https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-byste-meli-vedet-kdyz-chcete-ziskat-kotlikovou-dotaci-na-novy-kotel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co byste měli vědět, když chcete získat kotlíkovou dotaci na nový kotel

22.10.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kromě vlastního kotle je často potřeba zaplatit i další věci. Při přechodu na zemní plyn může být potřeba vybudovat plynovou přípojku a vyvložkovat komín. A kondenzační kotel potřebuje také napojení na kanalizaci.
Kromě vlastního kotle je často potřeba zaplatit i další věci. Při přechodu na zemní plyn může být potřeba vybudovat plynovou přípojku a vyvložkovat komín. A kondenzační kotel potřebuje také napojení na kanalizaci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Program takzvané kotlíkové dotace má za cíl především snížení emisí. Dotace se týká jen kotlů s nejvyšší účinností a nízkými emisemi – nový kotel může mít o řád nebo o dva méně emisí, než starý. Sousedé to jistě ocení. Pro uživatele je ale důležitý také komfort a nižší spotřeba paliva.
 

Dotaci vyřizují krajské úřady, postup tedy může být v různých krajích jiný, budou asi pokaždé jiné formuláře, dokumenty atd. Někde se může dotace vyplácet zpětně, takže si musíme připravit více peněz. Někde může dotaci dostat rovnou montážní firma a vaše faktura pak bude o to nižší.

Velmi důležité je, že k dotaci se dokládá Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Většina stávajících domů, a to i zateplených, je v kategorii D nebo horší. Pouze u domů starých několik let lze čekat kategorii C nebo lepší. Pokud dům není alespoň ve třídě C, je nutné provést i nějaké úsporné opatření. Například vyměnit okna, zateplit střechu a podobně. Toto opatření je třeba si dobře rozmyslet, protože dotace na ně se poskytuje pouze z částky do 20 tisíc Kč. Za tak málo peněz se toho moc udělat nedá. Nevýhoda také je, že těchto 20 tisíc Kč na úspory se počítá do celkových nákladů, takže na výměnu kotle pak zbývá už jen 130 tisíc Kč. Pro důkladnější úspory je rozhodně lepší využít program Nová Zelená úsporám, z něhož lze kromě zateplení financovat i nový kotel.

Dále je třeba zvážit, čím chcete v budoucnu topit. Třeba dřevní peletky jsou dražší než uhlí, zemní plyn je dražší než dřevo. V obou případech je ovšem komfort nového topení mnohem vyšší. Každý kotel má předepsané palivo, používat jiné znamená porušovat zákon o ovzduší. Dotované automatické kotle na uhlí a dřevní peletky technicky spalování odpadků naštěstí neumožňují.

Kromě vlastního kotle je často potřeba zaplatit i další věci. Při přechodu na zemní plyn může být potřeba vybudovat plynovou přípojku a vyvložkovat komín. Při topení peletkami je třeba mít suchý sklad paliva – ve vlhkém sklepě by se peletky rozpadly na piliny, také výhřevnost vlhkých pelet je nízká. Většinu těchto nákladů lze zahrnout do dotace, ale jen do maximální výše 150 tisíc Kč. Například při instalaci tepelného čerpadla mohou být celkové náklady ale mnohem vyšší.

Staré kotle jsou často předimenzované. Nový kotel může mít menší výkon a tím i nižší cenu.
Staré kotle jsou často předimenzované. Nový kotel může mít menší výkon a tím i nižší cenu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Staré kotle jsou často předimenzované. Nový kotel může mít menší výkon a tím i nižší cenu. Hlavně u drahých zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla, je zbytečné platit za výkon navíc. Pokud byl třeba dům zateplen, vytápění by mělo pracovat jinak, než jak bylo kdysi dávno vyprojektováno. Pokud chcete použít kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo, je potřeba snížit teplotní spád vytápění. V takovémto případě byste určitě měli nechat projektanta přepočítat systém vytápění a nechat navrhnout případné úpravy. Pokud se rozhodnete udělat ústřední topení úplně nové, pak i to lze zahrnout do nákladů na dotaci.

Pokud uvažujete o tepelném čerpadle, v první řadě je třeba zjistit, zda máte k dispozici dostatečnou kapacitu elektrické přípojky. Pokud ne, zjistěte si u distributora (ČEZ, E.ON) možnost jejího posílení. Zejména v koncových místech sítě s tím však může být problém.

Rozhodně je dobré nechat si zpracovat projekt vytápění s položkovým rozpočtem. Získáte lepší přehled o tom, kolik bude co stát. Také předejdete sporům s dodavatelem, o tom co a jak má namontovat. Rovněž případná pozdější reklamace poruchy je snazší, máte-li v ruce projekt. Náklady na projekt lze také zahrnout do dotace.

Pozor: výměnu kotle musí provádět firma s příslušným oprávněním ministerstva průmyslu a obchodu. Takových firem je poměrně málo a může se stát, že kvůli zvýšenému zájmu zvednou ceny.

Líbí se Vám článek? Přispějte na vznik dalšího

       

reklama

 
foto - Srdečný Karel
Karel Srdečný
Autor pracuje pro EkoWATT, poradenskou společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Nikola Ničová

Nikola Ničová

21.10.2019 14:00
Co byste měli vědět, když chcete získat kotlíkovou dotaci na nový kotel?
Tak třeba to že vedle Zelené úsporám můžete s Daikinem vyhrát 50 000 na novou Althermu. Soutěž běží do 17.11 Registrace a podrobné informace o soutěži najdete zde : https://soutez.daikin.cz
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist