https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/jan-hollan-zmeny-klimatu-postupuji-rychleji-nez-kdo-cekal?all_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Hollan: Změny klimatu postupují rychleji, než kdo čekal

19.4.2011 09:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
RNDr. Jan Hollan PhD. vystudoval na přírodovědecké fakultě v Brně obor fyzikální elektronika a optika. Doktorát získal v oboru Fyzikální a stavebně materiálové inženýrství na VUT v Brně. 
Dlouhá léta byl zaměstnán v Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka, nyní pracuje v Centru výzkumu globální změny AV ČR. Je členem ČSOP Veronica. Vedle klimatické změny a hospodaření s energiemi se také zabývá světelným znečištěním. Překlady textů o změně klimatu a občas i své vlastní texty včetně vysvětlení, proč je koncentrace CO2 nutno vrátit z nynějších 390 ppm pod 350 ppm, zpřístupňuje na adrese http://amper.ped.muni.cz/gw - kde lze nalézt i odpovědi na mnoho možných dotazů.
RNDr. Jan Hollan PhD. vystudoval na přírodovědecké fakultě v Brně obor fyzikální elektronika a optika. Doktorát získal v oboru Fyzikální a stavebně materiálové inženýrství na VUT v Brně. Dlouhá léta byl zaměstnán v Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka, nyní pracuje v Centru výzkumu globální změny AV ČR. Je členem ČSOP Veronica. Vedle klimatické změny a hospodaření s energiemi se také zabývá světelným znečištěním. Překlady textů o změně klimatu a občas i své vlastní texty včetně vysvětlení, proč je koncentrace CO2 nutno vrátit z nynějších 390 ppm pod 350 ppm, zpřístupňuje na adrese http://amper.ped.muni.cz/gw - kde lze nalézt i odpovědi na mnoho možných dotazů.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Změna klimatu se děje velice rychle, daleko rychleji než vědci ještě před několika letech očekávali. Také vědecké zprávy Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC) mohou být podhodnocené, protože se jejich autoři drží při zdi z obavy, aby nebyli označeni za alarmisty. „Jsme na strmém svahu a přibrzdit bude těžké,“ říká v rozhovoru pro Ekolist fyzik Jan Hollan, člen vědeckého ústavu CzechGlobe.
 

Ekolist.cz: Co vyčítáte klimaskeptikům?

Jan Hollan: To, že žádní skeptici nejsou. Lidé, kteří nic záměrně nečtou, nejsou skeptici. Skeptik by měl nedůvěřovat, měl by ale tématu rozumět, prozkoumat ho. Nedávnou jsem potkal slovo „cranks,“ to jsou lidé, kteří tvrdí, že teorie relativity nefunguje, vesmír se nerozpíná, případně země je plochá, tabák neškodí, zkrátka hájí stanovisko, které je pohodlnější. Lidé, pro které je nepřijatelné, že by věci mohly být jinak, než si přejí. U klimatu je situace obdobná. Akorát, že když někdo říká úplné nesmysly u věcí, na kterých strašně záleží, a s nimiž je potřeba něco rychle dělat, přestává to být zábavné.

Nepřehlédněte diskusi pod rozhovorem

Pokud vás rozhovor zaujal, nepřehlédněte diskusi pod článkem. V ní se můžete Janu Hollanovi položit svoji vlastní otázku. Jan Hollan bude čtenářům Ekolistu.cz odpovídat tři dny - 19., 20. a 21. dubna.

Takže žádná česká debata o klimatu na vědecké úrovni neprobíhá?

Nemyslím si, že by měla na české úrovni vůbec probíhat. K čemu by měla být? Všechno se stejně čte v angličtině a debata probíhá na světové úrovni. Debata vědecká probíhá na úrovni vědeckých prací. Samozřejmě jiná otázka je osvěta.

Co tedy v tuto chvíli víme o klimatické změně, jaký je poslední stav poznání?

Máme čtvrtou hodnoticí zprávu IPCC, která je skvělá, ale je už čtyři roky stará. Shrnutí existují i v češtině, ale jak moc to lidé čtou, nevím. Když na přednášce ukazuji obrázek a ptám se, kdo to zná, tak se málokdy studenti hlásí. Máme další větší překlady, jako je „Kodaňská diagnóza“ a teď úplně nového „Vědeckého průvodce skepticismem vůči globálnímu oteplování,“ což je stručňoučká věc, ale taky odkazuje na rozsáhlé původní zdroje. Českých překladů máme spoustu, všechny jsou dostupné na webu. Teď jde jen o to, aby po tom někdo sáhnul, což je těžké, protože to nikdo nemá za úkol.

To by měl být úkol pro vědecký tým CzechGlobe, který před nedávnem vznikl v Brně? Na svých stránkách píše, že chce hledat odpovědi na složité společenské otázky dneška, což je asi širší poslání, než jen přísně vědecké...

Nepochybně by to měla být vědecká opora pro další rozhodování, ústav by měl být schopný vytvořit dobré podklady. Ale je to všechno na úplném začátku. Fakt je, že povědomí je neobyčejně malé. Lidí, kteří o klimatu přednášejí, je skutečně pět a půl. Češi zřejmě nemají obecně zájem o to, co se děje s celým světem. Spíš mají zájem, aby měli co jíst a tak. Lidé z ostatních evropských zemí daleko více jezdí do světa, studovat nebo jako dobrovolníci. U nás je pořád zájem o vnější svět dost omezený.

Na změně klimatu je ale náš podíl obrovský, zejména zátěž, kterou jsme světu přinesli za sto padesát let průmyslového dědictví. V tom jsme srovnatelní s Anglií nebo Německem. Nemůžeme si myslet, že to takhle půjde dál. Ono se s tím dá něco dělat, to je otázka technologií a dobré vůle. A aby vznikla dobrá vůle, je potřeba do problému vidět a považovat ho za závažný. Čas strašně rychle utíká a role České republiky je významná i jako příklad pro další svět.

Změna klimatu už probíhá?

Tající led v letním období odhaluje skryté skály na jihovýchodním pobřeží Grónska (na obrázku červeně)
Tající led v letním období odhaluje skryté skály na jihovýchodním pobřeží Grónska (na obrázku červeně)
Foto | USGS/NASA/Landsat 7 / flickr.com

Je nesmírně nápadná, popravdě řešeno jsem sám překvapen, jak je nápadná. Mám tu letáček dvanáct let starý a všechno, co jsem do něj tenkrát napsal, můžeme pozorovat. Jediná snad drobná chybička je v tom, že jsem tvrdil, že bude přibývat vodní páry a nízké oblačnosti. Vodní páry sice přibývá, ale nízké oblačnosti, například v tropech, je zřejmě méně. V roce 1998 jsem napsal, že si počkáme dvacet let, než se změna nápadně projeví. Zdaleka neuplynulo dvacet let a svět se proměnil, změny jsou rychlejší, větší a nápadnější, než kdo čekal.

Které změny to jsou?

Například dramaticky ubylo ledu v Arktidě. Léto roku 2007 byl obrovský šok, nikdo nečekal, že by se led mohl takhle porozpadat a tak málo ho mohlo zbýt. A od té doby to tak prakticky zůstává, loni tam bylo téměř tak málo ledu jako v roce 2007. Severní pól je možné obeplout na plachetnici a dvě lodi to skutečně udělaly. Před třiceti lety by nikoho nenapadlo, že se toho může dožít.

Před pěti lety se nečekalo, že začne ubývat led i z příkrovu Antarktidy, dokonce se říkalo, že by mohl narůst. Naopak, ubývá ho, a čím dál tím rychleji. Čili svět je už tak teplý, že se ještě rychleji otepluje. To už jsme na hodně strmém svahu a přibrzdit bude hodně těžké.

Co se tedy bude dít?

Například v příštích stoletích stoupne hladina oceánu o mnoho metrů. Když stoupne hladina o pět metrů za dvě sta let, co se stane s Evropou, co s Holandskem? Studentům, kteří vyrážejí do zahraničí v rámci programu Erasmus, který se jmenuje podle filozofa Erasma Rotterdamského, říkám, že ten Rotterdam už nebude. Já si nedokážu představit, že by za dvě stě let existoval. Možná, když se budeme hodně snažit, ale i když hladina stoupne jen o tři metry, tak pro tohle město je to moc. A co bude za tři sta let? Hladina bude stoupat i nadále, tempo můžeme ovlivnit, ale hladina bude nadále růst. To není věc, která by hrozila bezprostředně, ale když ji teď nastartujeme, tak ji nebudeme schopni zastavit.

Pět tisíc let jsme žili ve stabilním světě, kdy se klima neměnilo - tedy místně se měnilo, ale v úhrnu bylo nesmírně stabilní. A na této stabilitě je celý svět postaven, uživí hodně lidí a všichni mívali co jíst. Ale s tím nemůžeme do budoucna počítat. Proto používám výraz klimatický rozvrat, protože rychlé proměny znamenají, že služby, které nám příroda dávala a na které jsme spoléhali, už nebudou spolehlivé. A před deseti, nebo i před pěti lety to ještě nevypadalo, že změny budou probíhat takhle rychle.

Co nás čeká, jaké jsou ty hlavní projevy změny klimatu?

Hlavní jsou extrémní srážky, extrémní záplavy a extrémní vítr. Extrémy se týkají jak rozsahu, tak rychlosti.

Čili nejvíc překvapující je ta rychlost změny?

To si ani nikdo nemohl troufnout říct, že to bude tak rychlé, protože by byl obviňovaný, že maluje čerta na zeď. Všechny zprávy IPCC se drží strašně při zemi, aby neříkaly něco, co by vyznělo jako poplašná zpráva. Když o tom lidé mluví mezi sebou, tak to berou mnohem vážněji, než co publikovali. Výjimkou je James Hansen, který dělá vysokou vědu, ale zároveň napsal knihu o klimatu, kde se angažuje jako občan.

Podle něj můžeme dospět do stavu, kdy nebudeme schopni oteplování ovlivnit. Což se stane ve chvíli, kdy se začne uvolňovat uhlík z moře sám. Protože zatím ho vypouští jenom lidé a do moře a biomasy se ukládá. Když se dost oteplí, uhlík se značně uvolňovat ze severských půd a to už nebudeme mít v rukách. Toho uhlíku bude moc a oteplování se rozjede strašně rychle. Když to včas nepřibrzdíme, tak za padesát let můžeme dospět do stavu, že to bude ztracené. A Země se naprosto promění, což by znamenalo, že uživí daleko méně lidí, vymírání se bude týkat nejen populací, ale bude na úrovni druhů. A takovou Zemi přenechat našim vnukům, to je trestuhodná věc.

Mohou tedy za oteplování lidé? Je jejich příspěvek ke změnám klimatu klíčový?

Není žádný jiný. Existuje přirozená variabilita, daná vnitřní dynamikou na různých místech světa, a pak existují procesy, které musí mít vnější příčinu, kdy se otepluje nebo ochlazuje Země jako celek. Během tisíciletí se víceméně ochlazovala a na přelomu 19. a 20. století se oteplila. Což bylo ze dvou třetin dané změnou výkonu Slunce a tím, že méně bouchaly velikánské sopky. Zhruba třetina šla na vrub skleníkových plynů. Podstatnější oteplování nastalo od sedmdesátých let a během čtyřiceti let podstatně zrychlilo. Tohle oteplení žádný přirozený popud nemá, výkon Slunce se nejen nezvýšil, naopak se trochu snížil a velkých sopek neubylo, naopak jich trochu přibylo. Přírodní důvody tedy nejsou, jsou jen lidské, podle přírodních podmínek by se mělo slabě ochlazovat.

Tedy oteplování probíhá, tak jak se čekalo. Teplota roste podle koncentrace skleníkových plynů, nikoli podle toho, kolik emisí zrovna vypouštíme. Leckdo by chtěl najít nějaký přírodní důvod, ale on tam žádný není a ani být nemůže. Zákon zachování energie se nedá ošálit. Kdyby se naopak nějaký přirozený hybatel našel, tak by nešlo vysvětlit, proč by se nárůst skleníkových plynů nijak neprojevil. To je jako když zateplujete dům, když budete mít tlustší vrstvu, tak izoluje víc.

Kritici ale říkají, že se z těch čtyřiceti let vlastně posledních patnáct vůbec neotepluje?

Ne, otepluje se stále stejným tempem. Jen jedna řada dat ukazuje menší oteplení, jde o údaje z Východoanglické univerzity, která ale nepředstavuje skutečně globální teplotní anomálii. Oni řadu míst světa vynechávají a dávají tam hodnoty průměrné pro polokouli. Což už není pravda, protože řada míst se otepluje rychleji než průměr, například Arktida. Kdyby se vzala jejich data, tak za patnáct let je to tempo o chlup pomalejší. Když se berou globální hodnoty, tak tempo oteplování je dvacet pět, třicet let stejné. Z krátkých řad se nedá nic moc dělat, protože přirozená variabilita hraje velkou roli. Pětileté trendy nemá vůbec cenu používat, desetileté už ano, pokud jsou globální. Ale pokud se to jen extrapoluje, tak se nepostihnou maxima, místa, kde se otepluje nejvíc.

Proč se nejvíce otepluje právě na pólech?

Za mohutné zimní srážky může podzimní nezamrzlé moře.
Za mohutné zimní srážky může podzimní nezamrzlé moře.

Zatím se to týká jen Arktidy. Podstatné je, že krajina ztmavla. Když je nad nulou, led ani sníh nemůže vydržet. Tmavnutí krajiny hraje v oteplování velikánskou roli. Koncem léta byl tak velký kus moře bez ledu, že ohříval kontinenty tisíc kilometrů do vnitrozemí. Sibiř je kvůli tomu daleko teplejší, než by měla být. Letošní zima byla vůbec extrémní, v Grónsku bylo tepleji než v Anglii, bylo tam o dvaadvacet stupňů více než standard. Dříve bylo moře neustále pokryté ledem, teď ale může velké množství tepla unikat nebo se voda může vypařovat. Podivné arktické zimy také mohou naopak fouknout arktický studený vzduch až k nám, což se třeba loni v prosinci stalo.

Nezamrzlé moře je obrovská změna, to je úplně jiné klima. Od listopadu může být moře pokryté ledem, který zmrzne na kost a na povrchu je mínus dvacet. Led funguje jako poklička, pod kterou má moře jen mínus dva stupně. Moře bez ledu, to je nesmírná změna, která nás bude teď čekat každý podzim.

Je možné, že extrémní počasí například loňského roku se nemusí opakovat desítky let?

Zcela jistě se postupně otepluje, ale to neznamená, že každá měřená zima musí být teplejší než minulá. Ale trend je jasný. Nejvíce se otepluje v zimě a v Arktidě. A oteplování sebou nese větší zimní srážky, i když na vrcholu Grónska ve třech kilometrech výšky je velmi málo vody. Sněžit může v zásadě blízko u moře, když je třeba jen trochu pod nulou. Neobyčejná sněhová nadílka, jako před nedávnem v USA, nás dozajista v budoucnu čeká mnohem častěji. Za mohutné zimní srážky, na které mnoho zemí není připraveno, skutečně může podzimní nezamrzlé moře, což je úplně nová věc.

Existují různé politické cíle, o kolik by se mělo maximálně oteplit. Existuje nějaká bezpečná hranice?

I to dnešní oteplení už hodně vadí a každé další bude vadit víc. Čím je větší, tím budou problémy rozsáhlejší. Opravdu velké oteplení razantně sníží produkci potravin. A s těmi jme už dost napnutí. Koneckonců současný neklid v Arábii je do značné míry způsobený zdražením potravin. Místní vlády běžně potraviny dotují, aby se lidi nebouřili, ale kde na to mají brát? Pokud kvůli tomu lidé propadají z chudoby do bídy, tak to je zlá věc a je jasné, že pokud mohou, tak se ozvou.

Každé oteplení znamená zhoršení, takže mít nějaký cíl je velmi rozumné. A současný cíl nepřipustit růst teplot o více než dva stupně, to je strašně velké oteplení. Jeden stupeň už máme prakticky za sebou a ten další bude ohromná změna. A splnit i tento úkol je strašně těžké. Je to technicky možné, ale bude to hrozné práce.

Je možné popsat, jak budě vypadat svět po oteplení o další stupeň? Je to možné nějak ilustrovat?

Ty hlavní problémy jsou stejné - sucho, povodně, extrémní srážky, extrémní vítr. To jsou věci, které mohou některé systémy úplně rozbít. Velké dopady jsou například na mořské ekosystémy, protože voda se nejen ohřívá, ale je i kyselejší kvůli tomu, že se v ní rozpouští oxid uhličitý. A kyselost moří ještě dlouho poroste. Už dnes jsou schránky mořských organismů pozměněné, dramaticky ohrožené jsou korály. V korálových útesech se vytváří rybí populace. Když nebudou korálové útesy, výrazně klesne produkce ryb. A ryby jsou důležitým zdrojem proteinů pro miliardu lidí.

Problémy už existují a každé další zvýšení koncentrací znamená, že se zhorší. Ve shrnutí čtvrté zprávy IPCC je přehledná tabulka. Při dvou stupních je jich strašně moc. A zase, odhady jsou hodně při zemi, skutečnost bude zřejmě horší. Proto hodně ohrožené země, třeba ty s nízkou nadmořskou výškou nebo pro které i malý posun klimatu znamená, že už se nebudou schopni uživit, prosazují cíl 1,5 nebo 1,7 stupně Celsia. To všechno je ještě hodně. Zároveň ale nepřipustit více než jeden a půl stupně je na hraně technických možností.

Ale byl by to správný cíl. Jinak spousta zemí buď úplně zmizí nebo přestane fungovat. Pokud ta země má několik milionů obyvatel, bude to pro celý svět problém. A takových zhroucení musíme čekat hodně. Pro bohatý svět to bude obrovská zátěž, do Evropy míří hodně emigrantů ze severní Afriky, ale to jsou málo obydlené země. Nakonec kam mají lidé jinam jít, než do Evropy, kde bude klima ještě dlouho dobré a země obyvatelná a bohatá. Půjde sem hodně lidí, ale záleží na tom kolik, aby se zase nezhroutila Evropa. Popravdě řečeno, Evropa nemá žádné oprávnění bránit přílivu uprchlíků, když je zjevné, že jsou z oblastí, kde není co jíst. Což je alespoň do určité míry dáno i tím, že se jim pokazilo klima. A Evropa stejně jako USA za to musí přijmout zodpovědnost. Když se počítají náklady, nikdo neví, kolik to bude stát. Otázka vůbec je, jestli se nezhroutí Evropská unie - jen proto, že nebude vědět co s tím.

Co se tím dá tedy dělat? Podle některých odborníků nemá prý cenu příliš omezovat emise skleníkových plynů, ale spíš se na změněné klima adaptovat.

To je takový ostrovní český pohled. I když i u nás se budeme na změny adaptovat ještě dlouho. Přizpůsobit se například tomu, že v létě nebude voda a všechno uschne, není zrovna jednoduché. Jenže jsou místa, která se prostě adaptovat nemohou, protože přestanou být obyvatelná. Například deltu Gangy není možné zvýšit hrázemi, korálové útesy také hráze nezachrání, protože jsou z porézního materiálu, kterým voda projde. Adaptace je možná na malé změny, ale na velké není myslitelná, byla by nesmírně drahá a stejně by to nestačilo, aby Země na konci století uživila devět miliard lidí.

Adaptace jsou potřeba na to, čemu se už nemůžeme vyhnout. Chápu, že jsou lidé, kteří mají pocit, že stejně nejde ubrat emisí, takže to necháme být. To je strašně nezodpovědný postoj. To je jako když jedeme v autě z kopce, a to stále rychleji, nemáme brzdy, no tak se pomodlíme. Evidentně možné snižovat emise je, vyžaduje to ale silnou vůli a silné ekonomické nástroje.

Třeba evropský cíl mít v polovině století bezemisní energetiku je dosažitelný?

Evropa musí být schopná v tomto století dosáhnout nulové emise. Ale nemůže to být jen Evropa, ale musí to být i další bohaté země. Ty musí ukázat, že tudy jde cesta vývoje, která je žádoucí, že se to daří. Bohaté státy musí jít příkladem, nemohou říkat, že něco udělají až začne něco dělat Čína.

A jak je tedy možné emise snižovat?

Pasivní domy představují nejlepší důchodové zabezpečení. Když by staří lidé nemuseli platit nic za teplo, velmi by se jim zlevnilo bydlení
Pasivní domy představují nejlepší důchodové zabezpečení. Když by staří lidé nemuseli platit nic za teplo, velmi by se jim zlevnilo bydlení

Třeba tak, že se nebudou stavět domy, které žerou energii na topení nebo na chlazení. Můžeme mít domy, které potřebují jen velmi málo energie. Tož stavět se má takto, veřejné peníze by neměly jít na jiné domy než pasivní. Když se dnes opraví panelák tak, že sníží spotřebu o třetinu, namísto toho, aby ji snížil osmkrát nebo desetkrát, tak to je na čtyřicet let ztracená příležitost. Ten dům bude znamenat ohromné emise a naprosto zbytečně. Technologie máme, snížíme řádově emise a zvýšíme razantně kvalitu bydlení. Tak proč to nedělat?

Například teď probíhá debata o prolomení ekologických limitů těžby uhlí, které je prý potřeba pro vytápění domácností. Jak tohle řešit?

Je potřeba, aby peníze netekly do dodávek obrovského množství tepla, ale do toho, abychom potřebu paliva snížili. Desetkrát méně, to se dá docílit bez problému. Jak má dům více než tři patra, tak se dá přebudovat na pasivní každý. Dělá se to v Rakousku, v Německu, jen je potřeba tomu věřit, aby se to dělalo i u nás. Takže zateplit všechny domy, které teplárny vytápí. Navíc zateplování je pěkná práce, která přinese příležitosti firmám a jistotu obyvatelům domů. Také je to nejlepší důchodové zabezpečení. Když by staří lidé nemuseli platit nic za teplo, velmi by se jim zlevnilo bydlení.

Stejně tak chlazení budov, protože velké vedro zase dolehne nejvíce na starší obyvatele. Za dvacet let se dají očekávat čtyřicetistupňová vedra, která mohou trvat týden, kdy teplota v noci neklesne pod pětadvacet stupňů. Staří lidé vedrem trpí víc, pro ně jsou velkým zdravotním ohrožením. A zase dobře zateplený dům se nerozehřeje, případně se dá ochladit jen díky zimě, kterou si vezme z okolní hlíny. Chladit se dá ve dne solárním čerpadlem na stejnosměrný proud, cirkulovat vodu hadicí v zemi, dům to bez problému vychladí a nepotřebuje žádnou další energii zvenčí. Peníze, které jsou dneska v uhlí, by rozumní finančníci měli investovat na tato opatření. Limit je v tom, že to málo lidí umí a chce.

Takže technologie jsou v tuhle chvíli známé?

Známé a vyzkoušené. V Německu je třicet, v Rakousku deset tisíc pasivních domů, to jsou tisíce kanceláří a bytů, ve kterých lidé už bydlí.

Jaká bude tedy energetická budoucnost? Je reálný nápad vybudovat solární elektrárny na severu Afriky, které budou dodávat elektřinu do Evropy?

Hodně to závisí na tom, jak Evropa a další země zvládnou krizi v Libyi. Když budou Evropu vnímat tamní svobodné režimy jako přátele, tak to může jít. Spousta sluneční elektřiny může jít ze severní Afriky, větrná elektřina ze severu Evropy a zbytek doplní biomasa, kterou nemusíme sníst.

Místo potravin budeme biomasu pálit?

Potřebujme potraviny, ale také potřebujeme krmivo pro zvířata. Těch se dá hodně ubrat, když budeme mít méně krmeného zvířectva. Kuřat a prasat můžeme mít méně, není potřeba toho tolik sníst. A biomasou budeme především topit, to je velmi účinné a částečně můžeme i současně vyrábět elektřinu. Biomasa má tu výhodu, že funguje jako energetická konzerva. Dá se tedy vyrábět teplo tehdy, když je potřeba. Ale spotřeba musí být tak malá, aby to biomasa uživila. Ale to je dobře myslitelné.

Bude to fungovat i při nárůstu počtu obyvatel v Evropě jako celku?

S dnešní spotřebou by to mohlo fungovat v polovině století. Když přibude hodně lidí, což se může stát, tak to bude hodně náročné, ale možné to je. Je potřeba lepších technologií a velkých úspor energie. Velkou část energie spolkne doprava, jinou než elektrickou dopravu si ale v budoucnu představit nedokážu.

Vodíková doprava je už překonaný nápad?

Vodík je jenom konzerva, navíc nákladná na výrobu a s nízkou účinností při spotřebě energie. Je to velice neúčinný způsob, jak skladovat elektřinu. Kdyby nám vodík spadl z nebe, bylo by to príma, ale to se nestane. Čili energetické konzervy musí být jiného typu. Nějaký vodík by se mohl vyrábět jedině, kdyby byl veliký přebytek výkonu větrných elektráren.

Takže je jednoduší vyrábět elektřinu a tu přímo spotřebovávat, například v autech?

Ano, určitě. Musí tu být tahoun rozvoje a v automobilovém průmyslu se točí takové peníze, že by se tím tahounem mohl stát. Navíc automobilkám je vcelku jedno, na čemu budou vydělávat, ale musí existovat společenská poptávka a také zřejmě nějaká veřejná podpora. Cesta vydělávání přes fosilní auta se musí rychle zapomenout.

Dobře, Evropa by se tedy mohla za čtyřicet let dostat k nízkoemisní dopravě a bydlení. Kdy by se měly připojit rozvojové země ?

Času je šíleně málo a bez finanční zainteresovanosti to půjde těžko. V Číně je nadějné, že se stará o obnovitelné zdroje energie, například buduje největší množství větrných elektráren na světě. Jenže málo platné, největší část energie vyrábí v tepelných zdrojích z uhlí. Potřebuje čím dál více elektřiny, také protože vyrábí zboží, které se dováží do Evropy nebo do USA.

Evropa ale musí jít příkladem, bez toho to nejde. Samozřejmě kdybychom snížili jenom české emise, tak to nestačí. Ale jde o náš morální závazek. Navíc, když se nám podaří podstatně snížit emise oxidu uhličitého, tak se také zbavíme problémů se znečištěním ovzduší. A ty jsou obrovské a obyvatelé jsou kvůli nim hodně naštvaní. Ale čistší ovzduší se nedá zařídit jinak, než že srazíme množství emisí. I když budou všechna auta elektrická, zůstane uhlí pro vytápění. Samozřejmě zbudou fabriky, které budou potřebovat energii, takže asi nějaká paliva budou i nadále. Ale i ty je v principu možné dělat z biomasy, což je pořád lepší, protože pak vypouštíme uhlík z biomasy, který by do ovzduší tak jak tak přišel, a ne uhlík z hlubin země.

Všechno se ale zaráží na financích. Vždycky se dojde k tomu, že to technicky možné je, ale není to ekonomicky optimální. Co s tím?

Věci, které jsou žádoucí, se musí zlevnit, a nežádoucí zdražit. Jinak to nejde. Dnes se dá špinit atmosféra zadarmo. To se musí změnit nějakým daňovým opatřením. Kdyby do řek mohl kdokoli cokoli lít, tak to bude také jiné. A to vodu ještě čistou nemáme, ta bude skutečně čistá, až se budou básníci dohadovat, ze které řeky je voda chutnější, jako to dělali v devatenáctém století.

A u uhlíku to musí být stejné. Uhlík se musí prostě zpoplatnit. A to všechen, nejen pro velké firmy, ale pro všechny. Ale ty peníze nesmí schlamstnout stát, ale musí se kompletně vrátit lidem. Platí tedy ten, kdo emise působí, a výnosy se celé rozdají obyvatelstvu. Pak je možné podstatně zvýšit cenu uhlíku, protože není problém podstatně zvýšit poplatky, když se zase vrátí lidem. Ti, co dostanou peníze, budou motivováni k tomu, aby snižovali spotřebu. Každý člověk pak bude vědět, že měsíčně dostane třeba tři tisíce, že se mu investice vrátí a je to pro něj dobrý příjem. To bude lidi motivovat a tím snížíme emise hrozně rychle. Domy se mohou opravovat bez dotací, s dostupnými půjčkami, protože poplatky zaručí dlouhodobý příjem. Musí být ale zpoplatněné úplně všechno.

Takže uhlíková daň?

To není přesné, spíše uhlíková daň a dividenda zároveň. Rozdíl je v tom, že peníze se vyberou a současně se kompletně vyplácí všem. Nic proti obchodování, ale tohle by měla být pojistka, aby se na to nenabalil byznys, který by s tím kšeftoval.

Mám na to jednoduchý příklad. V Americe je obrovská spotřeba pohonných hmot v dopravě, zatímco v Evropě je poloviční. V USA nemají spotřební daň na paliva, zatímco v Evropě ano. A když se daň přepočte na emise oxidu uhličitého, tak to dělá 200 euro za tunu. Ne deset nebo dvacet, ale dvě stě. A svět se nehroutí, doprava funguje. Je to sice příjem státu, ale alespoň se palivy neplýtvá tolik. Kdyby se všechna uhlíková paliva, nejen ta v dopravě, zatížila stejně vysokou daní, tak to bude tolik peněz, že všechny technologie, které si můžeme jen vymyslet, se okamžitě vyplatí. Domy by se zateplovaly bez dotací, obnovitelné zdroje energie by se začaly okamžitě vyplácet a nikoho by nenapadlo pálit uhlí.

Dokáže někdo něco takového prosadit?

Musí se o tom především vědět, musí o tom začít psát ekonomové. A já jsem zatím ekonomické vědecké články nezaznamenal. To musí sledovat lidé ze sociálních věd, to není věc klimatu. Ale zřejmě je to cesta, která by měla být dlouhodobě úspěšná. Navíc na limitech se nemohou dohodnout státy jako je Čína nebo Indie se zbytkem světa. Rozvojové země ani nevědí, k čemu se zavázat, ani nemají své emise ve vlastních rukách, zatímco poplatky za emise by snad byly schopné vybrat. Peníze za uhlík ale musí být postupně velikánské. A jiný dostatečně silný nástroj není v dohledu.


reklama

Další informace |
Chcete uštěřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru SFinance.cz
foto - Charvát Hugo
Hugo Charvát
Autor je šéfredaktor serveru Ekolist.cz
Tento text byl publikován v rámci projektu Ekolist.cz – zpravodajství o změnách klimatu, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JAK DISKUTOVAT A VKLÁDAT PŘÍSPĚVKY - 19. 4. 2011 - Hugo Charvát

Milé čtenářky a milí čtenáři,

Jan Hollan bude v této diskusi až do čtvrtka 21. dubna odpovídat na vaše otázky. Nečekejte ale prosím, že bude reagovat okamžitě, spíš se několikrát za den do diskuse podívá a odpoví na věcné dotazy.

Chceme všechny diskutující požádat, aby se ptali věcně a ve svých příspěvcích se vyvarovali vulgarismů, osobních urážek a pokusů o zesměšňování apod. Redakce si v diskusích pod rozhovory vyhrazuje právo smazat příspěvky, které nevyhovují pravidlům diskuse na Ekolistu.cz.

Aby byla diskuse přehledná, prosíme čtenáře, aby své dotazy a vzkazy vkládali na první hierarchické úrovni diskuse. Jak na to? Dotaz na první hierarchické úrovni je možné vkládat pouze z úvodní stránky rozhovoru, tedy z "nerozbalené" diskuse. Pod seznamem příspěvků tam najdete "tlačítko" "Přidej nový". Do formuláře, který se objeví, napište svůj dotaz a odklikněte "Pošli". Z "rozbalené" diskuse bohužel není možné z technických důvodů nový příspěvek vložit, je možné pouze reagovat na některý z "rozbalených" příspěvků. Děkujeme.

Bohatou a věcnou debatu Vám za redakci Ekolistu.cz přeje

Hugo Charvát

Rozhovor s laikem - 19. 4. 2011 - Ivan Brezina

Pane Hollane, mohl byste nam prosim objasnit, co muze k problematice GW sdelit odborne validniho vedec v oboru fyzikalni elektroniky a optiky? Ono GW nejak souvisi dejme tomu s problematikou polovodicu nebo lomu paprsku ve sklenenem hranolu? Respektive bych rad vedel proc na GW ptat zrovna Vas a ne treba teatrologa, literarniho vedce nebo sociologa. Podle meho nazoru jste totiz vzhledem ke sve vedecke specializaci (nic proti ni!) v problematice GW stejny laik jako oni. Ale mate vedle nich jeste jednu zasadni diskvalifikaci – coby clen CSOP rozhodne nejste "nezaujaty odbornik", ale aktivista. Proc bychom tedy meli pokud jde o GW verit zrovna Vam a ne dejme tomu PR oddeleni nejake naftarske ci uhelne fiirmy? Dekuji za odpoved.

Rozhovor s laikem - 19. 4. 2011 - Ivan Brezina

Jen jste dodavam ze v zadnem pripade nejde o pokus o zesmesneni ci osobni utok (viz pravidla diskuse, ktera respektuji). Otazku po odborne kompetenci respondenta povazuji za zcela legitimni.

Rozhovor s laikem - 19. 4. 2011 - Jan Hollan

Já v onom velmi širokém oboru Climate Change dosud bádal jen v oblasti zmírňování. Co se týká samotného klimatu, citován je nějak jen jeden můj stařičký článek spíše osvětový (to stejné téma důkladněji popsali jiní autoři v Nature, jen ten jejich text není volně dostupný):
http://amper.ped.muni.cz/gw/articles/orb_forc.pdf nebo česky http://amper.ped.muni.cz/gw/clanky/doba_led.pdf

Jinak, detailní název oboru, v němž jsem se před třiceti lety "vyučil", či jiných, kde jsem něco vědecky vykonal, myslím neomezuje to, o čem mohu vyučovat nebo co mohu poměrně zasvěceně komentovat. O změně klimatu přednáším a píši již dvacet let, nejen dle toho, co "nás učili" v sedmdesátých letech, ale na základě trvalého studia, jemuž věnuji velkou část svého času. Nějaké pozadí toho viz poslední odkaz z mé hlavní stránky o klimatu, pokud Vás zajímá zrovna taková věc - jak napsáno v úvodním popisu pod obrázkem, odpovědi na řadu dotazů lze na oné hlavní stránce jistě nalézt. (Explicitně, poslední odkaz je: http://amper.ped.muni.cz/jenik/fyzika/obcfyz.htm)

Mezi tím, být laikem a být hlavním světovým badatelem v té či oné oblasti, je ještě široká škála kvalifikací. Já se na žádné konkrétní místo v žádné z oblastí nepasuji...

J.H.

Rozhovor s laikem - 19. 4. 2011 - Ivan Brezina

Aha, takze pokud jde o GW, jste laik. Dekuji za odpoved.

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - Dana

...říká odborník na slovo (ekologie) vzatý I. Brezina. Ale opravdu (a navíc jen možná)jen na slovo. Nechápu, že zrovna vy regujete pod článkem tímto způsobem. To jen na okraj.

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - jonáš

To ho málo znáte, Dano. On vlastně nic jinýho, než zpochybňovat oponenty, ani neumí. Asi je to tim slovem vzatym, na to je kvalifikovanej slušně ;-)

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - HoK

Proč by se laik nemohl někoho zeptat, zda je odborník nebo laik? Zvlášť pokud se dotyčný tváří jako odborník a vědec v oboru, zpochybňuje ostatní - a přitom jak se zdá tím vědcem tak úplně není.
@ HoK

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - lyn_x

Ale pan Brezina je přeci odborník. Odborník na dezinterpretaci.
A pokud v globální oteplování "věří" člověk formálně vzdělaný v klimatologii, je jistě někým placen, že?

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - Jan

On je pan Hollan formálně vzdělaný v klimatologii?!

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - lyn_x

Ne. :)

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - Josef

Formální přírodovědné vzdělání je přece jen základna, dá vám jen představu, jaké metody, principy a důkazy používá ke studiu předmětného oboru věda. Těch 5 let studia vás sice poznamená, ale to, co posléze dokážete a to, jakým způsobem se vyprofilujete je, aspoň ve vědě na vás.

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - fafnir

lyn_x
ne že by potřeboval pan Brezina hájit,ale na rozdíl od vás je vystudovaným ekologem,to jen tak na okraj.

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - lyn_x

To je možné. :) Ale nevím co to vypovídá. Poradíte?

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - Dana

Vystudovaný m(?) neznamená erudovaný.

Rozhovor s laikem ? :) - 19. 4. 2011 - jonáš

A svoji odbornost už řadu let udržuje a zvyšuje publikovánim bulváru v Quo a Maxim ;-)

Rozhovor s laikem ? :) - 22. 4. 2011 - Dana

To mluvíte o I.Brezinovi :)

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - nii

Mimochodem, jaká je pro vyjadřování se k problematice životního prostředí kvalifikován novinář? Neměl byste si nejprve položit podobnou otázku vy sám? Tím spíš, že jako novinář postrádáte i základní kvalifikaci týkající se vědecké metodologie, fyziky...?

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Ivan Brezina

Nez neco takoveho napisete, nestalo by za to si o me odborne kvalifikaci v oblasti zivotniho prostredi neco zjistit? Ale i kdybych byl "jen" novinar, kladu proste otazku po odborne kompetenci respondenta. Ta otazka je zcela legitimni uz vzhledem k tomu, jak velke nesmysly pan Hollan v rozhovoru hlasa.

Rozhovor s laikem - 27. 4. 2011 - bene

Pane Holane a co říkáte informacím v tomto článku

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-planeta-umi-rychle-vyresit-zmenu-klimatu ?

Rozhovor s laikem - 19. 4. 2011 - L.Metelka

A že zrovna Vy se takhle ptáte, pane Brezino, zrovna Vy... :-)

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Milan

Pane Metelko,

nedávno jste mi v mailu napsal, že nejste žádný alarmista. Vy opravdu s touto snůškou nesmyslů pana Hollana souhlasíte od A až do Z?

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Ono by stačilo, abyste si přečetl celou diskusi a zjistil byste, že NE...

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Milan

Udělal jsem to a musím se Vám omluvit. Skutečně musím uznat, že jste se několikrát ohradil proti výše uvedeným nesmyslům pana Hollana.

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Jiří Zemánek

Pane Brezino,
tou potřebnou kvalifikací je, že o tom tématu něco relevantního víte a klidně přitom můžete být třeba pošťák nebo švec, prostě obyčejný občan, a tak to, že jste tím tématem opravdu zaujat. Pan Hollan se souvislostmi dopadů globálního oteplování všestranně, systémově zabývá a snesl k němu hodně podstatných informací, praktických postřehů i nápadů, jak věci řešit, které jsem nikde jinde zatím nečetl. Bylo jich tolik, až se z toho mohla někomu zatočit hlavinka. Není nutné jim věřit, ale určitě je dobré se nad nimi zamyslet. Ta vaše snaha ho dehonestovat je klukovská. S úctou JZ

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Ivan Brezina

Na GW se urcite muzete zeptat postaka, sevce nebo vystudovaneho optika Hollana, ale bude to stejne usmevne svou odbornou nekompetentnisti jako klasicky citat z Cimrmannu: "A meli jsme stesti – hlidac parkoviste na Malostranskem namesti proti nasemu zameru postavit tam sochu marsala Radeckeho nic nema". Prave proto taky povazuju cteni podobne odborne nekompetentnich rozhovoru za ztratu casu.

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - L.Metelka

... že zrovna Vy... :-)

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Ivan Brezina

Pane Metelko, ja vam ale musim lezet v zaludku, co?:-)). Ale zarekl jsem se ze s clovekem, ktery svym nazorovym oponentum v diskusi sproste nadava, uz diskutovat nebudu, takze vase utoky nehodlam komentovat. Jen piste, ke kazde me reakci hezky neco... Vadi mi akorat ze CHMU je placen i z mych dani, a vy ke svym vylevum zneuzivate pracovni dobu.

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Já jen že ty Vaše výtky kolem vzdělání mi přijdou komické. Pan Hollan je totiž alespoň fyzik... :-)

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Pánové, udržte debatu na věcné rovině. To, do jaké míry může být kompetentní názor laika, je zajímavé téma. Ale nepouštějte se mi do osobního pošťuchování. Kdo to má pak mazat...

Rozhovor s laikem - 20. 4. 2011 - Dana

Sprostě nadává?

Ahoj Jeníku - 19. 4. 2011 - Jiří Svoboda

S chutí jsem si početl a v podstatě k věcnosti nemohu nic vyčítat. Jen jsi nějak nezmínil ty závažné chyby, které tu napáchali Zelení a k nim přimknutí environmentalisté.

Předně je třeba zmínit zákon o obnovitelných zdrojích, na jehož vzniku se podíleli a za který tak drsně lobovali, a pak nehmuli ani prstem, když bylo třeba udělat korekci toho zákona. Důsledky vidíš ve volné krajině téměř všude a 10 milionu lidí za to musí zaplatit půl bilionu korun. Pokud rodič zplodí dítě, tím jeho povinnosti vůči dítěti nekončí.

Další problém je snaha vyloučit jádro z energetického mixu. To dá jen zelenou navýšení spalování fosilních paliv, nemluvě o obrovských nákladech za vlastní OZE i rekonstukci sítě. Zaplatí to, samozřejmě, všichni občané.

Sám říkáš, jak se špatně zatepluje a toto bylo donedávna bohatýtsky podporováno programem Zelená úsporám. Ten program za desítky miliard neposunul povědomí o kvalitním zateplení ani o píď.

A poslední co zmíním je podpora Zelených (nikoli environmentalistů) motorovým biopalivům, které prakticky bez jakéhokoliv užitku odebírají zemědělskou plochu potravinám a biomase na vytápění.

Dá se to tedy shrnout, že na co Zelení a environmentalisté v ochraně klimatu sáhli, přineslo mnohem více negativních důsledků než pozitiv. Osobně je mi to moc líto, ale tuto pravdu je třeba jasně vyřknout. Škoda, že jsi to neudělal Ty, prostor jsi na to měl. To, co se zatím u nás v oblasti ochrany klimatu odehrálo, jasně ukazuje, že z ochrany klimatu se před zraky veřejnosti za její nemalé peníze dělá nevybíravý kšeft a o ochranu klimatu jde až na posledním místě. Prohloubit by to měla i Velká Výzva, která by tento brutální ekobyznys měla ještě více posvětit. Koneckonců neochota aspoň začít uvažovat o přijetí uhlíkové daně, která by dala všem opatřením pro snižování emisí stejné vylepšení podmínek a nic nepreferovala, to jasně potvrzuje.

Ahoj Jeníku - 19. 4. 2011 - Josef

A k čemu asi tak (z)-využijeme uhlíkové daně? Že bychom za ně měli lepší zdravotnictví, sociální péči nebo dokonce armádu?

Ahoj Jeníku - 19. 4. 2011 - Jiří Svoboda

Ale Jeník přece jasně napsal, že uhlíková daň má být lidem plošně vrácena. Proč kladete zodpovězené otázky?

Ahoj Jeníku - 19. 4. 2011 - David S.

S vaším příspěvkem souhlasím s jedinou výhradou. Všechna slovíčka "zelení" přelepte slovy "socdemáci". Zákon o obnovitelných zdrojích, stejně tak jako zákon o biopalivech byl schválen za tatíčka Špidly více než rok před vstupem Zelených do vlády :)

Ahoj Jeníku - 20. 4. 2011 - Jiří Svoboda

Ano, socdemáci se na přijetí toho zákona také silně podepsali, to jistě, ale hlavním autorem byl Bursík, kterého pak zelení vzali za svého a zelení se tím zákonem pak také nejvíce pyšnili. To socdemáci tak moc nedělali. Jinak protijaderná tažení, zelená úsporám i koneckonců ta biopaliva (to poslední navýšení), to je hlavně dílo zelených v čele s Bursíkem. Takže rozhodně všechna "zelení" nelze "přesocdemákovat". Rozhodně jim nelze připsat zmrvenou Zelenou úsporám a protijaderné běsnění.

Ahoj Jeníku - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

Ahoj Juro,

jen aby si někdo nemyslel, že souhlasím.

Zákon č. 180/2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů,
http://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy/zakon-c-180-2005-sb-a-souvisejici-predpisy
byl připraven dobře, jen se do něj environmentalistům nepodařilo dostat i teplo. Škoda. To, že do něj Iva Šedivá (ČSSD) navrhla nesystémový redundantní požadavek na max. pětiprocentní snížení výkupních cen ročně (stačil požadavek patnáciteleté návratnosti), je problém "tvůrčí činnosti sněmovny", který se projevil nejen zde. Jestli to bylo z pilnosti, hlouposti nebo vypočítavosti, nevím. Sněmovna (nikoho zeleného nikdy neviděla) to tehdy tak pozměnila. Dlouho to pak nevadilo.

V době, když už bylo jasné, že tak malé snížení nebude stačit, celou věc Zelení, tehdy jen se čtyřmi skutečnými oporami v parlamentu a čtyřmi ministry (částečně totožnými), to v gesci neměli. Neměli v tom, pokud vím, ani žádné osobní zájmy. Ty zato měla spousta dalších lídí, možná z jiných stran, možná z významné síly označované zkratkou začínající foneticky podobně jako název naší země. Zelení nebyli největší složkou vlády ani parlamentu. Přesto dokázali pozoruhodně mnoho dobrého.

Zvýšená cena elektřiny je dána platbami za fotovoltaickým producentům jen z nevelké míry. Zvýšená cena není apriori zlá věc, vede k menšímu plýtvání, viz cena vodného a stočného (díky -- vinou? -- ní je nyní zcela zbytečný Vírský přivaděč za pět tehdejších miliard). Část těch peněz nakonec vedla jistě k expanzi výrobních kapacit pro PV, což je správné. Náš český morální dluh to aspoň trochu zamázne. Nestala se žádná tragédie. Jo, šikovní byznysmeni si polepší. Zvláště jedna známá velká česká firma.

Čeští zelení jaderné tepelné elektrárny z budoucího mixu nevylučují (odstavit je potřeba ty uhelné), ale nejspíš soudí, že stavět nové je naprostá blbost. Nemáme reaktory čtvrté generace. Až budou k dispozici, lze se zamýšlet znovu. I tak bude ale problém je kombinovat se zdroji obnovitelnými, takže jejich role nemůže být nijak velikánská.

Plné využití obnovitelných zdrojů elektřiny přepokládá velké investice do elektrických sítí (800 kV stejnosměrných, smart meterů doma), investovat je nutno tam, ne do velkých zdrojů centrálních. Samozřejmě na platformě evropsko-africké, ne české. A samozřejmě za defosilizaci elektrického zásobování budeme platit, kdo jiný.
K elektřině a environmentálním aspektům zásobování energií vůbec viz spoustu odkazů z podkladů k předmětu, který vyučujeme, http://amper.ped.muni.cz/eave/2011.html -- je potřeba jít i do odkazů sekundárních, z dokumentů v osnově předmětu přímo uvedených.

Zelená úsporám změnila paradigma. Velice zkušený ředitel jedné velké firmy, která zateplovala paneláky např. v Kohoutovicích, prý říkal, že se požadavky Zelené úsporám vůbec nedají technicky splnit. Tak důkladně prý zateplovat nelze, co to ministerstvo blbne. A ejhle, ono to lze, masově! Jediné, čeho je mi opravdu líto, je, že neposunula laťku pro okna: je absurdní dotovat užívání oken s dvojsklem, ta se instalovala tak jak tak. Limit měl být normální pasivní Uw=0.85 bráno jako porucha v souvislé zdi. To lze docílit hladce všude, s navázáním na zeď tepelnou izolací pevné části rámu. Kdyby se takový požadavek podařilo do Zelené úsporám dostat, byla by to úplná proměna poměrů na českém trhu od oken mizerných k dobrým, i změna způsobu osazování oken. Ale asi to nešlo, inerce stavebního odvětví je obrovská.

Pěstuje-li se na polích plodina s olejnatými nebo škrobnatými semeny, bylo by padlé na hlavu ji užívat jen jako surové palivo. Semena lidé odjakživa využívali rozumněji. Lisovat olej a kvasit škrob na líh je takovým rozumným využitím. Topit lze tím zbytkem, většinou hmotnosti. Až bude nouze o potraviny (u nás), tak lze nad poměrem produkce pro pohonné hmoty a potravin uvažovat. To nechme na trhu.

Myslím, že environmentalisté a ti zelení, kteří jimi jsou, udělali pro ochranu klimatu i ochranu životního prostředí vůbec dost práce. Jen oni, a ti, kteří jim vážně naslouchají. Nebo víš i o někom jiném?

Ahoj Jeníku - 22. 4. 2011 - Jiří Svoboda

Ahoj Jeníku

Myslím, že u zákona je podsatné, ba možná nejpodstatější, ne jak byl předložen, ale jak ho společnost použila. A ti, co ho připravovali, za něj lobovali s jeho fungování do posledních chvil obhajovali, se prostě měli starat o to, zda jejich dítko řádně prospívá, či zda původní záměr není zcela upozaděn a zákon se stal hlavně hybnou silou korupce a okrádání občanů.

Ani já nejsem proti navyšování ceny elektřiny, ovšem jen tehdy, když ty peníze se vrátí buď přímo nebo v jiné formě lidem a ne, že odplynou (navíc v rozporu se zákonem o OZE) do kapes nenažraných "ekopodnikatelů".

S tím zateplováním - sám velmi dobře víš, že Zelená úsporám žádala dodržet hodnoty doporučené více jak 5 let starou normou (norma je nesmírně konzervativní dokument). Tedy z toho hlediska byly tyto požadavky velmi standardní a průměrné, žádný pokrok nepřipomínající. A na druhé straně, co si má co nechat MŽP od někoho mluvit do parametrů zateplení a brát nějaké ohledy na lobisty ze stavebních firem. Parametry na přidělení dotací na jednotlivá opatření mohly býti mnohem přísnější (součinnost tří opatření byla od začátku pěkná blbost) a každý by si prostě mohl vybrat - chceš-li dotaci, nauč se zateplovat pořádně, nebo ji nechej být.

Aha, tak Zelení nakonec chtějí jaderné elektrárny, ale ještě více chtějí obnovitelné zdroje, takže ve výsledku jaderné elektrárny odmítají. Zajímavá logika.

Sám připouštíš, že oduhličení elektřiny přes OZE a nové sítě s dálkovými gigavedeními bude stát obrovské peníze, které občané budou muset zaplatit. Ale proč, když jaderný program to stejné zvládne mnohem levněji jednodušeji a elegantněji. Není toto slepé prosazování na hlavu postavené ideologie vedoucí k plošnénu okrádání bezbranných lidí? Od koho máte mandát takový nesmysl často za pomocí lží (teď netvrdím že Ty se na těch lžích podílíš) prosazovat? A pokud ten mandát nemáte, vydávejte vaši činnost jen jako něco, co potřebujete pro vlastní uspokojení.

Pokud pěstujeme řepku a obilí pro slámu, pak je jistě hloupost semena nezpracovat účelněji, než je pouze spálit. Ale sám dobře víš, že se v tom případě musí náročně orat a hnojit a půda se těmito plodinami vyčerpává. Existují přece rostliny, které dávají energeticky to stejné a vyžadují mnohem nižší nároky na obdělávání a dokáží využít i méně kvalitní půdy. Co tu chceš nechat na trhu? Přimíchávání biosložek do motorových paliv je povinné a jejich cenu určuje monopol. Na jedné straně obhajuješ férové podmínky, které by panovaly při zavedení uhlíkové daně a na druhé straně obhajuješ tuto státem diktovanou zhůvěřilost????????

Nepopírám, že environmentalisté a ti zelení, kteří jimi jsou, udělali pro ochranu klimatu i ochranu životního prostředí vůbec dost práce. A velmi mě mrzí, že nechtějí vidět, kde tu práci odvedli a stále odvádějí velmi špatně. Takovým je velmi neradno naslouchat.

tvrdíte, že - - 19. 4. 2011 - Vlado

pak existují procesy, které musí mít vnější příčinu, kdy se otepluje nebo ochlazuje Země jako celek. Během tisíciletí se víceméně ochlazovala a na přelomu 19. a 20. století se oteplila. Což bylo ze dvou třetin dané změnou výkonu Slunce a tím, že méně bouchaly velikánské sopky. Zhruba třetina šla na vrub skleníkových plynů.

Co Vás opravňuje výše uvedené tvrdit, zejména v horizontu tisíc let zpátky.
Skutečnost je taková, že ani nyní 100% přesně neumíme změřit teplotu v místnosti natož na celé zeměkouli. Dále nevěřím výpočtům a měřením kolik Země přijímá energie ze Slunce a jaké jsou proměny těchto stavů, což pro Vaše všeobecná tvrzení a závěry je rozhodující faktor.
Takže Váš postoj je sofistikované sociální inženýrství par excellence.

teploty za tisíc let, energ. bilance Země - 19. 4. 2011 - Jan Hollan

Tisíc let zpátky: viz nejsnáze překlad Kodaňské diagnózy a odkazy v ní:
http://amper.ped.muni.cz/gw/diagnosis

Bilance toků záření: Trenberth, Fassulo, Kiehl: Earth's Global Energy Budget
http://acacia.ucar.edu/cas/Trenberth/trenberth.papers/TFK_bams09.pdf

S vírou polemizovat nehodlám, na ni má každý právo. Postoj myslím inženýrstvím není, tím je až ev. konání. Omlouvat nekonání vírou jistě lze, ale člověka může časem dohnat zlé svědomí. Ještěže takový vnitřní korektiv lidé mívají.

J.H.

teploty za tisíc let, energ. bilance Země - 19. 4. 2011 - Vlado

Co se týká víry, tak jsme na tom stejně. Pokud vy výše uvedenému věříte, tak rozdíl mezi námi je ten, že jeden věří druhý nevěří. Pro rozhodování i pro postoj je, ale pro mne důležité vědět.
A já prokazatelně vím, že ani jeden přerozdělovací proces, který byl organizován za účelem záchrany světa se nepovedl. A z vašeho rozhovoru je jasné, že chcete měnit počasí prostřednictvím zákazů, umělých motivací a podobných nástrojů.
Přeji Vám pěkný den
Vladimír Hošek

teploty za tisíc let, energ. bilance Země - 19. 4. 2011 - R.T.

Naprosto souhlasím s Vaším komentářem výše uvedených závěrů a aktivistického postoje pana Hollana.Jeho pojetí GW na jedné straně antropocentrický nadhodnocuje postavení a vliv člověka ve vesmíru(aniž by bral v úvahu takřka nevyčerpatelnou škálu možných faktorů),na druhé straně se masochistický a flagelantsky oddává pocitům nedostatečného sebevědomí,obav a strachu z vlastní existence.

Praktický dotaz. - 19. 4. 2011 - Láďa

Dobrý den, pana Holane.

Stojí psáno - podle skutků poznáte je.
Takže bych si dovolil dotaz na skutky.
Jaké máte auto?
Má klimatizaci?
Jezdíte s ním denně
V jakém domě bydlíte?
Jak je zateplený?
Máte doma klimatizaci?

Zdraví Láďa

osobní spotřeba - 19. 4. 2011 - Jan Hollan

Auta má rodina na dvoře dvě. Už s nimi půl roku nikdo nejel, nebylo potřeba (jedno už nemá platnou technickou, ale zase tam asi ještě jednou zajedu). Jsou čtvrtstoletí stará, na dvoře nikomu nepřekážejí. V létě chci s jedním přivézt na vleku slámu pro další tepelné izolování našeho rodinného domu. Moc času na to nemám. Zaizolované jsou zatím jen kousky fasády a podlahy na půdě.
V domě udržujeme pokojovou teplotu 14 až 26 stupňů. To je zcela komfortní rozmezí, vyžadující jen sezónní adaptaci, která byla ještě před půl či jedním stoletím samozřejmá pro všechny. Teď už měsíc takřka netopíme (ústřední topení je vypnuté), teplotu lze v těch mezích udržet větráním ve vhodné chvíle. V létě rovněž, větrání průvanem od půlnoci do rána to tak udrží i ve vedrech. Více (ač méně odvážně) o pokojové teplotě v článku http://amper.ped.muni.cz/pasiv/standardy/normy_proti_PD.pdf
Ještě bych mohl pár věcí připsat (vodu ohříváme sluncem vlastním solárním systémem, pračka je napojená na dešťovou vodu, svítíme skoro jen ledkama...), ale to až jindy.
Děkuju za milý dotaz.

osobní spotřeba - 19. 4. 2011 - fafnir

Jan Holan
a tu podestýlku a životní styl byste chtěl po nás všech?A doufejme,že tím šrotem nikoho nezabijete,až s ním vyjedete pro slámu.Jinak všechna ta vaše seřazená písmena říkají:Poručíme větru dešti a návratem na stromy dokážeme petrifikovat klima na věky.A na něj ani země sama ani okolní vesmír nemá žáídný vliv,vše jenom člověk.Další diskuse je zbytečná.

osobní spotřeba - 19. 4. 2011 - lyn_x

Fafnire, a jaké je to Vaše zaručené řešení?

osobní spotřeba - 20. 4. 2011 - fafnir

Lyn_x
vy voláte po zaručeném řešení?Tu otázku myslíte smrtelně vážně?Žádné zaručené řešení neexistuje,a vy jindy věcný i když na opačném pólu než já,to přece musíte vědět.A tím že pan Hollan zcela popírá vliv okolního vesmíru včetně slunce,nebo jej marginalisuje,a naopak marginální antrpologický vliv flagelantsky maximalisuje,ba považuje ho za jediný,rozhodně řešení nepřináší.Leda některým slabším povahám přináší pocit viny z vlastní existence.A síla toho nesmyslu je vidět i z komentářů pana Metelky,který je jinak na straně IPCC.

osobní spotřeba - 20. 4. 2011 - lyn_x

Nojo, když já na to nahlížím spíš z pohledu energetiky než klimatu. Neptal jsem se tedy na "zaručené řešení konzervace klimatu", to opravdu ne, ale na řešení jak trvale uživit rostoucí populaci s rostoucí spotřebou. A obávám se, že ta rostoucí spotřeba je právě ta část rovnice, která se bude muset(na západě) velmi zrevidovat(a v jiných částech světa zas ta rostoucí populace). A čím dřív si to uvědomíme a začneme to nějak řešit, tím méně se "vrátíme na stromy".
A tak na okraj, slaměný nebo slámou izolovaný dům nemusí nutně mít slaměnou podestýlku, může vypadat celkem obyčenjně - tradičně. :)

osobní spotřeba - 20. 4. 2011 - fafnir

lyn_x
a čo vám vravie také slovo"nadsázka".

osobní spotřeba - 20. 4. 2011 - lyn_x

Problém je, že ta nadsázka je dost nemístná, mimoběžná, neustále sugerující jakýsi "návrat na stromy", který je Vám údajně vnucován. Opak je pravdou - válka o zdroje nás na stromy může vrátit mnohem efektivněji a nepříjemněji. Ty šťastnější.

osobní spotřeba - 19. 4. 2011 - CS

Presne ako píše K. Dolejší vo svojom článku tu na Ekoliste:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/rozorame-meze-rustu-aneb-pomsta-liebigova-zakona
(cit.)
"Ostatně již dnes ekologičtí „poslové špatných zpráv“ dávno čelí situaci, která má k optimu velice daleko: Buď je jim adresováno obvinění, že sami nežijí podle zásad, které prosazují; anebo pokud se podle nich žít skutečně pokusí, čelí zesměšňování za to, že jsou prý „fanatiky“ hlásajícími „návrat zpátky na stromy“. Neexistuje způsob, jak by tito lidé sami za sebe mohli udělat věci z pohledu ostatních „dobře“ – protože v první řadě ovšem říkají něco, co téměř nikdo nechce slyšet... " (kon. citácie)

Pre redakciu: Ten Dolejšího článok je mimoriadne kvalitný, výstižný a podnetný. Nie je prekvapením, že takéto prístupy (tu na Ekoliste ale aj inde na CZ-SK stránkach) zostávajú bez kritických poznámok a komentárov, zatiaľčo tradičné tanečky okolo klímy a CO2 nesú desiatky až stovky komentárov známych "firiem" - všetko natvrdlé, rigidné a zabetónované postoje. Myslím, že je tu toho zbytočne veľa a k ničomu to nevedie, pravda ak Vám nejde čiste len o počty prístupov a príspevkov. Preto úprimne navrhujem, aby ste Dolejšího článok niekedy po skončení Hollanovej diskusie a medzi dvoma ďalšími Šumavskými výzvami znovu recyklovali a nechali ho aspoň 2 dni na titulnej stránke. Aby si ho známe tu "známe firmy" stihli prečítať a hlavne pochopiť, na akom levele by sa mala zrejme ďalšia diskusia o širších kontextoch civilizácie a environmentu odohrávať. Za prípadné pochopenie redakcii ďakujem.

osobní spotřeba - 19. 4. 2011 - jonáš

Naprostej souhlas, kromě toho že by "známé firmy" snad mohly něco pochopit. To buď nedokážou, nebo spíš nechtěj ..

osobní spotřeba - 20. 4. 2011 - Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Děkujeme za zpětnou vazbu.

osobní spotřeba - 20. 4. 2011 - Goro

Sláma se samozřejmě při zateplení nevyužívá jako podestýlka. Vycpávají se s ní duté prostory. Což Vám mohu také doporučit...

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - lyn_x

Pozor, dá se použít i jako samonosné zdivo. :)
Doporučuji http://biom.cz/cz/odborne-clanky/vyuziti-slamy-ve-stavebnich-konstrukcich.
A dále google: "strawbale building" a "nebrasca style strawbale". Nebrasca se říká právě samonosným konstrukcím.

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - Goro

Jé, díky. O samonosných konstrukcích jsem nevěděl. Tyhlety "alternativní" stavební technologie se strašně rychle rozvíjí. Nebo možná jenom prosakují ze zahraničí k nám.

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - lyn_x

Prosakují. Existuji dnes už stoleté domy postavené stylem nebrasca. :)
Co mi na tom připadá nejzajímavější je to, že (kromě úspory na dřevě) není potřeba "skálopevný" základ. Defakto stačí jen hydroizolace a kotvení pro kotevní lana, kterými se přitáhne střecha a mírně stlačí nosné stěny. Při případném mírném pohybu domu totiž nedojde k narušení statiky, jen k popraskání omítky - sláma uvnitř zůstává trvale pružná(stavby jsou dokonce velmi odolné vůči zemětřesení). To je další, myslím že velmi významná redukce nákladů a práce a navíc nedochází k znehodnocení půdy hlubokými a těžko odstranitelnými základy. :)

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - fafnir

fajn Goro
a do těch dutých prostor se nedostane vlhkost,a vůbec tam nehnije,nepřitahuje hmyz,nerostou tam plísně...... ona se dá použít třeba obalená cementem nebo hlínou,ale i tady je minerální vlna výhodnější.

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - lyn_x

Dovolím si upozornit, že vlhká plesnivějící minerální vlna taky není tou pravou ořechovou izolací. Tudíž pokud se při použití slámy nedopustíte zásadních konstrukčních vad, tak vám poslouží stejně dobře, jako minerální vata(pokud se nedopustíte jiných konstrukčních vad).

Když tvrdíte, že je minerální vata výhodnější, bylo by dobré říct i V ČEM výhodnější?

Dovolil bych si mezitím zmínit nějaké body pro slámu, těmi jsou:

1. cena a energetická náročnost výroby
2. snadná likvidace po konci životnosti
3. zdravotní rizika (vdechování skleněných vláken není dobré..) - tohle se týká především výstavby a likvidace stavby
4. možnost použití v samonosných konstrukcích bez betonových základů

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - Goro

Vlhkost se tam nedostanete, pokud slámu správně skladujete a používáte - čili dodržíte technologický postup. Hmyz slámu nežere a pokud nezvlhne, tak ani nezplesniví. U nás jsou už "slámové" baráky staré 15 let a furt v nejlepší kondici.

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - Vlado

vážení mudrcové, kdo se nepoučí z historie je nepoučitelný. Zeptejte se obyvatel z Hané co říkají na technologii staveb z vepřovic a pak tady mudrujte.

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - lyn_x

Bohužel mám Hanou dost daleko. Mohl byste to tedy pro nás trochu rozvést, zprostředkovat nám, co říkají na hané ho stavbách z vepřovic?
Případně to i nějak zasadit to kontextu slaměných a slámou izolovaných staveb?

Předem děkuji.

osobní spotřeba - 21. 4. 2011 - Ender

Nevím co myslel Vlado, ale hádám, že měl na mysli zhroucení staveb z vepřovic po povodních na Hané. I když vydržely nápor vody, tak se domy z vepřovic, na rozdíl od tradičně zděných staveb, hroutily ještě několik dní po povodních. Obávám se, že slaměné domy by dopadly stejně po sebemenší povodni, respektive bylo by nutné je z hygienických důvodů strhnout. A zase tak levná stavba slaměného domu není, aby se to přesto vyplatilo.

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

Nezlobte se, ale to je poněkud vyšroubovaný argument. Kolik domů za jejich životnost potká povodeň? A není to především chybou územního plánu?
U slaměných domů, jak se dřevěnou konstrukcí, tak samonosných, se dá očekávat vyšší odolnost proti zhroucení než u zděných. U samonosného domu pak bude samozřejmě nutné stržení, jak říkáte, u dřevěného nebo zděného se slaměnou(ale i skelnou/minerální) izolací přinejmenším výměna izolace.
Ale předpokládám, že pokud zakalkulujeme do ceny stavby povodeň, tak se nevyplatí stavět žádný dům, který pro tento případ není zvlášť navržen.
A ty domy jsou opravdu dost levné. Přinejmenším energetické vstupy na stavbu a demolici jsou minimální a materiál s radostí vyroste sám. Dá se použít i například konopí, které je přirozeně odolnější vůči hnilobě a houbám a má vyšší výnosy(ale při dodržení známých zásad je obilná sláma zcela dostatečná). Když to porovnáte s pálenou cihlou nebo betonem, tak budete o řády jinde(a vázaná energie je po demolici narozdíl od betonu snadno využitelná).

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - Ender

To nemyslíte vážně, že by slaměné domy byly odolnější při povodni proti zhroucení než zděné? Každopádně to není podstatné, mnohem závažnější je, že slaměný dům bude nutné strhnout po sebemenší povodni nebo zatečení do konstrukce, zatímco zděný dům uklidíte, vysušíte případně vydezinfikujete. Když pomineme katastrofální povodně co proběhly před několika lety, tak jste si jistě mohl všimnout kolik bylo loni případů, tzv. "bleskových" povodní kvůli extrémním lokálním srážkám, kdy se vesnicí, či městečkem prohnala vlna vody a bahna. Ta vlna nemusí být nijak velká, ale promočenou slámu již nikdy nevysušíte, začně rychle hnít a plesnivět. Takže zatímco sousedé uklízejí, Vy bouráte.
Uveďte nějaká konkrétní čísla, pokud jde o nízkou cenu slaměných domů. Já o ničem takovém nevím. Nejsem expert ale pár pořadů v TV a článků v časopisech o stavbě slaměných domů jsem četl. Lacině to rozhodně nevyjde. Prvni problém je sehnat dostatečně kvalitní slámu na stavbu. Stavba ze slámy má velmi vysoký podíl ruční práce, která je drahá, pokud nemáte spoustu volna a armádu příbuzných a přátel, kteří Vám budou pomáhat zdarma. Materiál na stavbu stěn tvoří jen malou část celkové ceny domu, tudíž je skoro jedno, jestli postavíte stěny ze slámy nebo z cihel či betonu. Zbytek stavby Vás bude stát stejně ne-li více jako u tradičního domu. To máte krovy, střecha, kvalitní okna, dveře, vnitřní sítě (plyn, voda, odpady, elektřina), podlahy, vnitřní omítky, fasáda, základy,... a já nevím, co ještě. Opravdu nevím, kde vidíte tu řádovou úsporu.

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

Čtěte pozorněji. U řádů jsem mluvil o vstupní energii, ne o ceně. Ovšem relativní cena může časem také klesat díky stoupajícím cenám energie(střednědobě ale spíš stoupat pro poptávku po slámě).
Samozřejmě, když je česnek z Číny levnější než z ČR, může být i železobetnový barák levnější než slaměný. To ale považuji za časově omezenou anomálii.
Kvůli vodě se slaměné domy stavějí s velkými střešními převisy a mírně vyvýšené nad terén. Nic co by se nedalo zvládnout. Kolik bylo "bleskových povodní" nevím, ale stejně mám pocit, že naprostá většina staveb v ČR nikdy žádnou povodeň nezažije.
Slaměné balíky se dají pořídit pokud vím asi za třetinu oproti běžnému zdivu. Zbytek záleží na vás - ono to moc jinak než svépomocí dnes stejně stavět nejde. A cena práce bude beztak vzhledem k energii klesat. Základy nejsou třeba, omítat se dá hlínou..
Co se stability týče, tak zbořených zděných domů bylo docela dost. U samonosného slaměného domu si neumím představit způsob, jakým by se zhroutil (je kotvený a předepjatý).

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - Ender

Mně jako investora zajímá cena, nikoliv "vstupní energie". To že může být železobetonový dům levnější než slaměný není žádná "anomálie", jak si myslíte, ale technologický pokrok. Je to stejný princip jako když je dnes auto a roční náklady na něj levnější než kůň nebo železná sekerka je levnější než kamenná. Technologie je zkrátka na jisté úrovni a celá infrastruktura a společnost je tomu přizpůsobená.
Slaměný dům je zajímavá možnost pro nadšence, nikoliv masové řešení. Stejně jako se dnes staví sruby. Není to levné, ale když se to někomu líbí, tak proč ne.
Vůbec nechápu, jak jste došel k tomu, že by cena lidské práce měla klesat. Zatím tomu je naopak a cena lidské práce desítky nebo stovky let roste. Pokud klesne, víte co to znamená? Dramatický pokles životní úrovně. Za více práce si méně koupíte. Zapomeňte na kvalitní školství, zdravotnictví nebo dokonce stavbu domu. Za nízkou mzdu si nic z toho nebudete moci dovolit. V takovém případě může být dům postavený ze slámy posbírané na poli a místo oken igelit skutečně alternativa. Jestli budete mít peníze aspoň na pozemek.

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

Počkejte, takže česnek z číny je taky technologický pokrok?
Z pohledu termodynamiky je prostě česnek z ČR "levnější", stejně jako slaměný dům. Anomální je aktualní ekono-ideologie a deformovaný trh, který způsobuje takové absurdity.
A o slaměných domech jako masovém řešení (i když asi není důvod proč ne, kromě "zvyklostí") jsem nemluvil, jen vyvracím (nejen) fafnirovy předsudky vůči slámě.
Cena lidské práce na západě již jistou dobu stagnuje, cena energie stoupá a nevidím žádné signály že by se trend měl měnit, spíš bude zesilovat(aktuálně probíhá například vrchol těžby konvenční ropy, zřejmě dojde ke zpomalení výstavby jaderných kapacit...). Co to znamená vím moc dobře. Párty jménem 20. století zkončila. :(
Mimochodem, zrovna v tom školství je trend úpadku celkem dobře pozorovatelný(i když příčiny bych zrovna u něj hledal jinde). A na pozemek mám obrovské potíže našetřit už teď(pokud se nechci do důchodu zavázat hypotékou), přesto že mám nadprůměrnou mzdu..

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - Ender

Česnek z Číny snad není tématem této diskuze, aspoň jsem si to doteď myslel, a nechápu, proč se o něm stále zmiňujete. Pokud chcete opravdu vyvracet předsudky vůči slámě, tak začněte hovořit konkrétně a nejlépe v číslech. Čínská zelenina, ropný zlom nebo konec civilizace jsou jistě zajímavá, ale úplně jiná témata.
Začněte třeba tím kolik si myslíte, že ušetříte oproti stavbě z cihel. Chcete stavět zcela svépomocí nebo s využitím nějakých firem, a jakých? Kdo Vám nakreslí plán, jak to bude s kolaudací? Nebudou dělat potíže hasiči?

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

O česneku se zmiňuju, protože to je do značné míry stejný případ, jako s betonem. Je to zjevně řádově nákladnější postup, přesto levnější.
A ropný zlom s tím, že bychom se měli začít zajímat o energii a reálné základy ekonomiky, také souvisí dost úzce.
A pokud jsme u předsudků, tak nevím jaká čísla chcete slyšet. Nevím jak vyčíslit, že když stavbu nezkoníte, tak vám neshnije ani nezplesniví, že vymlácetou slámu hlodavci nežerou, že vám to vítr neodfoukne a voda neodplaví..
Finance jste do toho začal tahat především Vy, já říkal, že sleduju spíš energetické vstupy. Ale jak jsem říkal, zdivo vyjde asi na třetinu až polovinu (pokud nemáte pole a tudíž zdivo "zadarmo"), náklady na izolaci klesnou oproti cihle o 100%. Není potřeba instalace parozábrany, u které se snadno udělá chyba. Náklady na zemní práce by mohly být nižší asi tak o tři čtvrtiny. Stoupnou náklady na práci a návrh, protože se momentálně jedná o okrajovou technologii(ale hádam, že u množivých reaktorů Vám stejný problém vadit nebude?;).
Pokud se ptáte konkrétně, chci stavět svépomocí a nakreslit si to celé sám. Nemám problém s kombinací skla a plastu kvůli úsporám na zasklení. Střecha by měla být jednoduchá, plochá, krytá plastovou folií a zeminou.
S kolaudací to je velmi problematické (zde jsme zpět u těch předsudků), ale myslím, že ne zcela nemožné. Hasiči by potíže dělat neměli, omítnutá stěna ze slisovaných slaměných balíků splňuje německou normu F90 (odolává 90 minut otevřenému ohni, než se vznítí), je tedy požárně výrazně bezbečnější než například roubenka.

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - Ender

No vidíte, konečně z Vás začaly padat nějaká, alespoň rámcová, čísla a začal jste mluvit trochu konkrétně. Když budete takto argumentovat, můžete pro rozšíření slámových domů něco udělat. Pokud nebudet bagatelizovat nedostatky, které i stavby ze slámy zajisté mají. Odplavení není hlavní problém, spíš zaplavení.
Ten úvod jste si opět mohl nechat od cesty. Snad jsme se bavili o slámových domech. Diskuzi o energetických vstupech, ropném zlomu a reálných základech ekonomiky si necháme na jindy. Jistě bude hodně zajímavá.
Tak hodně štěstí se stavbou domu.

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

No stejně myslím, že to je docela důležité.. :D
Ale díky za přání. :)

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - Jarka Černá

Myslím, že ohľadom byrokratických i praktických záležitostí by vedel nasmerovať p. Hazucha z Centra pasivního domu.
Máte moje sympatie, nech sa darí. Na našej drevostavbe by sme v porovnaní s min. vlnou ušetrili cca 3.000 €, keby sme použili slamu.
V žiadnom prípade však nemôže slama a iné dopestované izolácie nahradiť používanie priemyselne vyrábaných izolácií v plnom rozsahu.

Vyššie ste spomínali konope - tam sú dosť vysoké ceny. Takisto u ovčej vlny. :-(


osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

Děkuji za tip. Poznamenávám si. :)
Ad náhrada - v plném rozsahu asi ne. Navíc například PU pěna je někdy těžko nahraditelná, nebo je například potřeba malá tloušťka izolace, což se slámou také moc nejde - má o něco horší izolační schopnost než polystyren a pokud má být použita jako dodatečná izolace na starý dům, potřebuje podpůrnou konstrukci a ochranu proti vodě.
U konopí je problém, že po něm v posledních letech velmi vzrostla poptávka, je v módě, ale nabídka je zatím dost mizerná. V čechách se téměř nepěstuje. Navíc je ho na izolaci trochu škoda.
Ovčí vlna levná asi nikdy nebude, ale její vlastnosti jsou dost zajímavé. Opět nepotřebuje pokud vím parozábranu, nehoří, umí vázat vodu aniž by tlela a zlepšuje tak vnitřní klima. Velmi zajímavým produktem z ovčí vlny je mykaná textilie inwool, která má velmi malou hustotu a tedy je i poměrně levná, myslím že možná ani nevyjde dráž než minerální vata (se započtením úspory na instalaci parozábrany).

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - Jarka Černá

S tou nepotrebnosťou parozábrany si veru nie som istá... Určite musí byť aspoň prelepená parobrzda (= OSB) s tým, že sa v takej konštrukcii ešte viac dbá o to, aby smerom von klesal difúzny odpor vrstiev. V ČR použil ovčiu vlnu do EPD už asi pred 10 rokmi jeden pán (kontakt naňho môžem prípadne poslať) a aj v diskusiách na livingu a tzb-info urobil slušnú osvetu.
... ale to sme už odbočili ;-)

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

Inwool bych rád použil jako střešní izolaci (spolu se zeminou z vnější strany). Problémem asi bude, že mezi půdou a vlnou musí být neprodyšná vrstva(i když asi by nakonec být nemusela, pod vodotěsnou vrstvou může být vzduchová mezera), ale pokud poměr mezi půdou a vlnou bude správný (jinak řečeno dostatek hlíny), mohlo by to možná fungovat.
Uvidím .. ještě mám dost času to dostudovat, než našetřím na pozemek. :)
V každém případě děkuji za upozornění.

osobní spotřeba - 23. 4. 2011 - Jarka Černá

Aha, tak tam panujú iné zákonitosti. Jednoznačne musí tieto veci navrhnúť skúsený projektant. Apropó, nezačína byť Vaša stavba drahšia oproti klasike už teraz v predprojektovej fáze? Napríklad tá hlinená omietka (ako produkt) nebude tiež lacný špás. Alebo si sám nakopete hlinu?


osobní spotřeba - 23. 4. 2011 - lyn_x

Uvidíme. Rád bych si to naprojektoval sám, je v té stavbě víc nestandardních prvků, některé věci jsem ještě nepočítal .. ale jak jsem psal, ještě mám dost času na detaily.
Dražší určitě nebude, na to si dám pozor. :) Hlínu předpokládám, že půjde nakopat na místě, pokud nebude z nějakého důvodu vysloveně nevhodná. Pokud by měla vyjít dráž, tak je možno na slámu nahodit i normální omíku, jen asi může mít větší sklony k popraskání, které se také oproti hlíně hůře vyspravuje.. ale samozřejmě mě cena taky zajímá a hlínu za každou cenu nepotřebuju. :)

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Čistě technicky:
Nebudete-li tam mít parozábranu, bude v zimě kondenzovat vlhkost v té slámě. Nemáte šanci zajistit, aby byla sterilní. Spory plísní a bakterií z pole tam vydrží vitální celá desetiletí. Jakmile tam začne něco růst, tak to nezlikvidujete (tedy ano, vcelku bezpečně atomovkou střední ráže, což je trochu nepraktické a sousedům by se to asi moc nelíbilo).

A k tomu energetickému porovnání:
V betonu je hlavní "žroutem energie" cement. Kámen a písek (= dovoz), voda doteče trubkou vodovodu. Na tu slámu musí párkrát na pole vyjet traktor, sypou se tam umělá hnojiva a další agrochemikálie, pak se musí posbírat a dovézt. Rozhodně tam nějaký energetický vstup bude taky. A bude chybět na poli (organika do půdy), ve stáji (podestýlka) a i jako případný zdroj energie. V případě jakéhokoli průšvihu s domem asi tu slámu nezužitkujete ani v peci.
MMCH proč by se měly cihly navíc izolovat? Na chalupě máme 50 cm porotherm, jednak to izoluje dostatečně, jednak to má navíc obrovskou tepelnou setrvačnost: Za horkých dnů se to nepřehřeje a jakmile to v zimě vytopíte, je tam dlouhodobě tepelná pohoda. Není to jako přeizolované baráky, kde máte pár desítek minut po zapnutí topení sice teplo, ale jakmile uteče, tak je tam hned zima (protože ohříváte jen vzduch) a tepelná pohoda v těchto stavbách je dost příšerná (s těmi skoky).

osobní spotřeba - 22. 4. 2011 - lyn_x

Ovšem empricky: voda tam kondenzovat nebude. Je to vyzkoušené. Je třeba mít na paměti, že se jedná o poměrně silně slisované balíky slámy nahozené několikacentimetrovou vrstvou hlíny, která klade vodě dostatečný odpor.

K energii - cement je opravdu velký žrout. Dopravní vzdálenosti velkého množství hmoty na tradiční stavby jsou také zpravidla docela velké. Oproti "výrobě" slámy to je určitě víc energie, i když konkrétními čísly jsem se nezabýval. Ona se dá konec konců sláma vyprodukovat i bez intenzivní chemizace a hnojení (v ČR je momentálně půdy ladem dost). Celé se to odvíjí od způsobu hospodaření.
Po demolici domu se dá sláma spálit nebo zaorat(pokud ho tedy budete bourat kvůli povodni a bude vlhká..), takže dlouhodobě nula od nuly pojde a ani půda nepřijde zkrátka. Beton už nevyužijete (leda ho můžete s dalším vstupen energie nadrtit a použít místo písku, ale asi to bude dražší).

50 cm porothermu je hodně a chápu že to je dostačující, ale není to obvyklé. Zpravidla se dělají tenčí stěny izolované polystyrenem.
50cm slaměná stěna se stébly napříč (lepší přilnavost fasády) má tepelný odpor asi jako 30 cm polystyrenu. Co je ale zajímavé, sláma má i poměrně velkou tepelnou kapacitu a v kombinaci s 5ti nebo více centimetry vnitřní hliněné omítky nemusíte mít starost, že se dům bude chovat jako sádrokartonová krabička vycpaná minerální vatou.
Kapacitu můžete dále zvýšit třeba hliněnými nebo cihlovými vnitřními příčkami, akumulační podlahou aj.
Prostě - když s tou technologií pracujete správně, může posloužit dobře. Asi jako každá technologie; pokazit se dá taky všechno. :)
Jak už jsme se bavili s Enderem, já Vám slaměný dům zas tak nenutím, jen říkám, že může sloužit klidně stejně dlouho jako zděný dům a že je to vyzkoušené.

Německo - náš uhelný vzor? - 19. 4. 2011 - HoK

Přeji pěkný den,
dávat za energetický příklad Německo, které vyrabí TÉMĚŘ POLOVINU elektřiny pomocí HNĚDOUHELNÝCH ELEKTRÁREN - je vidět, že jen věříte jejich "úžasné" OZE, ale nejste schopen vidět globálně. Smutné.
Honza

Německo - náš uhelný vzor? - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Já v rozhovoru pochválil boom pasivních novostaveb a rekonstrukcí v Německu. Nic víc. V tom jsou opravdu spolu s Rakušany náš zatím jakoby nedostižný vzor (můžeme je ale dostihnout, nebudeme-li tak zaostalí a pohodlně hloupí a líní jako doposud, nic jíného nám nebrání, jen snad jazyková bariéra).

Uhlí pálí též po čertech moc, ale aspoň o nutnosti jeho užívání velmi snížit mluví, už přes dvacet let. A staví horempádem větrné turbíny. To, že by snad mohli povypínat jaderné zdroje, a to i takové, jejichž další provoz by byl s rozvojem větrných a slunečních v zásadě slučitený, se mi pravda nelíbí, vypínat je potřeba v první řadě zdroje uhelné.

Německo - náš uhelný vzor? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Ony ty pasívní domy mají řadu problémů: Nízká cirkulace vzduchu vede ke hromadění nežádoucích látek a aerosolů, materiály jako sláma snadno podléhají nejrůznějším typům biologického rozkladu (včetně uvolňování infekčních a toxických částic do interiéru), jsou "magnet" na nejrůznější nežádoucí živočichy apod.
Rozhodně je to záležitostí spíš HITECH než nějakého kutilství se slámou (nebo, jak je uváděno o pár odstavců níž, zemljankami).

Německo - náš uhelný vzor? - 21. 4. 2011 - lyn_x

Ta sláma, pokud Vám nezvlhne (což nesmí žádná tepelná izolace), tak žádnému rozkladu nepodléhá. Když je dobře vymlácená, tak ani žádná kvanta živočichů neláká(ale klidně do ní můžete pro klid duše nacákat nějaké to vápno).

Metodika CRU - 19. 4. 2011 - L.Metelka

"Kritici ale říkají, že se z těch čtyřiceti let vlastně posledních patnáct vůbec neotepluje?
Ne, otepluje se stále stejným tempem. Jen jedna řada dat ukazuje menší oteplení, jde o údaje z Východoanglické univerzity, která ale nepředstavuje skutečně globální teplotní anomálii. Oni řadu míst světa vynechávají a dávají tam hodnoty průměrné pro polokouli."

Pane Hollane, kde jste, prosím, vzal tuto informaci o metodice CRU? Konkrétně o tom, že by chybějící data nahrazovali průměry?

Metodika CRU - 19. 4. 2011 - Jan Hollan

"Global Surface Temperature Change", in Reviews of Geophysics on 2010/12/13, viz odkaz na
http://www.columbia.edu/~mhs119/Temperature/
a v té práci na str. 14 vpravo dole a dál. Ale předtím na mnoha místech - ta licence, že tam dávají teploty pro polokouli, je přesně vzato pravdivá jen pro případ, že někdo o HadCRUT teplotách hovoří jako o globálních. To ale spousta lidí běžně dělá, i když je to nesprávné. Samotná řada CRU, beroucí jen stanice na pevninách, nic globálního neznamená, samozřejmě (já si pro ni udělal graf: http://amper.ped.muni.cz/gw/cru/).
Ona i GISS globální teplotní anomálie pravděpodobně reálnou plně globální anomálii podceňuje,

Dotaz na redakci - 19. 4. 2011 - Vlado

byl by problém uvádět kromě data příspěvku i čas?

Dotaz na redakci - 19. 4. 2011 - Pavel Cincera

Misto redakce si dovolim napsat ja. Myslim, ze je to dobry napad. Dalsi rozvoj - i technicky - je zavisly na penezich. Novou grafiku jsme splatili nedavno...
Ale je tu moznost Ekolistu prispet;)
https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/brezen-2011-jak-obdarovat-ekolist-a-pozor-u-diskusi

Dotaz na redakci - 19. 4. 2011 - Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Byl.
Diskuzní modul má celou řadu nedostatků a redakce má celou řadu požadavků, co by měl umět nového.
Je to funkce peněz.

Dotaz na redakci - 19. 4. 2011 - lyn_x

Zajímalo by mne - požadavky může plnit pouze econnect?

Dotaz na redakci - 19. 4. 2011 - Pavel Cincera

Je spravcem naseho redakcniho systemu Toolkit. Zajistuje jeho spravu a rozvoj. Dela to dobre a ma nekonecnou trpelivost - napriklad se splacenim te grafiky. Co se ale tyce nejake nabidky na programatorske prace zadarmo, tak by se jiste lecco naslo;)

Dotaz na redakci - 19. 4. 2011 - Pavel Cincera

Mam na mysli, ze jsou prace co bychom potrebovali a co bychom zadali mimo Econnect - mensi upravy si delame sami s pomoci nasich externich spolupracovniku.

Dotaz na redakci - 19. 4. 2011 - lyn_x

Chápu. :) No zrovna ten čas u příspěvků by měl jít vyřešit opravdu za pár okamžiků(i když raději příští týden :D). Jestli byste měli zájem..

Dotaz na redakci - 20. 4. 2011 - Pavel Cincera

Poslete tedy svuj email na redakci:ekolist@ekolist.cz, nejlepe i v kopii na kancelar@ekolist.cz. Diky!

Ještě jeden dotaz: - 19. 4. 2011 - L.Metelka

Píšete: "Za dvacet let se dají očekávat čtyřicetistupňová vedra, která mohou trvat týden, kdy teplota v noci neklesne pod pětadvacet stupňů."
Kde jste vzal tuto informaci?

budoucí letní vedra - 19. 4. 2011 - Jan Hollan

Ty hodnoty jsem jen tak hádal. Možná by bylo pro tak blízkou dobu lépe psát "nedají se vyloučit". A taky říct, že to hrozí spíše našim jižnějším evropským sousedům. Recentní práce k tomu nejsou volně dostupné, teprv teď jsem je hledal:
http://www.sciencemag.org/content/332/6026/220.abstract
Science. 2011 Apr 8;332(6026):220-4. Epub 2011 Mar 17.
The hot summer of 2010: redrawing the temperature record map of Europe.
Barriopedro D, Fischer EM, Luterbacher J, Trigo RM, García-Herrera R.
a předtím:
http://www.nature.com/ngeo/journal/v3/n6/full/ngeo866.html
Consistent geographical patterns of changes in high-impact European heatwaves. EM Fischer… - Nature Geoscience, 2010 - nature.com
Souvislejší populární text s mapkou a odkazy:
http://www.nature.com/news/2010/100517/full/news.2010.238.html
Fakt je, že regionální projekce takových věcí jsou v plenkách. A že se vysoké noční teploty týkají zatím spíše jen měst.

budoucí letní vedra - 19. 4. 2011 - Ivan Brezina

Ano, vy jste "jen tak hadal". A v tom je prave ten problem, ktery se tyka celeho tohoto rozhovoru:-))

budoucí letní vedra - 19. 4. 2011 - fafnir

Jan Hollan
ach tak,vy hádáte.Toť vskutku fundovaná odpověď.Dál číst vaše písmena je ztráta času.

budoucí letní vedra - 19. 4. 2011 - jonáš

A vy to víte odkud?

budoucí letní vedra - 19. 4. 2011 - L.Metelka

Hádal jste a hodně jste přestřelil. Takové změny jsou totiž někde na úrovni těch nejpesimističtějších scénářů - ale k roku cca 2100, ne za 20 let.
Podobné hádání na jednu stranu vede k tzv. klimaskepticismu, na druhou stranu ke klimaalarmismu. Každý může hádat jak chce a co se mu hodí. Vy jste tady předvedl krásnou ukázku klimaalarmismu...
K čemu je, prosím Vás, takové "hádání" dobré?

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - Radek

Dobrý den, existuje někde ucelený zdroj informací přehledně zobrazující vývoj teplotních extrémů v konkrétních lokalitách? Jde mi například o to, zda narůstá počet lokalit kde je teplotní rozpětí min.-max. přes 60 stupňů C (v zimě bylo -30 a v létě +40) a pod.

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - L.metelka

Nevím o tom, že by to existovalo v nějakém větším měřítku. V měřítku států je to věc každé národní meteorologické složby...

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - Alexander Ač

Klimaticou zmenu neni absolutne potreba delat horší, než už je, např. Texasané teď o tom ví svoje: http://www.reuters.com/article/2011/04/20/us-texas-wildfires-idUSTRE73J09720110420

Rusové a Pakistánci to poznali loni, Číňané a Australané to poznávají každý rok. Už dnes umírají lidé na následky změny klimatu...

srdečně,
Alexander

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Pane Ači, to, že se takové věci vyskytnou, nelze dávat do souvislosti s globálním oteplováním. Ty tady byly, jsou a budou. Co by mohly změny klimatu ovlivnit, je četnost a intenzita těch událostí, ale to je třeba samozřejmě vyhodnotit až za nějaký čas, statisticky, s jistou mírou nespolehlivosti, jako ve všem ve statistice. Ale dávat jednotlivé události do jasné příčinné souvislosti se změnami klimatu nebo globálním oteplováním prostě NELZE.
A pokud jde o Austrálii - to byl poměrně typický důsledek La Nina. Pokud by bylo ENSO v opačné fázi, možná bychom měli podobné zprávy také - ale z jižní Ameriky...
Na základě čeho jste si jist, že ty oběti byly "...následky změn klimatu..."?

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - Alexander Ač

Dekuji za reakci. Mne je jasne, ze vedra, sucha, zaplavy atd. se vzdy vyskytovaly... bez ohledu na narust nebo pokles globalnich teplot. Ale my prece uz MAME nejaky cas - globalne se otepluje poslednich 100 let, a nejake statistiky o vyvoji extremu mame take. Mne osobne si nejvice pozdava nasledujici argument: Pojistne skody z ryze prirodnich katastrof, jako zemetreseni a sopky rostou, ale pojistne skody z extremu pocasi rostou mnohem rychleji. Tudiz mame krasny "statisticky" dukaz, ze skody pocasi rostou vice, nez v jinych pripadech. Cim si to teda vysvetlit?

Sucho v Rusku v 2010: pri stabilnim klimatu udalost s pravdepodobnosti jednou za 1500 let (videl jsem i vyssi cisla). Predpokladate, ze nejblizsich cca 1500 se podobna vedra v Rusku nevyskytnou? Dovolim si pochybovat.

Podobne tak zaplavy v Pakistanu - slo o historicke srazky - predpokladate, ze dalsich napr. 100 let tam uz takove srazky nebudou? Zase si dovolim (silne) pochybovat...

Nekteri klimatologove (Hansen, Trenberth) se ohledne udalosti sucha a zaplav v 2010 vyjadrili: Pokud by byla koncentrace CO2 na predindustrialni urovni, pozorovane extremy by se *temer urcite* nevyskytly. To je "alarmizmus"?

Samozrejmne vim, ze zaplavy v Australii souvisi s ENSO - ale tento efekt byl zesileny rekordnimi teplotami povrchovich vod v okolo Australie (pro mesice Listopad a Prosinec), co velmi pravdepodobne prispelo (a proc by nemelo??) k intenzite a rozsahu srazek v Australii. (viz analyzu od prof. S. Rahmstorfa z PIK)

Proc by globalni oteplovani *nezosilovalo* extremy pocasi, kdy se v systemu zachytava vice energie?

Navic, narust extremu pocasi je v nekterych ohledech pomerne dobre podlozeny (intenzita hurikanu, intenzita srazek, vyskyt sucha a vln veder), takze v cem je problem?



budoucí letní vedra - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Vzhledem k tomu, že klima existuje na Zemi něco přes čtyři miliardy let, tak posledních sto let je z toho naprosto zanedbatelná a stěží reprezentativní část. Takže statistika se musí na takové věci nasazovat opravdu s maximální opatrností a současně počítat s tím, že prostě k validním výsledkům nepovede.
MMCH i ten vzestup extrémů za posledních sto let je do určité části dám tím, že máme hustší síť meteorologických stanic, máme téměř všechny lodi vybavené radiostanicemi, takže i když je extrémní počasí potopí a posádku zabije, tak se o tom dozvíme (zatímco před sto lety to bylo "loď ta a ta zmizela beze stopy").
Ty pojistky souvisejí s tím, že řadu lokalit vám pojišťovny nepojistí (zkuste si nechat pojistit dům u řeky v záplavové zóně, totéž platí i o těch sopkách a zemětřesných zónách) a současně s inflací rostou ceny nemovitostí, tedy i výše škod na nich.

budoucí letní vedra - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Tady je třeba uvědomit si, v jakých měřítcích se pohybujeme a jaká měřítka nás zajímají. Z hlediska existence vesmíru je existence Země pouhou zcela nepodstatnou epizodkou. Z hlediska této bezvýznamné epizodky je existence Jana Šimůnka ještě daleko bezvýznamnější záležitostí. Znamená to, že jste naprosto bezvýznamný? Domnívám se, že ne.
Nás zajímají změny v měřítcích desítek let. Nemá smysl uvažovat o klimatu za tisíce let. Za prvé neznáme dobře všechny faktory, které ovlivňují klima v takových časových měřítcích a také nemá cenu o tom uvažovat dnes, protože za pár desítek nebo stovek let jistě budou daleko lepší možnosti, jak klima do budoucnosti odhadovat (modelovat,...)
Klimatické změny v minulosti jistě byly velké, ale to lidi jaxi nezajímalo, protože tu většinou žádní nebyli.
Pokud jde o extrémy, samozřejmě se to při zpracování bere v úvahu. Každý napozorovaný extrém byl (a je) jen jakýmsi výběrem ze všech reálně existujících extrémů, přičemž "kvalita" toho výběru je závislá, mimo jiné, i na počtu měření (stanic).

budoucí letní vedra - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Je mi líto, ty klimatické výkyvy od "totálně zmrzlé koule" po "subtropy na pólech" jasně ukazují rámec, v jakém se klima na Zemi může pohybovat bez jakéhokoli vlivu člověka.
A pokud bychom brali klima jako náhodnou statistickou proměnnou (což jistě není, ale obávám se, že současné modely nejsou o mnoho validnější než třeba vrh kostkou), tak nám prostě párkrát po sobě padaly trojky a čtverky, ale nic nebrání tomu, aby nám příštím hodem nepadla šestka nebo jednička. A nic s tím nenaděláme.

budoucí letní vedra - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Jistě, pohybovat se může. Máte také informace o tom, za jaký čas se stav klimatu takhle změní nebo za jakých podmínek k těm změnám dochází? Při jakém rozložení pevnin a oceánů, při jaké insolaci,...

budoucí letní vedra - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Nástup ledové periody mezi starším a mladším dryas byl údajně velmi rychlý, možná z roku na rok.
Jiné dávné změny klimatu se odhadují obtížněji.
Nicméně některé výkyvy z historické doby (nástup chladné periody, který předcházel husitským válkám) byly v rámci (tehdejšího) lidského dožití.

Pridam citati na klimatologa Hansena - 20. 4. 2011 - Alexander Ač

O ktere jsem se zminoval v reakcii vyse, je zde:

*Can we attribute these catastrophic events to climate change? NASA Goddard Institute Director James Hansen´s answer to this fundamental question is: “Finally, a comment on frequently asked questions of the sort: Was global warming the cause of the 2010 heat wave in Moscow, the 2003 heat wave in Europe, the all-time record high temperatures reached in many Asian nations in 2010, the incredible Pakistan flood in 2010? The standard scientist answer is "you cannot blame a specific weather/climate event on global warming." That answer, to the public, translates as "no". However, if the question were posed as "would these events have occurred if atmospheric carbon dioxide had remained at its pre-industrial level of 280 ppm?", an appropriate answer in that case is "almost certainly not." That answer, to the public, translates as "yes", i.e., humans probably bear a responsibility for the extreme event.”*

In Hansen James, 2010 — How Warm Was This Summer?, http://data.giss.nasa.gov/gistemp/2010summer/


Pridam citati na klimatologa Hansena - 20. 4. 2011 - L.Metelka

However, if the question were posed as "would these events have occurred if atmospheric carbon dioxide had remained at its pre-industrial level of 280 ppm?", an appropriate answer in that case is "almost certainly not".
No a s tím mám velký problém. Jak na to přišel?

Ešte k hádání - 20. 4. 2011 - Alexander Ač

Ono totiž při jakémkoliv zodpovědném(!) plánování by se mělo počítat s *nejhorší možností*, neli ještě horší, aby jsme naprříklad neskončili jako Japonci, nebo Rusové...
.
A co se týče regionálních předpovědí klimatu, víme, že jsou v plenkách a spíše reálné dopady změn *podhodnocují*.

Viz například projekce úbytku plovoucího ledu v Arktidě - no, pokud bychom se spoléhali na modely, tak ještě do konce století je to téměř "v pohodě"...

To samozřejmně není omluva "hádání"... myslím, že J. Hollan to uvedl na pravou míru v diskuzi...

Ešte k hádání - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Pane Ači, tady s Vámi celkem nesouhlasím. Těžko můžete srovnávat "hádání" pana Hollana s nepřesnostmi modelů. Jistě, model je jen model, může změny nadhodnocovat ale i podhodnocovat, cílem ovšem je, aby ty nepřesnosti byly co nejmenší. Není v tom nic subjektivního. Na rozdíl od pouhého "hádání", které je subjektivně silně ovlivněno tím, co kdo chce zveličit nebo naopak zamlčet.

Ešte k hádání - 20. 4. 2011 - Alexander Ač

Vidim, ze jste pomerne pohodlne obesel potrebu pripravit se na NEJHORSI mozny scenar, ne na stredni, nedejbuh na optimisticky scenar.

Pan Hollan se problematice zmen klimatu venuje vic jak 20 let, to, ze v jedne vete napise svuj (a dle meho ne uplne scestny) odhad, bych nehodnotil jako "alarmizus".

Vzdyt my jsme se snizovanim emisii uz davno pozadu (bez ohledu na 40 stupnove vedra, ci nikoli) a situace bude uz jen zla, nebo horsi, a to i díky tomu, ze si hrajeme na slovicka a problem stale neresime.

Bohuzel, ani klimatologove nejsou jednotni ve svem stanovisku (viz Fred Singer, Richard Lindzen) a ne vsichni vidi potrebu snizovani emisii sklenikovych plynu, neni divu, ze laicka verejnost je zmatene...

Ešte k hádání - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Pane Ači, to, na jaký scénář se připravovat a na jaký ne, to NENÍ věc klimatologů.
Pojem "nejhorší možný scénář" je, podle mého názoru, nesmysl. Ať kdokoli se staví jakýkoli scénář, vždycky je možné vymyslet ještě horší a ještě horší, ty ale taky budou méně a ještě méně pravděpodobné. Takže u extrémně špatných scénářů bychom se bavili o něčem extrémně nepravděpodobném. Protože realita s největší pravděpodobností tak špatná nebude.
Má smysl se na něco takového připravovat? Lze vůbec obecně konstatovat, na jaký scénář se připravovat?
Pan Hollan v tom svém odhadu těžce přestřelil. 5 stupňů za 20 let - to je přesně ta změna, která má extrémně nízkou pravděpodobnost, že by se realizovala. Z pohledu reálně vypadajících scénářů to JE alarmismus.

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Vážený pane doktore,

nemyslím si, že můj _odborný odhad_ je chybný. S dovolením ocituji onu větu v kontextu:
"Stejně tak chlazení budov, protože velké vedro zase dolehne nejvíce na starší obyvatele. Za dvacet let se dají očekávat čtyřicetistupňová vedra, která mohou trvat týden, kdy teplota v noci neklesne pod pětadvacet stupňů. Staří lidé vedrem trpí víc, pro ně jsou velkým zdravotním ohrožením. A zase dobře zateplený dům se nerozehřeje,..."

Je zjevné, že odstavec rozhovoru nepojednává o idylické přírodní krajině, ale spíše o městech plných lidí. Tam, jak jistě víte, bývají teploty vzduchu v létě mnohem vyšší než v krajině s bujnou vegetací (i když jak bude bývat bujná za dvacet let v letních vedrech na Jižní Moravě, to je věc jiná). Cituji ze stránky EPA:
http://www.epa.gov/heatisld/ a tam v Basic information:
"The annual mean air temperature of a city with 1 million people or more can be 1.8.5.4°F (1.3°C) warmer than its surroundings. On a clear calm night, however, the temperature difference can be as much as 22°F (12°C)."

V létě 2010 se podmínky v Rusku leckde zřejmě blížily těm, které jsem uvedl - i když data z nejrozpálenějších lokalit asi nejsou k dispozici. Na Vnukovu noční minima nebyla sice 25 a výš celý týden, ale daleko k tomu neměla:
http://www.weatherwise.org/Archives/Back%20Issues/2011/March-April%202011/russian-inferno-full.html
nebo ze stanice více z města ve článku
http://www.dailykos.com/story/2010/08/15/892321/-Climate-News:-Week-ending-14-August-2010

V Česku to loňská vedra tak šílená nebyla, nicméně i na Zvonařce byla noc s minimem 23 stupňů, viz
http://ovzdusi.brno.cz/monitor/?datumgrafu=2010%2F07%2F23&interval=1&grafy=1&velicina=34
(na budově hvězdárny na Kraví hoře bylo o kelvin míň, viz graf
http://amper.ped.muni.cz/pocasi/1007/100723_mpw.png v němž měření světla ve dne není korigováno na teplotu senzoru, ale jen na teplotu vzduchu, senzor byl rozpálený sluncem a dával tudíž o kus nižší napětí). Nedivil bych se, kdyby tu noc na Náměstí Svobody minimum nešlo pod 25.

Do tepelně nejvíce zatížených městských lokalit je zajisté vhodné již nyní nainstalovat alespoň na doby letních vln veder kontinuální měření teploty vzduchu i radiačních parametrů, není to o nic méně významná informace než koncentrace chemických a aerosolových polutantů. Dost možná bychom se už hodnotám v "desátých létech" dost divili.

Ohrožení vlnami veder v městských centrech berou odpovědná města celého světa nesmírně vážně. Jistě by ta středoevropská uvítala Vaše vědecké ujištění, opřené o recentní práce, které nenahlodal zub času (tj. nebyly popřeny pracemi novějšími), že v dekádě 2027 až 2036 se v žádném z nich epizoda, jakou jsem popsal, s pravděpodobností 95 % nevyskytne. Já bych Vás o takový odkaz velmi prosil, spadl by mi kámen ze srdce.

I pak bych Vám ale doporučil k prostudování novou knihu anoncovanou na
http://www.unhabitat.org/content.asp?cid=9599&catid=7&typeid=46&subMenuId=0&AllContent=1
(nějaké grafy pro média, zřejmě z knihy, viz
http://www.unhabitat.org/downloads/docs/GRHS2011/SomeGraphsandTables.pdf), knihu samu viz
http://www.earthscan.co.uk/?tabid=102768

Skvělé aktuální informace k Urban Canopy Layer v létě viz
http://www.urban-climate.org/ a tam zejména
http://www.urban-climate.org/IAUC039.pdf
(kde je na str. 13 a 14 i něco k loňské Moskvě)
http://www.urban-climate.org/UHI_Canopy.pdf
http://www.ide.titech.ac.jp/~icuc7/extended_abstracts/pdf/384812-1-0905182
a odtud např.
http://www.ide.titech.ac.jp/~icuc7/extended_abstracts/pdf/384812-1-090518233339-002.pdf

Závěrem: obdivuji sice Váš optimismus, ale nesdílím jej. Věřím, že se brzy teploty v rozpálených centrech měst začnou průběžně měřit (např. proto, aby bylo možné vyhodnotit úspěšnost adaptačních opatření albedových a vegetačních) a že tedy budou k dispozici tvrdá data.

Klidně se s Vámi proto vsadím, že i v některém českém městě takovou epizodu v oné výše uvedené dekádě zaznamenáme. Specifikoval bych to tak, že průměr nočního minima za interval sedmi dní bude zaokrouhleně oněch alespoň 25 stupňů a průměr denního maxima alespoň 39 stupňů (to již nazývám čtyřicetistupňovým vedrem).

Nemám už čas hledat starší odkazy, které jsem četl kdysi. Jeden podstatný, ze Spojených Států (asi Mark Jacobson, možná je to i ten odkaz v dopise http://amper.ped.muni.cz/glot/2009/000088.html), zdůrazňoval i roli místních skleníkových emisí na zhoršení letních veder a smogových situací. Samozřejmě jsem také vážné varování před budoucími horšími městskými vedry, které zabíjejí tisíce lidí, slyšel na přednáškách vědců, kteří se tím opravdu zabývají. Proto také taková varování předávám dále. Nemyslím, že přeháním.

(Jinak doporučuji také nový překlad článku z BMJ,
http://www.czechglobe.cz/gz/bmj_cz.pdf)

s pozdravem
J. Hollan

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Pane Hollane, Vy hlavně vybíráte z toho, co kdy kde bylo publikováno, alarmistické "třešničky na dortu", stejně jako klimaskeptici vybírají klimaskeptické "třešničky na dortu"...

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Jinak ještě k těm městům: popisujete tady možný vliv nepřirozeně velkého počtu vertikálních povrchů, absorbujících a vyzařujících záření. Popisujete vliv absorpce při násobných odrazech záření v koridorech ulic. Popisujete vliv změněného hydrologického režimu horizontálních povrchů ve městech. Ani jedno z toho ale nesouvisí s koncentracemi skleníkových plynů, takže je to z hlediska emisí nebo koncentrací skleníkových plynů i z hlediska skleníkového efektu irelevantní. Tyhle věci mají úplně jiné příčiny.
K tomu měření ve městech - jak by muselo být takové měření umístěno? Tipnu si, že už dnes není problém naměřit na vhodných místech ty čtyřicítky a minima nad 25, ale to jsou specifické lokality. Jak daleko od domu, zdi, vodního toku by muselo být takové měření prováděno, aby mělo náležitou vypovídací schopnost? Tady by se totiž měřilo vyloženě lokální (městské) ovlivnění teplot a tomu se meteorologové samozřejmě snaží napak vyhnout.
Už dneska, když dáte teploměr 5 cm nad nezatravněný, ale stále přirozený povrch (hlína, nikoli beton nebo asfalt), není problém naměřit tam v létě i přes +50. I mimo město...

třešničky - 20. 4. 2011 - Alexander Ač

Není potřeba vybírat žádné třešničky - KONSENZUS (tj. strední proud) klimatologů souhlasí s tím, že je potrřeba omezit globální emisi CO2. Ostatní je na společnosti, jak se s tímto vypořádat - klimatologové můžou této snaze pomáhat, nebo ji komplikovat...

Srdečně,
Alexander

třešničky - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Máte-li na mysli třeba IPCC, tak to není pravda. Tam žádné takové doporučení na snížení emisí není. Jsou tam pouze rozpracované stabilizační scénáře (celkem 6), což je informace o tom, co by se s klimatem mohlo stát v případech od drastických redukcí emisí až po prakticky žádnou redukci emisí. A jaké by to mohlo mít důsledky.
Co s tím, to už ale musejí vybrat politici.

třešničky - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Vědecký KONSENSUS před nějakými osmi sty lety byl, že je Země placka, obklopená kříšťálovými sférami. Ty kříšťálové sféry (zůstaly součástí vědeckého KONSENSU i po prokázání kulatosti Země) pohřbili de Brahe a Kepler dokonce až na konci 16. století a konsensem se stalo toto pohřbení ještě později.
Jinými slovy, konsensus bez věcných důkazů je naprosto bezcenný žvást. A věcné důkazy IPCC není s to předložit, kdyby byl, tak jsou řeči o konsensu zbytečné.

třešničky - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Pane Šimůnku, než začnete psát takové nesmysly, přečtěte si tu zprávu IPCC... Děkuji...

třešničky - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Je mi líto, text zprávy IPCC nemění nic na faktu, že na KONSENSUS se dovolává ten, kdo žádná validní data nemá.

třešničky - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Jistě, konsensus není argument. Argumenty máte právě v té zprávě IPCC. Tak si ji přečtěte...

budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Jak měřit: Siting of Instruments in Urban Areas
http://www.wmo.int/pages/prog/www/IMOP/publications/IOM-81/IOM-81-UrbanMetObs.pdf
http://www.urban-climate.org/ITM04-Oke.pdf

Klidně lze měřit ve dvou metrech v budce, pokud jde o samotnou teplotu vzduchu, již jsem měl na mysli v tom odborném odhadu. Samozřejmě v místech, kde též procházejí či zdržují se lidé či v jejich dostatečné obdobě. Zkrátka tam, kde na teplotě věru záleží.
Pro hydrometeorologický ústav je to dobré téma, kam dál napřít své úsilí, řekl bych. Už tohle léto na náměstí českých velkoměst, aspoň.
Zajímalo by to milióny obyvatel.


budoucí letní vedra - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Nedomnívám se, že by to bylo téma pro nás. My máme měřit pokud možno na lokálně neovlivněných místech, veličiny co nejvíce reprezentativní.
Tohle je téma pro nějaké účelové sítě...

Množte se, až nebudete mít co jíst.... - 19. 4. 2011 - jirka

To je tolik zbytečných a cizích slov. To opravdu nikdo nedokáže otevřeně napsat, že problém této planety je přelidněnost. Nic jiného. Ta nás zahubí. To snad ví i hloupý....ach jo.

Množte se, až nebudete mít co jíst.... - 19. 4. 2011 - DASA

Konečně jste Jirko napsal to co skutečně tento svět zahubí -přelidněnost. Pro pana Holana: čím víc lidí tím více fekálií tím více dusíku, pokud je pravdivá Vaše teorie. Jste z Brna, opravdu se Vám líbí, že na většině úrodných polí JM kraje roste převážně řepka a sluneční elektrárny?

Brno, řepka a FVE - 26. 4. 2011 - Jasan

Ad DASA: Ze statistiky brněnského pracoviště Ústavu zemdělské ekonomiky a informací jasně vyplývá, že vaše tvrzení je nesmyslné. I celostátně jde o nonsens, řepka se pěstuje na méně než čtvrtině orné půdy, zatímco ozimá pšenice zabírá více jak polovinu (a přispívá tak k devastaci půdy více mnohem více než řepka-podle klasického norfolkského osevního postupu by mělo ozimé obilí zabírat jen cca 25% osevních ploch). A vyjádření Agrární komory z Jihomoravského kraje značně zpochybňuje i tvrzení o úrodnosti polí v tomto regionu. Podle nich by většina půdy např. v okresech Znojmo nebo Hodonín měla být zařazena jako znevýhodněné oblasti, což dokládají i historickými prameny o tradičně nízkých výnosech v těchto regionech. Dejte méně na dojmy a sbírejte více dat.

Množte se, až nebudete mít co jíst.... - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

Přelidněnost sama ne, podstatnou roli hraje i spotřeba na osobu, ta roste v bohatých zemích už staletí. Pětina listva si pro sebe bere většinu zdrojů planety.

Nicméně, beze změny klimatu vč. okyselování oceánů by to pořád ještě nějak šlo, i když tu obrovskou úhrnnou spotřebu by bylo nutné postupně snížít. Planetárních limitů, které už jsme překročili nebo kterým jsme blízko, je víc, viz A safe operating space for humanity,
http://www.nature.com/nature/journal/v461/n7263/full/461472a.html
či volně dostupná alternativa článku
http://www.ecologyandsociety.org/vol14/iss2/art32/main.html
(obrázek k tomu je
http://www.nature.com/nature/journal/v461/n7263/fig_tab/461472a_F1.html)

Co jíst bude ještě dlouho, jenže jak se mají lidé k potravinám dostat, když jejich dostatek (nehledě na cenu) bude úplně jinde než jsou oni? Ostatně, za poznámku stojí, že velká část potravin se zahazuje, často jen ze zvyku. I jejich zbytečná výroba zvyšuje emise skleníkových plynů. A ovšem velká konzumace produktů živočišných místo převážně rostlinných (u teplokrevných chovaných zvířat je potřeba desetinásobný vstup energie, než je výstup v podobě jejich masa a tuku).

Samotné přelidnění nedevastuje oceány, změna klimatu ano. Viz např.
http://skepticalscience.com/more_wind_and_waves.html a poslední odkaz odtud, "It’s not climate change, it’s ocean change!",
http://theseamonster.net/2011/04/its-not-climate-change-its-ocean-change/

(A na tu první reakci na Váš dotaz, většina zemědělské půdy opravdu není ani na jižní Moravě zabraná řepkou a fotovoltaikou. A většina oné řepky není pro olej pro metylester. A je nutno přiznat, že z hektaru se fotovoltaikou získává více elektřiny než skrze biomasu tepla, natož elektřiny. A mně mnohem více vadí města zaskládaná autama a krajina prošpikovaná velkými silnicemi. I fotovoltaika může do krajiny pasovat a umožňovat její plné, naprosto udržitelné a rozumné využití, viz foto na str. 43 Kodaňské diagnózy,
http://amper.ped.muni.cz/gw/diagnosis/kodanska_diagnoza.pdf - před tím burcujícím Obr. 22.)


jak se na změny připravit? - 19. 4. 2011 - bobule

Dobrý den, pane Hollane. Škoda, že se zdejší diskuse z části zvrhla obvyklým způsobem. Nemám potřebu diskutovat o změně klimatu, je vcelku jasná, pokud člověk trochu pozorně pozoruje přírodu kolem sebe. Třeba zvyšování teplot a kůrovec na Šumavě je vcelku jasná zpráva. A snižování emisí nemusí být jen potřeba snižování skleníkových plynů, ale celkového respektu vůči planetě. Emise nejsou jen CO2, ale taky oxidy dusíku (které oslabují zdravotní stav dřevin, a jsme na horách zase u toho kůrovce), prach, toxické kovy a také organické látky ...
Zaujalo mne, jak se Vy osobně vypořádáváte s nastávajícími změnami, zateplujete slámou, asi používáte spíš hromadnou dopravu a chodíte hodně pěšky ? atd.
Určitě Vás to v očích některých zdejších diskutérů staví do méně výhodné pozice, ale mně je to sympatické - je to projev úcty k životu, a to ne jen k vlastnímu, ale k životu všech lidí a životu vůbec. Je zajímavé, jak realizované představy o ekologičtějším způsobu života vedou ke skromnosti a z hlediska většinové společnosti k určité marginalizaci. Alespoň vnějškově v parametrech hmotného majetku. Naštěstí jsou i jiné hodnoty, kvůli kterým to stojí za to.

Taková individuální opatření nejsou jen ke snížení skleníkových plynů, ale vcelku snižují ekologickou náročnost našeho života. A také není třeba tolik vynakládat peněz na běžný provoz (tedy snížení ekonomické náročnosti). A tím pádem může mít člověk i více času a nemusí pořád pracovat, aby vydělal peníze a může mít více času pro sebe a své blízké. Také je to trochu i o skromnosti a pokoře.
Sama se také snažím přijít na způsob, jak se s nastávajícími změnami vyrovnat, ale přitom co nejméně využívat komerčně nabízených postupů.
Jak píšete, klimatické změny přnášejí nejspíš zvýšení teploty a nárazové srážky s dlouhými obdobími sucha. I když v jiných modelech se ukazovalo pro naše území spíš ochlazení a sucho. Zásadní se mi jeví zachování zemědělské produkce (třeba i na vlastním pozemku): bude třeba nějaký trvalejší zdroj vody - nejspíš nějaký vodojem na jímání srážkové vody, rybník asi nebude vhodný, protože bude rychle vysychat? Takže podzemní nádrže, filtry atd.
Na bydlení by asi mohla být dobrá stavba typu zemlianka - zanořená do země, dokonce s drnovou střechou? - ta ochrání před zimou i horkem.
Ještě je třeba vyřešit prostor pozemku pro zahradu: ochrana proti vysoušivým větrům, proti zimě... Možná na sucho poskládané kamenné zídky.
Určitě jsou moje představy hodně jednoduché, ale řada složitých situací má překvapivě jednoduchá řešení, zejména, pokud se oprostíme od vnucených schémat.

Nejsem si jista, zda jsem Vám položila nějakou otázku, ale třeba mi něco napíšete. Nechci na tomto fóru zveřejňovat svůj e-mail, takže zůstanu v úkrytu, omlouvám se Vám.

Bobule

jak se na změny připravit? - 20. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Nastěhujeme se všichni do zemljanek a na záchod budeme chodit do rohu, vytyčeného dvěma zídkami z nasucho kladených kamenů. Problémy jsou zde dva:
1. Co s těmi, kteří na to nebudou reflektovat?
2. Co s těmi, pro které zemědělská výroba, přidružená k těm zemljankám, nedokáže vyrobit dost potravy (cca 80 procent populace Evropy)?
3. Co s těmi, kteří jsou závislí na lécích a dalších prostředcích, které zemljanková ekonomika nezvládne vyrobit? Provedeme euthanasii těch cca 300 000 českých diabetiků (nemluvě o mnoha dalších diagnózách, které by na tom byly stejně)? Je to číslo hodně podobné počtu lidí povražděných nacisty ...

jak se na změny připravit? - 20. 4. 2011 - lyn_x

Neorzumím mechanismu, kterým by měly vést indivuální úspory ve spotřebě a pasivní architektura k hladomoru!? Nebo k eutanasii diabetiků?

jak se na změny připravit? - 20. 4. 2011 - Milan

Dobrý den pane Šimůnku,
to, co jste napsal, je moc dobrá nadsázka, nicméně je bohužel, velmi blízká pravdě. Celé toto šílesnství kolem omezování CO2 povede k zákonitému zbídačování obyvatelstva, obrovským ekonomickým krizím, ztrátě konkurence celých států, takže pro mnohé nebudou Vámi zmiňované zemljanky vůbec žádnou nadsázkou, ale trpkou skutečností.
Článek(rozhovor se snad ani nedá relevantně komentovat, neboť jde jen o snůšku ničím nepodložených nesmyslů zoufalého klimaalarmisty. Je ale dobře, že takoví jsou, protože mohou pomoci bezděky v boji proti zavádění klimatických nesmyslů.

Co dělat? - 19. 4. 2011 - Dominik Grohmann

Dobrý den pane Hollane,
rád bych se vás zeptal na více praktické informace. Je zřejmé, jaká je situace na naší planetě a těžko pochopitelné, proč ji někteří lidé ignorují. Ono je to sice snažší, avšak jejich děti jim moc nepoděkují.
Já bych se vás ovšem rád zeptal, jestli se dá nějakým způsobem proti takovým dogmatikům regovat, nejsem schopen vymyslet metodu, jak je řesvědčit o opaku. Mám dokonce pocit, že i když jim člověk ukáže názorný příklad, chovají se jako neonacisté při návštěvě Osvětimi.
To je tedy první dotaz.
Můj druhý se týká vašeho způsobu života. Osobně se také snažím najít způsob, jak žít s nejmenší ekologickou stopou, ale stále mi má snaha přijde marná, když vidím kolik lidí vším plítvá a nedokáže o věcech myslet v širších souvislostech, tedy konají bez rozmyslu tak, že jejich konání pocítí až děti (bohužel i moje děti). Zajímalo by mě jak si v takové situaci zachovat chladnou hlavu. Jelikož při pohledu na takové lidí, mi zůstává rozum stát a má snaha mi často připadá marná.

Budu rád za jakýkoliv komentář

Děkuji

Dominik Grohmann

Co dělat? - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Některé lidi nelze přesvědčit. Zejména ony cranks,
http://en.wikipedia.org/wiki/Crank_%28person%29
a s nimi se překrývající denialisty (popírače, jak je zmiňujete v případě holokaustu),
http://en.wikipedia.org/wiki/Denialism (v obou kategoriích se často objevují též deprivanti) a pochopitelně též získat na svou starnu placené lháře čili darebáky jinak než zaplatit jim dostatečně více (nemyslím, že by se darebákům mělo něco platit).

Stačí se myslím chovat slušně, dle svého svědomí, a ovlivňovat lidi, kteří jsou též slušní a nezabednění. Takových je naprostá většína, i když v internetových anonymních diskusích to tak třeba nevypadá.

U vědců je nicméně potřeba více. Viz odstavec ve výzvě nositelů Nobelových cen z Paláce sv. Jakuba:
http://amper.ped.muni.cz/gw/nobel/Memorandum_cz.pdf
Ti mají za povinnost v tomto oboru, kde nejde zrovna o legraci, využívat toho, že i nejednoduchým věcem mohou porozumět a vysvětlit je dalším. Škoda, že se jich tím, alespoň v Česku, moc neřídí. Ale snad se to zlepší...

To platí i pro lékaře, viz onen nový překlad, který jsem v odpovědech už párkrát uvedl:
http://www.czechglobe.cz/gz/bmj_cz.pdf
Znáte-li se s nějakými, můžete jim jej doporučit.


Co dělat? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

V rozhovoru uvádíte, že "crackers nečtou". Přitom např. usvědčení prof. Manna z podvodu (hokejkový graf) dalo rozhodně víc práce než nadšené hýkání nad touto manipulací. Výběr cca jednoho procenta statistického souboru a následné uvedení statistiky nad tímto jedním procentem beze zmínky o tom, že byl takový cílený výběr proveden, celkové charakteristiky souboru a charakteristiky těch zbylých cca 99 procent, je IMHO neodlišitelný od vědomého podvodu.
A, pochopitelně, nejedná se o jediný podvod nebo manipoulaci v této oblasti. A dokonce i IPCC korekci vytvořenou "crackers" převzal a "hokejku" už přestal citovat.
Nobelský výbor, který ověnčil v nedávné historii teroristu Arafata i soudně usvědčeného podvodníka Al Gora také není to, co býval.

Co dělat? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Tedy, pardon, "cranks".
Ono už samo dávání hanlivých přídomků oponenetům má svou výpovědní hodnotu.

Co dělat? - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

Nečtou. Ale můžou, kdyby chtěli. Ohledně Vaší první odporné pomluvy (no, soudí se obvykle jen čeští politici, tak to nechme), za posledních mhoho let mnohonásobně vyvrácené, doporučuji např.
http://www.skepticalscience.com/broken-hockey-stick.htm

Ohledně druhé odporné urážky viz aspoň
http://www.skepticalscience.com/al-gore-inconvenient-truth-errors-intermediate.htm
(doopravdy ale úbytek ledu na Kilimandžáru oteplením daný je, totiž tím, že i v oné výšce už led i taje, místo aby jen sublimoval. K tomu pak stačí dodat pětinové skupenské teplo, což je po čertech rozdíl).
a http://www.realclimate.org/index.php/archives/2007/10/convenient-untruths/ - o podvodu nemůže být ani řeči, pár věcí z onoho vynikajícího filmu stojí za to, když je čas, ve výuce okomentovat. Já to tak dělával.


Co dělat? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Takže k té první "odporné pomluvě":
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5661
Jasně, přehledně, srozumitelně. Česky i s odkazem na původní anglický zdroj. Tomu se nedá nic vytknout.
Pro méně znalé: Cherrypicking pochopitelně může za určitých okolností být použit jako legitimní metoda vědeckého výzkumu. K tomu je ovšem třeba splnit určité náležitosti, které autor "hokejky" nesplnil (a naopak se vehementně bránil revizi své metody). Je třeba jasně uvést, co se vybíralo, podle jakých kritérií a jak se výběr promítl do výsledku (mimo jiné).

K té druhé "odporné urážce": Rodiče anglických školáků, kteří měli být násilně indoktrinování Al Goreho "dokumentem" se domohli rozsudku, podle kterého onu indoktrinaci muselo předcházet vyjmenování nepravdivých údajů, které ve filmu zazněly či byly "předvedeny". Pochopitelně, těch blábolů, které rozsudek pomíjí, je tam mnohem víc (prostě rozdíl mezi "osvobozen pro nedostatek důkazů" a "prokázána nevina").

Uhlíková daň - 19. 4. 2011 - Maros Rusnak

Pán Hollan,
prezentovali ste určitú predstavu o uhlíkovej dani, predpokladám, že vychádzate z Hansenovej predstavy (preklad aj odkaz na originál: http://amper.ped.muni.cz/gw/hansen/tell_truth_cz.html )
Takto poňatá uhlíková daň, podľa môjho názoru nie je rozumný spôsob riešenia prípadneho dôsledku zmeny klímy. Súhlasím s prvotnou ideou, že na CO2 sa má uvaliť daň, aj to, že by to nemal byť len nástoj na obohatenie štátu, čiže mala by sa nejakým spôsobom vrátiť. Pripadá mi ale úplne scestné, akési prerozdeľovanie výnosu z dane rovným dielom medzi občanov. Je to skoro až komunisticky rovnostárske.
Na prvý pohľad to vyzerá dobre, veď ten kto bude mať "uhlíkovú stopu" menšiu naozaj zarobí a iný čo ma spotrebu vysoku prerobí. Bude to teda motivovať k znižovaniu spotreby. To ale povedie iba k znižovaniu produkcie, nie k zefektívneniu a k ekonomickej recesii.
Technicky vzaté sa pri tej recesii zníži produkcia CO2, ale je toto cieľom tej dane?
Ďalej ešte dve veci. Takto poňatá daň zvýši cenu energie z fosílnych palív, nie však jadrovú energiu. Táto daň teda nepriamo podporuje jadrový priemysel. Ja osobne síce voči tomu výhradu nemám, ale neviem či sa toto stretne s kladnou odozvou u zelených. Je teda prijatie takejto dane vôbec reálne priechodné?
Daň sa má podľa Hansena "prerozdeliť" polovičným podielom pre neplnoleté deti, čo mi pripadá skôr ako riešenie rodinnej politiky, nie riešenie pripadnej klimatickej zmeny. Naviac podpora detí je podľa mna podpora budúcej spotreby, čo z dlhodobého hľadiska neguje pôvodný zámer dane z uhlíka. Aký je váš názor na to?

Uhlíková daň - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

Nevyznám se v daních atd. Hansenův návrh je do limitu dvou dětí, rodiny s více než dvěma dětmi tak fakticky znevýhodňuje. Je-li v populaci bylo dlouhodobě méně než dvě děti na rodinu, společnost to dost narušuje, pravda imigrace to asi nějak vyřeší, jak jsem ostatně v rozhovoru asi zmiňoval. Obecně ale populační přírůstky klesají všude, kde se lidé vymaňují z bídy, nebo se i z chudých stávají bohatými, takže bát se vyplácet dividendu není potřeba.

Nakolik je široké přijetí reálné, nebudu hodnotit. Někde už nějakou takovou daň mají a funguje to, viz asi http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_tax

Obecně mi ale připadá nutnost zpoplatnění věci zásadně škodlivé jako správná, a pro zastavení růstu emisí nezbytná. Ne jako nástroj jediný, možná ani ne hlavní, ale doplňující ty dnešní. Já to v rozhovoru zmínil proto, že se o tom musí začít běžně mluvit a na takovou myšlenku si zvykat. Až potom bude reálně aplikovatelná. Až se s ní ztotožní většina voličů. Já se jen snažím vysvětlovat, proč a jak rychle máme emise snižovat. Doopravdy ne v tom rozhovoru, ale v přednáškách, překladech a článcích. Tak se těším, že je nyní lidé budou více číst :-)

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 19. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Tj. jednoznačná definice ve stylu "tam a tam tehdy a tehdy naměříme teploty, naměřené teploty vložíme do toho a toho vzorce a vypadne z toho globální teplota"?

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 19. 4. 2011 - L.Metelka

Odpovím - neexistuje. Měření teploty jsou bodová. Jistě jsou ty hodnoty (např. v ročních průměrech) vysoce korelované i na vzdálenosti stovek kilometrů (data z jednotlivých stanic jsou tedy reprezentativní i pro jisté okolí stanice), a to znamená, že na vzdálenost až stovek kilometrů můžete teplotu odhadnout na základě měření okolních stanic. Ale ani tak to nepokrývá dokonale zemský povrch. Pak jde o to, co uděláte s oblastmi, odkud nemáte data a ani je nemůžete spolehlivě dopočítat. Zbývá statistika. Jedna možnost je vzít to, co máte a ostatní do průměrů nezahrnovat. To je to, co pan Hollan myslel tím nahrazením chybějících dat globálním (hemisférickým) průměrem. Další možnost je aproximovat tam teplotu pomocí nějaké (jednoduché) funkce. Tam se ale zase snadno dopustíte nepřesnosti v tom, že dáváte předpoklad, který nemusí být v praxi splněn. Proto vycházejí každému centru trochu jiné teploty, poněkud se liší metodiky...

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 20. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Nezlobte se, ale to podle mě znamená jediné: Veškeré řeči o globálním oteplování stojí totálně na vodě. Nemám-li totiž exaktně definovanou veličinu, pak není reálně možné poznat, jestli se zvyšuje nebo snižuje nebo zůstává stejná. A o případných fluktuacích nejsem schopen seriózně rozhodnout, jedná-li se o přirozené nepřesnosti měření konstantní veličiny (plynoucí z vlastností toho měření), nebo zda se v pozadí těch čísel cosi reálně hýbe.
Jinými slovy, celý slavný IPCC za celá léta svojí existence neudělal ani to, co se požaduje jako standard pro experimentální diplomku, ať už budoucího magistra nebo inženýra.

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 20. 4. 2011 - L.metelka

Samozřejmě že globální průměrná teplota je nějaké číslo, my se k němu snažíme co nejvíc přiblížit, ale nikdy ho nezjistíme úplně přesně. nemáme data z každého místa při povrchu země a ani je nikdy mít nebudeme. Takže jde o tu přesnost, s jakou jsme schopni to číslo odhadnout.
Mýlíte se v tom, že není možné poznat, jestli se teplota zvyšuje nebo snižuje. Různé analýzy, dělané různými metodami, dávají velice podobné výsledky (i když ne stejné) a z nich je ten dlouhodobý růst teploty naprosto zjevný.
Existuje tady ale i další možnost, a to jsou reanalýzy. Zatím jsou k dospozici asi 60 let zpátky, ale jsou to hodnoty meteorologických prvků v nějaké síti bodů (2,5 x 2,5 stupně, 1,5 x 1,5 stupně nebo tak), každých 6 hodin a mají globální pokrytí. Tady se využívá toho (zjednodušeně vyjádřeno), že třeba vývoj teplotního pole je do značné míry ovlivňován tvarem tlakového pole (případně dalšími charakteristikami atmosféry). Dokonce tohle funguje lépe nad oceánem naž nad pevninou. Ale je tam i spousta dalších vazeb. Výsledkem reanalýz jsou, mimo jiné, i údaje o teplotě vzduchu v síti bodů s globálním pokrytím, s velkým časovým rozlišením a navíc jsou ty údaje o teplotě a změnách teploty konzistentní s hodnotami dalších meteorologických prvků (tlak, vlhkost, srážky, vítr,...)

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 20. 4. 2011 - Milan

Pane Metelko, průměrování teplot mezi jednotlivými body je velmi zavádějící. Stačí jezdit autem, které je vybaveno venkovním teploměrem. Jezdím často po celý rok a sleduji, jak překvapivě veliké jsou rozdíly mezi místy vzdálenými jen několik kilometrů. Jako příklad uvedu, že na cestě mezi Českým Krumlovem a Třeboní, kde bydlím se rozkmit teploty pohyboval mezi -8 až -14 stupni Celsia. A to nemyslím tak, že by se postupně jen oteplovalo nebo ochlazovalo. Byly to výkyvy mezi místy vzdálenými od sebe jen několik km nebo dokonce stovek metrů. Jak potom může někdo něco průměrovat v okruhu sta km?

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Velice snadno. Neprůměrují se teploty, ale anomálie (odchylky od normálu). Když si po té své trase spočítáte pro všechna místa dlouhodobé normály a budete se zajímat o odchylky teplot od těchto normálů, zjistíte, že se prostorově mění podstatně méně, než teploty samotné.
Jinak si klidně vezměte roční průměrné teploty ze dvou stanic, vzdálených od sebe třeba 100 km. Zjistíte velmi vysokou korelaci. V ročních průměrných teplotách je například 95% variability teplot společných pro všechny stanice v rámci ČR a jen asi z 5% se liší. Jedna jediná teplotní řada (zdůrazňuji - roční průměrné teploty) Vám z 95% popíše změny teplot v rámci celé ČR...

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Doktor Metelka už to na konci vlákna napsal: to, co užíváme, je globální teplotní odchylka, anomálie. Ta se získává z míst, kde existují dlouhodobá měření. Úplně globální z pozemních a mořských stanic není, hlavně proto, že Arktida není dostatečně a dlouhodobě sledovaná. Ani horské neobydlené oblasti. Nejistota odhadu roční co možná globální teplotní anomálie je přesto jen asi čtvrt decikelvinu, viz např. obr. 9 v práci
http://pubs.giss.nasa.gov/cgi-bin/abstract.cgi?id=ha00510u
(tam je v grafu zeleně úsečka plusmínus dvě sigma, sigma je tedy čtvrtina z toho). Více v textu oné práce. Zcela aktuální grafy viz
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs/ - z nich plyne, že rok 2010 byl sice nejteplejší, ale v rámci nejistot se shodoval s rokem 2005.

Globální teplotu definovat je myšlenkově snadné, byla by to teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí bráno jako průměr přes celý povrch planety. Samozřejmě, že takový průměr existuje, a spočítat průměr není věru těžká operace, ba ani vážený průměr pro diskrétní síť bodů. Jen ten celý povrch nikdy nebudeme mít naráz, natož pořád měřený. Budou tam chybějící místa... A tak prostě říkáme, že globální teplotní průměr je tak patnáct stupňů. Přesněji to potřeba vědět není. Stačí vědět, že je-li nyní patnáct, bývala před sto padesáti lety jen čtrnáct. A že se zřejmě dočkáme šestnácti. Klidně ale místo patnácti stupňů můžeme za dnešní globální průměr považovat o půl kelvinu víc nebo míň. Zejména v době, kdy se ten průměr stejně mění o dva decikelviny za desetiletí. Žádné další úvahy na tom nezáležejí. Pro skutečné počítání tepelných toků je nutné beztak uvažovat teploty v různých místech a časech.

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Jinými slovy, "globální teplota" je definována žvástem, který se dá manipulovat v natolik širokém rozmezí, že se do něho vejdou v podstatě všechny historií zaznamenané teplotní výkyvy.
Je mi velice líto, pokud mají v přímých a nepřímých nákladech připravit mou peněženku náklady na "boj s oteplováním" o desítky procent na inputu, tak chci slyšet něco jiného než žvanění.
Z odpovědi vaší i pana Metelky jasně plyne, že IPCC neudělal za léta své "práce" absolutně nic pro to, abychom byli s to exaktně porovnat např. teploty z roku 1971 s teplotami v roce 2001. Bez toho, že by tam byl faktor nejistoty výrazně větší než potenciálně naměřené rozdíly. To, že IPCC něco takového neudělal (a přitom snadno udělat mohl, mohl se např. zdržet zasedání v drahých exotických destinacích a za ušetřené peníze vykoupit i ty meteorologické údaje, které nejsou majetkem členů IPCC a, pochopitelně, zpracovat jednotný algoritmus jejich vyhodnocení), je velice obtížně odlišitelné od vědomé manipulace.
Nezlobte se, ale IPCC a lidé na ně napojeni jsou asi stejně věrohodní jako podomní obchodník nabízející prstýnky ze žlutého kovu. Přitom za nákup takového kousku mosazi s falešným puncem bych dal mnohonásobně méně, než co už teď každoročně v cenách elektřiny zaplatím za "boj s globálním oteplováním".

Domnívám se, že existují dvě možnosti:
Buď IPCC prokáže věrohodným způsobem lidmi způsobené oteplování (tj. položí na stůl hrubá data a metodiku jejich zpracování, tj. extrapolace na místa, kde meteostanice nejsou, vyčištění dat od vlivu tepelných ostrovů u meteostanic ve městech atd.), aby o tomto jevu nebyly sebemenší pochyby (= proběhne opravdová oponentura, nikoli příznivé recenze od spoluautorů) a pak se na to dají nějaké peníze (nebo dojde ke konsensu, že efektivnější bude dát peníze na kompenzační opatření, což je parketa ekonomů).
Nebo se bude žvanit nad prokázaně zmanipulovanými čísly - ale potom, jakmile to nebude věda, ale žvanění - se to bude řešit prostředky mimovědeckými, tj. volebním úspěchem nějaké "antizelené" strany, která to celé politickými prostředky zlikviduje (i za cenu rizika že v kontejneru splašek typu "hokejkového grafu" je potopené nějaké reálné mimino).

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Ne. Průměrná teplota je definovaná jako integrál teplot přes celý zemský povrch. Ten integrál nelze počítat analyticky, řeší se numericky. Máme naměřené teploty (resp. anomálie) na řadě míst, víme, že to pole anomálií je dostatečně "hladké", aby pro jeho popis stačily stanice ve vzdálenosti řádově stovek kilometrů (v ročních průměrech). Pak jsou ale i oblasti, kde není tolik měření, aby bylo možné tam teploty dostatečně přesně odhadnout z okolních měření. Pak jsou dvě možnosti. Buď tyhle oblasti ze zpracování vynechat nebo tam ten odhad udělat i s tím, že víme, že je nepřesný. Ty oblasti nejsou nijak zásadně velké a proto se také výsledky, získané oběma metodami, zase až tak moc neliší. Každý z těch dvbou přístupů má svoje pro a proti.
Nicméně součástí každého je analýza nepřesností, ta se pohybuje kolem +/-0,1 st.C. Změny teplot mezi roky 1971 a 2001 jsou ale výrazně větší než těch 0,1 st.C. Není tedy pravda, co píšete, že faktor nejistoty je podstatně větší než potenciálně naměřené rozdíly.
A jen pro úplnost - IPCC žádné globální ani hemisférické teploty nepočítá.
Pokud jde o ty stanice, podívejte se ještě na text klimaskeptika: http://www.klimaskeptik.cz/news/b-e-s-t-klimaskeptik-uveril-teplomerum-/ . Je tam docela jasně ukázáno, že když z celého souboru vezmete jen 2% stanic, výsledky se prakticky nezmění.

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Souhlas s metodikou.
Pak ovšem by opravdu neměl být problém dát příslušná data dohromady, hodit do veřejně přístupné databáze atd.
Druhou věcí je, že z uvedených dat by měla být "vytažitelná" data, umožňující eleminaci vlivu tepelných ostrovů (pošťouchnu si: data z Milešovky, okolo které prakticky žádná plošná zástavba není by mohla být použita k opravě dat z pražských stanic, které jsou faktorem "tepelného ostrova" ovlivněny zcela nepochybně).
Třetí věcí je, že uvedená data by nebyl problém dát do korelace s délkou sněhové pokrývky, agrotechnickými a botanickými jevy apod., a tím upřesnit teplotní data do minulosti (do dob, kdy žádné sítě meteostanic neexistovaly, v Praze bylo Klementinum a okolo široko daleko řvali lvi). Což by umožnilo řešit výkyvy klimatu v dobách, z nichž existují kronikářské záznamy (u nás tedy někam k husitům).
Nejsem si jist tím +- 0,1 stupněm, obávám se, že pás 95 nebo dokonce 99 procentní pravděpodobnosti bude mnohem širší.

Jinak to, že IPCC žádné teploty nepočítá, myslím tudo instituci charakterizuje naprosto dokonale.

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Data jsou. Třeba v databázi GHCN. Problém je v tom, že data patří národním meteorologickým službám a bez jejich souhlasu je nelze jen tak zveřejňovat. Pokud jde o tepelné ostrovy, i klimaskeptici se diví, jak je ten vliv na globální průměrné teploty malý. U nás třeba vykazují jeden z největších trendů ne stanice ve městech, ale stanice horské (Lysá hora, Svratouch, Churáňov).
Korelace teplot s dalšími charakteristikami se běžně používají v paleoklimatologii.
IPCC nepočítá a ani počítat nemá. IPCC dělá metaanalýzy, nic víc a nic míň.

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Už jsem tady uvedl, že IPCC měl místo nákladných taškařic tahle data vykoupit, aby se dala zveřejnit (případně zatlačit na národní vlády, aby daly nůž na krk majitelům).
Jinak to "data jsou" je na úrovni známého "zdroje jsou".
Metaanalýzy se bez kontroly (tedy přepočítání) vstupních dat dělat nedají (tedy, dají, ale není to solidní). IPCC má dost lidí i financí, aby tyhle analýzy udělal dostatečně do hloubky.

Existuje jednoznačně definovaná "globální teplota"? - 22. 4. 2011 - L.metelka

Proč by IPCC data vykupoval? V IPCC dělají lidé např. z národních meteorologických služeb, ti data mají (i ze zahraničí) - za podmínky, že ta cizí nebudou zveřejňovat. Data zpracují, výsledky opublikují a teprve potom se ty publikované výsledky použijí pro zprávy IPCC. IPCC rozhodně nemůže tlačit na jednotlivé státy, aby ta data zveřejnily.
"Zdroje jsou" - třeba na ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/ghcn/v2. Že je nemůžete najít, za to nemůžu.
IPCC dělá metaanalýzy již publikovaných prací, nikoli původních dat. Pokud jde o finance a lidi - pokud vím, IPCC má snad jen jednoho nebo dva zaměstnance, ostatní, kdo pracují na sekretariátu, jsou zaměstnanci WMO (Světová meteorologická organizace). Všichni ostatní (autoři a recenzenti zpráv apod.) to dělají zadarmo. Roční rozpočet na všechno (včetně úhrad cest na workshopy pracovních skupin a tak) je nekde kolem 3-5 milionů CHF ročně. Připadá Vám to moc?

Je jednoznačně definováno, - 19. 4. 2011 - Jan Šimůnek

"Když to a to naměříme tehdy a tehdy, pak se od roku toho a toho globálně neoteplilo"?
Tedy např. pokud naměříme takovou a takovou teplotu v roce 2020, bude to znamenat, že se od roku 2010 neoteplilo.

Je oteplení nevýhodné? - 19. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Zejména když víme, že období s vyšší teplotou, než je dnes, byla obdobími civilizačního rozkvětu (ale také rozkvětu populačního a ekonomického), např. počátek minulého tisíciletí, polovina minulého tisíciletí apod., zatímco období chladná byla spojena s civilizačním propadem (zpravidla spojeným s hladomory, epidemiemi infekcí a válkami o zbylé zdroje).
Sám uvádíte, že k oteplení dochází ve vyšších zeměpisných šířkách (a to ještě na severní polokouli). Nebude spíš příznivé, že se např. severní hranice pěstování obilí (a dalších podobných potravinových zdrojů) posunou na sever a bude možné využít obrovské plochy na Sibiři a v severních provinciích Kanady? Při současně zanedbatelném oteplení v oblastech pěstování rýže. ??

Je oteplení nevýhodné? - 20. 4. 2011 - jonáš

K jakémukoliv zemědělství potřebujete vodu. Znáte relaci mezi teplotou a výparem?

Je oteplení nevýhodné? - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Svante Arrhenius si před sto lety opravdu myslel, že oteplení neuškodí.
http://en.wikipedia.org/wiki/Svante_Arrhenius

No, mýlil se. I ta "trocha", která tak rychle nastala, už škodí hodně. Pravda, ve Švédsku zatím možná ne.

Místní i velké mezinárodní krize, které nastaly a nastanou z nedostatku potravin, se na rozdíl od doby před deseti lety berou už nyní jako bezprostřední hrozba. Jo, kdyby se oteplovalo o kelvin za tisíciletí, to by bylo jiná... I když ani tak by asi dostatečně rychle nevznikaly dobré půdy ve vysokých šířkách, kde nyní nejsou.
Aktuálně o tom, co odborníci opravdu soudí, viz i překlad
http://www.czechglobe.cz/gz/bmj_cz.htm a odkazy odtud. Nebo jiné starší překlady, ostatně i "z AR4":
http://amper.ped.muni.cz/gw/ipcc_cz/Dopad_adap_zran.pdf

Oteplení už není zanedbatelné skoro nikde. Výnosy rýže též ohrožuje.


Je oteplení nevýhodné? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Jsem toho názoru, že výnosy rýže, která roste na umělých bažinách, ohrožuje oteplování minimálně. Navíc je známo, že teploty se v subtropech a tropech téměř nemění, bez ohledu na to, je-li v našich zepěpisných šířkách středomořské klima nebo pevninský ledovec.

Je oteplení nevýhodné? - 22. 4. 2011 - Běžkař

Ten nedostatek potravin ve 3.zemích vyplívá především ze velkého růstu polupace techto zemích v několika posledních desítkách let.

Má vůbec smysl biomasa? - 19. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Tedy jiný, než jako doplňkový zdroj, spojený s využíváním něčeho, co by stejně vzniklo jako odpad?
Pouhá trojčlenka dá vcelku jasnou představu, že i kdybychom na sto procentech rozlohy evropských polí pěstovali biomasu, nejsme s to nahradit potřebu elektřiny (a dalších forem energie), a to ani v případě velmi nerealistických úspor. Není to jasným signálem, že tudy jednoduše cesta nevede?

Má vůbec smysl biomasa? - 20. 4. 2011 - lyn_x

Hm, tak jsem zkusil trojčlenku a roční příkon energie v podobě biomasy ze všech evropských polí by mohl činit cca 15 exajoulů za rok.
Tepelný příkon temelína pak vychází na cca 150 petajoulů, tedy o dva řády nižší. Když uvážíte navíc vyšší účinnost využití paliva než u JE, jeví se mi to jako poměrně zajímavý potenciál.

Má vůbec smysl biomasa? - 20. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Musíte počítat s tím, že biomasa roste jen v sezóně (IMHO řepka je, vzhledem ke své extrémně krátké vegetační době totální nesmysl). Musíte počítat i s energiemi typu orání, hnojení, doprava atd. Musíte počítat se skladovými kapacitami, s pufrováním typu "úroda - neúroda". Musíte počítat i s tím, že nikde v Evropě nemáme Slunce kolmo v nadhlavníku.
A hlavně musíte počítat s tím, že pokud bychom měli veškerá fosilní paliva nahradit elektřinou z JE, tak by nám nestačilo ani deset Temelínů. Dokázal bych si ale představit výrobu syntetického benzínu z vodíku vyrobeného elektrolýzou a z biomasy, natlakováním a zahřátím, jak to dělali Němci za války v Kralupech, s tím, že by se energie na tu elektrolýzu, i na tlak a teplotu při dalších procedurách, produkovala v JE; ovšem potřebovali bychom tak 4 - 5 dostavěných Temelínů jen na tohle, abychom byli nezávislí na dovážené ropě (snad s výjimkou mazadel).

Má vůbec smysl biomasa? - 20. 4. 2011 - lyn_x

No jak říkám, 15 exajoulů. Při 1/2ha na člověka, 5ti tunách sušiny na hektar a 15MJ/kg sušiny. Jinak ten benzin se dělá ze syntézního plynu, což je spíš oxid uhelnatý než vodík, a postup se nazývá Fischer-Tropschova syntéza. Není podle mě důvod na ni používat energii z jádra, ale hlavně není důvod ji vůbec provádět. Biomasou se dá jednoduše topit. Se znatelně vyšší účinností.
A pořád se vše točí kolem úspor, ne kolem nahrazování fosilních paliv elektřinou.
15EJ se mi nejeví jako číslo nad kterým se dá mávnout rukou.
Když to porovnáte s elektrickým výkonem temelína, je to Temelínů asi tak 250.

