https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mestske-vcelareni-chovat-vcely-je-mozne-i-mezi-panelaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městské včelaření: Chovat včely je možné i mezi paneláky

28.6.2013 02:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chovat včely ve městě je jistě trochu neobvyklý koníček. Na rozdíl třeba od psa se se včelami nepomazlíte
Chovat včely ve městě je jistě trochu neobvyklý koníček. Na rozdíl třeba od psa se se včelami nepomazlíte
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AMI Communications
Když se řekne chov včel, asi si většina lidí představí úl někde na vesnické zahradě a pilné včeličky poletující v krajině rozlehlých polí, luk a zahrad. Chovat včely je ale možné i ve městech, dokonce i v těch největších. Trend městského včelařství dorazil také do Prahy.
 

K městskému včelaření toho nepotřebujete víc než k chovu včel v zemědělské krajině. Stačí načerpat určité znalosti, opatřit si základní vybavení a mít chuť stát se včelařem. Chovat včely ve městě je jistě trochu neobvyklý koníček. Na rozdíl třeba od psa se se včelami nepomazlíte. Včely ale mají velkou výhodu: jsou nenáročné na váš čas a vyvenčí se samy.

Kromě toho opylují květy v okolí a vytváří med. Městští včelaři si pochvalují, že je jejich med pestřejší a chutnější než ten ze zemědělské krajiny, protože nektar pochází z různých rostlin, keřů či stromů pěstovaných v parcích. Venkovské včely mají totiž často tu smůlu, že ve svém okolí najdou jen trochu fádní lán řepky.

No jo, ale co všechno to znečištění ve městě, napadne vás. Nemějte obavy, ani v medu městských včel podle odborníků žádné škodliviny nejsou. „Včela si do svých zásob nezavíčkuje nic špatného,“ vysvětluje zkušený včelař Jiří Cafourek.

Včela medonosná ve městě

Ač to tak nemusí vypadat, i ve městech je zelených ploch poměrně hodně. Včelám stačí park nebo les ve vzdálenosti zhruba dva kilometry. Je ale třeba počítat s tím, že i vzdušná vzdálenost se může hodně natáhnout, pokud musí včela kličkovat mezi vysokými bloky domů.

Včely do města patří, tvrdí každopádně včelaři, kteří mají s včelařství uprostřed městské zástavby už své zkušenosti. Mohlo by to být také právě včelaření ve městech, co by mohlo pomoci zastavit nepříznivý trend ubývajících včelstev.

Na obydlených místech sice nelze vybudovat žádnou velkou včelí farmu, chování jen několika včelstev má oproti včelaření ve velkém své výhody, například menší ztráty v případě nemocí. Česko je už nyní zemí „malých včelařů“, drtivá většina včelařů má pouze několik úlů.

Co budete potřebovat

Před definitivním rozhodnutím o umístění úlu i během včelaření je ale dobré myslet kromě včel a produkce medu i na sousedy a předejít tak nepříjemným sporům a situacím. Tím spíš jsou-li mezi nimi nebo jejich častými hosty alergici, pro které může být včelí píchnutí vážnou zdravotní komplikací. Sousedům můžete jako bolestné za včelí štípnutí a za jejich toleranci poděkovat samozřejmě sklenicí medu, ještě lepší ale je s nimi předem pohovořit a vymyslet pro všechny zúčastněné přijatelné řešení.

Kromě úlů a samotných včel potřebuje začínající včelař vhodný včelařský klobouk nebo kuklu a rukavice, dýmák , rozpěrák pro oddělování částí úlu a jemný smetáček pro ohleduplné ometení včel z plných plástů připravených na vytočení. Pro vytáčení medu se neobejde také bez medometu, odvíčkovací vidličky nebo smyku, do kterého se setřesou a ometou včely z plástů, a síta na vyčištění medu.

Do včelaření se pustilo i obchodní centrum na pražském Chodově. Včely jsou od veřejně přístupných prostor odděleny sklem, a tak je mohou bez jakéhokoli nebezpečí pozorovat i samotní návštěvníci centra
Do včelaření se pustilo i obchodní centrum na pražském Chodově. Včely jsou od veřejně přístupných prostor odděleny sklem, a tak je mohou bez jakéhokoli nebezpečí pozorovat i samotní návštěvníci centra
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AMI Communications

Je také nutné nakrmit úředního šimla. Podle zákona musí včelař nahlásit stanoviště včelstev na příslušném obecnímu úřadě a přihlásit se do evidence Českomoravské společnosti chovatelů. Začínající včelaři mohou využít také dotace poskytované krajskými úřady.

Včely v metropoli

Včelám se dobře daří na střechách vysokých domů i v takových velkoměstech jako je Londýn, New York nebo Paříž. A na včely je možné narazit samozřejmě i v Praze.

Pražští včelaři mají svá včelstva například na dvoře Jedličkova ústavu nebo v botanické zahradě v Troji. Brzy by se měly objevit včelí úly i na střeše hotelu InterContinental.

Do včelaření se pustilo i obchodní centrum na pražském Chodově, které na své střeše před rokem a půl umístilo tři úly. O téměř 200 000 včel se tu stará včelařský kroužek Vyšehradští včelaříci.

Včely jsou od veřejně přístupných prostor odděleny sklem, a tak je mohou bez jakéhokoli nebezpečí pozorovat i samotní návštěvníci centra. Podle slov ředitelky Centra Chodov Marcely Hrdličkové si zákazníci včely oblíbili a rádi je chodí na střechu pozorovat. Spolupráci s nákupním centrem si pochvalují i včelaři, během pravidelných Medobraní tu stáčí až 120 kg kvalitního květového medu.

Další včelstva se ukrývají ve dvorech nebo půdách starých domů. Ve městech samozřejmě žijí i divoké včely a včely samotářky.

Zájemce o chov včel nalezne potřebné informace na stránkách Českého svazu včelařů, jeho publikacích nebo u jeho členů. Nejlepší je ale kontaktovat přátelského včelaře ze svém okolí, který nováčkovi rád poradí, ať už se samotným chovem, včelařskými potřebami nebo souvisejícím „papírováním“. Pro začínající včelaře jsou pořádány kurzy a semináře, napříč republikou také fungují desítky včelařských kroužků pro mladé včelaře.


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Rl

Rely lol

17.7.2017 12:12
Zdravím, mám dotaz. Jako začínající včelař jsem hledal všude možně informace o včelách adt. A narazil jsem na toto:

http://vcelimor.cz/o-moru-vceliho-plodu

A trošku jsem se zarazil...Spálit celé včelstvo, to je odstrašující. Jak se dá předcházet této zkáze??
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

26.2.2018 10:48 Reaguje na Rely lol
Mor včelího plodu je nebezpečná bakteriální nákaza, kterou způsobuje bakterie Paenibacillus larvae. Tato baktérie je podobná bakterii tetanu a vydrží velmi dlouho (zasporovaná až 150 let). Jako každá bakterie se dá hubit antibiotiky, to je ale ve většině světa zakázáno (hrozí kontaminace medu viz nedávné aféry firmy Včelpo s medem z Ukrajiny, kde je léčení antibiotiky povoleno).
Bojovat se dá především dodržováním nařízení Státní veterinární zprávy (nepřevážet úly bez povolení SVS, hlásit podezřelá včelstva), a především čistotou, protože dospělý jedinec je proti této bakterii rezistentní, napadá pouze plod, tedy se nachází především ve včelím díle. Tedy včas obměňovat včelí dílo a vosk, před návratem do úlu dezinfikovat v autoklávu.
Odpovědět
PK

Peter Košťál

21.5.2018 13:11
Dobrý deň, je možné sa na Vás nakontaktovať? tel. číslo? Ohľadne záujmu včiel? Dakujem
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist