Chcete potkat v lese zubra? Brzy to bude možné (ač ne snadné)
V bývalém vojenském prostoru Ralsko se nyní chystá pozoruhodný experiment – do rozsáhlé obory, která byla kdysi sovětským tankodromem, se již brzy vydá pětičlenné „stádečko“ z Polska dovezených zubrů.
„Je to jejich návrat do míst, kde kdysi před staletími určitě žili,“ říká Miloslav Zikmund, nadlesní a oborník obory Židlov, jejíchž 3800 hektarů zvířatům poskytne ideální podmínky. „Myslím, že vše půjde opravdu dobře. Lesy a pastviny, které tady mají, jsou pro ně ideální. A hlavně budou mít hodně klidu, obora to je opravdu rozsáhlá,“ dodává a hledí na svých pět „svěřenců“ - býka Porta a čtyři krávy se jmény Karvina, Kastelanka, Kahunka a Katrinka. Jsou tu od poloviny ledna, kdy je v Polsku koupily Vojenské lesy a statky ČR, jimž obora patří.
Zubři vypadají opravdu spokojeně – ládují se trávou a poklidně korzují svým oblíbeným teritoriem na hranici velké louky a hustého lesa. Od obory je zatím odděluje plot několikahektarového výběhu, kde procházejí karanténou.
Ponurost, divokost a hlavně klid

Jsme v hloubi pozoruhodného krajinného celku, který svojí divokostí a opuštěností působí chvílemi jako romantická a nádherná divočina, chvílemi jako ponurá a depresivní zóna nezacelitelné zkázy. Do počátku devadesátých let tu bylo tankové cvičiště sovětské armády, která zde nacvičovala ostré střelby a devastovala kraj luk a lesů. „Když jsem sem v devadesátých letech přijel poprvé, byla to opravdu spálená země téměř bez stromů. Hrůza,“ říká Zikmund, když projíždíme úzkými asfaltkami mezi nízkými kopci a loukami, na nichž se příroda s proměnlivým úspěchem snaží zamaskovat zkázu. Ponurosti – či tajemnosti, chcete-li – ještě přidávají základy německých chalup, které na několika místech u cesty připomínají, že tu před tím, než tu vznikl vojenský prostor, byly sudetské vesnice.
Zubrům se tu nejspíš opravdu bude líbit, klid tu budou mít naprosto božský. V České republice existuje několik míst, kde nadšenci zubry chovají, omezují je však prostory, a zvířata mají pouze v relativně malých výbězích. V Oboře Židlov však budou žít opravdu ve volné přírodě. „Budeme se ale snažit mít o nich přehled. A v zimě je budeme přikrmovat,“ říká Zikmund. Na čas se jim samozřejmě mohou i ztratit z očí, 3800 hektarů je přece jen velká plocha. (Jeden údaj pro lepší představu o její velikosti – plot obory má celkem 28 km).
Až dorazí turisté...
„I turisté či cyklisté, kteří oboru navštíví, tedy budou mít šanci zubry zahlédnout. Na druhou stranu jim v tom rozhodně nebudeme nijak pomáhat, nejsme zoologická zahrada,“ říká Miloslav Zikmund. A je třeba se něčeho bát? Oborník kroutí hlavou. „Zubři jsou plaší, nedovolí lidem, aby se k nim přiblížili. Žádné větší nebezpečí tedy nehrozí,“ podotýká. Ovšem moji snahu vyfotografovat mohutného býka Porta z těsné blízkosti sleduje trochu nervózně. Přece jen, je to velké zvíře. „Z Evropy za posledních několik set let není znám případ, že by zubr něco udělal člověku,“ podotýká.
No není to krásná představa, že po nedělním obědě na Máchově jezeře si zajdete do obory a třeba v dálce zahlédnete pádící stádo mohutných zvířat? A děti na ně budou volat: „Bizoni! Pojďte sem!“?
Představa to krásná je, ovšem v praxi to tak rozhodně jednoduché nebude. Obora Židlov je sice otevřena veřejnosti, režim v ní je ovšem nastaven tak, aby klid zvířat měl přednost před davy návštěvníků: v některých obdobích roku je vstup zakázán, autem se do ní jezdit nesmí a i pohyb cyklistů je omezen pouze na vymezené cyklotrasy. Čas od času tu dělají na milovníky kol, kteří sjedou mimo vymezené trasy, „hon“ - kdo projede značku zákaz vjezdu cyklistům, dostane velkou pokutu.
