https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pri-praci-svitte-vic-ale-pak-doprejte-ocim-odpocinek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při práci sviťte víc, ale pak dopřejte očím odpočinek

12.3.2018 10:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
S konkrétními radami to odborníci nepřehánějí: podmínky každého pracoviště či kanceláře jsou totiž rozmanité a tak se musíme spokojit jen s tabelovanými normami. Ilustrační snímek.
S konkrétními radami to odborníci nepřehánějí: podmínky každého pracoviště či kanceláře jsou totiž rozmanité a tak se musíme spokojit jen s tabelovanými normami. Ilustrační snímek.
Prostřednictvím zraku obvykle získáváme až 85 % informací o našem prostředí a je tedy od věci si zrak patřičně chránit. Rušivě mohou působit odlesky, stíny, které narušují naši pozornost, ale také nedostatečné světlo, které může naše oči rychleji unavovat (nikoliv poškozovat), stejně jako světlo příliš jasné. Kouzelné slovo je tu „optimum“, které by se mělo v tomto případě přibližovat intenzitě světla denního.
 

Optimální světlo má několik předností: „vyladěnou“ intenzitu a pozvolné střídání v průběhu dne s útlumem na konci, které uvádí náš mozek do klidové fáze. Rozhodně ale platí, že než chabé světlo denní (při nedostatku oken, jejich špatné orientaci „do zdí“, vysoké oblačnosti) je při práci lepší světlo umělé.

S konkrétními radami to odborníci nepřehánějí: podmínky každého pracoviště či kanceláře jsou totiž rozmanité a tak se musíme spokojit jen s tabelovanými normami. Ve skladištích, restauracích, či divadlech (ale také domácnostech) by minimální doporučená intenzita osvětlení měřená v luxech měla přesahovat hodnotu 120.

V oblasti jednoduché montáže, třídách a učebnách pak jednou tolik (240). Do kanceláří, výpočetních středisek a administrativních pracovišť pak 500. A když jde o jemnou a vpravdě hodinářskou práci? Světla při ní není nikdy dost, hodnoty by se měly pohybovat mezi 750-2000 lux. Co to znamená? Že žárovky doma by měly výkonově odpovídat 20-40 W/m2, a v práci od 55 do 105 W/m2. U zářivek jsou hodnoty zhruba třetinové.

Správné světlo je každopádně pěkná věda. Teoreticky totiž musíte při osvětlení vnitřního prostředí hodnotit světelný a zářivý tok, svítivost, intenzitu osvětlení, jas a jeho kontrast, stínivost, místo zrakového úkolu, kritický detail, zrakovou zátěž, zrakový výkon, index polárních barev, měrný výkon (světelnou účinnost zdroje) a teplotu chromatičnosti zdroje osvětlení. Zvláště ta má na efektivitu naší práce velký dopad. Měří se v kelvinech a její hodnoty se pohybují od zhruba 800 K (tak v našich očích „žhnou“ například uhlíky v ohništi) přes 3.400 K (světlo halogenové výbojky) a 5.000 K (obvyklé denní světlo) až třeba po 14.000 K („pálivé“ světlo produkované UV válci v soláriu).

Chladnější barevné tóny (tedy zhruba od 4.000 K výše) nás činí bdělejší a pohotovější. Blokují totiž výrobu melatoninu v našem podvěsku mozkovém a tím nás trikově drží svěží. Tam, kde není přístup denního světla možný, se situace může zlepšit s pomocí „obohaceného světla“. Prostě nainstalujete několik „extrémních“ žárovek produkující světlo o teplotě kolem 17.000 K.

Neustálá bdělost, podmíněná studeným světlem, může naše vnitřní hodiny přetáhnout. Jak to řešit? Optimálním relaxem v místnostech se světlem v teplé barvě. To v nás totiž navozuje pocit komfortu, pohody a bezpečí. Doporučení na závěr? Se světlem na svém pracovišti nešetřete, prospíváte tím svému mozku i výkonu. Ale musíte si pak dopřát trochu klidu v šeru.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MS

Michal Staša

13.3.2018 17:43
Ve třídách a učebnách norma i vyhláška předepisuje minimálně 300 udržovaných luxů. A pak také: "index polárních barev" by mělo být spíše "index podání barev", zářivý tok se běžně v prostorech neřeší a v neposlední řadě žárovka nemůže mít 17000 K (doporučuji když už tak obecnější světelný zdroj).
Odpovědět
ZP

Zdeněk Pejchal

1.7.2022 02:13
To jsou podle mě hodně dobré tipy. Já si myslím, že ve své domácí kanceláři mám světlo dobré. I přes to mi ale přijde, že poslední dobou oči hrozně trpí. Dokonce mám problém s tím, že některé věci už nepřečtu. Začínám uvažovat nad tím, jestli si třeba z https://www.hotovebryle.cz/ nezkusit objednat nějaké dioptrické brýle.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist