https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vcelarte-podle-nasich-pradedu-s-jednoduchym-ulem-a-bez-zbytecneho-harampadi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Včelařte podle pradědů: s jednoduchým úlem a bez zbytečného harampádí

30.8.2013 01:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při tradičním včelařství se obejdete bez rámků, mezistěn i drahého medometu. A navíc při něm dáváte včelám velkou míru svobody a soběstačnosti.
Při tradičním včelařství se obejdete bez rámků, mezistěn i drahého medometu. A navíc při něm dáváte včelám velkou míru svobody a soběstačnosti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mamevcely.cz
Mít včely je radost i starost. A někdy docela i náročná. Po odborné i finanční stránce. Musíte si pořídit nejen úly a medomet pro stáčení medu, ale také pravidelně obměňovat rámky a mezistěny. A nebo na to můžete jít úplně jinak, jednoduše a levně. Obdobným způsobem, kterým se u nás včelařilo stovky let.
 

Obejdete se při něm bez rámků s mezistěnami (pláty vosku s naznačenými šestiúhelníky, které včely jen dostaví) i drahého medometu. A navíc při něm dáváte včelám velkou míru svobody a soběstačnosti. Půl na půl se s nimi dělíte i o jejich med.

Zastáncem tohoto jednoduchého způsobu včelaření, který běžně používali naši předci ještě před sto lety, je například Václav Smolík. Podle jeho zkušenosti umožňuje tento způsob chovat včely téměř každému. „Nepotřebujete drahý medomet. Nepotřebujete medárnu, kde byste skladovali vybavení, nepotřebujeme sklady souší a rámků, nepotřebujete odvíčkovací stůl,“ vysvětluje na svém blogu http://mamevcely.cz.

Jak takové jednoduché včelaření vypadá? V úlu, kde jsou umístěny pouze tzv. horní loučky, si všechny plástve staví včely od začátku samy. Z těchto divokých pláství med při medobraní vyteče sám. „Gravitace je náš medomet,“ říká Václav Smolík. Stačí obyčejný hrnec na cezení špaget. Při větším množství pláství si lze pomoci jednoduchým lisem na ovoce.

Z divokých pláství med při medobraní vyteče sám. „Gravitace je náš medomet,“ říká Václav Smolík
Z divokých pláství med při medobraní vyteče sám. „Gravitace je náš medomet,“ říká Václav Smolík
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mamevcely.cz

Tento tradiční a znovuobjevený chov přináší podle Smolíka i další výhody. Nejenže je potřeba „méně harampádí“ a prostoru na něj, nevyžaduje ani tolik práce a odborných znalostí. Možností, jak bojovat s roztočem Varroa destructor, je naopak více. Může se totiž zasahovat i mechanicky, vyřezáním plodu.

V anglicky mluvících zemích se takovému jednoduchému způsobu včelaření říká “Top bar hive Backyard Beekeeping”. Doslova to znamená včelaření v jednoduchém úlu bez rámečků na dvorku nebo zahradě za domem. „U každého domu by měly dva tři úly stát. Zákon už to dávno nenařizuje, ale zdravý rozum to velí,“ dodává Václav Smolík.

Nemáte dvorek a zahradu a přesto byste rádi včelařili? Nevadí. Včely můžete chovat třeba i na střeše domů ve městě. To se hodí hlavně ve městě. Více v článku Městské včelaření: Chovat včely je možné i mezi paneláky.

Další informace:
Med z divočiny
Šance pro včely


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

31.12.2021 16:53
Skvěle napsané. Díky za článek. Já mám ke včelám dost kladný vztah. Hlavně kvůli tomu, že můj táta se včelám věnuje už skoro 30 let. Co vím, tak razí podobnou myšlenku, že některé včelařské pomůcky jsou prostě zbytečnosti, bez kterých se člověk obejde. Jediná včelařská pomůcka, o které vím, že ji aktivně využívá je takový ten ochranný oblek. Má ho myslím odtud: https://www.vcest.cz/ochranne-pomucky_k17/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist