https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dejte-sbohem-vysazovani-v-radcich-pestujte-ve-ctvercich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dejte sbohem vysazování do řádků. Pěstujte ve čtvercích

16.5.2014 01:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mel Bartholomew dal sbohem vysazování do řádků a začal zeleninu pěstovat ve čtvercích
Mel Bartholomew dal sbohem vysazování do řádků a začal zeleninu pěstovat ve čtvercích
Tím, čím je pro české zahradníky Přemek Podlaha, tím je pro drobné pěstitele ve Spojených státech Mel Bartholomew. Bývalý inženýr přišel v 80. letech s vlastním způsobem plánování a obhospodařování zahrádek, které po celé USA zpopularizoval knihami i vlastním televizním pořadem. Při své metodě zahradničení dal sbohem vysazování do řádků a začal zeleninu pěstovat ve čtvercích.
 

Když Mel Bartholomew začínal se zahradničením v komunitní zahradě na newyorském Long Islandu, všiml si, jak je zdejší tradiční způsob pěstování neefektivní. Tehdy bylo v USA zvykem mít na políčku na střídačku jeden řádek plodiny a cestičku. Takové uspořádání bylo náročné na práci, vodu a zejména na prostor. Ubral proto cestiček a vytvořil systém čtverců, které lze snadno a efektivně obhospodařovat. Výsledkem bylo, že na stejnou sklizeň dnes potřebuje jen jednu pětinu dřívější plochy políčka.

Mel Bartholomew byl původní profesí vojenský inženýr, ani jeho metodě proto nechybí řád. Základem zahradničení ve čtvercích je vyvýšený záhon ve tvaru čtverce o rozměrech 4x4 stopy, což je zhruba 120x120 cm. Dospělý člověk totiž nataženou rukou dosáhne asi 60 cm daleko a záhon tak může pohodlně obhospodařovat z obou stran, aniž by do něho musel šlapat.

Líbí se Vám článek? Přispějte Ekolistu.cz na další

Ekolist.cz je neziskové médium, které se neobejde bez podpory svých čtenářů. Svým čtenářům přinášíme každý měsíc kolem tří stovek textů – agenturních zpráv, původních článků, rozhovorů, recenzí a rad, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí.

Můžete nám pomoci, abychom naši práci dělali ještě lépe. Nejlépe pravidelným darem na účet: 0201022329/0800

Stačí stovka měsíčně. Více najdete na stránce Podopořte Ekolist.cz.

Tento čtvercový záhon se následně rozdělí na 16 malých čtverečků. (Každý z nich má rozměr 30x30 cm, což je jedna stopa čtvereční, odtud je odvozený i původní anglický název celého způsobu zahradničení: Square Foot Gardening.) Do takto připravených miniaturních políček se sází například po jednom květáku nebo brokolici, čtyřech hlávkách salátu, devíti trsech špenátu nebo se vyseje 16 mrkví či 16 ředkviček.

Kromě vyvýšených záhonů pracuje metoda čtvercových záhonů i s dalšími prvky permakulturních zahrad - s vhodným kombinováním rostlin a opakovanou výsadbou
Kromě vyvýšených záhonů pracuje metoda čtvercových záhonů i s dalšími prvky permakulturních zahrad - s vhodným kombinováním rostlin a opakovanou výsadbou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Kromě vyvýšených záhonů pracuje metoda čtvercových záhonů i s dalšími prvky, které se používají v přírodních a permakulturních zahradách: počítá s kompostem, pracuje s vhodným kombinováním rostlin nebo opakovanou výsadbou. Hrášek nebo salát je proto možné sklízet několikrát za sezónu.

„Metoda je to ‚polopatická‛, instantní, ideální pro začátečníky,“ popisuje Kateřina Hodková, popularizátorka čtverečkových zahrádek v Česku další nespornou výhodu.

Zvětšováním hloubky vyvýšeného záhonu je možné kromě pěstování hluboko kořenící zeleniny, vytvářet i zajímavé pyramidy, propojováním čtverců zase různé geometrické obrazce. Zásady čtverečkových zahrad je proto možné uplatnit i v okrasných zahradách. A samozřejmě také všude tam, kde se musí šetřit a co nejefektivněji nakládat s místem: na terasách, zelených střechách nebo balkonech.

Podle Kateřiny Hodkové mohou výše položené záhony zjednodušit zahradničení i lidem s bolavými zády nebo otevřít zahradničení lidem na vozíku. Jednoduchý a jasný systém pěstování, při kterém vznikají pestré záhony, může být inspirací také pro komunitní nebo školní zahrady.


reklama

Čtverečková zahrádka

předchozí    další
Základem čtverečkové zahrádky je záhon 120x120 cm, rozdělený do 16 čtverců
Základem čtverečkové zahrádky je záhon 120x120 cm, rozdělený do 16 čtverců
Základem čtverečkové zahrádky je záhon 120x120 cm, rozdělený do 16 čtverců
Do miniaturních políček se sází po čtyřech hlávkách salátu, devíti trsech špenátu nebo se vyseje 16 mrkví či 16 ředkviček
Čtvercové záhony v řadě, to už je vlastně skoro klasický záhon. Jen pozor, aby nebyl moc dlouhý, nechtělo by se vám ho obcházet
Čtverečková zahrádka s treláží
Když čtverečková zahrádka bují...
Vyvýšený záhon ve tvaru paramidy
Okrasná čtverečková zahrádka v masivním rámu
Výše položené záhony mohou umožnit zahradničení i lidem na vozíku
Jednoduchý a jasný systém pěstování, při kterém vznikají pestré záhony, může být inspirací také pro komunitní nebo školní zahrady. Na obrázku zakládání čtverečkové zahrádky v Základní škole v Praze-Lysolajích
Místo pro čtverečkovou zahrádku ve veřejném prostoru?
Základem čtverečkové zahrádky je záhon 120x120 cm, rozdělený do 16 čtverců
Čtverečková zahrada
Čtverečková zahrada
 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist