Jan Zeman: Ke světové klimatické konferenci COP 29
1. Věcné závazky se nezměnily
Žádné věcné závazky na zvýšené snižování antropogenních emisí skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého CO2 a metanu CH4, podle šesti, resp. sedmi souhrnných zpráv velkého klimatického panelu IPCC hlavních původců zhoubného oteplování klimatu na Zemi, na COP29 přijaty nebyly. Příslušné návrhy byly sice předloženy, ale vetovala je nepřekvapivě Saúdská Arábie, významný to světový vývozce ropy.
Ironií je, že hranice oteplování povrchu Země proti předindustriálnímu období 1850-70 cca 1,5 stupně Celsia, která byla označována jako relativně bezpečná (bez velmi těžkých negativních dopadů na lidstvo), byla v době konání konference pravděpodobně překročena. Ironie osudu? Nevím. Musím uvažovat i možnou chybu v měření tím spíš, že hlavní měřící stanice je na aktivní sopce Mauma Loa na Havajských ostrovech, která sama emituje množství CO2. Nejsem si jist, zda je od místních sopečných zdrojů CO2 dokonale odstíněna, jak tvrdí její provozovatelé. Pochybnosti vyvolává, že nejvyšší koncentrace CO2 hlásí sem tam v červnu, ač by se při dominující souši na severní polokouli vzhledem k průběhu ročního období čekala v lednu. Ale i kdyby k překročení růstu průměrných teplot povrchu Země v době konání COP29 ještě nedošlo, stane se tak podle všeho v dohledné době. Pro možnost překročení uvedené hranice oteplování povrchu Země mluví i vrchol velkého cyklu sluneční aktivity, který nastal letos v březnu. Jak je známo, oceán má v držení tepla vysokou setrvačnost. Následně se sluneční aktivita sice sníží, ale nejspíš za 11 let můžeme čekat další vrchol sluneční aktivity, byť by měl být menší. V tomto směru není důvod se radovat.
2. Vyspělé kapitalistické státy Západu se nakonec zavázaly, že stávající, problematicky plněné závazky poskytovat 100 miliard amerických dolarů (USD) ročně rozvojových státům na omezování emisí skleníkových plynů a na adaptaci na stále silnější klimatické změny, zvýší na 300 miliard USD ročně.
Slibovaná pomoc se dlouhodobě plnila i na 10 %, byť v závěru období dosáhla oněch slibovaných 100 miliard USD za rok. Zásadní problém je, že většina pomoci vyspělých kapitalistických států Západu rozvojovým státům je poskytována jako komerční úvěry na nákup jejich zboží, obvykle investičních celků, tj. příjemci se zadlužují a někteří upadají do dlužnické pasti. Moc efektivní postup to určitě není. Totéž hrozí při zvyšování západní klimatické pomoci rozvojovým státům na základě závěrů z Baku 2024 na zmíněných 300 mld. USD za rok. Málo se ví o klimatické pomoci Číny, která dosáhla výše asi 4 mld. USD za rok.
Slýcháme často, že prý na opatření k dosažení stability klimatu na Zemi nejsou peníze. Opravdu? Promrhat 2 tisíce miliard USD na zbrojení a války v roce 2020 ale problém nebyl, o bezpočtu obětí válek a nemalých válečných škodách nemluvě. Lví podíl na těchto výdajích a válkách měly západní vyspělé kapitalistické státy a Čína, méně již Rusko. V roce 2020 přitom nezuřily dvě současné velké války na Ukrajině a na Blízkém východě, požírajících včetně způsobovaných ekonomických škod tisíce miliard USD. Problémem je i na dva tisíce embarg, uplatňovaných USA a často i celým kolektivním Západem proti celé řadě zemí, zpravidla bez mandátu Rady bezpečnosti OSN a tudíž nezákonně. Že je pak důvěra mezi mnoha státy světa prakticky na nule, by nemělo překvapovat.
Loni již svět vydal na zbrojení a válčení předběžně 2400 miliard USD. Kromě asi deseti malých válek zuří dvě velké války a počet embarg vůči druhým státům už experti přestali počítat. Švédští experti z Mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), autoři každoroční zbrojní zprávy, upozorňují, že je možné, že se některé náklady na zbrojení a války v roce 2023 podařilo některým státům ukrýt v jiných položkách veřejných rozpočtů. Také tam nejsou vyčísleny odhadované ekonomické válečné škody. Není důvod nevěřit četným zprávám, že jsou obrovské. Že jde v takových podmínkách ochrana stability klimatu na vedlejší kolej, sotva překvapí.
Těch položek nehorázného plýtvání, zejména vyspělých kapitalistických států Západu na převážně samoúčelnou hmotnou konzumní spotřebu, je mnohem víc. To by bylo na velký článek. A tak věřte krokodýlím slzám politiků, zejména vyspělých kapitalistických států Západu, že na ochranu stability klimatu nejsou peníze. Naopak můžeme jim věřit, že místo přebytků mají až na výjimky astronomické a rychle rostoucí státní dluhy.
3. Rozvine se stimulace snižování emisí skleníkových plynů metodou obchodu s povolenkami na emise CO2. Tento ochod by měl také přispět k financování programů na ochranu stability klimatu.
Bylo tak rozhodnuto přesto, že obchod s povolenkami na emise, tak jako jiné deriváty finančního trhu, je naprosto nevhodný pro dosahování věcných cílů rozvoje.
Jan Keller před lety upozorňoval na tři základní směry západního myšlení, ovládající 19. a 20. století – konzervativismus, liberalismus a socialismus, jsou (byly už v roce 1993) v hluboké krizi. Smrtelným nepřítelem sociálního, kulturního a environmentálně šetrného rozvoje, kam můžete připočítat i klimaticky šetrného rozvoje, byl vždy ekonomický liberalismus, chcete-li, Klausův trh bez přívlastků. Základní problém konzervatismu (ochrany tradičních hodnot jako je rodina, škola, obec, náboženství, stát, příroda, krajina, životní prostředí…) je, že byl a je více či méně podrobován ekonomickým liberalismem, chcete-li kšefty až na prvním místě a »po nás potopa«. V případě socialismu je po porážce někdejšího sovětského bloku a jeho více méně kapitulaci na Západě takřka neviditelný a v každém případě v hluboké defenzívě. K jeho problémům patřilo, že příliš preferoval sociální jistoty a životní úroveň občanů před ochranou životního prostředí včetně stabilit klimatu.
Obchod s povolenkami na emise CO2 je typický spekulační nástroj ekonomického liberalismu, neschopný stimulovat snižování těchto emisí. Je tragédií nevládních i vládních ekologů, že si ho osvojili a snaží se jeho prostřednictvím chránit stabilitu klimatu. Argument, že nic jiného, například zrušení perverzních daňových osvobození a úlev či jednotnou daň za antropogenní emise skleníkových plynů, přepočtené na CO2ekv., nešlo ve vedení Evropské unie prosadit, je irelevantní. Hrubé chyby si ochrana životního prostředí a stability klimatu nemůže dovolit. Obchod s povolenkami na emise CO2 nepřekvapivě nic nestimuluje a následně nechrání, pouze společnost ožebračují. Pokud se dostane do rukou horlivců, jako je současná končící i nově nastupující Evropská komise, stane se nástrojem rozvratu svěřených ekonomik, viz současná energetická krize a odchod mnoha energeticky náročných výrob do zemí s podstatně levnějšími energiemi, a decimace životní úrovně příslušných států, aniž by ochraně stability klimatu nějak pomohl. Totiž, zničení domácí průmyslové a zemědělské výroby politikou velmi drahé energie a hrubě spekulačních cen emisních povolenek s tím, že se o to zvýší výroba a její ekologická a klimatická negativa v zahraničí, snižování celosvětových antropogenních emisí skleníkových plynů nepomůže, protože skleníkové plyny účinkují na Zemi nezávisle na místě emise. Je trestuhodné, že vedení Evropské unie ochranu stability klimatu táhne tímto sebevražedným směrem a že do toho zatahuje celý svět.
