Včely jsou alergické na pyl, zjistili vědci
Podle Vobořila se alergickým včelám nedá moc pomoci. „Spojili jsme se s Pylovou informační službou, aby udělali speciální varovný systém přímo pro včely, ale samy včely na varování nic nedaly a svéhlavě se vydávaly do volné přírody, alergie nealergie,“ říká Vobořil. „A samozřejmě se vracely s alergickou reakcí jako prase.“
Vobořil dodává, že důsledky včelí alergie na pyl mohou být pro české zemědělství zničující. „V posledních letech čteme o tom, že hmyz obecně vymírá,“ říká Vobořil. Už jen to je podle něho důvod nedělat si velké starosti s důchodovým připojištěním.„Teď se k tomu přidává zjištění, že ty včely, které zázrakem nevyhynuly, jsou alergické a neměly by se zdržovat v blízkosti kvetoucích rostlin a stromů,“ vysvětluje Vobořil.
Entomologům se podařilo zjistit, jaká by mohla být účinná léčba. "Pomoci by mohlo běžně dostupné antihistaminikum. To je důležitý bod našeho výzkumu. Je to jakési světlo na konci tunelu,“ říká Vobořil. A přestože se tu nabízí cesta, je tu podle vědce háček.
„Výrobce dokáže lék dodat jen v podobě mikrokapslí, které je potřeba včelám dát ráno před tím, než vyletí do volné přírody,“ říká Vobořil. A jak se v praxi ukázalo, tohle je problém. „Celý náš ústav, tedy asi 250 lidí, se za rozbřesku připlížil k ústavním úlům a odchytával jednotlivé včely,“ líčí Vobořil. Ale dostat pinzetou mikrokapsli do včely se ukázalo jako nadlidský úkol. „Dřív nacpete chobotnici do síťovky, než že byste přinutil včelu něco spolknout. Je to práce pro vrahy,“ uzavírá Vobořil.
Vězeňská služba to ale vidí skepticky. „Řada našich vězňů vrahů je alergická nejen na pyl, ale i na včelí píchnutí, takže to bude muset dělat někdo jiný,“ řekla tisková mluvčí Alexandra Babinská.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Václav Neguš
2.4.2019 14:47Libor Matoušek
3.4.2019 23:18 Reaguje na Václav NegušKrásné jaro všem!