https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/kolumbie-neotevre-obri-zlaty-dul-mistni-lide-si-to-nepreji-a-vlada-to-respektuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolumbie neotevře obří zlatý důl. Místní lidé si to nepřejí a vláda to respektuje

17.4.2017 04:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
6.165 obyvatel z dotčených lokalit řeklo své jasné: „Ne!“ projektu La Colosa. Pro bylo jen 76 lidí. Na ilustračním snímku průzkum zlatonosné žíly v Andách.
6.165 obyvatel z dotčených lokalit řeklo své jasné: „Ne!“ projektu La Colosa. Pro bylo jen 76 lidí. Na ilustračním snímku průzkum zlatonosné žíly v Andách.
Na konci března proběhlo v kolumbijském okresu Tolim unikátní referendum. 6.296 místních lidí z podhorských vesnic se v něm mohli vyjádřit, zda chtějí ve svém sousedství otevřít obří zlatý důl. A drtivá většina lidí byla proti. V zemi, kde se těžební licence udělují jak na běžícím páse, je referendum o těžbě naprostou novinkou. Podrobněji o událostech referuje například server BBC.
 

V referendu se 98 % obyvatel vyslovilo proti těžbě a kolumbijská vláda vůbec poprvé dala na názor svých občanů. Povrchový důl La Colosa, o jehož zprovoznění se hovořilo posledních deset let, otevřen nebude. Lidé dali přednost vlastnímu zdraví a přírodě.

Jde o průlomový přístup, který přinesl nečekaný výsledek. Zhruba tak hodnotí zahraniční komentátoři situaci v Kolumbii. Předně, okres Tolima, ležící asi 100 kilometrů od Bogoty, se řadí mezi vůbec nejchudší oblasti v zemi. A okolní vesnice v podhůří podle toho vypadají. I když tato chudoba je jen relativní: pod zemí tu totiž odpočívá zlato v hodnotě desítek miliard dolarů. Z tohoto „bohatství“ místní ale netěží. Zisk z prodeje těžařských licencí plyne do státní pokladny, vydolované drahé kovy končí za hranicemi. A místním nakonec vždy zůstanou jen prodolované hory, sesuté svahy, znečištěná půda, otrávené řeky a podlomené zdraví.

Alvaro Uribe, který mezi lety 2002-2010 zastával post prezidenta, podepsal během svého působení ve funkci přes 9.000 licencí k těžbě, aniž by měl potřebu tato zásadní rozhodnutí konzultovat s místními. Jenže věci se zjevně mění. Stávající prezident Juan Manuel Santos Calderón nyní učinil něco nebývalého. Podmínil svůj souhlas s podpisem licence na otevření nového dolu La Colosa referendem, zacíleným na obyvatele z okolí Tolimy. Těžko říct, jestli se jednalo jen o předvolební gesto, nebo Calderón zaujal skutečně rozhodný postoj. Jisté je jen to, že 6.165 obyvatel z dotčených lokalit řeklo své jasné: „Ne!“ projektu La Colosa. Pro bylo jen 76 lidí.

Překvapující tedy je, že země, která za posledních 16 let povolila přes 20.000 sérií průzkumných vrtů a byla tak schopna teoreticky zpřístupnit těžbě 20 % svého území, se nyní vůbec táže svých občanů na svolení. Ba, že tato vláda dá na názor cirka šesti tisíců nemajetných vesničanů a na základě jejich vůle zablokuje těžařský projekt s investicí čtyř miliard dolarů. Přesto se tak zatím děje. Porfyrový důl La Colosa se mohl stát kolumbijským zlatým dolem č. 2, hned po Gramalote. Jeho objev takříkajíc na zelené louce, lokalitě bez předchozí historie těžby, se datuje k roku 2006.

Přečtěte si článek Zlato je bohatstvím a prokletím současného Peru

Tehdy totiž společnost AngloGold Ashanti (mimochodem třetí největší producent zlata na světě) narazila u vesnice Cajamarca na příhodné podloží i zlatonosný substrát. Zkušební vrty, které běžely až do roku 2013, potvrdily maximální výtěžnost místa. La Colosa by mohla dávat 800.000 - 1.200.000 milionů uncí zlata (tedy asi 33.600 tun) po dobu dvaceti let. Ovšem jen za předpokladu, že by se těžba realizovala formou otevřeného dolu s povrchovou těžbou a za užití kyanidového loužení vytěžené horniny.

A to už se místním zdaleka tolik nelíbilo, stejně jako fakt, že na konci své životnosti by doly La Colosa zabíraly plochu 600 kilometrů čtverečních. Podle místních roční zisk 35 miliard dolarů prostě nedokáže vynahradit takové ztráty na životním prostředí.

Místní ještě nemají vyhráno, i když svůj názor dali více než jasně najevo. Diskuze nyní přešla na úroveň jednání mezi regionální


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LH

Lubos Hav

26.4.2017 23:00
Tleskám, tleskám :) A my co jsme nakoupili investiční zlato (nedávno jsem koupil moc pěkný cihličky z lunární serie - http://www.investice.cz/lunarni-serie/t144/ ), tak máme radost dvojnásobnou.
Odpovědět
LH

Lubos Hav

26.4.2017 23:09
Tleskám, tleskám :) A my co jsme nakoupili investiční zlato (nedávno jsem koupil moc pěkný cihličky z lunární serie - http://www.investice.cz/lunarni-serie/t144/ ), tak máme radost dvojnásobnou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist