https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tym-mladych-vedcu-je-na-stope-leku-na-klistovou-encefalitidu-a-ziku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tým mladých vědců je na stopě léku na klíšťovou encefalitidu a Ziku

17.6.2016 15:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na objevení možného léku proti klíšťové encefalitidě a viru Zika pracovali mladí vědci.
Na objevení možného léku proti klíšťové encefalitidě a viru Zika pracovali mladí vědci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Parazitologický ústav Biologického centra AV ČR
Vysoký účinek proti viru klíšťové encefalitidy vykazuje skupina látek, které objevil tým mladých vědců z laboratoře arbovirologie Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. Stejnou skupinu látek otestovali virologové úspěšně rovněž na Ziku. Jedná se tak o vůbec první popsané látky, které jsou proti viru Zika účinné. Informoval o tom Daniel Růžek z Parazitologický ústav Biologického centra AV ČR.
 

Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění centrální nervové soustavy člověka. V našich podmínkách sice na nákazu umírá méně než 1 % nemocných, ale vysoké procento nakažených trpí dlouhodobými či trvalými zdravotními komplikacemi, jako jsou třes, nespavost, snížení tolerance ke stresu, zhoršení paměti či intelektuálních schopností, emocionální labilita, poruchy rovnováhy, soustředění, poruchy sociální, psychiatrické i sexuální. V Evropě v posledních letech výrazně narůstá počet případů klíšťové encefalitidy. Pro její léčbu ale není zatím dostupný žádný protivirový prostředek a pacienti jsou odkázáni jen na podpůrnou a symptomatickou léčbu.


Přečtěte si článek Je nějaký přirozený nepřítel klíšťat, který by je vyhnal ze zahrady?


Budějovicko-brněnský tým laboratoře arbovirologie, který sestává z mladých vědeckých pracovníků do 35 let, a dále ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR v Praze nyní objevil skupinu látek, které vykazují proti viru klíšťové encefalitidy vysoký účinek. Ten byl pozorován jednak v podmínkách buněčné kultury, byl ale i potvrzen u zvířecích modelů, kdy ve vysokém procentu případů zabránil smrtelné formě infekce. „Látky přímo blokují množení viru v hostitelské buňce. Jedná se o tzv. nukleosidové analogy, tedy látky příbuzné těm, na kterých pracoval dnes již zesnulý profesor Antonín Holý,“ popisuje Daniel Růžek, vedoucí laboratoře arbovirologie.


Přečtěte si článek Virus zika, komáři, klimatická změna a snadné cestování tvoří dohromady nepříjemný problém


Virus Zika, přenášený komáry, by mohl ohrozit 3 až 4 miliony lidí.
Virus Zika, přenášený komáry, by mohl ohrozit 3 až 4 miliony lidí.
Foto | John Tann / Flickr

Virus klíšťové encefalitidy je blízce příbuzný viru Zika, který se začal v průběhu posledního roku lavinovitě šířit v jiho a středoamerických státech a je dáván do souvislosti s prudkým nárůstem případů mikrocefalie u novorozenců a dalších neurologických komplikací. Podle odhadů WHO se tímto virem nakazí v následujících letech 3 až 4 miliony lidí. Právě díky příbuznosti s virem klíšťové encefalitidy zareagoval budějovicko–brněnský výzkumný tým i na tuto hrozbu. Vědci předpokládali podobný antivirový efekt jako u viru klíšťové encefalitidy a i v tomto případě potvrdili vysoký antivirový účinek objevených látek. Pracovníci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR nyní tyto molekuly upravují do podoby proléčiv.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist