Česko má třetí "rezervaci tmy". Vyhlášena byla Manětínská oblast tmavé oblohy
„Zdá se mi to až neuvěřitelné, že v České republice vzniká již třetí oblast tmavé oblohy. Tím se dostáváme na přední pozici v Evropě. Co mně ale těší ještě více, je to, že se tu k ochraně nejen tmavé oblohy, ale především nočního životního prostředí, scházejí spolu s astronomy samosprávy obcí a také místní spolky včetně ochrany přírody,“ okomentoval vznik manětínské oblasti tmy čestný předseda České astronomické společnosti (ČAS) Jiří Grygar. Právě ČAS převzala nad projektem odbornou garanci.
Oblast byla vyhlášena na základě dohody 10 obcí a dalších 5 organizací. Ti se společně zavázaly, že se do ochrany nočního prostředí aktivně zapojí a s ohledem na ni budou spravovat například veřejné nebo reklamní osvětlení.
„Měli bychom si vážit toho, že tu máme tmavou oblohu a snažit se ji zachovat. Nejde přitom jen o pozorování oblohy, ale také o přírodu,“ připomněl starosta Manětína Josef Gilbert Matuška. Na Manětínsku žije například několik vzácných druhů sov, připomíná Jaroslav Hruška, předseda ČSOP Manětínsko.
Svoji oblast tmavé oblohy mají od loňského roku Beskydy. První oblast tmavé oblohy byla vyhlášena na Jizerce v roce 2009. Více informací v článku Na Jizerce byla vyhlášena Jizerská oblast tmavé oblohy.
Světelné znečištění jako důsledek nehospodárného nakládání se světlem ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů včetně člověka, připomínají zakladatelé "rezervace tmy". Světelné znečištění podle nich neprospívá nikomu: neefektivní používání umělého světla způsobuje ekonomické ztráty, špatné pouliční osvětlení může nebezpečně oslňovat účastníky silničního provozu, ztěžuje nebo znemožňuje pozorování oblohy, ochuzuje krajinu o tmavou hvězdnou oblohu, může se negativně podepsat na zdraví člověka, nepříznivě ovlivňuje floru i faunu.
reklama