Má vůbec smysl biomasa? - 21. 4. 2011 - Jiří Svoboda

A není mnohem smysluplnější a levnější v Evropě těch 250 Temelínů přistavět, obětovat tomu potřebných 1000 km2 a 100 bilionů Kč a s biomasou se zalamovat jen v docela rozumné míře, když je to vhodné a výhodné? A samozřejmě maximálně využívat všechny možnosti úspor! Opravdu mne zaráží, že jaderná varianta je Evropou smetávána ze stolu způsobem, jako by vůbec neexistovala.

Má vůbec smysl biomasa? - 21. 4. 2011 - lyn_x

To je možné. Já osobně mám sice k jádru trochu ambivalentní postoj(bylo by rozhodně vhodné detailně analyzovat toky energie v celém jaderném cyklu, navíc může být dost nebezpečné v případě nějakých sociálních zvratů, které se těžko vylučují), nicméně o smetávání jádra jsem nehovořil.
Šlo pouze o realizaci té "trojčlenkové úvahy", kterou navrhoval pan Šimůnek a tvrdil, že je biomasa marginální, aniž by si ten výpočet opravdu provedl.
Jde o realistický odhad energetických zisků při použití VEŠKERÉ zemědělské půdy (tedy samozřejmě nereálný a NEŽÁDOUCÍ scénář, vhodný jen pro účel odhadu horního limitu).
Ovšem těch 5 tun sušiny o 15ti Megajoulech na hektar je v celé Evropě u cíleně pěstovaných "energetických plodin" celkem realistických, a to i po odečtení nákladů na zemědělskou produkci samotnou, dost možná i s nějakým přebytkem na zuhelnění a zaorání. Realistické mi pak přijdou nějaké 2-4 exajouly za rok, což pořád není nic nad čím by se dalo mávnout rukou.
Zároveň je biomasa momentálně asi opravdu jedinou cestou, jak efektivně a levně VE VELKÉM MĚŘÍTKU využít sluneční energii a získat z ní vysoce koncentrované a pohodlné palivo. V menším měřítku jde pak slunce samozřejmě využít efektivně a levně především v architektuře, kde se jeho energie dá použít i v té rozptýlené formě.

Ideální místo pro jadernou elektrárnu - 21. 4. 2011 - Bronislav Bechník

je tam, kde jsou k dispozici rozsáhlé sítě CZT, například:
- na břehu Vltavy někde poblíž Prahy
- na břehu Labe mezi Hradcem Králové a Pardubicemi
nepotřebovaly by chladicí věže, což by je výrazně zlevnilo, takže by mohly být provozovány pouze v topné sezóně jako teplárny

Ideální místo pro jadernou elektrárnu - 21. 4. 2011 - jonáš

No ideální .. tohle jste si asi "trochu" nepropočítal. I současnej "poloviční" Temelín musí uchladit cca 4000 MW tepelný ztráty, u "plnýho" by to bylo 8000MW .. a takovym výkonem byste třeba zrovna dnešní průtok Labe u Přelouče (35 m3/s) dokázal "průtokově" ohřívat zhruba o 27 stupňů .. myslíte že je to únosné a travale udržitelné, bez těch chladicích věží? ;-)

Ideální místo pro jadernou elektrárnu - 28. 4. 2011 - Bronislav Bechník

Počítal jsem dobře, jenže Vy jste nepochopil, že by se chladilo do CZT, nikoli do Labe.
Výkon elektrárny by samozřejmě musel být přizpůsoben možnosti uplatnit vyrobené teplo, což by zase snižovalo nároky na přenos elektřiny, odpadla by výstavba vedení z Kočína na Mírovku.
Vlastě by to měla být teplárna provozovaná podle potřeby tepla, takže pouze v topné sezóně.

Ideální místo pro jadernou elektrárnu - 29. 4. 2011 - jonáš

Nemůžete chladit "jen" do CZT, a nechat to závislý na nějakých nespolehlivých odběratelích, čerpadlech a trubkách kilometry daleko. To byste brzo dopad jak ve Fukušimě. Navíc reaktory se nedaj regulovat tak pružně jako plynová teplárna .. prostě bez věží se v našich geografických podmínkách neobejdete. A bude-li hypoteticky výkon přizpůsoben okamžitý potřebě vytápění, nebude to spolehlivej zdroj elektřiny, čili se potřebě vedení pro vyrovnání odběru stejně nevyhnete. To rozdělení mezi elektřinu a teplo si totiž nevybíráte, elektřiny je vždycky nejvejš cca 35% tepelnýho výkonu, což si kdysi vymysleli nějaký blbý termodynamici .. přes to nejede vlak ;-)

A u Pardubic vám nikdo jadernej zdroj nepostaví, leda by se zrušila veškerá kontrola .. musí to být na stabilnim a bezpečnym místě, s vyloučenim osídlení v nějakym okruhu. Pokud vim tak je kromě Temelínskýho kopce už vytipovaný jedinný další místo někde na severní Moravě.

Má vůbec smysl biomasa? - 21. 4. 2011 - lyn_x

Ještě pro upřesnění, těmi vysoce koncentrovanými palivy mám na mysli především dřevo a "podobné materiály", případně dřevěné uhlí(dvojnásobná energetická hustota) nebo kapalné(>30% nad dř. uhlí) a plynné produkty pyrolýzy. Dá se například představit model, kdy producent paliva a konzumenti v určité vzdálenosti o něj pro vlastní potřebu používají pouze těkavé složky dřeva (nebo podobných m.) a dále distribuují "odpadní", výrazně lehčí(na jednotku energie) dřevěné uhlí.
S vhodnými technologiemi je jistě možné představit si i možnost, že si distributor v následujícím roce "vyzvedne zpět svůj popel" a zajistí návrat živin zpět na původní místo. Kvůli zachování, nebo lépe řečeno obnovení organické složky půdy by dále bylo zřejmě více než vhodné jistou část materiálu vracet do půdy v podobě dřevěného uhlí a část zpracovat fermentací na bioplyn a kompost.
Pokud mají být biopaliva udržitelná, a co víc, pokud mají být opravdu zdrojem energie, je třeba změnit i přístup k zemědělství a využívání půdy, které v posledním půlstoletí vedlo ke značné degradaci a eroznímu ohrožení půdy nejen v ČR. Rozhodně nelze na palivo coby primární účel pěstovat plodiny jakou je řepka nebo kukuřice a vlastně asi obecně cokoliv, co vyžaduje vysokou chemizaci a každoroční orbu, a čehož energetická bilance je díky podivným cestám využití (metylestery olejů, líh...) více než tristní.
Jsem přesvědčen, že biopaliva, správně využívána, by naopak mohla přispět ke zvrácení velmi nebezpečného trendu úbytku (kvalitativního i kvantitativního) zemědělské půdy.

Má vůbec smysl biomasa? - 26. 4. 2011 - Jiří Svoboda

Vaše názory se mi zdají velmi rozumné. Jak jen zajistit, aby byly více vyslyšeny?
Já zastávám názor, že o bezemisní elektřinu se musí postarat hlavně jádro, o bezemisní teplo hlavně biomasa, slunce, země pomocí TČ a plynové kogenerační jednotky. Pokud k tomu připojíme i kvalitně prováděná úsporná opatření hlavně ve stavebnictví, můžeme prakticky beznákladově snížit emise CO2 na více jak polovinu a zvýšit eneregetickou bezpečnost a snížit dovozní závislost. Nejsem si však jist, zda je takový koncept přijatelný pro energo-lobbisty a environmentalisty.

Má vůbec smysl biomasa? - 29. 4. 2011 - lyn_x

Díky. Občas si tu v diskusích připadám, že snad něco přehlížím.
Jak to zajistit nevím, rád bych se pustil do nějakých polních experimentů a případného podnikání osobně, ale jsem bohužel zatím jen teoretik bez půdy. :(
Obecně se mi zdá, že problém je ten "hi-tech" přístup k obnovitelným zdrojům, který neodpovídá jejich rozptýlené podstatě, a výsledkem jsou pak technologie sice s poměrně slušnou účinností, která ale stejně nevyváží náklady. Příkladem za všechny může být křemíková fotovoltaika.
Pro využití OZE se myslím prokáže za vhodnější přístup "přiměřené technologie" - získat třeba míň, ale také s mnohem menší investicí.
Jenže tady už asi opět narážíme na ta lobby a na koncentraci moci kolem toků energie.. Nejsem si jistý, jestli se dá očekávat změna přístupu shora.
Co se týče environmentalistů, tam bych většinou nehledal nějaké zlé úmysly, jen jakousi "termodynamickou" naivitu.

Má vůbec smysl biomasa? - 30. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Ohledně bezemisního tepla by bylo daleko lepší dobudovat vybavenost kolem JE. Existoval projekt, kdy by odpadní teplo z Dukovan mohlo vytápět část Brna a z Temelína dokonce až Prahu. Teplovody by sice byly investičně náročné, ale znamenaly by významnou redukci "uhlíkové stopy" těchto měst, tč. vytápěných fosilními palivy (takže by se to touto formou vrátilo). Ještě by po cestě mohly být pásy skleníků (rychlená zelenina, která se k nám vozí z jihu Evropy).

Má vůbec smysl biomasa? Má. - 26. 4. 2011 - Jasan

Němci nedělali výrobu benzínu Tropsch Fischerovou syntézou z uhlí v Kralupech, ale v Hermann Goering Hydrogenwerke v Záluží u Mostu. V Kralupech se vyráběl syntetický kaučuk dle licence firmy BUNA. A tak je to u vás skoro se vším, na všechno vám stačí úvahy a trojčlenka, vědomosti chabé, vše postavené na vodě, jedna nepřesnost za druhou. A když si obnovení syntézy kapalných uhlovodíků dokážete představit, tak mi prozraďte, kde byste na to chtěl vzít (alespoň) pro příštích padesát let vhodné uhlí (to hnědé v dole ČSA za územními limity nedostačuje, to vám řeknu rovnou) a co byste dělal se zbytkovými dehty a fenolovou vodou, založil byste nové laguny jako byly v Růžodole u Záluží? Obdobně nevím, kde jste vzal že ozimá řepka (která je na poli od září do července až srpna příštího roku) má extrémně krátkou vegetační dobu??? A kdyby to byla pravda, proč by to měla být nevýhoda (proč se pak šlechtí na rychlejší růst)?

Má vůbec smysl biomasa? - 20. 4. 2011 - nii

Počítáte to nesprávně - nemůžete biomasou pokrýt současnou spotřebu - ale na druhou stranu má naše dnešní společnost obrovskou výhodu ve své plýtvavosti, totiž existuje zde dramatický rozdíl mezi skutečnou spotřebou a množstvím energie potřebné při nasazení efektivních technologií.
Ostatně existuje několik studií (např. ing. Krista z Ekotoxy), které tvrdí, že bez dramatického vlivu na zemědělství/produkci potravin je možno pokrýt spotřebu domácností průměrné obce na jejím vlastním území. Zároveň tak může dojít k zlepšení stability krajiny v souvislosti s částečnou obnovou mezí, výsadbou větrolamů...

Může se tedy jednat o významný až dominantní zdroj. Ostatně ještě před 200 lety byla biomasa prakticky jediným zdrojem energie a to se v důsledku tehdejší nízké technologické úrovně využívala i produkovala zoufale neefektivně. Na druhou stranu se nedá spoléhat na to, že to bude jediný zdroj - ostatně proč taky?

Má vůbec smysl biomasa? - 20. 4. 2011 - Mahe

Ale v roku 1900 žilo v mestách len 13 % obyvateľstva, v roku 2005 už 49 % svetovej populácie, odhad do roku 2030 je 60 % (Brunner-Kral 2010).
Aké obrovské zázemie potrebujú také mestá ? Koľko tisíc ha repkových polí či plantáži rýchlo rastúcich topoľov ???
Dnešné diaľnice sa nebudujú lopatou a fúrikom...

Má vůbec smysl biomasa? - 20. 4. 2011 - nii

No, kolik procent obyvatelstva zije ve mestech je vcelku irelevantni, podstatne je, kolik obyvatel zije dohromady. Vyse zminena studie pocitala s prumernou obci, tedy takovou, ktera v sobe ma zapoctena i ta mesta. Mezi mozne zdroje biomasy patri treba cast slamy (cast je nutno vratit do pudy kvuli humusu, cast se da vyuzit). Tam je treba obrovsky potencial bez vlivu na produkci potravin. Podobne drevni hmota z vetrolamu/mezi.

Problem dnesni doby je v tom, ze se o vsem uvazuje hrozne jednoucelove. Driv se veci vyuzivaly na vice zpusobu - alej kolem silnice byla zaroven vetrolamem, orientacni linii i zdrojem ovoce. Dneska se vysazuji stromy, ze kterych neni prakticky zadny uzitek, jen aby to stalo co nejmene. (K pripadnym poznamkam o olovu bych odkazal na pouzivani bezolovnateho benzinu, pripadne moznosti vyrobit z toho ovoce slivovici, prece jen olovo se nepredestiluje.)

Má vůbec smysl biomasa? - 21. 4. 2011 - Bronislav Bechník

Obávám se, že dostatek biomasy je pouze pro obce, pro města by nebyla žádná. Studii jsem nečetl, v příspěvcích není uveden odkaz, kdysi jsem však něco takového počítal. Vycházelo, že u sídel se statutem obce byla produkce biomasy v rámci katastru dostatečná. U sídel se statutem města "prošly" jen výjimky.

Má vůbec smysl biomasa? - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Nevyužívat biomasu, nejde-li o tu z prvních zón národních parků, je nerozum. A všechnu sníst a zkrmit nemusíme, ani by nám to nesvědčilo. A zdaleka ne všechny nesnězené zbytky je potřeba nechat na zemi či v půdě. A leccos z toho snědeného ještě zbude, využitelného pak ještě energeticky i materiálově... jen to neposílat jako špínu do sedimentů na dně přehrad a do moře.

V interview to asi není, ale jedna ze zvláště zajímavých cest užívání biomasy je pyrolýza s energetickými výstupy a navracení části uhlíku ve stabilní formě do půd. Povídání o tom a podklady k další činnosti jsou zasunuty v oné elektronické knihovně http://amper.ped.muni.cz - a to v rubricce uhel: http://amper.ped.muni.cz/gw/uhel/

Jinak doporučuji i dokument EU, A Roadmap for moving to a competitive low carbon economy in 2050, viz komentář ministrů životního prostředí
http://www.guardian.co.uk/theguardian/2011/mar/14/europe-japan-and-energy-options
- Cestovní mapa (či Plán přechodu) sama je na
http://ec.europa.eu/clima/documentation/roadmap/index_en.htm
a to i v českém překladu.

několik připomínek - 19. 4. 2011 - L.F.

V článku se říká, že hladina moří stoupne za 200 let o 5metrů. Neměla tedy za posledních 20 let stoupnout až o 50 cm? Stoupla? To by se dalo zjistit jistě přesněji, než měření a odhady průměrných teplot na zeměkouli. Až hladina stoupne o 10 cm, budou mít již dávno Holanďané hráze zvýšené o 30 čísel a obyvatelé polynézských atolů asi budou muset nasednout do kanoí a odpádlovat.
Klima se nepochybně mění, jako se měnilo neustále po čas existence planety. Ale tvrzení, že za vývoj klimatu v posledníéch 200 letech může ze 100% jen člověk, je skutečně jen věc víry stoupenců, prokazované studiemi, jimi samými zpracovanými, zatímco odpůrci nacházejí důvody k jejich zpochybnění. Co když k tomu člověk přispívá třeba jen z 10-20 %, zbytek se odvíjí od cyklů aktivity Slunce, a CO2 je jen spolupachatel, nikoliv hlavní obviněný?
Uhlíková daň je zločin páchaný na peněženkách občanů a ti ji zaplatí v cenách energií, služeb i v každém předmětu denní potřeby. Věřit, že se jim většina peněz nějak vrátí je bláhovost, spousta peněz se vyplýtvá na neefektivní projekty a skončí v kapsách iniciátorů.

několik připomínek - 20. 4. 2011 - jonáš

A proč myslíte, že by to mělo být lineární? Chápu, bylo by to jednoduché a přehledné, ale tak svět nefunguje ;-)
Stejně jako nikdo netvrdí že to musí ovlivňovat "ze 100% jen člověk", ono k průšvihu planetárních rozměrů bude stačit klidně i několikaprocentní ovlivnění .. pak už to převezmou do svý režie ty různý nelinearity a hystereze přírodních dějů.

několik připomínek - 20. 4. 2011 - Viktor

Aha, takže změny klimatu postupují čím dál rychleji což se projevuje tím, že hladiny oceánů nestoupají - ale vyplývá z toho že co nejdřív stoupnou fatálním tempem.

několik připomínek - 20. 4. 2011 - jonáš

Ale stoupají, v současný době cca 3 mm za rok. Viděl jste někdy parabolu či exponenciálu?

několik připomínek - 20. 4. 2011 - fafnir

jonáš
opravte si to, 0,3mm/rok

několik připomínek - 20. 4. 2011 - jonáš

Vy si to opravte.
http://www.meteocentrum.cz/zmeny-klimatu/zmena-vysky-oceanu.png

několik připomínek - 20. 4. 2011 - M.Z.

Hlavne ze vite, co tech 3 mm rocne znamena a jak se presne meri (kdyz treba rozdil prilivu a odlivu v Normandii je az 18 metru a tlakova nize nad Skandinavii muze zvysit uroven vody pobliz Leningradu az o 10 metru :-) Pokud vim, vetsina toho vzrustu jde navic na ucet (ani skeptiky nezpochybnovaneho) otepleni poslednich desetileti a nasledneho (s patricnym zpozdenim) projevu tepelne roztaznosti vody oceanu. Geologicke
zmeny (vyska dna vlivem horotvornych pochodu, sedimentace v sirsim okoli usti velikych rek) se do toho asi nepocitaji

několik připomínek - 20. 4. 2011 - L.F.

O parabole jsem slyšel. Ale parabolický průběh dle mých představ může mít např. tepelný výkon hořící hranice dřeva, zprvu malý plamínek který časem mohutní, až vzplane celá kupa. Led ale taje okamžitě, jakmile dodáme skupenské teplo tání. Aby byl průběh odtávání exponenciální, musí být takový i přísun tepla. Kde se nakonec takové množství tepla vezme? Pokud se někde v něčem teplo akumuluje, musí se to už teď dát zjistit. Co o tom soudíte?

několik připomínek - 21. 4. 2011 - Viktor

Stoupají 3 mm/rok? Vzhledem k tomu, jakými chybami bude takovéhle měření zatíženo bych očekával že správný výsledek bude znít asi tak 3+-10 mm/rok aneb "nic jsme nezměřili".

Viděl jsem různé průběhy funkcí. Co třeba sinusovka, tu znáte?

několik připomínek - 21. 4. 2011 - jonáš

Viděl jste ten odkazovanej graf?

několik připomínek - 21. 4. 2011 - Viktor

Hm, kdyby osa x nebyla dlouhá 16 let ale 16 tisíc let (nebo aspoň 1600 let) tak by to mohlo o něčem vypovídat.

několik připomínek - 21. 4. 2011 - jonáš

Klidně si počkejte.

několik připomínek - 20. 4. 2011 - Jiří Svoboda

Vaše kritika uhlíkové daně ve smyslu dosavadních zkušeností s politiky je jistě oprávněná. Ale takto jsme si ty politiky nechali zdegenerovat právě tím, že doposud mohli rozdělovat dotace bez jasných pravidel a pokud ta pravidla byla, tak je bez potíží obcházeli a prošlo to. Ale ta daň se dá přece zcela průhledně vybrat a zveřejnit a pak prostým dělením počtem obyvatel dojdete k sumě, kterou máte dostat vyplacenou. Taková veřejná kontrola by snad mohla zabrat.

stoupání hladiny oceánů - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Jak hladina moří stoupá doposud, si prosím přečtěte v SPM (Shrnutí pro veřejné činitele či politické představitele) Fyzikálních základů (http://amper.ped.muni.cz/gw/ipcc_cz/Fyzik_zakl.pdf) a nověji v Kodaňské diagnóze (http://amper.ped.muni.cz/gw/diagnosis/kodanska_diagnoza.pdf). V Kodaňské diagnóze se dočtete, že úbytek pevninského ledu Grónska i Antarktidy se zrychluje. Zdvojnásobil se dříve než za deset let. To může být pro něj charakteristické. Pak by ovšem ledu ubývalo a vody v moři přibývalo geometrickou řadou, čili exponenciálně. Podrobněji k tomu ve článku Paleoclimate Implications for Human-Made Climate Change,
http://www.columbia.edu/~jeh1/mailings/2011/20110118_MilankovicPaper.pdf

Stejně jako otázka tvaru Země (zdali placka, disk, dutá koule, vypuklá koule) není výhradní doménou víry - už od Aristotela všichni aspoň mírně vzdělaní věděli, že se pohybujeme na povrchu koule, do jejíhož středu tíhne vše těžké - tak ani klimatické trendy posledních čtyřiceti let také otázkou víry nejsou. Stejně jako jestli má Slunce větší průměr než Země (úhlově větší pro nás není, že...) nebo jestli má vliv ta použitá složitá technologie na možnost fungování mobilních telefonů (i když domorodci na Papui si je prý napodobili ze dřeva a hned s jejich pomocí také začali pilně komunikovat). Fyzika neplatí jen pro letadla a elektroniku, ale i pro toky energie planetárními atmosférami dolů a nahoru.

Já nikde v rozhovoru neuvádím, že jediný forcing (radiační působení, viz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Radia%C4%8Dn%C3%AD_p%C5%AFsoben%C3%AD)
za celých 200 let je antropogenní, roli proměn Slunce (to je ostatně taky trochu můj obor) a sopek (pro oteplení do poloviny 20. století) v něm zmiňuji. Nicméně žádný oteplující vliv přírodní už desítky let prostě není, nikdo takový i přes veškerou snahu nenašel. Populárně viz např. překlad:
http://www.skepticalscience.com/translation.php?a=18&l=1
(ale třeba i můj pět let starý článek
http://amper.ped.muni.cz/gw/clanky/slu_klih.html). Zato tempo oteplování vcelku dobře odpovídá tomu, jaké by mělo být vlivem změněného složení ovzduší.

V jedné z reakcí jsem uváděl "klasickou" Trenberthovu práci analyzující "přebytkový energetický rozpočet Země". Nově můžu doporučit manuskript z pondělka,
Apr. 18, 2011: Earth's Energy Imbalance and Implications: Draft paper, criticisms welcome:
http://www.columbia.edu/~jeh1/mailings/2011/20110415_EnergyImbalancePaper.pdf

Budoucnost našich potomků a dalších generací opravdu závisí hlavně na koncentracích oxidu uhličitého v ovzduší, z toho se už nelze nijak vykroutit. Viz i závěrečný citát kurzívou v úvodu mé hlavní stránky ke komplexu Climate Change, http://amper.ped.muni.cz/gw/ - doporučuji samozřejmě i shlédnutí kresleného filmu, z nějž je převzat.

Uhlíková daň, jak jsem si nedávno přečetl, vcelku hladce funguje v Britské Kolumbii:
http://skepticalscience.com/How-I-lived-through-a-carbon-tax-and-survived-to-tell-the-tale.html
(ostatně, zločinem není dle mého názoru ani česká spotřební daň na pohonné hmoty, naopak, je dobrodiním aspoň trochu snižujícím plýtvání a znečišťování ovzduší, proto jsem ji rozhovoru pochválil).

Vliv slabší ozonové vrstvy na změnu klimatu - 20. 4. 2011 - Radek

Dobrý den, mě by zajímalo zda a jak se na změně klimatu také podílí či nepodílí ztenčení ozonové vrstvy. Díky ztenčení ozonové vrstvy se dostává více částic do nižších vrstev atmosféry, kde se jejich energie přemění na teplo. Při nepoškozené, resp. neoslabené ozonové vrtvě se energie těchto částic měnila na teplo ve vyšších vrstvách atmosféry, ve výškách 25-30km, přičemž skleníková "poklička" je zhruba v poloviční výšce. Oslabenou vrstvou ozónu pak proniká více energie do nižších vrstev atmosféry, kde je tato energie spolehlivě uvězněna skleníkovými plyny. To by potvrzovalo i ochlazování vyšších vrstev atmosféry. Jak velký to má význam? Je možné, že bez obnovení ozonové vrtvy v podstatě není možné zabránit prohlubování skleníkového efektu, protože přísun energie do nižších vrstev atmosféry (pod pokličku skleníkových plynů) je vyšší?

Vliv slabší ozonové vrstvy na změnu klimatu - 20. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Většina slunečního záření má charakter záření horkého tělesa. Tam platí jakési maximum (vyjádřitelné vztahem jeho vlnové délky ke Kelvinům), které směrem k vyšším vlnovým délkám klesá pozvolna a k vyšším velice zprudka (středoškolská fyzika). Z teploty slunečního záření plyne, že energie UV složky je výrazně menší než energie viditelného a infračerveného světla, a to přesto, že UV fotony mají vyšší energii. (Sluneční RTG a gama záření jsou netepelná.)

Vliv slabší ozonové vrstvy na změnu klimatu - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Může, ale poměrně málo. Změna teploty stratosféry v souvislosti s redukcí ozonu může vést ke změnám stratosférické cirkulace (Dobson-Brewerova cirkulace) a to se může mírně projevit i v troposféře. Ale skutečně se nedá čekat, že by to bylo nějak dominantní.

Vliv slabší ozonové vrstvy na změnu klimatu - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Úbytek ozonu ve stratosféře má vliv asi spíše ochlazující, tj. je to pravděpodobně záporné radiační působení. To pokud je o globální teplotní anomálii. Viz graf Radiační_působení na wikipedii v AR4, počeštěný v SPM Fyzíkálních základů:
http://amper.ped.muni.cz/gw/ipcc_cz/wg1/figures_cz/SPM-2_13Mar07cz.png
Podrobněji k tomu ve druhé kapitole prvního svazku AR4, na str. 21 a 22 příslušného pdf (číslování knihy 149 a 150) nebo prostě html:
http://www.ipcc.ch/publications_and_data/ar4/wg1/en/ch2s2-3-6.html
("The stratospheric ozone RF is assessed to be –0.05 ± 0.10
W m–2 between pre-industrial times and 2005.")

Je to ale vliv skutečně radiační. O vlivech nepřímých, jaké snad popisujete, jsem věru neslyšel a nečetl. Částice - myslíte evaporaci z povrchu Země a skupenské teplo uvolňované změnou na fázi kapalnou či pevnou výše v ovzduší? Je pravda, že ozón pohlcuje sluneční záření a jeho úbytek trošičku zvětšuje krátkovlnný příkon na zemský povrch, nepatuji se, že bych takový údaj někde viděl. Jde asi o hodnoty neveliké, možná přispívají k malému úhrnu (záporného) radiačního působení úbytku stratosférického ozónu. Kromě toho, nová vodní pára neproniká běžně tak vysoko, až na hurikány nejblíže tropům. Zůstává v troposféře, tj. vrstvě promíchávané, zatímco ozón nemůže vydržet dlouho jinde než až pořádně ve stratosféře (ostatně nárůst teplot vzhůru stratosférou je dán do značné míry právě jím, tj. pohlcováním slunečního záření).

Skleníkové plyny nic spolehlivě neuvězňují, jen zvyšují tepelný odpor pro tok tepla směrem vzhůru, nejde-li o prosté sluneční záření rozptýlené vzhůru zpět do vesmíru zemským povrchem či ovzduším. Nejde o žádnou vrstvu někde, ale o celou atmosféru, ač hlavně troposféru. Jejich přibývání ve vyšších vrstvách vede k jejich ochlazení (ostatně to v mezosféře objevili lidé z Ústavu fyziky atmosféry, zejména Dr. Laštovička). Schéma jevu, bez vysvětlivek bez uvažování aerosolů: http://amper.ped.muni.cz/gw/obrazky/warmin_cz.png

Tedy: změna ozonové vrstvy má na globální oteplování vliv zanedbatelný, ba dokonce nejistého znaménka. Jediný vliv snad pozorovatelný je zbržděné oteplování Antarkdidy, i ten je ale jen v rovině (pravděpodobné) hypotézy.

Ztenčená ozonová vrstva, jako byla nyní i v našich šířkách na jaře, má významný vliv asi jen na poškozování rostlin UV zářením. Více UV záření znamená také větší tvorbu jedovatých aerosolů v přízemní vrstvě, to je ale asi také vliv spíše ochlazující (vzduch nepustí tolik "krátkovlnného" tepla na zem).

Z hlediska klimatického rozvratu, daného oteplováním, je úbytek stratosférického ozónu v nejhorším případem vlivem druhořadým.

Děkuju za pěkně přírodovědný dotaz.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 20. 4. 2011 - Milan

Dobrý den, pane Holane,
ke čtení vašich názorů je třeba pořádné dávky masochizmu. Je to tak nehorázná snůška hloupostí, neznalostí a vyložených lží, že se na jednotlivosti ani nedá slušně reagovat. Tak jen pár příkladů, kda jste si sám naběhl na vlastní vidle.
1. Klima se 5000 let neměnilo. Nesmysl! Klima se mění neustále a je zcela prokazatelné z historických dokumentů, že existovalo jak klimatické středověké optimum, tak malá doba ledová od 17. století. To, že se otepluje je pravda, ale otepluje se proto, že se dostáváme z období značného chladu(zmíněná malá doba ledová)do blahodárného snad dalšího optima. Mimochodem v období středověkého optima se Vikingové v Grónsku věnovali zemědělství a např v Anglii se pěstovalo víno a na našem území třeba také melouny. Tyto naprosto nepopiratelné dějinné skutečnosti dokládají, že bylo tenkrát mnohem tepleji než dnes.
2.Opravdu velké oteplení razantně sníží produkci potravin. Druhý nesmysl. Oteplení přinášelo vždy prosperitu, ochalzení naopak bídu.
3.Jak můžete vědět, že se nejvíce otepluje v Arktidě, když tam nejsou žádné meteorologické stanice. A že by arktické moře ohřívalo severní Evropu? No to snad nemyslíte vážně!
4.Antarktida se otepluje a ubývá ledu. Tedy podle vás. Podle měření a dostupných údajů je opak pravdou. Tedy krystalicky čistá lež, pane Hollane!
4. "Během tisíciletí se víceméně ochlazovala a na přelomu 19. a 20. století se oteplila. Což bylo ze dvou třetin dané změnou výkonu Slunce a tím, že méně bouchaly velikánské sopky. Zhruba třetina šla na vrub skleníkových plynů. Podstatnější oteplování nastalo od sedmdesátých let a během čtyřiceti let podstatně zrychlilo. Tohle oteplení žádný přirozený popud nemá, výkon Slunce se nejen nezvýšil, naopak se trochu snížil a velkých sopek neubylo, naopak jich trochu přibylo. Přírodní důvody tedy nejsou, jsou jen lidské, podle přírodních podmínek by se mělo slabě ochlazovat." Jak jsem se již zmínil výše, říkáte nesmysly(vědomé lži nebo jen fatální neznalost?),když popíráte středověké klimatické optimum.
5. S tím průměrováním teplot máte ale pravdu. A dělají to klimatologové velmi šikovně. Např v Bolívii bylo podle GISS v roce 2009 velmi teplo. Problém je však ten, že z Bolívie neexistuje jediný záznam teplot. Bolívijské teploty byly vytvořeny zprůměrováním teplot ze stanic na plážích v Peru a v amazonské džungli. Přitom v Bolívii je stanic v elké množství, ale jsou v horách, takže nevykazují tu "správnou" teplotu potvrzující AGW. Mimochodem, počet stanic se od roku 1975 neustále snižuje(ne fakticky-stále méně se jich využívá k výpočtu globální teploty) a zvláštní je, že ubývají hlavně ty "studené"
6.Kvalitní 4. zpráva IPCC. Bylo auditem prokázáno, že celá 1/3(slovy jedna třetina podkladů, na nichž stojí, nemá vědecký základ(to přiznala i sama IPCC-to také nevíte?)
7.Věnujte se raději oboru, který znáte a umíte ho a nevyvolávejte neopodstatněnou paniku svými zčásti výmysly a zčásti fatálními neznalostmi. Možná byste mohl na Primě vystupovat v nočním pořadu a věštit z křišťálové koule budoucnost hlupákům, kteří vám zavolají a nechají vás tak vydělat. Budete tak méně škodit.
Miloslav Pecka

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 20. 4. 2011 - fafnir

Milan
díky za shrnutí.Opravdu nemá cenu se shlukem písmen páně Hollanových více zabývat.O jeho úrovni vypovídá,že není ochoten reagovat na negativní příspěvky.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 20. 4. 2011 - HoK

Ano, dobrá - a velmi relevantní - připomínka :-) Přípomíná mi to "my jsme ti hoši co spolu chodíme". To je dost smutné :-S
@ Honza

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 20. 4. 2011 - Milan

Honzo,
přečetl jsem si všechny(3)vaše příspěvky v diskusi, ale jaký je váš názor na problematiku AGW, jsem v nich nenašel. Ani tento váš výkřik není názorem. Zkuste třeba se mnou diskutovat a polemizovat, pokud je váš názor odlišný od mého, nebo souhlasit a doplnit mě, pokud jej máme podobný. Ale toto?

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 21. 4. 2011 - HoK

Omlouvám se, dnes se odpovědi objevily.

Článek mě dost nadzvedl svým alarmismem (i v debatě) a "vypichováním" jednotlivostí typu "noční teplota na Zvonařce byla 23 C". To je z hlediska otázky globálního oteplování ("změny klimatu") irelevantní a diskredituje Vás jako odborníka z globálním nadhledem.
Stejně tak vzývání autority IPCC - finanční zainteresiovanost členů včetně ředitele (kdekoliv jinde vadí, zde ne), review si dělají navzájem (pokud vůbec), data jsou filtrována (hokejkový graf) a "ztrácena".
Navíc, bohužel, množství pokrytců celou oblast silně diskredituje - Alan Gore a jeho spotřeba energií a podvody, konfrence a doprava tisíců členů letadly, prodejce větrných elektráren poradcem Bursíka (Pánek), ...

Neříkám že neroste CO2 (otázka příčiny a důsledku), globální oteplování je ale už otázka (posledních 40 let, před tím konference o globálním ochlazování), odhad i 20. století je na vodě (minimum globálních stanic), měření globálních teplot je "výběrové" (v ČR letiště a centra měst, typický vzorek).

A hlavně - pokud budete stavět na extrémech (viz výše), Vaši oponenti také. Pokud používáte výběr (Rusko, Japonsko, ...), budou Vaši oponenti také (Grónsko, melouny v Čechách).

Než je za to začnete hromadně kritizovat (byť oprávněně), podívejte se napřed po trámu ve svém oku.

@ Honza

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 22. 4. 2011 - Milan

Děkuji za odpověď, Honzo. jsem rád, že jsme spíše na stejné lodi. Jen mám pocit, že jste si mě spletl s alarmistou, což nejsem. Netvrdím nikde, že souvisí povodně kdesi a sucha jinde s AGW. Souvislost se nedá ani prokázat. Nicméně pěstování obilí v Grónsku a melounů v Čechách v období Středověkého klimatického optima jsou historická fakta dohledatelná ve starých kronikách a jiných historických dokumentech. Je to tedy relevantní argument, který je nemožné vyvrátit.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 20. 4. 2011 - Milan

Vida, toho jsem si nevšiml. Díky za upozornění. :-)

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 20. 4. 2011 - Ivan Brezina

Pane Pecko, diky za prehledne shrnuti zakladnich "bot" a nesmyslu. Presne tohle je duvodem, proc jsem se v uvodu diskuse ptal na odbornou kvalifikaci respondenta. Priste se na GW uz rovnou muzeme zeptat sevce nebo nadrazaka – hur nez s "odbornikem" z CSOP Hollanem to uz dopadnout nemuze.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

No, aspoň letmo zkusím na nesmysly, které uvádíte, reagovat a dát odkazy - nevím, zda pro Vás, ale doufám aspoň pro ty, kteří by si mohli říkat, jestli na tom šprochu není pravdy trochu a chtěli by zjistit, jak to je. Jsou to nesmysly desetiletí stále recyklované, mnohokrát důkladně uvedené na pravou míru.

1. teploty kdysi, dnes a v budoucnu

Globální stabilita klimatu spočívá v tom, že se Země ani neohřívá ani nechladne. Velmi se ohřála z paleocénu do holocénu, ale ten holocén, rozhodně těch pět posledních tisíciletí, bylo období neobyčejně stálé, snad nejvíc za celé čtvrtohory. Absence globálního trendu nevylučuje přesuny tepla podél zemského povrchu - ty se projevily i oním teplým obdobím začátkem minulého tisíciletí v některých místech severní polokoule. Tepleji než v tomto třetím tisíciletí ale tehdy nejspíš nebylo vůbec nikde.
Více např. http://www.skepticalscience.com/medieval-warm-period.htm nebo odkaz odtudna verzi pro mírně pokročilé. Jedna z nich je i přeložená, jen se mi ve firefoxu 4 pod windoze teď nezobrazuje (příčinou je nadbytečný nepárový počáteční tag title uvnitř textu).

V Grónsku mohlo být i tepleji než koncem dvacátého století, stěží tepleji než v roce 2010. Ostatně, skutečnost, že i nevelké změny klimatu za tisíciletí před polovinou dvacátého století měly tak velké dopady, je varovná. Podstatné ale není dohadování, jestli někde před tisíci lety bylo už tak teplo jako nyní, rozhodující je prudký růst teplot za posledních čtyřicet let, který má jasné fyzikální důvody a bude bohužel pokračovat ještě dlouho. Země tak dosáhne teplot, jaké neměla aspoň deset miliónů let. Nejpodrobnější nový text k tomu je asi ten již v diskusi zmíněný draft http://www.columbia.edu/~jeh1/mailings/2011/20110118_MilankovicPaper.pdf - a ovšem bohatství odkazů z něj. Populárně, ovšem též s patřičnými odkazy viz obrázek 21 na str. 42 Diagnózy, http://amper.ped.muni.cz/gw/diagnosis/kodanska_diagnoza.pdf

V Anglii se dnes víno nejen pěstuje, ale je to v mnohem větším rozsahu než tehdy, a to nejen pro bohoslužby, ale též na export do celého světa. Začíná nahrazovat vinařství francouzské, které vinou neslýchaných teplot už ztrácí svůj terroir. Anglická vína už bývají lepší. Ve Francii se bude dařit jen Shiraz (Syrah), ten horko snáší... Tamní vinaři jsou z rychlosti a perspektivy změn "docela hotoví".

2. oteplení snižuje produkci potravin (hlavně tam, kde je o ně nouze)

Bezstarostnost je milá vlastnost u dětí. Dospělí by bezstarostní za každou cenu býti neměli. Ti skuteční nejsou. Viz např. tři týdny starou zprávu Potentially catastrophic climate impacts on food production over the long-term, http://www.fao.org/news/story/en/item/54337/icode/ - česká břicha ale budou moci v klidu ještě půl století tloustnout, zásoby ječmene jistě dokáží překlenout neúrody z holomrazů, záplav a sucha, jen se musí zvednout ceny piva, aby bylo možné zásoby pořídit.

3. Arktida je už mnohem teplejší

Viděl jsem např. videa z toho, jak ji obeplouvala vloni v létě norská plachetnice. Asi je nějaké na http://www.ousland.no/category/northern-passage-2010/ - jestli nejste mladičký, snad jste kdysi četl, jak se tudy probíjel Nansen. Ostatně, Fram bylo první pasivní obydlí. Loď měla půl metru tlustou korkovou izolaci. Taky jsem viděl satelitní mapy rozlohy a tloušťky ledu, čerstvé zprávy a archiv viz např. http://nsidc.org/arcticseaicenews/

Snad každý nahlédne, že úbytek ledu na moři souvisí s růstem teploty. U toho není ta komplikace, že je potřeba brát v úvahu i velikost srážek, jako u ledu na pevnině. Ale i pro Arktidu známe teploty dost důkladné, celoplošné, jen ne sto let a na pevných stanicich: totiž ze satelitů. A že by tam nebyly žádné stanice, takovou hloupost by snad neřeklo ani malé dítě, to asi dobře ví, že tam pracují polárníci a žijí Eskymáci. Stálé stanice tam na pevné zemi samozřejmě jsou. To, že tvrdím, že prostá interpolace, jako v souboru GISS, arktické (hlavně mořské) oteplení nejspíše podceňuje, jsem si přečetl od lidí, kteří se tím zabývají, někde v diskusi jsem už odkaz uvedl. To je ale efekt druhého řádu, i to oteplení, které je velmi dobře podchyceno daty, je věru veliké, viz např. mapy na http://www.columbia.edu/~mhs119/Temperature/

Člověka, který si myslí, že nezamrzlé moře nemůže v zimě ohřívat pevninu, jsem ještě živého nepotkal. Jak asi vypadá?

4. Antarktická pevnina se otepluje a ledu na ní ubývá, mořského ledu kolem ní ne, na rozdíl od mořského ledu arktického.

Oteplování Antarktidy viz ostatně i v Kodaňské diagnóze. Jinak též např. http://www.skepticalscience.com/antarctica-gaining-ice.htm a http://www.skepticalscience.com/increasing-Antarctic-Southern-sea-ice-intermediate.htm a http://www.skepticalscience.com/arctic-antarctic-sea-ice.htm - něco z toho je tam i přeložené, viz vlaječky.

Krystalicky čirá zabedněnost snad bude roztávat také.

4a. To, že se během tisíciletí (hlavně na severní polokouli) víceméně, až do 20. století, ochlazovalo, není popíráním tvrzení, že na začátku onoho druhého milénia našeho křesťanského letopočtu bylo tepleji než před 20. stoletím, ale naopak konstatováním toho, že tepleji bylo. Vaše invektiva dobře ilustruje situaci, kdy výzkumy smutně zjišťují, že žáci a studenti českých škol nedokáží porozumět textu. V Evropském srovnání jsme na tom věru špatně. Neschopnost rozumět tomu, co nějaké tvrzení říká, je jistě zásadní bariérou pro pohopení příčin a průběhu globálního klimatického rozvratu. Co naplat. Snad se školy zlepší nebo se aspoň nadějnější část populace nějak dokáže vzdělat sama. (Jiné nedorozumění může být v tom, že nevíte, kterému období se říká středověk.) S neschopností porozumět lecčemu jsem se už setkal na vojně (byl to můj nadřízený mladý meteorolog ve Kbelích).

5. Jak se počítají mapy teplotních anomálií

Viz opět "Global Surface Temperature Change" published in Reviews of Geophysics on 2010/12/13, dostupný na http://www.columbia.edu/~mhs119/Temperature/ - autoři zajisté uvítají Vaše rady, jak to dělat lépe.

6. IPCC poskytuje periodicky shrnutí poznání v obrovském rozsahu oborů, souvisejí-li se změnou klimatu. Dělá to skvěle.

Opírá se o nejlepší dostupné prameny. Jako jsou např. i statistické ročenky různých států, Mezinárodní energetické agentury, firemní zprávy, studie vědeckých ústavů vypracované pro vlády atd. To není literatura, kterou by vůbec bylo možné publikovat ve vědeckých časopisech, nejde o vědecké články, které má smysl postoupit do recenzzního řízení. Nejde to často ani vzhledem k jejich rozsahu. Vědecký základ samozřejmě takové práce mají, a jsou vědeckými metodami pořízeny. Podrobit zprávu o výsledcích výzkumu peer-review, čili anonymní rezenzi čelných světových vědců, je běžné u základního vědeckého výzkumu hlavně v přírodních vědách, ale nemá to fakticky smysl u lecjaké literatury jiné.

Ježto se ale taková námitka objevuje i od vážených osobností, přidám ještě odkazy, http://amper.ped.muni.cz/jenik/letters/public/msg00328.html a odkaz odtud http://amper.ped.muni.cz/gw/ipcc_cz/RC_IPCC_errors_cz.html -- čím více lidí si to přečte, tím lépe.

IPCC zvětší interval mezi jednotlivými díly AR5, aby autoři prvního dílu mohli důkladně přečíst ty díly další a najít tak ev. nedostatky v nich použité šedé literatury. Aby frekvence chyb klesla pod jednu na deset tisíc stran. To už bude absolutní světový rekord.

7. Budete se možná divit, ale věnuji se právě těm oborům, které znám, hlavně když za mne potřebnou práci nemá kdo jiný udělat. Samozřejmě ve všech oborech, kterým se věnuji, jsou na světě lidé, kteří danému oboru rozumějí stejně dobře, leckdy i mnohem lépe než já. Jen třeba nepůsobí tam, kde já, nebo nemají čas. Tak to chodí.

Nejsem vůbec odborníkem na finance, ale jsem si jistý, že bez zpoplatnění veškerých emisí fosilního uhlíku se jeho emise nemohou snížit tak rychle, aby byl s vysokou pravděpodobností splněn cíl, ke kterému se všechny státy zavázaly v Cancúnu: nepřipustit, aby globální teplotní anomálie přesáhla 2 K. Nevím o vědecké práci, která by tuto tezi (o nedostatečnosti mechanismů platných dosud) popírala.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Ad 1 V Grónsku bylo zcela jistě tepleji než nyní, protože tam byli s to pár desítek let pěstovat obilí pro svou výživu. To by tam pořád ještě nešlo.
U té Anglie bych si typoval spíš na vyšlechtění odrůd vhodných pro tamní klima (jih Anglie má vlivem Golfského proudu teplejší zimy a běžně tam můžeme v parcích a botanických zahradách vidět stromy a keře, které u nás přes zimu vymrzají, takže samotné přezimování révy tam není problém).
Ad 2 Na to oteplování bychom se měli intenzívně připravovat, včetně např. šlechtění nebo genetického manipulování nových odrůd, nikoli nesmyslně utrácet prostředky na "boj s CO2".
Ad 3 Nansen se vypravil do Arktidy na základě zpráv o volném moři ve vyšších zeměpisných šířkách (tyhle zvěsti jsou trochu problematické v tom, že tam vyjížděli hlavně velrybáři a poznatky tohoto druhu si chránili asi jako dnešní výrobci patentované technologie). Nicméně nějaké plochy volného moře tam asi bývaly.
Ad 4a
- jednak někteří hlasatelé lidmi způsobeného globálního oteplování vehementně popírají existenci jakýchkoli teplejších period v historii
- jednak existence těchto period je jasným důkazem, že se Země může zahřát naprosto bez jakékoli souvislosti s lidskou produkcí CO2, což klidně může platit i pro současnost
Ad 5 Hlasatelé oteplení by měli dát k dispozici veškerá data (viz některé mé odpovědi panu Metelkovi). Jde o to, že tohle není nějaká vědecká disputace o počtu andělů na špičce jehly, ale věc, která může ovlivnit (případně doslova zlikvidovat) miliardy lidských životů. Z toho důvodu by se to mělo také, s trochou nadskázky, miliardkrát překontrolovat, než se do toho začnou rvát peníze, za které by se daly v zemích 3. světa zachránit miliony lidí před smrtí hladem a na banální nemoci.
Ad 6 Obávám se, že zprávy IPCC, včetně peerování spoluautory a kolegy ze stejného pracoviště, byly opakovaně a po věcné stránce zcela transparentně a ověřitlně, kritizovány.
Ad 7 "Zpoplatňování uhlíku" není věda, ale politika, či spíše sociální inženýrství.
Jak jsem už uvedl, v takovém případě se to celé může přesunout do roviny politického boje. Protože drasticky rostoucí ceny energie (a z toho se odvíjející ceny prakticky všeho) vyvolají vlnu všeobecné nespokojenosti, v demokratickom zřízení tohle musí padnout. Druhou možností je, že "zelení" zlikvidují demokracii a nastolí totalitu.
Hlavní problém "zelených" je v tom, že prosazují technologie, které produkují víc CO2 než fosilní paliva (např. biopaliva) a zatracují bezuhlíkatou jadernou energii. Tím znevěrohodňují vše okolo sebe, tedy i vás.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 21. 4. 2011 - Milan

Pane Šimůnku, je těžké diskutovat se zabedněným omezencem, ale přesto děkuji za podporu. Asi bych už neměl sílu na toto reagovat. Zřejmě máte pravdu v tom, že vše zase rozhodne ekonomika. Až budou mít lidé hluboko do žlabu, těžko je někdo ohromí "záchranou planety", a "zachránce světa smetou tam, kam patří. Pan Hollan by potřeboval spíše navštěvovat velmi zkušeného psychiatra a neexhibovat takto otřesným způsobem na internetu.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 21. 4. 2011 - jonáš

Dík za perfektní shrnutí a všechny ty odkazy, pane Hollane. Bohužel asi zase stejně přesvědčíte jen osoby přesvědčitelné, ale i tak je to dobrá práce.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 26. 4. 2011 - Milan

Pane Hollane, už jen první věta v prvním bodě vaší reakce by zasloužila svěrací kazajku. Země prý se neohřívá ani nechladne. Už jen za tento výrok by vám měl být odebrán titul. I malé dítě ví, že Země od svého vzniku postupně pomalu chladne a jednou ji čeká stejný osud jako planetu Mars, jejíž jádro vychladlo před 4 mld roky a tím se z ní stala nehostinná a chladná planeta bez vody a atmosféry.
Není pravda, jak je uvedeno v článku, na nějž jste dal odkaz v bodě 1, že středověké klimatické optimum bylo pouze na severní polokouli. Tento názor je překonanýn nesmyslem alarmistů.
2.Oteplení snižuje produkci potravin? Asi máte z toho oteplení úžeh! To snad nemyslíte vážně! Oteplení bylo v historii vždy vítáno, ochlazení přinášelo vždy bídu, hlad, nemoci a nepokoje.
3. Vy sám se usvědčujete ze lži, když na jedné straně tvrdíte, ze se současné zalednění Arktidy BLÍŽÍ

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 26. 4. 2011 - Milan

...pokračuji: BLÍŽÍ stavu v roce 2007(kdy bylo nejmenší v minulém desetiletí). Takže když je jen stejné nebo podobné, tak vlastně stagnuje, že? Nezrychluje se, ba ani nepokračuje, nemám snad pravdu? Kde máte ty stále rachlejší změny klimatu? Jinak ohledně zalednění Arktidy je známo, že podléhá velkým výkyvům a podobný stav nastal i v 1. polovině 40. let 20. století, kdy bylo tamtéž také velmi málo ledu. Jak by asi jinak mohly britské a americké konvoje zásobovat SSSR severní cestou? No a pak se za dalších 30 let velmi ochladilo, takže ledu velmi přibylo.

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 26. 4. 2011 - Milan

Pane Hollane, ještě k vašemu 3. bodu. Také jsem ještě neviděl nikoho, kdo by pochyboval o oteplovacím efektu mořské hladiny v zimě. Také jsem ale nespatřil takového člověka, který by v ZIMĚ viděl nezamrzlé moře za polárním kruhem. Myslím, že jste mluvil o letním stavu ledu(bez ledu) v Arktidě, nebo se pletu?
4. Antarktida se otepluje? A jako důkaz dáváte odkaz na Kodaňskou diagnózu vytvořenou Michaelem Hokejkou Mannem & boys? Věrohodnost tohoto člověka je tak pochybná, že už od jeho zfalšované hokejky upustilo i značně zprofanované IPCC. Zřejmě jste o jeho podvodech a utajování dat neslyšel, že?
Ještě k té Antarktidě odkaz:http://www.meteocentrum.cz/zmeny-klimatu/aktuality.php?page=11010200
5. Vážený pane, e-maily z uniklé z CRU(klimategate) minimálně vnášejí pochybnosti do věrohodnosti zpolitizované klimatické vědy. Je například velmi pozoruhodné, že jsou ze statistik vynechávány stanice, které vykazují nižší nebo žádné oteplování a také to, že jich od 70. let(počátek AGW) "ubylo" téměř cca 5 000 z původních cca 6 000. Vše to zavání obrovským podvodem, jehož jediným cílem je zachování grantů na výzkum tohoto nesmyslu. http://joannenova.com.au/2010/05/the-great-dying-of-thermometers/.
6. IPCC je obzvláště po Klimagate krajně nedůvěryhodnou institucí, která má v čele člověka s tak obřím střetem zájmů, že to musí vidět i slepec(R. Pačaurí), jehož firmy profitují ze zpráv, co IPCC produkuje. Doslova profláknutá persóna, která přes všeobecnou povědomost o jeho podnikatelských aktivitách tomu cirkusu atále šéfuje. A to ani nezmiňuji, že IPCC potažmoi CRU nebo GISS neposkytují data ani prostor lidem, jako je Steve Mc Intire Lindzen, Christie, aj. kteří mají na AGW poněkud jiný názor než je ten oficiální. Nejsem mladík a nemám rád jediné pravdy, které jsou mi předkládány k věření. Už jsem to jednou zažil a při těchto praktikách se mi ježí všechny chlupy na těle. Tenkrát stejně jako dnes byla diskuse zakázána. Zakázat diskusi má smysl jen tehdy, když si nejsem svou pravdou příliš jist nebo když naopak vím, že lžu. A vy alarmisté lžete!
Doporučení na závěr. Pokud umíte svůj obor, věnujte se převážně jemu a nemíchejte se do věcí, kterým evidentně nerozumíte. Na druhé straně je možnost, že z hlásání těchto alarmistických bludů máte osobní prospěch, ale to je už jiná kapitola, pokud tomu tak je!

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 28. 4. 2011 - bene

Děkuji za stručné a jasné zhodnocení nesmyslů páně Hollanových. Jen mne udivuje, že se mimo jiné chlubí tím, že tyto nesmyly vlévá do hlavy stuentům na vysoké škole, viz ala.rmistická poznámka o Rotterdamu mizejícím pod vodou souvislosti s programem Erasmus

Dá se vůbec reagovat na tolik nesmyslů? - 30. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Ano, tohle je závažný problém, protože lidé jako Hollan cíleně vymývají mozky studentům snůškami zde prezentovaných nesmyslů. Setkáváme se potom s těmi pitomostmi i u závěrečných zkoušek.

Přátelé, - 20. 4. 2011 - Snílek

se zděšením a jistou dávkou skepse sleduji nejen tuto výměnu názorů na netu.Místo pokusu o věcnou diskusi sleduji téměř nenávistná osočování protivníků.Jak známo pravda je asi někde uprostřed.Člověk jako tvor se zřejmě přemnožil a ve své pýše odmítá akceptovat své chyby.Převážíme nesmyslně zboží přes celou zeměkouli,aby zhýčkaný konzument měl na svém stole nedozrálá rajčata.Konzumní styl vnucovaný reklamou bude zřejmě jednou z příčin pádu naší technické civilizace.Ne zpátky na stromy,ale návrat ke skromnosti a šetření drahými energiemi by měl být mottem každého zdravě smýšlejícího pozemštana.To je můj názor a podle toho se chovám.

máš pravdu Snílku - 20. 4. 2011 - Majdule

Člověk se přemnožil, pokud zastavíme trávení světa toxickými odpady a splodinami z konzumního způsoubu života, máme jako lidstvo šanci přežít. V opačném případě bude katastrofa - oteplování nezastavíme, a nikdo neví jak rychle a jak dlouho bude pokračovat, a co bude potom. Můžeme jen dát sami sobě jako lidstvu šanci přežít budoucí změny.

přiznávám - 20. 4. 2011 - alfa27

bez mučení, že jsem ten rozhovor neměl ani sílu celý přečíst. Nicméně jako prostého laika mne zaujalo, že jsme byli varováni před nedávnem před globálním oteplováním, které se mělo projevit tak, že v Evropě budou větší sucha,subtropy se posunou na sever a v zimě bude pršet, nikoli sněžit.Dnes se dozvídáme,že sněžení posledních let je důsledkem také globálního oteplování i pan Hollan se o tom zmiňuje.Takže důsledkem globálního oteplení bude buď to, že se oteplí nebo že se ochladí.Hlasatelé globálního oteplování se tedy prakticky nemohou zmýlit, neboť teplota kolísá stále.Že se klima mění není nic nového, mění se a bude se měnit věčně.Zda za to může člověk je jiná. Laik nemá možnost si ověřit informace ani jedné strany a tak se z toho stává spíše otázka víry.No doufám, že z toho nevzejde náboženská válka.

přiznávám - 20. 4. 2011 - jonáš

No zvýší se obsah energie v atmosféře, tudíž extrémy budou výraznější, ať už bude zima zrovna sněžná nebo teplá a léto deštivé nebo suché. Klima je dynamickej systém, ne nějaká navždy složená puzzle. A navíc se to už správně jmenuje nikoli oteplení, ale klimatická změna ;-)

přiznávám - 20. 4. 2011 - fafnir

jonáši
jenom podotek.Ta klimatická změna probíhá pouhé 4 miliardy let.Tak neblbněmež.

sněhové bouře v teplejším klimatu - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Velké sněžení vyžaduje dosti teplý vzduch. Za velkých mrazů sněží leda malinko. Srážky jsou sněhové místo dešťové, když je pod nulou a nepanuje výrazná inverze (tj. teplota s výškou neroste, ale klesá, jako tomu je většinou). To, že se zvolna podíl dešťových a sněhových v globálním průměru zvyšuje, neznamená, že skončí střídání ročních období a budeme mít věčné jaro.

Velké srážky vyžadují velký výpar jinde, většina výparu je samozřejmě z oceánů a moří. Nezamrzlý Severní ledový oceán a jeho okolí je zdrojem tepla jak "citelného", tak i latentního, skupenského (vypařuje se z něj voda), tak i ev. anomálního proudění ovzduší.

Viz např. http://skepticalscience.com/Record-snowfall-disproves-global-warming.htm
a také nové video
http://skepticalscience.com/Video-record-breaking-snow-doesnt-mean-global-warming-stopped.html

sněhové bouře v teplejším klimatu - 20. 4. 2011 - Kremlik

Chci podekovat panu Hollanovi za jeho moudra slova a jeho fundovany vhled do problemu klimaticke zmeny. Hned jsem na to musel upozornit na svem webu.
http://www.klimaskeptik.cz/news/mluvci-czechglobe-v-interview-ekolistu-siril-alarmismus/
Rad bych vyuzil, ze tu je interview s opravdovym expertem a mel bych jednu otazku. Pokud za soucasne tvrde zimy muze globalni otepleni, jak je mozne, ze byly tuhe zimy i v male dobe ledove? Dekuji.

sněhové bouře v teplejším klimatu - 20. 4. 2011 - Alexander Ač

Pane Křemílku,

ne tuhé zimy, ale takové, kde hodně sněží... jste s to pochopit rozdíl? ;-)

Srdečně,
Alexander Alarmista Ač

P.S. -- a ten váš pracovitý Texas, který jste tak vytahoval při srovnání se zkrachovalou USA, pardon Kaliforníí, práve trpí historiským suchem a velkými požáry... ale oni si s tim pracovití Texasané, poradí, není již pravda???

sněhové bouře v teplejším klimatu - 20. 4. 2011 - fafnir

Alexandr Ač
vy určitě máte záznamy měření teplot od 10 stol od meteorologické služby Komančů a Apačů,že? Bože do čehos to duši dal.

sněhové bouře v teplejším klimatu - 21. 4. 2011 - Kremlik

Myslite ze v male dobe ledove nesnezilo? A odkud se tam ten snih vzal? Podle vas tedy hodne snehu je typicke pro teple klima. Aha. A pro chladne klima je zase typicke tropicke vedro s opalovanim na plazi? Nebo jak je to? S pozdravem Kremilek a Vochomurka.

