Včelařte podle pradědů: s jednoduchým úlem a bez zbytečného harampádí
Obejdete se při něm bez rámků s mezistěnami (pláty vosku s naznačenými šestiúhelníky, které včely jen dostaví) i drahého medometu. A navíc při něm dáváte včelám velkou míru svobody a soběstačnosti. Půl na půl se s nimi dělíte i o jejich med.
Zastáncem tohoto jednoduchého způsobu včelaření, který běžně používali naši předci ještě před sto lety, je například Václav Smolík. Podle jeho zkušenosti umožňuje tento způsob chovat včely téměř každému. „Nepotřebujete drahý medomet. Nepotřebujete medárnu, kde byste skladovali vybavení, nepotřebujeme sklady souší a rámků, nepotřebujete odvíčkovací stůl,“ vysvětluje na svém blogu http://mamevcely.cz.
Jak takové jednoduché včelaření vypadá? V úlu, kde jsou umístěny pouze tzv. horní loučky, si všechny plástve staví včely od začátku samy. Z těchto divokých pláství med při medobraní vyteče sám. „Gravitace je náš medomet,“ říká Václav Smolík. Stačí obyčejný hrnec na cezení špaget. Při větším množství pláství si lze pomoci jednoduchým lisem na ovoce.
Tento tradiční a znovuobjevený chov přináší podle Smolíka i další výhody. Nejenže je potřeba „méně harampádí“ a prostoru na něj, nevyžaduje ani tolik práce a odborných znalostí. Možností, jak bojovat s roztočem Varroa destructor, je naopak více. Může se totiž zasahovat i mechanicky, vyřezáním plodu.
V anglicky mluvících zemích se takovému jednoduchému způsobu včelaření říká “Top bar hive Backyard Beekeeping”. Doslova to znamená včelaření v jednoduchém úlu bez rámečků na dvorku nebo zahradě za domem. „U každého domu by měly dva tři úly stát. Zákon už to dávno nenařizuje, ale zdravý rozum to velí,“ dodává Václav Smolík.
Nemáte dvorek a zahradu a přesto byste rádi včelařili? Nevadí. Včely můžete chovat třeba i na střeše domů ve městě. To se hodí hlavně ve městě. Více v článku Městské včelaření: Chovat včely je možné i mezi paneláky.
Další informace:
Med z divočiny
Šance pro včely
reklama