Podtrženo sečteno: dostat se k zubrům po nedělním obědě snadné nebude. Na druhou stranu nadšence neváhající podat nemalé pěší výkony nikdo zrazovat nebude. Tedy do seznamu zvířat, které je možné potkat v českém lese, si děti ve škole mohou k liškám, zajícům a datlům přidat i ono mytické zvíře.
Na pokraji vyhynutí
Zubr je opravdu unikátní tvor, jehož ústup z role „pána hlubokých hvozdů“ začal již hodně dávno. Důvod je zřejmý: pro lidi byl vždy výhodným cílem loveckých výprav. Na mnoha místech Evropy byl tedy vyhuben již před stovkami let – například koncem 11. století ve Švédsku, v 15. století ve Francii, ale ani poměrně izolované končiny mu nedaly šanci přežít: poslední kus v Transylvánii byl zastřelen v roce 1790.
A v Čechách? Přesnější informace o tom, kdy mohl být u nás vyhuben, chybějí. Není však pochyb, že i u nás kdysi žil, v pramenech jsou z 16. století doložené chovy zubrů z obor i pokusy znovuzaložit populace v lesích, například na Křivoklátsku.
A posledním místem, kde populace těchto zvířat přežila do 20. století, byly rozsáhlé hvozdy Bělověžského pralesa (dnes se o něj dělí Polsko a Bělorusko). Po staletí tu místní vládci zubry chránili a pytlačení trestali smrtí. Poslední ránu stádům ovšem zasadila první světová válka. Němečtí vojáci zubry na jejím konci vybili téměř všechny. Udává se, že válku jich přežilo jen devět. A že poslední volně žijící zubr byl v Polsku zabit v roce 1919, úplně poslední volně žijící kus padl rukou pytláka v roce 1927 na Kavkaze. (Ten patřil k tzv. kavkazskému poddruhu, zde je řeč o poddruhu nížinném).
Výsledek? Když se biologové v roce 1923 pustili do horečné snahy zubry zachránit, zjistili, že na světě se po zoologických zahradách vyskytuje jen nějakých 50 kusů nížinného poddruhu a pouhý poslední býk poddruhu kavkazského.
Spása v hodině dvanácté
V tu dobu, v hodinu dvanáctou, začala snaha o záchranu zubrů. A byla poměrně úspěšná. Trvalo to však až do padesátých let 20. století, než se zubři vrátili do divoké přírody - tehdy je začali vypouštět zpět do Bělověžského pralesa. Odtud se poté podařilo zakládat další menší „návratová“ stáda a nyní je počet zvířat po celém světě odhadován na nejméně tři a půl tisíce, které jsou v mnoha zemích - kromě východní Evropy i třeba ve Španělsku nebo Kyrgyzstánu. (A v Polsku jich je tolik, že ceny zvířat pro ralské stádečko ani nebyly nějak závratné: 2000 euro za krávu, 2500 euro za býka). Všechna dnes žijící zvířat jsou potomky pouhých 12 chovných kusů, čistá kavkazská linie zanikla, onen jediný býk, který přežil, dal ovšem vzniknou „křížené“ populaci nížinno-kavkazské.
I proto odborníci někdy varují, že zubři jsou i nadále velmi ohroženým druhem, neboť jsou si všichni velmi příbuzensky blízcí a náchylní k nemocem. Skupinka zubrů z ralských lesů ovšem rozhodně nevypadá, že by si z rizika degenerace něco dělala. Spokojeně přežvykuje a rozvážně se prochází po okraji lesa, Porto sebevědomě pozoruje své stádo. „Rádi bychom, aby tu celkově žilo zhruba 25 zubrů,“ říká Miloslav Zikmund. A pátravě hledí na čtyři zubří krávy, tedy zejména na břicha dvou z nich – existují totiž náznaky, že by mohly být březí. A že se tedy v dohledné době již ve více méně volné přírodě narodí po stovkách let první „čeští zubři“.
„Uvidíme, nepředbíhejme. Odchovat zubry je těžší, než se zdá,“ poznamenává lesník Zikmund. „Tady se jim prostě musí líbit. A teoreticky by tu měli mít ještě o něco lepší podmínky než v Polsku.“ Pak spokojeně pohlédne na „své“ lesy a dodává: „Myslím, že to půjde.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
ww2 - 15. 4. 2011 - M.Z.Jak to bylo v Belovezi za druhe svetove valky? Hladove mistni obyvatelstvo, boje, fronta nejprve roku 1939 tam a 1943/4 zpet, partyzani v lesich a trestne vypravy na ne... A nakonec banderovci. Na druhe strane Nemci asi zubry chranili, rozhodne jim na nich zalezelo vic nez na tech mistnich podlidech |
![]() |
ww2 - 17. 4. 2011 - SoňaA co z toho jako dovozujete? |
![]() ![]() |
ww2 - 17. 4. 2011 - M.Z.Nedovozuji, ptam se. Jednak je to dulezity detail, tykajici se genofondu evropskeho zubra (zajimava byla ta zminka o kavkazskem podtypu, o jak jak velke geneticke rozdily jde? vetsi nez mezi evropskym a kavkazskym Homo Sapiens?) tusim ze po ww2 zbylo jeste min jedincu, nez po ww1, ale nevim. Jednak je to jisteze i historicky dotaz na jeden ze stripku deni "na Vychode" pred 70 lety. (Ze se timto dotazem vtira i myslenka, ze jsou vlastne i podstatnejsi veci? I pro "ekologii"? Nez stav populace zubra a moznost potkat ho v prirode? Pro harmonicky vztah ke krajine je treba to menici se demograficke slozeni obyvatelstva -nejen v okoli Ralska- ... dulezitejsim faktorem, nez ne/existence zubru, medvedu ci vlku v oblastech, kdysi kulturni krajine, ktere v dusledku historickych peripetii byly vylidneny a ted se je nekdo snazi po tisici letech premenit na "divocinu". OK, bude tam rezervace s divokymi zviraty. A co bude v oblastech mezi touhle "opravdovou divocinou" a neustale expandujicicm velkomestem resp. oblastmi vyuzitymi pro intensivni zemedelstvi. Slumy?) |
![]() ![]() ![]() |
ww2 - 17. 4. 2011 - FikTak trochu myšlenková bramboračka, ne? |
![]() ![]() ![]() |
ww2 - 17. 4. 2011 - Leoš R.To je jednoduché - mnohde je budoucnost vidět již dnes. Mezi divočinou a velkoměstem bude řídce osídlený venkov, kde většina domů bude využívána pouze rekreačně, a stálé obyvatelstvo budou tvořit přistěhovalí zbohatlíci v novostavbách v podnikatelsko-barokním slohu, s nejméně dvěma silnými auty v garáži, protože venkov se stane zcela závislým na velkých městech - na vesnicích zaniknou veškeré služby - i ty nejdůležitější, jako zásobování potravinami a veřejná doprava.Co se týče zubrů, měl jsem možnost spatřit je v národním parku Poloniny, v místech, kde stávala vesnice Ostružnica, vysídlená kvůli přehradě. Jak by tyto vysídlené obce vypadaly dnes? Asi tak, jako nedaleká rusínská obec Runina, kde dožívají jen důchodci, všichni mladí utekli do měst, a těch pár, co zůstalo, je doživotně na podpoře a čas zabíjí chlastem (mimochodem, zde kromě venkova zaniká i rusínské etnikum). Nejsem tedy proti využití oblastí, z nějakého důvodu vysídlených, k vytvoření "divočiny". Do býv.vojenského prostoru Ralsko už venkovský život nevrátíte, vytvoření vztahu ke krajině by u přistěhovalců trvalo mnoho generací, pokud by k němu vůbec došlo. Nedávno jsem přemýšlel, zda existuje v ČR nějaká oblast, kde by lidé měli své kořeny a ke krajině měli opravdový vztah. Moc na výběr není. Odškrtněte celé Sudety. Tam je to jasné. Pak okruhy velkých měst. To už dnes není venkov. Potom Hanou a další polnaté kraje. Tam je vztah lidí ke krajině silně poznamenán socialismem. Potom atraktivní horské a podhorské oblasti, kde většina domů je obývaných jen o víkendech rekreanty. Co zbývá? Příšerně málo, třeba Vysočina. A to málo taky časem zanikne, a už zaniká, viz první odstavec... |
