freidinger-richard-brabec-muze-byt-dobrym-ministrem-zivotniho-prostredi-zalezi-na-nem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Richard Brabec může být dobrým ministrem životního prostředí. Záleží na něm.

13.1.2014
Za Bízkové, Drobila, Chalupy i Podivínského se MŽP stalo menším bratříčkem ministerstva průmyslu
Za Bízkové, Drobila, Chalupy i Podivínského se MŽP stalo menším bratříčkem ministerstva průmyslu
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
V posledních týdnech bylo těžké si nevšimnout kontroverze, která v médiích provázela návrh na jmenování Richarda Brabce (ANO) ministrem životního prostředí. Bývalý ředitel chemických továren a úřadující místopředseda Svazu chemického průmyslu se dokonce ani v Čechách běžně nestává šéfem ekologického resortu, který má mimo jiné v popisu práce činnost chemiček regulovat. Přesto považujeme za férové uznat, že Richard Brabec může být dobrým ministrem životního prostředí. Záleží jen na něm.
 

Startovní podmínky bude mít sice těžší než většina jeho předchůdců, nicméně i to může paradoxně přispět k tomu, že sektor zdevastovaný předchozími čtyřmi ministry dokáže postavit na nohy. I když to ne zcela sedí, je těžké si v této souvislosti nevzpomenout na přísloví, že z pytláků bývají dobří hajní.

Příležitostí prokázat své schopnosti bude mít nový ministr více než dostatek. Jednou z prvních bude obnova Ministerstva životního prostředí jako úřadu, který hájí životní prostředí proti tlaku mnohem silnějších ekonomických resortů. Za Bízkové, Drobila, Chalupy i Podivínského se MŽP stalo menším bratříčkem ministerstva průmyslu, a to nejen po politické, ale bohužel i personální stránce. Z toho, jaké lidi si nový ministr do úřadu přivede a jaké v něm ponechá, bude možné poměrně dobře usuzovat, jak vážně přeseknutí kontinuity s ministry ODS myslí.

Test první: evropská klimatická a energetická politika

Programově budou jedním z prvních testů nového šéfa resortu jednání o nové evropské klimatické a energetické politice. Ta určí tempo, jakým se bude Evropa zbavovat závislosti na fosilních palivech, zvyšovat energetickou efektivitu a rozvíjet čisté zdroje energie v příštím desetiletí. Debata o budoucí podobě klimatické a energetické politiky EU naplno vypukne několik dní po Brabcově usednutí do křesla ministra životního prostředí a Evropský parlament i vlády členských států ladí svoje pozice k návrhu balíčku opatření.

Ministři čtyř největších evropských ekonomik vyzvali ostatní, aby podpořili dostatečně ambiciózní cíl pro snižování emisí. Podobně se vyjádřily výbory Evropského parlamentu pro životní prostředí a průmysl nebo frakce socialistů v EP, kam patří i poslanci za ČSSD. Stane se ministerstvo životního prostředí pod vedením Richarda Brabce po letech poslušného plnění požadavků znečišťovatelů opět zastáncem účinných opatření na ochranu klimatu? Nový ministr tu bude mít vynikající šanci demonstrovat svojí nezávislost i odvahu. Již zmíněný Svaz chemického průmyslu totiž dlouhodobě jede, pokud jde o klimatickou politiku, v evropském protisměru – například vytrvale odmítá byť i drobné opravy krachujícího systému emisních povolenek, který měl být hlavním evropským nástrojem snižování emisí.

Test druhý: chemická politika

Dalším lakmusovým papírkem bude postoj ministerstva k chemické politice. Svaz chemického průmyslu, v jehož představenstvu Brabec dodnes je, se snažil všemi prostředky zabránit přijetí účinné chemické politiky (nařízení REACH), které má za cíl více chránit zdraví obyvatel a životní prostředí před působením nebezpečných chemikálií. Chemici brzdí i implementaci REACH a výsledkem je například to, že Česko (MŽP) zatím nenavrhlo ani jednu nebezpečnou látku na tzv. kandidátní listinu (seznam látek, které budou muset procházet přísným procesem povolování), ač na to mělo 7 let. Srpen 2014 je dalším termínem, kdy státy mohou látky na listinu navrhovat, a ministr nás tak může přesvědčit, že za zájmy ochrany přírody a zdraví lidí se bije stejně urputně jako za zájmy chemických továren.

Lovochemie i Agrofert jsou synonymem konvenčního průmyslového zemědělství, které je často v přímém střetu s ochranou přírody. Půdní eroze, eutrofizace, snižování biodiverzity a používání pesticidů jsou jen základním výčtem problémů, při jejichž řešení bude muset ministr Brabec stát na druhé straně barikády než doposud. Dokáže to?

Test třetí: staré ekologické zátěže

Velkou výzvou bude pro nového ministra i řešení starých ekologických zátěží. Ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu by společně měly co nejdříve vypracovat a zveřejnit jasná a transparentní pravidla, která povedou k řešení tohoto vleklého a nadmíru naléhavého problému. Logika pravidel by měla být poměrně jednoduchá – nejdříve odstranit ty nejrizikovější zátěže za využití co nejšetrnějších technologií, aby se neopakovalo fiasko s ostravskými kaly. Právě řešení SEZ může být dobrým testem volebních proklamací Ano2012 o tom, jak se věci dají dělat lépe a efektivněji.

Jan Rovenský, Klára Sutlovičová, Jan Freidinger


reklama

 
Greenpeace
Autoři jsou představitelé českých Greenpeace
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist