Vláda projedná návrh ekoplateb na krajinné prvky a střídání plodin v zemědělství

Pásové střídání plodin podle ministerstva celoročně zvyšuje schopnost půdy přijímat dešťové srážky a pomáhá zadržovat vodu v krajině, kromě toho podporuje i ochranu půdy.
Příjem žádostí o dotace by měl začít letos 1. dubna. Dalším cílem návrhu je zejména snižování administrativní zátěže zemědělců i kontrolních organizací.
Krajinné prvky podporuje také ministerstvo životního prostředí, nabízí podporu z Národního plánu obnovy a z Operačního programu Životní prostředí. Kromě toho úřad společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR na krajinné prvky vyčlenil už loni půl miliardy korun. Krajinné prvky projektuje a realizuje i Státní pozemkový úřad.
Zemědělci dostávají platby z EU ve dvou pilířích. V prvním pilíři farmáři dostávají přímé platby na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat, ve druhém pilíři získávají platby na rozvoj venkova, investice nebo pro mladé zemědělce. Celkový roční rozpočet prvního pilíře strategického plánu Společné zemědělské politiky činí zhruba 21 miliard korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Honza Honza
10.3.2025 12:53K tomu minumum kontrol, papírů, byrokracie, ať si každý hospodaří jak chce, pokud neničí přírodu jedy.
Zůstaly by pouze plochy vynikající půdy, kde zemědělství by jakž takž prosperovalo.
Zbytek zalesnit, posílit energetiku, ulevit JE a distribuci el. spalováním dřeva. Někde, kde to jde dát původní býložravce k udržení biodiverzity.
Jaroslav Pokorný
12.3.2025 09:34 Reaguje na Honza HonzaProč, myslíte, se začaly obdělávat i méně úrodné půdy? Protože byl nedostatek, i hlad. Bohužel, právě ta mechanizace a chemizace dokázaly vyprodukovat tolik potravin, že nemáme nejen hlad, ale máme i nadbytek. A nyní by stačilo poměrně málo, když např. by se zasekl mezinárodní obchod, a hned bychom se potýkali s nedostatkem.
Jaroslav Pokorný
12.3.2025 09:29V dobách, kdy se zemědělec musel svojí prací uživit i bez dotací, bylo obracení půdy velikým pokrokem.
Docela by mě zajímalo, jak moc asi úředníci, jak na MZe tak i v EK, zemědělství rozumějí.