![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 17. 4. 2011 - M.Z.Ano, to jsou ty podstatnejsi veci. Vidim to stejne cerne. I kdyz i v tech Sudetech se najdou oblasti natolik atraktivni, ze se je podarilo zalidnit lidmi, majicimi k te krajine vztah. Staromilsky steskpo harmonicke krajine ktera sice nema vlky, zubry a medvedy a divoky les kolem, a zivot v ni prinasi lidem mnoho zleho i dobreho ale ti lide maji k danemu mistu jakysi vztah. Neni pro ne zamenne jako N ta sjezdovka v Alpach pro Prazaka ci N ta pastvina pro postupne premnozujici se, drive vzacne typy zvere. Mimochodem, je moc velky rozdil mezi divocakem v Troji a zubrem v Ralsku? Verim ze se casem dockame i prave zubri svickove v lepsich restauracich |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 18. 4. 2011 - FikTo M.Z.:Se socio-kulturním vývojem lidské společnosti toho chudák zubr moc nenadělá, ať už běhá po lese, nebo se placatí na talíři. Navíc jeho zavedením do obory Židlov žádná divočina nevzniká, jedná se pouze o chov zvěře, byť ohrožené. |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 18. 4. 2011 - M.Z.Ja proti zubrum nic nemam. Ale beztak budete souhlasit, ze ten sociokulturni (socio"kulturni" v pripade urcitych minorit) vyvoj je i pro krajinu hrozbou vetsi, nez nepritomnost velkych prezvykavcu ci velkych predatoru. Pripada mi tedy ale, ze do nasi prirody "patri" zubr uz ne o moc vic nez ti bizoni, ktere leckde uz na farmach chovaji (a jejich rizky pry uz nabizeji v dobrych restauracich :-) |
![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 18. 4. 2011 - FerinoViem niekto mne ale vysvetlit preco take obce ako Runina - ozaj je ich bohate - vymieraju a mlady utekaju, ale v Rakusku, Bavorsku, Svedsku k takemu oxotu nedochadza? Prave naopak, vidite tam spustu mladych pracujucich! A spokojnych! V com to je? |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 18. 4. 2011 - jonᚎe by tou hroznou evropskou zemědělskou politikou? |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 18. 4. 2011 - Leoš R.Myslím, že v tom není žádná věda, mezi námi a zmíněnými zeměmi je propastný rozdíl ve vývoji po válce. Na Západě nazažili násilné přerušení tradice rodinného farmaření. U nás socialismus udělal pěknou paseku - nejen ve vztahu lidí k hmotným věcem (všechno patří všem, kdo nekrade, okrádá rodinu), ale i ve vztahu ke krajině domova a tím i k půdě jako zdroji obživy. Venkovan v socialistickém Československu měl zaměstnání jisté, a to se vlastně netýká jen zemědělství, ale i výroben a továrniček v odlehlejších městečkách, které po revoluci houfně zanikly. A co má takový občan, vychovaný socialismem dělat, když mu zruší JZD, nebo přidruženou výrobu? Soukromé farmaření nebo drobná řemeslná živnost? To už ani neví co to je, soudruzi nám úspěšně vyprali mozky. A kdyby přece jen v něm dřímala ozvěna řemesla jeho dědů, tak si to propočte, a zjistí, že když odejde do města dělat nádeníka do vprostřed polí nově postavené mezinárodní fabriky na autosoučástky, a časem se vypracuje na dirigenta skupinky pěti šimpanzů, tak dosáhne kýženého blahobytu rychleji, než kdyby šel do nejistého, a začal doma v dílně vyrábět nějaké zboží, které stejně většina lidí raději po dvou letech znova koupí za pětinovou cenu z čínského dovozu, než aby si jednou za život pořídila kvalitu nafurt... |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 19. 4. 2011 - ŠafaříkNo, já žasnu. Myslíte si, že jinde lidé neodcházejí za lepším živobytím především do měst? |
![]() ![]() ![]() |
ww2 - 19. 4. 2011 - V.J.Spekulovat se dá jedině o tom, jaký vliv BY měla druhá světová válka na zubry v Polsku kdyby tam tenkrát nějací byli. Ve volné přírodě v Polsku zubři vymřeli v roce 1919 a reintrodukováni byli až v roce 1951. Za druhé světové války v Bělověži žádní zubři nebyli, tenkrát přežívali jen v zajetí. |
![]() ![]() ![]() ![]() |
ww2 - 19. 4. 2011 - M.Z.V zajeti kde? |
![]() |
ww2 - 21. 4. 2011 - JasanKdybyste dobře četl článek, nemusel byste se ptát, protože byste zjistil, že v Bialowěžském pralese během 2. světové války žádní zubři nebyli. Byli tam vypuštěni až v padesátých letech -viz. "Trvalo to však až do padesátých let 20. století, než se zubři vrátili do divoké přírody - tehdy je začali vypouštět zpět do Bělověžského pralesa." Předtím žili v ZOO. |
![]() ![]() |
ww2 - 21. 4. 2011 - M.Z.OK ale i tak by mne zajimalo vic podrobnosti te uspesne zachranyzubra mezi roky 1923 a 195x. V kterych evropskych/nemeckych/polskych/ceskych ZOO zubri prezili ww2 napriklad? |
obora židlov - 19. 4. 2011 - Lukas B.mám z ní dost smíšené pocity. ne snad ze zubra, ale z myšlenky víceméně intenzivně chovat na placený odstřel zcela obyčejné a přemnožené druhy zvěře.tedy nechápu, proč by se tím měla zabývat taková organizace jako vojenské lesy, respektive proč má taková organizace ve správě území, kde se obnovení vojenského výcvikového prostoru nepředpokládá. |
![]() |
obora židlov - 20. 4. 2011 - MartinPřesně toto se mi také honilo v hlavě při návštěvě zmíněné obory. Proč ji stát nepřevedl do majetku obcí / správy LČR? Zřejmě si šarže chtějí zachovat možnost si zastřílet na živé cíle... Nebo se mýlím? |
![]() ![]() |
obora židlov - 20. 4. 2011 - M.Z.Jak je to se strilenim zvere v narodnich parcich? Vim ze treba v Krkonosich je to pomerne bezne, prominenti chodici na hrebeny do1.zony strilet jeleny. (Jasne: nekdo je tam premnozene musi vystrilet zrovna tak jako nekdo musi vyrezat premnozenou klec apod. :-) |
![]() ![]() ![]() |
obora židlov - 20. 4. 2011 - TomášTo M.Z.:Přezvěření honiteb je leckde až katastrofální. Konkrétně v oblasti bývalého vojenského újezdu Ralsko byly donedávna (r.2008) VLS s.p. udržovány stavy u jelena téměř 5x, u dančí zvěře téměř 9x a u mufloní zvěře více než 9x vyšší než normované. |
![]() ![]() ![]() |
obora židlov - 20. 4. 2011 - MartinVidíte, napadá mne otázka, proč tu už dávno fafnir s paní Markovou nenadávají na omezení vstupu v oborách? Nevadí vám?Pokud chcete střílet v 1. zóně parku, bude shánění povolení značně administrativně náročné - správně se to musí projednat ve správním řízení, do kterého se zapojí správa parku a obce, na jejichž katastru chcete střílet. Jestli to střelci mají zařízené, to tedy netuším. Navíc by to střílení mělo být v zájmu ochrany přírody - tady připadá v úvahu regulace přemnožené zvěře. Zkuste se obrátit na správu NP, pokud vás to zajímá... |
![]() ![]() ![]() ![]() |
obora židlov - 20. 4. 2011 - M.Z.V oborach vetsinou nebyvaji nejatraktivnejsi vyhledy a navic ty oborytusim mivaji jasne pojmenovane vlastniky. Zatimco u sumavskeho Luzneho jsem se pred 20 lety chybne domnival, ze jsem tez (spolu s 10 miliony obcanu CR) spoluvlastnikem toho krasneho kraje... A on je to soukromy majetek (kdy jim ho dal?!?) par prominentu ze Spravay NP a jejich kamaradu Me strileni naprosto nezajima, nemam v sobe zadne lovecke pudy. Akorat tedy ustepacna poznamka proc se stavy jelenu v 1. zone reguluji a stavy kurovce nikoliv. (Bylo by ale korektni ten cenik na strankach napr. Krnapu uverejnit. Kolik to strileni v 1. zone stoji. At si lidi pak chybne - jako ja jednou - nemyslej, ze to jsou - ti strelci nejaci pytlaci.) Strileni je jen pro movite. Jednou jsem zalezl na Jizerce do lesa a slysim nastvany sepot z posedu: Ja zaplatim 200 000 Kc abych si strelil jelena a Vy idiote mi lezete do zaberu... |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
obora židlov - 20. 4. 2011 - MartinNo, pokud nekdo plati 200 000 za jelena, pak bych mel jisty tip, kdo je tim idiotem :-) Pravidla pro strelce by měla být jasně apriori stanovena. Osobně taky nepoznám pytláka od legálního myslivce.K rozdílu přemnožení kůrovce a jelena - stav býložravců byl v lesích kontrolován šelmami, které člověk významně redukoval. S výjimkou zubrů tak byla populace býložravců kontrolována, vzhledem k nepřirozenosti dnešních vysokých stavů se považuje lidská intervence za žádoucí (i když s těmi prvními zónami se mi to teda nezdá - asi prominenti mají jisté neoprávněné výsady). Populační dynamika kůrovce je v přírodních ekosystémech mnohem rozkolísanější vzhledem k zpoždění zpětných vazeb, kontrolujících jeho početnost. Pokud je cílem jádrových zón parku jejich přirozené fungování, pak je třeba počítat i s kůrovcem a chybějící predátory imitovat regulačním odstřelem. Na Šumavě již rys převzal zpět odpovědnost za stavy zvěře, poškození smrkového zmlazení je tam nyní minimální, což se v jiných NP říci nedá... |
děkuji za zubry - 20. 6. 2011 - MartaKrásná práce, krásní zubři, děkuji za článek, moc mě potěšil. |