Klimatické změny jsou existující problém, stvrdil podpisem Donald Trump
Situace, která nyní v USA nastává, je svým způsobem paradoxní. Donald Trump z pozice prvního muže ve Státech totiž vytrvale projevuje značnou skepsi, když přijde na vědecká zhodnocení stavu klimatu a nutnost přijmout patřičná opatření. Dobře to demonstruje například nedávné odstoupení Spojených států amerických od závazků tzv. Pařížské dohody. Minulé úterý ale podepsal speciální dodatek k zákonu Autorizace národní obrany (NDAA), která nyní operativcům Ministerstva obrany v Pentagonu ukládá povinnost po následujících dvacet let informovat vládu o zranitelnosti amerických vojenských základen v zámoří důsledky klimatických změn.
Je to problém. Někde
Prezidentem podepsaný NDAA přitom mimo jiné obsahuje i vyjádření: „Klimatické změny jsou přímou hrozbou národní bezpečnosti Spojených států, a mohou zásadním způsobem ovlivnit stabilitu světa, v regionech, kde dnes působí americké ozbrojené síly, a v oblastech, které jsou z hlediska budoucích konfliktů strategické.“ Zdá se tedy, že minimálně z hlediska dlouhodobé strategie americké armády něco jako klimatické změny skutečně existuje, a sám prezident to připouští. Ze zmíněného textu přitom ale můžeme pochopit, že působení klimatických změn je vlastně selektivní, a dopadají jen na místa, na kterých má americká armáda svůj zájem.
Ken Kimmell, předseda americké Unie zainteresovaných vědců (UCSUSA), přesto spatřuje v podepsaném dodatku významný krok správným směrem. „Je to pořád na míle vzdálené přijetí celé skutečnosti, že hlavní příčinou klimatických změn jsou skleníkové plyny a je zapotřebí s tím něco udělat. Ale pro podepsání dodatku se nakonec kladně vyjádřili členové Kongresu napříč celým politickým spektrem, tedy demokraté i republikáni. Je to signál, že snaha vědců uplatnit své poznatky v praxi má šanci.“
Aby se z vojáků nestali potápěči
Na přijetí dodatku mají členové Unie zainteresovaných vědců skutečně lví podíl. V roce 2016 totiž publikovali studii, která předpovídala krajně neradostnou budoucnost 18 námořním základnám na americkém pobřeží. Námořní doky, ponorkové základny, výcviková centra mariňáků i pobřežní základny letectva by podle této zprávy například mohly do roku 2070 přijít o 25-50 % své rozlohy v důsledku stoupající hladiny moří, zažívat až 10x častěji ničivé záplavy. Čtyři zmíněné základny by také prakticky zmizely pod vodou. A situace v zámoří je ještě kritičtější.
Prezident Donald Trump sice klimatické změny může popírat, ale nemůže ignorovat, co by se jejich působením stalo s akceschopností americké armády. Proto klíčovým dodatkem k NDAA existenci klimatických změn částečně připustil.
reklama