Závazek? - 20. 4. 2011 - Viktor

Rád bych věděl, proč zrovna "Evropa ale musí jít příkladem, bez toho to nejde" a proč by mělo jít zrovna o náš nějaký morální závazek.

Pokud se cítíte nějak zavázán a nedokážete těmto nutkavým představám uniknout jinak než omezením příjmu potravy, omezením spotřeby energie či placením jakýchsi poplatků (zřejmě je vnímáte jako odpustky, že) - proč si myslíte že i jiní by měli s Vámi sdílet tyto podivné stavy?

Závazek? - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Existuje takové stařičké sousloví: polluter pays. Tím se vyspělé země (myšlenkově i hospodářsky) většinou snaží řídit.

Kumulativní emise na dnes žijící českou či evropskou hlavu, způsobené též činností jejich předků za uplynulá staletí od průmyslové revoluce, jsou obrovské, viz grafy na konci stránky:
http://www.columbia.edu/~mhs119/UpdatedFigures/ (Figure 27, je tam odkaz na kvalitní pdf).

Není žádná ostuda, že je naši předkové vypustili, nevěděli, že to vadí. My už víme, že to vadí a že už jsme s koncentracemi nekondenzujících skleníkových plynů dosti na hraně, blízko rozběhu silných zesilujících zpětných vazeb, které by Zemi pokazily "navždy" (tj. aspoň na stovky generací). Vám nepřipadá, že se dle toho máme chovat? A že po všech stránkách vyspělá Evropa má první začít napravovat, co v čele světa doposud natropila?

Pokud si celý komplex globální změny, či jen globálního klimatického rozvratu lépe prostudujete, snad nahlédnete, o co jde. Samozřejmě, stanovisko "po nás potopa" lze též zastávat. Chce to ale hroší kůži a zavřít oči a uši, aby se člověk už nic nedozvídal. Každý si může vybrat, já jen podávám pomocnou ruku.

James Hansen napsal svou první knihu kvůli svým vnukům. Aby za třicet let neříkali: děda to věděl, jen to nějak neuměl pořádně vysvětlit. Moc tu knížku Storms of my grandchildren doporučuju. Hansen není spisovatel, takže se to nečte snadno, nicméně se člověk dozvídá podstatné věci. On těm věcem, o nichž píše, dost rozumí. Vlastně nejlíp.

Je potřeba myslet na vnuky. Zavčas. Třeba i na vnuky přátel, jistě nějaké máte.

Závazek? - 20. 4. 2011 - L.Metelka

"...už jsme s koncentracemi nekondenzujících skleníkových plynů dosti na hraně, blízko rozběhu silných zesilujících zpětných vazeb, které by Zemi pokazily "navždy" (tj. aspoň na stovky generací)"
Můžete to něčím doložit? Klimatické modely totiž zjevně tuto Vaši teorii nepodporují...

Závazek? - 20. 4. 2011 - Jan Hollan

Přečtete si, pěkně prosím, alespoň vědecké práce Hansen et al. Stojí to za ten čas, zejména, když to není zcela cizí Vašemu oboru, není-liž pravda. Ten nenovější draft můžete i vylepšít svými poznámkami, autoři k tomu vyzývají.

GCM se zpětnou vazbou CO2 a metanu z půd nepočítají, ani se změnou albeda úbytkem pevninského ledu a změnou vegetačního pokryvu, tož v nich Tipping points nejsou. Earth system models se o to snaží, ale jsou v plenkách. Poučení dává paleoklima.

I tu Hansenovu knížku doporučuju. Už vyšla i jako paperback, doplněná.
(Jo, a pokud jde o ruské vedro a pákistánské záplavy atd., to bylo v diskusi kdesi jinde, stojí za to si přečíst i to, co o tom píše Trenberth. Též člověk z Vaší branže... Vše má na svém webu na NCAR.)

Závazek? - 20. 4. 2011 - L.Metelka

Hansen je jeden z mnoha pohledů na věc a rozhodně ne ten obecně přijímaný.
Nemáte pravdu v tom, že by modely nepočítaly se změnou albeda v souvislosti s táním ledu (zejména na oceánu, ale do značné míry i pevninského u regionálních modelů), není pravda, že nepočítají se změnou albeda v souvislosti se změnou vegetace, novější modely mají už interaktivní biosféru...
Hansen je i mezi klimatology považován za poněkud alarmistického exota, upřímně řečeno...
Naznačují něco takového modely, použité v AR4? Ne. Naznačují to i novější integrace, počítané v rámci např. projektů Ensembles, Prudence nebo Cecilia (pro různé imisní scénáře)? Ne. Nebo regionální modely na ně navázané? Ne.
Chce to číst nejen Hansena...

Hansen - exot - 21. 4. 2011 - Alexander Ač

No prosím, a jsme doma - to jsme si mohli ríct hned. Hansen et al., nebo vlastne kazdy, kdo prosazuje snizovani emisii patří do alarmistické bandy...

docela smutné, myslím, že tuhle debatu jsem skončil...

Srdečne,

Alexander Alarmista Ač

Hansen - exot - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Pane Ači, problém je v tom, že když klimatolog takhle prosazuje snižování emisí (nebo naopak když je zásadně proti snižování emisí), chová se jako aktivista a ne jako klimatolog. Klimatolog má formulovat, "...co by se mohlo stát, kdyby..." - ale víc ne. Jakmile začne zasahovat do otázek, jestli snižovat nebo nesnižovat, jde už za hranice klimatologie. A to není moc dobře, protože tohle rozhodování je na jiných. A musí být, protože do toho musí vstoupit řada dalších oborů. Rozhodování o snižování nebo nesnižování emisí NELZE dělat pouze v rámci klimatologie.
Jinak klimatologie není jen Hansen a Hansen rozhodně není celá klimatologie. Pokud jste někde v minulých příspěvcích psal o konsensu, tak ten mezi klimatology rozhodně není na pozicích Hansena.

Závazek? - 21. 4. 2011 - Kremlik

Jsem moc rad, ze jsem se toho konecne dozil. Konecne slysime i z ust pana Metelky, ze Hansen je alarmisticky exot. Bohuzel je to jeden z nejznamejsich a nejhlasitejsich hlasu klimatologie. Jak k tomu mohlo dojit?

Závazek? - 20. 4. 2011 - Viktor

Ale ano, já chápu že pokud přijmete postuláty oteplovací víry tak Vás to morálně zavazuje k energetickému půstu a nákupu odpustků. Jen se divím, proč si myslíte že by se podobně měl chovat někdo kdo Vaši víru nesdílí.

Závazek? - 21. 4. 2011 - iila

V co tedy věříte Vy? Máte pocit, že klimatická změna (ať už existuje nebo ne) je jediný důvod, proč bychom se k přírodě a našemu životnímu prostředí měli chovat šetrně?
Je Vám jedno, kolik odpadu po Vás zůstane, jak přispějete ke znečišťování ovzduší, vody...?
Opravdu je Vám jedno, v jakém světě budou žít Vaši potomci?
Vaše příspěvky naznačují, že je Vám to šumák.

Závazek? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Rozhodně nemám zájem, aby moji potomci žili v "soběstačných zemědělských komunách", o jakých sní zelení filosofové. Už proto, že tyto věci vyzkoušeli v Číně (kulturní revoluce a velký skok) a v Kambodži (rudí Khmerové). A nějak se to v obou případech zvrtlo do milionů mrtvých, aniž by se z toho vyklubalo cokoli pozitivního.

Sečtu-li všechny aktivity zelených a příbuzných ideologů, tak se dostanu k většímu počtu mrtvol, než co za sebou zanechali Hitler a Stalin.

Závazek? - 21. 4. 2011 - fafnir

jilla
nevím jak vás vychovávali,ale mě vychovávali k tomu,že se mám chovat šetrně,to je nedělat zbytečné odpady,šetřit,etc.Takže, jestliže si připadáte jako hrdinka,když se chováte samozřejmě,to asi nebylo s zou výchovou njic moc.
Ale chovat se šetrně,a zeleně magořit s OZE,a hlásat že přijde konec světa ,když budeme jezdit auty,mít doma kmfortních 22-23°C,je věc zcela jiná.

Závazek? - 21. 4. 2011 - iila

Proč napadáte mou výchovu? Já s Vámi souhlasím - v tom, že bychom se měli chovat šetrně, a výchovu jsem zřejmě měla podobnou - neplýtvat. Sice to tenkrát bylo spíše z ekonomických důvodů, ale ono to v důsledku prospěje i tomu životnímu prostředí. I dnes je možné dělat spoustu věcí, které náš životní styl neomezí a přírodě prospějí (např. nosit na nákupy vlastní nákupní tašku místo toho, abych si pokaždé koupila igelitku, kterou hned po přinesení nákupu vyhodím do směsného odpadu). Otázka je, kde je hranice mezi šetrností a zeleným magořením, jak to nazýváte.

Konec světa nehlásám, protože, jak už tady někdo napsal, jako laik v záplavě všelijakých článků jen těžko rozliším, co je skutečná informace a co pouhá dezinformace.

Závazek? - 21. 4. 2011 - Viktor

V co věřím je vcelku jedno - s klimatem a energetikou to rozhodně nemá nic společného a kohokoli kdo míchá do těchto oblastí víru pokládám za člověka nebezpečně iracionálního.
Není mi jedno v jakém světě budou žít moji potomci - a nechtěl bych aby to byl svět zelené bídy a nedostatku.

Samozřejmě že je nutné hospodařit se zdroji uvážlivě - je ale nesmysl vázat si jen tak bez racionálního důvodu na krk obrovitý balvan nějakých uhlíkových daní, emisních povolenek a limitů CO2.

Závazek? - 21. 4. 2011 - iila

Děkuji za odpověď, tohle zní o dost rozumněji než Vaše předchozí příspěvky.
S tou vírou ve vědě, konkrétně v klimatologii, bych si ale dovolila s Vámi nesouhlasit - pokud nevím, kde je pravda (což jako laik nevím), a pokud se objevuje tolik protichůdných článků na stejné téma, pak mi nezbývá než některému z názorů věřit - i když se zjevně nejedná o víru náboženskou.

Závazek? - 21. 4. 2011 - fafnir

jila
co takhle zkusit porovnat informace vlastní hlavou.Jenom na této diskusi máte názoryalarmistického křídla amatéra p.Hollana,profesionálního klimatologa zastupujícího IPCC p.tuším prof Metelku,a lidí spíše klimaskeptikých.Když si přečtete tvrzení p.Hollana že se klima nějakých 5000 let nehýbalo,kouknete se kolem sebe,přečtete si zprávu v novinách,že z pode ledu v Grónsku vylejzají další Vikingská obydlí(to znamená že tam musela být dříve než led,a zjisíte ,že se hladina moře hla o o,3 mm pak nutně musíte dojít sama k nějakému závěru.A mimo náboženství,to je každého a zcela jiná věc,je nejlepší věřit vlastnímu rozumu.

Climategate? - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

V rozhovoru jsem také postrádal zmínku o známé aféře "climategate".
Pokud se na ni podívám zpětně, tak její největší přínos spočívá v tom, že problematičnost tézí o lidmi způsobeném globálním oteplování, vydávaných za "nezpochybnitelné pravdy", či přímo axiomy, dostala do povědomí širší veřejnosti.
Dalším jejím přínosem bylo, že bylo možno se cíleně dožadovat konkrétních dokumentů na základě zákonů o veřejném přístupu k informacím (CG potvrdila jejich existenci a upřesnila názvy a držitele).
V řadě konkrétních případů, kdy člověk váhal mezi bona fide omylem a záměrným podvodem vyzněly dokumenty CG ve smyslu té druhé varianty.
Nicméně o spoustě věcí se vědělo už před CG.

Takže dotaz:
Pokud vyčistíme údaje (dokumenty, články apod.) předkládané coby důkaz globálního oteplování, a navíc ještě lidmi zaviněného, od těch, které kompromitovala aféra "Climategate", zůstane vůbec něco, co by tyto téze podporovalo?

Climategate? - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

Přínos neměla žádný. Leda ten, že ČHMÚ myslím souhlasil s tím, aby data, která poskytl CRU, mohla být postoupena dalším, jinak by zůstala nadále neveřejná. Já o tom napsal už dávno článek (vyšel v Euru):
http://amper.ped.muni.cz/gw/clanky/euro0912CRU.pdf

Od té doby se věcí zabývala další řada různých vysoce postavených komisí a nezjistila žádná pochybení, která by stála za řeč. Mít dostupná všechna data je dobrá myšlenka, leč naráží na jejich obchodní charakter, většinou i u toho ČHMÚ. Americká data veřejná jsou, tam je nesbírají příspěvkové organizace, ale instituce vládní.
Ti co je požadují formou zákona o svobodném přístupu k informacím, jsou nicméně, odhaduji, bez výjimek blbci či spíše darebáci, jejichž cílem je co nejvíce škodit, třeba jen zdržováním. Podobně jako cílem plátců a organizátorů oné loupeže korespondence. K ničemu dobrému je dosud nepoužili.

Akce fosilního průmyslu a fosilního myšlenkového světa to byla velmi úspěšná, jak o tom svědčí i Váš dotaz.

Další odkazy k věci:
http://www.realclimate.org/index.php/archives/2010/11/one-year-later/
Související a novější:
http://climateprogress.org/2011/02/25/climate-science-vindicated-for-umpteenth-time/
http://climateprogress.org/2011/03/28/ny-times-slams-gops-petty-and-medieval-strategy-to-intimidate-academics-like-cronon-and-mann/

Mohl byste vysvětlit - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

co je to "fosilní myšlenkový svět"?

"K ničemu dobrému je dosud nepoužili."
Bez nich by pořád ještě v učebnicích "řádila" Mannova "hokejka". S nimi musela být odstraněna i z materiálů IPCC. Například.

Mohl byste vysvětlit - 21. 4. 2011 - jonáš

Mno k tomuto oblíbenému omylu snad jen odkaz na starší, avšak stále pěkný článek pana Metelky, byť je to trochu beletrie (ale to jsou ty kremlíkoviny a osloviny také) -- http://hn.ihned.cz/c1-21245410-odborna-nikoli-ideologicka-klimatologie

Mohl byste vysvětlit - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Jsem toho názoru, že zde:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5661
je to popsáno velice názorně. Takto se prostě věda nedělá. Takto se dělaly leda druhdy články do Rudého práva.

Vysokou školu má ten pan Hollan ... - 21. 4. 2011 - MV

.. a stejně je to zmanipulovanej vůl.
Patří jenom do řady, která má ze šíření těchto bludů pěkný peníze.
Pozor na něj.

limity osobnostního růstu - 21. 4. 2011 - Soňa

Pane MV, vaše limity osobnosti jsou peníze, nedostatek empatie a soudnosti, vám dovoluje vyslovovat nařčení kohokoli z čehokoli, naštěstí všichni, kdo měli možnost pana Hollana poznat osobně nebo aspoň na přednášce jasně vědí, že vaše invektivy jsou bohapustý nesmysl.
Asi vás to mrzí, že míříte na špatný terč, ale tak už to u neuvážených lidí bývá.

Vysokou školu má ten pan Hollan ... - 21. 4. 2011 - Standa

Pan Hollan byl snad první, kdo se problematikou antropogenního přídavku uhlíku zabýval v ČR a veřejně ji prezentoval (na Hvězdárně někdy v roce 1997 jsem ho coby středoškolák slyšel),tedy v době, kdy většina z nás o ničem takovém neměla ani páru...
Těžko uvěřit, že v oněch letech by mu někdo za to platil...

Znečišťování - 21. 4. 2011 - iila

Dobrý den, pane Hollane,
v médiích se neustále dokola omílá, jak moc vážný problém CO2 představuje, u veškeré lidské činnosti se počítá, kolik CO2 se vyprodukuje (jízda autem, provoz továrny, používání a recyklace plastových výrobků, dokonce i chov dobytka, atd. atd.). Člověk tak může nabýt dojmu, že lidská činnost nemá jiné vážné dopady než vypouštění CO2. Proč se nehovoří o znečišťování ovzduší celkově, resp. proč je to tak zastíněné emisemi CO2?
Díky za odpověď.

Znečišťování CO2 a jiné - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

Důvod je v tom, že CO2 je nejtrvanlivější polutant. Pomalinku může reagovat se sedimenty na dně oceánů, a během mnoha tisíc let tak zčásti ubývat, ne však úplně, jeho reakce na dně jsou dány "přetlakem" shora. Pomalinku může mizet i vytvářením hlubokých studených půd okolo Arktidy. K původnímu stavu se jeho koncentrace mohou vrátit až "propadem" (tedy procesem, jak zmizet) geologickým, zvětráváním hornin, zejména živců ve vyvřelinách. To je otázka sta tisíce let a více. CO2 je také výjimečný v tom, že zamořil celé ovzduší a oceány. Osud života na Zemi ovlivní prakticky navěky, z hlediska horizontů lidské civilizace.

Valná většina jiného znečišťování automaticky klesne tehdy, když se cíleně budou snižovat emise dané oxidací fosilního uhlíku i uhlíku z pálení lesů a poškozování půd. K tomu je spousta prací, ty staré před pěti lety shrnul třetí díl AR4.

Přepočet jiných skleníkových plynů na ekvivalent CO2 dává celému světu jednu společnou, fyzikálně podloženou "měnu".

Všemu ostatnímu, až na skleníkové plyny, se ostatně pozornost věnuje už velmi dlouho, ne vždy to dostatečně pomohlo. Snahy EU atd. snížit spotřebu a opustit fosilní paliva mohou přinést řešení uspokojivé. Jistě je při zvažování alternativ při mitigaci (tj. zmírňování změny klimatu) uvažovat i vedlejší příznivé účinky, to se ale samozřejmě dělá.

Znečišťování CO2 a jiné - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

1. CO2 není žádný polutant, je to plyn, bez kterého by neběžela fotosyntéza a vše, co je na ni napojeno (tedy i my). Bez "zamoření" tímto plynem by nemohlo na Zemi existovat víc než 90 procent nyní existujících biologických druhů (a to možná ještě podceňuji).
2. CO2 se běžně usazuje do korálů, schránek měkkýšů (ale i schránek některých jednobuněčných organismů). Určité množství CO2 mizí z koloběhu i procesy analogickými těm, které daly vzniknout uhelným slojím.
3. Přepočet skleníkových plynů na CO2 je ryze politická fikce, správně by se to mělo počítat na vodní páru, která je odpovědná za největší podíl skleníkového efektu. Ve vědě se obvykle přepočítávají minoritní složky na tu nejvýznamnější. (Tím by se ovšem ukázala v plné nahotě absurdita tohoto pseudoproblému).
Přepočítávání na CO2 je samo o sobě důkazem, že se nejedná o vědu.
4. Snahy EU snížit produkci CO2 jsou naprosto katastrofální pitomost, protože globální skleníkový efekt to ovlivní na úrovni setin Kelvina a současně to zlikviduje technickou (a tím i vědeckou) základnu zemí EU.
K opuštění fosilních paliv by, pochopitelně, došlo v daleko větší míře (přechodem k jádru), pokud by zde nebyly politické vlivy právě těch sil, které jsou napojeny na boj s chimérou CO2.

Znečišťování CO2 a jiné - 21. 4. 2011 - L.Metelka

Přepočty na CO2 se dělaly, protože CO2 je nejvýznamnější skleníkový plyn, jehož koncentrace v atmosféře lze ovlivnit. Množství vodní páry přímo neovlivníme, to je otázka rovnováhy mezi výparem a kondenzací.

Znečišťování CO2 a jiné - 21. 4. 2011 - Jan Šimůnek

Rozhodně je takový postup vysoce atypický.

uhlíková etika - 21. 4. 2011 - Pavel

Je opravdu cesta k největším úspěchům lidstva lemována pouze značkami největší, nejefektivnější a nejlacinější? Není nyní problém se započítáváním uhlíku spíše etickou záležitostí, nepředpokládá jeho řešení společenský konsensus, který nedokážeme učinit ani nad prostšími věcmi?

uhlíková etika - 21. 4. 2011 - Jiří Svoboda

Řekl bych, že 99 % populace je problém emisí CO2 zcela lhostejný a pokud nepůjdou přírodní katastofy jedna za druhou, nechá je to stále klidnými. Až to však nastane (což je dost možné), bude to pravděpodobně těžko zvratitelné. Chování těch 99 % ignorantů lze dnes ovlivnit jedině přes peníze a tedy přes uhlíkovou daň/100% dividendu, kdy lidé pochopí, že na nízkouhlíkovém způsobu života vydělají. To je nejpřirozenější a nejúčinnější způsob, jak něco ovlivnit - o peníze jde vždy až na prvním místě.

A rozhodně si nemyslím, že by toto muselo nějak ekonomiky a jejich tržní prostředí poškozovat. Pokud uhlíková daň bude nabíhat pomalu, vše se tomu lehce přizpůsobí. Jen si vezměte, jak se poměrně dobře vyrovnává trh s drastickými výkyvy ceny ropy. Když toto zvládá, zvládne jistě i desetiletý náběh uhlíkové daně.

Ale uznávám, ti velmi vlivní uhlíkovou daň nechtějí, protože to omezí těžbu fosilních paliv, ze které profitují. Tedy zavést uhlíkovou daň jistě nebude jednoduché. Všechny jiné formy jako jsou bezzubé emisní povolenky, či dotace, na kterých se mohou přiživit, to jim příliš nevadí.

Doslov - 21. 4. 2011 - Jan Hollan

Milé čtenářky a čtenáři, vážené tazatelky a pilní diskutéři,

snažil jsem se pozodpovídat, co jsem stihl. Pokud si celou rozbalenou diskusi nějak stáhnete a např. poštlete emailem, snad se z velké spousty URL, co jsem uvedl, stanou hypertextové odkazy k pohodlnému užívání. Jinak, naprosto úžasný zdroj hyperlinků na literaturu je http://zvon.org/ - někdy do něj přijde i Kodaňská diagnóza. Užívejte jej prosím.

Pokud někomu odpověď dlužím (tj. stojí o ni a má smysl nějakou psát), napište mi prosím přímo, připíšu ji sem dodatečně.

Snažím se probudit zájem o dost vážnou oblast. Mám dojem, že rozsáhlý soubor českých podkladů ke studiu globální změny, který jsem za posledních pět a více let spolu s jinými připravil, není dostatečně využívaný. Tak jej prosím používejte: ten na http://amper.ped.muni.cz/gw

Párkrát za rok mám ve zvyku sepsat významné novinky, hlavně odkazy na důležité nové dokumenty, týkající se Climate Change. Abyste je dostali i emailem, stačí se přihlásit do moderovaného mailinglistu (jeho účastníci se vzájemně nevidí) http://amper.ped.muni.cz/mailman/listinfo/gw - jeho archiv je ale všem dostupný tak jak tak. Brzy tam napíšu první letošní zprávu.

Přeji Vám pěkné Velikonoce.

Na Velký pátek 2011 (jako každý den začíná okamžikem, kdy se večer objeví první tři hvězdy)
Jan Hollan

!!KONEC A PODĚKOVÁNÍ!! - 21. 4. 2011 - Hugo Charvát

Děkujeme Janu Hollanovi za odpovědi a všem čtenářům za položené otázky i účast v debatě. Tímto končí doba dohodnutá na odpovědi, v diskuzi ale můžete samozřejmě i nadále pokračovat. Pěkné nadcházející velikonoční svátky všem za redakci Ekolistu přeje

Hugo Charvát

Dodatek, o měsíc později - 25. 5. 2011 - Jan Hollan

Nejprve ke dvěma věcem z rozhovoru.

Vyskytuje se v něm jeden rozpor. Ve skutečnosti si _umím_ představit, že by Rotterdam nebyl ani koncem 22. století zaplavený mořem. Pokud by do roku 2050 bilance světových emisí skleníkových plynů klesla na nulu a pak už lidstvo CO2 z ovzduší odebíralo, místo aby jej přidávalo, tak by to mohlo vyjít. Jen se bojím, že se takový scénář, jakkoliv se právě za takový zasazuji, nepodaří uskutečnit.

Dál jsem se zabýval městskými letními tepelnými ostrovy, které jsou bohužel málo prozkoumané. Je fakt, že navýšení maximálních teplot v nich oproti "přírodnímu" okolí je omezené konvekcí, a tak těch 39 stupňů v horizontu dvaceti let asi česká města nedosáhnou. Podobné omezení ale neplatí pro teploty noční, ty mohou na rozpálených ulicích a náměstích, nechlazených výparem, zůstat nepříjemně vysoko. Je načase je začít měřit, např. se zapojením široké technicky/informaticky zdatné občanské veřejnosti.

Podstatnější dodatek je ale reakce na jednu linii v diskusi, která dospěla do nerozumného emotivního označení osoby, která se diskuse neúčastnila.

To označení už nyní žije svým životem a škodí. Pokud se nějaký čelný vědec vyjadřuje k vážným společenským otázkám z hlediska svého oboru a svých zkušeností, rozhodně to není chyba, naopak. Ostatně tak činil např. exot Einstein (viz knížku Z mých pozdějších let; na jejím překladu jsem měl kdysi tu čest se podílet). Oni vůbec ti, kteří vědecké poznání a povědomí lidstva posunuli o hodně dopředu, nebyli součástí mainstreamu (např. Galileo, Newton, Mendel, Darwin, Hawking). A nejde jen o vědce, podobně lze mluvit např. o prorocích (ať již vědecky doložených nebo jen legendárních), státnících (Masaryk, Churchil, Gore, Havel) atd. Moudří lidé naslouchají právě takovým, neřídí se všeobecně panujícími lidovými názory.

Autorský kolektiv připravované práce "The Case for Young People and Nature: A Path to a Healthy, Natural, Prosperous Future: Science basis describing what is required for governments to fulfill their obligations to young people and future generations" vskutku netvoří lidé z klimatologického pelotonu, ale spíše takoví, kteří své obory vedou: James Hansen, Pushker Kharecha, Makiko Sato, Paul Epstein,
Paul J. Hearty, Ove Hoegh-Guldberg, Camille Parmesan, Stefan Rahmstorf, Johan Rockstrom, Eelco J.Rohling, Jeffrey Sachs, Peter Smith, Konrad Steffen, Karina von Schuckmann, James C. Zachos
(více o rozpracovaných publikacích viz http://www.columbia.edu/~jeh1/mailings/2011/20110514_PaleoAndImbalance.pdf)

Těm, co raději poslouchají než čtou, doporučuji interwiew v pořadu http://skepticalscience.com/Climate-Show-Episode-13-James-Hansen.html od minuty 22 do 46.

Další vědci, kteří se opírají o práce již řádně publikované, se k vážnosti situace a s apely na veřejnost, vědce a politiky vyjádřili
za poslední měsíc aktuálně v dokumentu http://globalsymposium2011.org/news-and-media/memorandum a ve zprávě (nejen) o ledovcích v antropocénu
http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_academies/acdscien/
(17 stran napsaných pro širokou veřejnost, dobře se čtou).

Jako novou věc doporučuji také kapitolu o okyselování oceánů ve zprávě o 70 stranách http://climatecommission.gov.au/topics/the-critical-decade/

A z domácího tisku pak článek Dr. Ače, http://neviditelnypes.lidovky.cz/klima-klimaticka-zmena-a-extremy-pocasi-fcn-/p_klima.asp?c=A110522_001451_p_klima_wag - daly by se k němu přidat leda zmínky o loňských požárech a vedrech v Rusku a záplavách jižněji v Asii. A další anglické odkazy: přehled podivného dění za duben http://skepticalscience.com/monthly-climate-summary-april-2011.html a článek o nadále strašné situaci v Kolumbii http://climateprogress.org/2011/05/24/colombia-floods-climate-change/

Jan Hollan, http://amper.ped.muni.cz/gw

Proběhlá diskuze - 26. 5. 2011 - Jan Šimůnek

ukázala naprosto jasně nevědeckost tzv. "teorie globálního oteplování".
I zastánci tohoto mýtu v diskuzi museli přiznat, že neexistuje žádná definice pojmu "globální teplota". A jestliže takovýto pojem neexistuje, či není definován, pak je zhola zbytečná diskuse o tom, zda se tato nijak nedefinovaná hodnota v čase mění (a kterým směrem), nebo zda je stacionární.
Tzv. "teorie globálního oteplování" má všechny rysy ryze náboženskoideologického mýtu.

Proběhlá diskuze - 17. 8. 2011 -

Diskuze ukazala, ze zsimunek ma v hlave piliny

dotaz na přibývání ledu antarktidě - 22. 8. 2011 - prax58

múžete mi vysvětlit přibývání ledu v antarktidě? můžete mi vysvětlit, jak mohou promile co2 v celkovém plynném obalu země zásadně ovlivňovat klimatické procesy na zemi? vysvětlete, proč od roku 1961 v české republice nestoupla průměrná teplota? přece se otepluje, ne? vysvětlete mi, proč nasa i američtí meteorologo tvrdí, že se od roku 1936 v severní americe neoteplilo - ba naopak ochladilo? pošlete mi to mailem a nebo nebo budete odpovídat veřejně zde? odkud berete informace, které se dají vyvracet z otevřených informačních zdrojů na internetu od klimatologických institucí? bez pozdravu, prax58, hudební histrorik

dotaz na přibývání ledu antarktidě - 5. 1. 2012 - trebatu

http://physicstoday.org/resource/1/phtoad/v64/i10/p39_s1?bypassSSO=1

Nebezpečný šílenec - 9. 2. 2012 - Emisar

Hollan si sprostě vymýšlí a je třeba ho internovat do péče Dr. Chocholouška. Také je možné že je zaplacený ekoteroristickou lobby a v tom případě si zaslouží kriminál.
Pochopitelně je to tak, že největší vliv na klima na Zemi má Sluneční aktivita a ta je v poslední době abnormální a ve střednědobém výhledu se to vrátí zpátky a bude se zase ochlazovat. Nějaké CO2 má na klima zanedbatelný vliv a pokud je to problém, potom mě není jasné který berní úředník půjde vyměřovat daň sopkám, které jedním pšouknutím uvolní tolik CO2, co celá Evropa za rok.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist