Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky
11.4.2025 19:31 | ČEPERKA
( ČTK)
Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, řekla ČTK mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Náklady stavby se odhadují na sedm miliard korun. Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje, proti povolení se možná odvolá.
"Tato lokalita byla a nadále zůstává prioritní variantou pro realizaci projektu. Lokalita plně odpovídá požadavkům na výstavbu zařízení tohoto typu a splňuje veškeré parametry vyžadované v rámci příslušných povolovacích procesů. I proto nadále postupujeme v souladu s plánem a pokračujeme v navazujících krocích v této lokalitě jako výchozí variantě projektu," uvedla Počtová.
Lidé ze sousedních Opatovic nad Labem výstavbu spalovny v roce 2006 odmítli v referendu. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky, kde se proti ní obyvatelé v roce 2022 rovněž postavili v plebiscitu. Radnice se snaží změnit územní plán, proces je ale vleklý.
"Ve středu máme zastupitelstvo, tak se poradíme a předpokládám, že se proti povolení budeme odvolávat. Je na to 15 dní a myslí, že by to bylo i namístě," řekla ČTK starostka Čeperky Kristina Vosáhlová. Obec si nechává zpracovat nový územní plán, ten současný v textové části uvádí, že u elektrárny může být zařízení pro spalování odpadu. Nově chce obec formulaci změnit tak, že v území bude možné spalovat jen odpad vzniklý v areálu elektrárny, ne dovezený. Podle Vosáhlové se ale dá čekat, že elektrárna tento návrh napadne.
Elektrárna zpracovala i záložní záměr spalovny v katastru sousední obce Hrobice, obě lokality jsou v areálu elektrárny. Hrobice s plánem souhlasí, záměr zatím čeká na stanovisko EIA.
V současnosti elektrárna dokončuje zadávací dokumentaci k veřejné zakázce. Výběrové řízení bude vyhlášeno během několika měsíců a zohlední nejen investiční náklady, ale také celkovou efektivitu a provozní náročnost během celého životního cyklu zařízení.
Investiční náklady projektu jsou odhadovány kolem sedmi miliard korun. "Důležitým aspektem je skutečnost, že ZEVO Opatovice získalo podporu z Modernizačního fondu v rámci programu HEAT, a to ve výši přibližně 60 procent investičních nákladů. Tato dotační podpora je vázána na splnění přesně stanovených časových milníků, a proto je dodržení harmonogramu naprosto klíčové. Uvedení zařízení do provozu plánujeme na přelom let 2028 a 2029," uvedla Počtová.
Spalovna by měla zpracovávat 150.000 tun odpadu ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny. Teplo elektrárna dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z čehož 17 TJ činí vlastní spotřeba, a s výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodiny (GWh) za rok. Vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh.
Elektrárna Opatovice na Pardubicku chce do konce roku 2030 zcela přestat využívat jako palivo hnědé uhlí. Nahradit ho má zemní plyn, biomasa a spalování komunálního odpadu, případně i instalace fotovoltaických panelů. Dekarbonizace bude rozdělena do několika etap, které se budou časově překrývat, uhelné kotle se budou postupně odstavovat.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Dobrá zpráva po těch tahanicích, konečně! Určitě lepší spálit, než poslat po vodě nebo vršit na kopec a hyždit těžkou krajinu. Komíny jsou vysoké, Veverka-Čeperka vůbec nic nepocítí.
Odpovědět
Takových ZEVO už mělo být daleko víc, aby se omezily skládky a zejména vývoz plastového odpadu do rozvojových zemí.
Odpovědět
tím si nepomůžeme...chyba je, že se vůbec ještě vyrábí...
Plasty, také známé pod názvem plastické hmoty, nebo laicky „umělé hmoty“, jsou často označovány jako syntetické, polysyntetické, či polymerační látky. Jejich výroba je extrémně neekologická a využívá se při ní hlavně ropa.
Odpovědět
Pokud v Evropě pomáhá s ekologickou likvidací a s využitím směsného domovního (komunálního) odpadu přes pět stovek spaloven typu ZEVO, ve kterých se zlikviduje přes 100 milionů tun odpadu ročně, asi to nebude marné?
Vše živé na Zemi spotřebovává pro svůj život přírodní zdroje a do svého okolí vnáší odpad. Stejné je to i u lidí. Navíc, čím vyšší je životní úroveň obyvatelstva, tím je též i vyšší množství produkovaného odpadu. Proč bychom si ekologickou likvidací směsného komunálního odpadu, při současném využití v něm obsažené energie, nepomohli?
A pokud by se nevyráběly pasty, holt by byly nahrazeny jinými materiály, které by ty plasty v komunálním odpadu nahradily...
Odpovědět
A před tím vylezením na strom, odevzdat všechny předměty obsahující plast, včetně počítače, tabletu, telefonu, oblečení a obuvi. A nahý – hybaj vzhůru do větví!
Odpovědět
KOmíny....pamatuji si jako kluk,v Oslavanech nevydržel sníh bílý.Elektrárna,komín 120m.Potom se nainstalovaly elektrofiltry a občané najednou neviděli,zda blok je vůbec v provozu.Cca 1960.A od té doby se něco pořád vylepšuje.Očima pamětníka není důvod k obavám a důvěra v techniku a pokrok.
Odpovědět
Tak jsme opět tam, kde jsme byli - na názor obyvatel se kašle, důležitější je, aby superbohatí, byli ještě bohatší. Jásot hlupáků nad prolomením všech legislativních omezení (pravděpodobně vysokými úplatky pražských úředníků) asi nezmírní ani fakta z místa realizace - návratnost spalovny je spočítána na objem trojnásobný současné produkci obou přilehlých velkoměst, přičemž obecný trend je snižování objemu odpadu. Výsledkem bude, že se odpad bude muset svážet z všech 3-4 přilehlých krajů, aby spalovna vůbec mohla fungovat.
To se samozřejmě v článku nedozvíte...
Odpovědět
Pokud se opravdu chcete něco o připravovaném ZEVO dozvědět, přečtěte si ze zákona veřejně dostupnou dokumentaci EIA, kterou si můžete bezplatně stáhnout z portálu cenia.cz. Nebo si domluvte a zajeďte si na exkurzi do ZEVO Chotíkov u Plzně. Prohlédněte si tam, jak se v civilizovaném světě ekologicky likviduje směsný komunální odpad a jak se z něj ještě získává energie. Pobavte se i s místními v Chotíkově a v okolí. Pak nám tady objektivně poreferujte.
A co se týče návratnosti investice do ZEVO, to je věcí investora a bankovní instituce, poskytující úvěr na realizaci záměru, nikoliv vaše zodpovědnost.
Odpovědět
Tondo, chápu, že moje informace může být nad rámec Vašich kognitivních limitů, ale pokud se v době seriózních snah o řadové snížení odpadů bude dovážet odpad stovky kilometrů daleko, jen aby oligarcha, který jen chce dále multiplikovat stovky miliard za el.energii ukradených za pomocí státu obyvatelům teto země...mch.kdybyste bydlel v okolí, přirozeně byste mluvil jinak. Postavte si to za humny a přestaňte tady adorovat diktaturu kapitálu!
Odpovědět
V Ostravě to řeší na lokální úrovni, výsledek je však znám široko daleko... Všude spalovny být nemohou, svoz je třeba racionalizovat - plast je lehký, klidně může jezdit kamion i s návěsem.
Odpovědět
Tato zařízení ke své činnosti potřebují, někam to vzniklé teplo a elektřinu odvést. U elektřiny, obvykle připojením k distribuční síti. Teplo lze využít třeba na vytápění, přípravu teplé vody, nebo pro nějaké technologické zařízení. Proto se ZEVO staví přednostně, v dosahu místních tepelných sítí, kdysi nazývaných CZT. Z hlediska ekonomiky provozu, ZEVO opravdu nemůže být postaveno kdekoliv.
ZEVO nebývá primárně určeno na spalování plastů. Většinou jen ve směsi s ostatním komunálním odpadem. Co se týče dopravy, existuje tzv. ekonomicky únosná vzdálenost přepravy odpadu. Investor každé spalovny i ZEVO, toto posuzuje již při stanovení kapacity spalovacího zařízení, na počátku svého investičního záměru.
Odpovědět
Pavle, nejen s Vámi prezentovanými názory, jsem se setkával již více než před deseti lety. Dokonce, mezi prvními, kdo vystupoval proti námi zveřejněnému záměru ZEVO, byla, paradoxně, tehdejší místní pobočka Strany zelených. Jejich zástupci, s námi o záměru osobně jednali. Nepodpořili navržené ekologické využití komunálního odpadu v zařízení, s nejlepší dostupnou technikou (BAT), s rezervou splňující zákonné emisní limity. A ku podivu, nejkvalifikovanější argumenty k tématu likvidace odpadů, při tomto jednání přednášel pán, ze kterého se později vyklubal šéf skládky komunálního odpadu, kam se z regionu komunální odpad vyvážel. Následně se do toho vložily etablované ekologické spolky, které místní veřejnost akorát strašily, svými pseudoekologickými argumenty, zdůrazňováním zdravotních rizik, atd.
Odpovědět
Tondo, aktivisté typu Zelení jsou mnohdy obdobně naivní jako Vy - akorát opačným směrem. Jsou i jedinci (jako třeba já:-)), kteří čerpají své znalosti od nejvyššího vedení společností, kteří v dané lokalitě odpadové hospodářství reálně a dlouhodobě řeší. Jinak ohánět se zde nějakými tzv. projekty a studiemi vytvořenými na objednávku investora, je přinejmenším komické - papír snese všechno! Je potřeba se především zamyslet nad motivací - bezkonkurenčně jde o snahu vyrábět předraženou el. energii z čehokoliv, co je po ruce a to za každou cenu...i hektolitrů nafty propálené svozovými náklaďáky jedoucími bůhví odkud. Blížící se zákaz skládkování bezpochyby motivuje Kateřinského i k dalším kriminálním aktivitám - kupř. prohnat jedy ilegálně uložené v Čáslavy komínem v Opatovicích...
Odpovědět
... prostě stavět megalomanské zdroje znečištění (nejen) ovzduší v místě, kde to nikdo nechce a pak pro toto zařízení teprve shánět odpad je praktika, která by se těžko hledala i v době megalomanských projektů socialismu, kdy lidé bezmezně věřili tomu, že lze poroučet "větru i dešti"... ostatně ze zdejší diskuze je vidno, že starým psům je za těžko naučit se nové kousky :-)
Odpovědět
Ročně v ČR vzniká cca 5,8 milionu tun komunálního odpadu. Z něj je přibližně 48% ukládáno na skládky. To je asi 2,8 mil. tun. Roční kapacita současných čtyř ZEVO, spalujících v ČR tento druh odpadu, je zatím pouhých 0,7 mil. tun. K dispozici je ještě těch 2,8 milionu tun, zatím ukládaných na skládky. Kde tedy vidíte tu megalomanii, u navrhovaného zařízení ZEVO, s plánovanou roční kapacitou pouhých 0,15 mi. tun?
Odpovědět
Pavle, takové i další výtky a názory, jsem pravidelně poslouchal při besedách s místními občany, organizovanými pravidelně, dle závěrů a podmínek, vydaného kladného stanoviska EIA, k záměru ZEVO. Dokonce jsme byli oponenty záměru osočováni z úmyslu, dovážet a přednostně spalovat domovní odpad ze států západní Evropy. Tam byly ceny za likvidaci domovního odpadu podstatně vyšší, než byly poplatky stanovené před více než deseti lety, naší legislativou. Kritici nechtěli pochopit, že směsný komunální odpad nelze při přeshraničním dovozu vydávat za materiál k recyklaci a jeho legálnímu dovozu ze zahraničí, brání platná legislativa ČR.
Co se týče uplacené, nebo zavádějící dokumentace a podkladů k investičnímu záměru ZEVO, nevěřte hospodským kecům o úmyslných manipulacích ze strany investora. Investice do ZEVO, se pohybují v řádech jednotek miliard korun. Případný investor, si proto u své investice velice dobře hlídá parametry a podmínky, vstupující do kalkulace ceny produkované energie. Navíc, tato zařízení jsou ze zákona povinna provádět kontinuální měření množství vypouštěných škodlivin, s povinností zajistit archivaci naměřených dat a dálkový přístup k nim pro ČIŽP (inspekci). A na závěr, v zařízení určeném ke spalování směsného komunálního odpadu, nelze spalovat jedy, přesněji nebezpečný odpad.
Odpovědět
Pavle, ještě Vám doplním jednu podstatnou informaci:
Řízení EIA, i následné řízení o umístění a povolení stavebního záměru, jsou veřejná. Veškerá dokumentace je kontrolována nejen úřady, ale zejména osobami záměrem dotčenými, včetně odpůrců záměru. Ti se k tomu můžou vyjádřit a podat své námitky. Proto Vaše tvrzení, že papír snese všechno, v případě povolovacího procesu neobstojí.
Odpovědět
Tak diskuze s lidmi, kteří žijí v ideálním světě, je přirozeně takřka nemožná... přirozeně si nikdy nepoloží otázku, proč se tedy za posledních 35 let udělalo vůči životnímu prostředí tolik nelegálních prasáren...a prakticky bez postihu. Když už spalovna bude stát, nikdo ji nikdy nezbourá - takové koule jako Němci, nemá v podstatě nikdo a i tam místo uzavření vytěžených dolů a hnědouhelných elektráren je nakonec také za 1 Euro prodali Křetínskému.
Tondo, vážně nemá smysl s Vámi déle vést tuto diskuzi, protože zkušenosti z top-managementu korporací (EPH...) nemáte a tudíž nevíte, že i u menších než u miliardových projektů je běžné vnášet náklady na pokuty do byznys plánu jako nákladovou položku...
P.S. Ostatně kdo může ověřit, že nejste pouze PR pracovník placený přímo EPH...
Odpovědět
No, jestli Vás to uklidní, mohu dát veřejně své čestný pionýrský, že s EPH nemám nic společného ani nemám informace od agentury jedna paní povídala, o jeho protiprávním jednání.
Odpovědět
|
|