Existuje názor, že tento obchod s emisními povolenkami vytvoří finanční zdroje na program ochrany stability klimatu na Zemi. Jako příklad se uvádí program Zelená úsporám (zateplování budov) v ČR. Bohužel i tento argument je poněkud děravý. Předně, obchod s povolenkami žádné hmotné ani finanční zdroje nevytvoří. Pouze je v určitém rozsahu přerozdělí. Ke cti ČR patří, že zatím takto získané peníze na zateplování budov užívala, byť byly i pokusy ministra financí Miroslava Kalouska peníze zneužít na látání děr ve státním rozpočtu. Za první Ficovy vlády na Slovensku tento obchod stál křeslo dvou ministrů životního prostředí (premiér Fico je vyhodil pro pokusy s těmito penězi podivně nakládat) a na Ukrajině byly tyto peníze za premiérky Tymošenkové státní byrokracií rozkradeny. Stejné peníze lze mnohem efektivněji získat například zrušením perverzních daňových úlev, zavedení ekologické, resp. klimatické daně za emise antropogenních skleníkových plynů, přepočtené na CO2ekv. a podobně.
Nově zvolený prezident USA Donald Trump oznámil, že hned po své inauguraci 20. ledna 2025 vypoví klimatické závazky USA, přijaté v roce 2015 USA na COP 21 v Paříži jeho předchůdcem prezidentem B. Obamou, které na začátku svého prvního prezidentského mandátu vypověděl a jeho dnešní předchůdce, prezident J. Biden, znovu přijal. Argentina ho chce následovat. Je to rána pro celosvětové úsilí o redukci GHG, protože USA v emisích skleníkových plynů zaujímají čestné druhé místo ve světě za Čínou.
Závěr
Mám za to, že ochrana stability klimatu také na COP29 v Baku prohrála. Svými závěry nepředstavuje pozitivní přínos pro snižování emisí skleníkových plynů, které podle expertů velkého klimatického panelu IPCC způsobují zhoubné oteplování klimatu a tím i jeho destabilizaci.Nevím, zda se na COP29 v Baku také výrazněji probíraly problémy samotné klimatické teorie. Do českých médií neproniklo v tomto směru nic. Je to trochu škoda, protože se ve stejné době, ve dnech 12. a 13. listopadu 2024 konala v Praze mezinárodní konference expertů, kteří nesouhlasí se závěry expertů IPCC, tzv. klimaskeptiků. S jejich argumenty se budou muset experti IPCC vypořádat. To by ale bylo na samostatný článek.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Tonda Selektoda
22.12.2024 10:54Další je problematika povolenek. Bude tomu již dvacet let, co Evropané platí tyto odpustky. Každý tepelný zdroj, s příkonem nad 20 MW. Je přitom zřejmé, že náklady na získání těch povolenek zaplatí spotřebitelé. Občané, v ceně nakupovaných výrobků a služeb. A kam vlastně ty peníze z povolenek směřují? Na soukromou burzu, ke spekulantům, nebo snad do státních rozpočtů a rozpočtu EU? A od roku 2027, budou za emise CO2 platit snad všichni spotřebitelé fosilních paliv, a to i včetně motoristů a domácností.
A k té bájné předindustriální době, ke které je celé to třeštění o klimatu vztahováno: Z historie je snad dostatečně známo, že v polovině 19-tého století, končila malá doba ledová. Ta se vyznačovala drsným podnebím, zvýšenou sopečnou aktivitou Země, a proto i občasnými „roky bez léta“, sníženým výkonem zemědělství, hladem a sociálními nepokoji. Toto je snad ten ideál klimatologů?
Jaroslav Řezáč
22.12.2024 13:12 Reaguje na Tonda SelektodaMilan Vaněček
22.12.2024 22:41 Reaguje na Tonda SelektodaPro politiky v EU je to zdroj moci: to oni sami rozhodují, kam většinu těch nuceně vybraných stovek miliard umístí. To je obrovská moc, které se nebudou chtít vzdát.
Ekologové by měli bojovat proti nebezpečným odpadům, za cirkulární ekonomiku, za čistou vodu a vzduch a zeleň (CO2 je jen údajný, podsunutý nepřítel lidí a přítel rostlin).
Obrovsky dlouhou stabilitu klimatu zajišťuje především voda, nízká oblačnost. Schválně si vyzkoušejte dialog s umělou inteligencí (Grok 2) a zeptejte se na nejnovější vědecké publikace o vlivu oblačnosti na stabilizaci klimatu.
Tady Vám ocituji něco ze závěru dialogu:
Role of Low Clouds in Climate Regulation:
Cooling Effect: Low clouds, especially those like stratocumulus and stratus, have a high albedo (reflectivity), which means they reflect a substantial portion of incoming solar radiation back into space. This reflection helps to cool the Earth's surface, counteracting some of the warming effects from greenhouse gases or other positive forcings
Stabilizing Feedback: The rapid formation and dissolution of low clouds in response to temperature changes can be seen as a fast negative feedback mechanism. When the Earth's surface heats up, evaporation increases, potentially leading to more low cloud formation, which cools the surface. This feedback loop might help regulate temperatures within ranges conducive to life.
Historical Climate Stability: Over geological time scales, this mechanism might have been crucial in maintaining conditions suitable for life
Milan Milan
22.12.2024 12:05Jaroslav Řezáč
22.12.2024 13:16 Reaguje na Milan MilanTedy bohatství podle HDP by se dalo uvést asi takto. To, že se něco vyrobí v ČR, neznamená, že se tou prací také uživí.
Pavel Hanzl
22.12.2024 14:09 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTonda Selektoda
22.12.2024 16:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.12.2024 17:32 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
22.12.2024 18:26 Reaguje na Pavel HanzlTak, čekám, na ty vzory, a bez vytáček, Hanzle!
pavel peregrin
22.12.2024 18:38 Reaguje na Tonda SelektodaPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
s v
23.12.2024 18:08 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
s v
24.12.2024 20:19 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
23.12.2024 09:29 Reaguje na Tonda SelektodaTonda Selektoda
24.12.2024 10:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.12.2024 12:10 Reaguje na Tonda SelektodaTo fakt nechápete? Je to vůbec možný?
Jiří Svoboda
24.12.2024 16:55 Reaguje na Pavel HanzlMyslím si, že za neúspěchy mohou představitelé "proklimatických" zemí, kteří se pouze chtějí tvářit proklimaticky, ale ve skutečnosti chtějí pod svým dohledem točit obrovské peníze.
Tonda Selektoda
24.12.2024 19:51 Reaguje na Pavel HanzlPřeji Ti, klidné prožití Vánoc, zdraví a pohodu v příštím roce.
Jaroslav Řezáč
22.12.2024 13:08Tedy takové příspěvky si může vytvořit sám na základě tiskárny cenin, peněz.
Pavel Hanzl
22.12.2024 17:35 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
22.12.2024 18:07 Reaguje na Pavel HanzlTeď máme inflaci nízkou a to jen proto, že jsme změnili parametry výpočtu inflace, jinak co zůstalo trestné si tisknout peníze na kopírkách doma, přičemž stát je tiskne oficiálně, tedy co je dovoleno pánu není kmánu ale pointa je stejná v obou případech a to je devalvace hodnoty měny obrovským počtem uvolněných peněz do oběhu.
Tedy by se dalo odhadnout, že penězokazectví neustálého tisku nových a více peněz ovlivňuje za normální situace nastavení hodnot měnových kurzů v Evropě jsou vycucané z prstu.
Ale pokud se praktikuje toto tisknutí dlouhodobě, skládá se z této tisknoucí závislosti také ono " bohatství" a vzhledem k tomu, že v účetnictví tisknutí peněz se proti něčemu vykazuje jde často o dluhy. A to je celá pointa bohatství EU. Dluhy.
Pavel Hanzl
23.12.2024 09:41 Reaguje na Jaroslav ŘezáčInflace je statistika, matematika a výpočet je vždy stejný, jen ase mírně mění parametry, spotřebí koš atd. atd.
Jak společnost bohatne, je nutno zvyšovat mložství peněz v oběhu. (Postavím dům, zvýší se hodnota státu, ale někdo ho musí za peníze koupit. Za jaké?).
Emise financí je věc centrální banky a je velmi silně hlídaná nejlepšímui ekonomy a pokud pustí víc, rozjede se inflace a ceny se zase srovnají.
To nedělá nikdo, ale peníze přibývají samy. Třeba úrokem a především úrokem z úroků, ty nejsou kryty nijak. Ale ekonomové to zvládají, nebojte.
Pavel Hanzl
23.12.2024 09:46 Reaguje na Jaroslav ŘezáčVšechny (slovy ÚPLNĚ VŠECHNY) státy světa jsou zadlužené a ta suma je zcela nepředstavitelná. Komu všichni dluží a proč jim stále půjčuje, když je zcela jasné, že to nikdy nemůžou splatit? A kde na to bere?