https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/ceskeho-lva-za-dokument-ziskal-film-pod-sluncem-tma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřČeského lva za dokument získal film Pod sluncem tma

4.3.2012 02:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Režisér Martin Mareček (vpravo) a rozvojový pracovník Tomáš Tožička při debatě po promítání filmu Pod sluncem tma, únor 2012.
Režisér Martin Mareček (vpravo) a rozvojový pracovník Tomáš Tožička při debatě po promítání filmu Pod sluncem tma, únor 2012.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Film Martina Marečka o dvou českých technicích, kteří jedou do africké Zambie zkontrolovat českou rozvojovou pomoc, získal Českého lva za nejlepší dokument. Ve své děkovné řeči Martin Mareček vyjádřil přání, aby se generální sponzor Českých lvů společnost Mattoni odhodlala zachránit chátrající lázně Kyselka.
 

Martin Mareček při přebírání ceny poděkoval svému kameramanovi Jiřímu Málkovi a oběma hlavním protagonistům filmu Tomáši Tožičkovi a Milanu Smržovi. "Přál bych si, aby generální sponzor Českých lvů firma Mattoni v sobě také objevila nějaké lva a přistoupila s odhodláním k renovaci lázní Kyselka. Vlastnictví znamená i zodpovědnost," řekl Martin Mareček.

Mareček ve filmu Pod sluncem tma vypráví příběh dvou českých rozvojových pracovníků, kteří přijeli do zambijské vesnice Masuku zkontrolovat solární systémy a vodovod, které před pár lety zanechali k užívání masucké nemocnici, škole a jejich zaměstnancům. Většina věcí je buď rozkradených, nefunkčních, nebo v případě akumulátorů těsně před výbuchem, což Tomáš Tožička komentuje slovy nehledanými. Zambijskou realitu divák sleduje v neustálé společnosti a skrz komentáře dvou Čechů. Místní lidé v dokumentu nepromlouvají jinak než v rozhovorech s českými techniky.

„Film jsem záměrně natočil filtrem dvou Evropanů. Je na divákovi, aby si to dekódoval,“ říká Martin Mareček. Film podle Martina Marečka není o Africe a africké duši, ani o rozvojové pomoci jako takové, ale o tom, v čem se naše kultury míjejí nebo minuly. Sám autor o svém díle hovoří spíš jako o hraném, situačním a nejednoznačném filmu. Zobrazené situace jsou otevřené a bez autorského komentáře a konečná interpretace je na divákovi.

Martin Mareček je scénárista, režisér, hudebník, pedagog a dramaturg. Narodil se v roce 1974 v Praze, vystudoval gymnázium, nedokončil studium kulturologie na FF UK, dokončil studium na katedře dokumentární tvorby na FAMU. Na svém kontě má celkem čtyři celovečerní dokumentární filmy. První, jeho absolventský, se jmenuje Hry prachu (2001) a sleduje dění kolem pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Druhým filmem je Zdroj (2005). Spolu s Martinem Skalským se Mareček vypravil do Baku v Ázerbájdžánu, aby se podíval na odvrácenou stranu ropovodu a natočil souvislosti, které na české benzínové pumpě nejsou vůbec zřejmé. Dokument si odnesl řadu cen. Třetím filmem je Auto*Mat (2009), osobní výpověď o upřímném pokusu něco změnit. Posledním filmem je Pod sluncem tma, který na Mezinárodním festival dokumentárních filmů v Jihlavě získal ocenění Nejlepší český dokumentární film, Cenu diváků a cenu Silver Eye. Od České filmové kritiky získal cenu pro nejlepší dokumentární film roku 2011.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist