https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/farmari-obdrzi-podporu-na-krajinne-prvky-a-stridani-plodin-navrh-projedna-vlada
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná návrh ekoplateb na krajinné prvky a střídání plodin v zemědělství

10.3.2025 11:30 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemědělci by měli dostat nové podpory na zakládání krajinných prvků a jejich údržbu a na pásové střídání plodin. Jde o takzvané celofaremní ekoplatby, na které je z evropských zdrojů vyčleněno zhruba 6,2 miliardy korun ročně. Ekoplatby přispívají k udržitelnému rozvoji přírodních zdrojů, jako je voda, půda a ovzduší, a k účinnému hospodaření s nimi. Návrh zákona, který nové platby zavádí, projedná vláda ve středu.
 
Zavedení nové podpory na krajinné prvky podle ministerstva zemědělství reaguje na omezené pokrytí zemědělské půdy těmito prvky. "Tvorba krajinných prvků, jako jsou meze, stromořadí nebo mokřady, je jedním ze stěžejních řešení problémů české zemědělské krajiny. Podporují půdní i nadzemní biodiverzitu, zadržují vodu, zpestřují krajinu," napsal resort v předkládací zprávě.

Pásové střídání plodin podle ministerstva celoročně zvyšuje schopnost půdy přijímat dešťové srážky a pomáhá zadržovat vodu v krajině, kromě toho podporuje i ochranu půdy.

Příjem žádostí o dotace by měl začít letos 1. dubna. Dalším cílem návrhu je zejména snižování administrativní zátěže zemědělců i kontrolních organizací.

Krajinné prvky podporuje také ministerstvo životního prostředí, nabízí podporu z Národního plánu obnovy a z Operačního programu Životní prostředí. Kromě toho úřad společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR na krajinné prvky vyčlenil už loni půl miliardy korun. Krajinné prvky projektuje a realizuje i Státní pozemkový úřad.

Zemědělci dostávají platby z EU ve dvou pilířích. V prvním pilíři farmáři dostávají přímé platby na plochu obhospodařované půdy nebo chov hospodářských zvířat, ve druhém pilíři získávají platby na rozvoj venkova, investice nebo pro mladé zemědělce. Celkový roční rozpočet prvního pilíře strategického plánu Společné zemědělské politiky činí zhruba 21 miliard korun.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

10.3.2025 12:53
Místo dotací do zemědělství posílení těchto ekoplateb + dotace pouze na biopotraviny.
K tomu minumum kontrol, papírů, byrokracie, ať si každý hospodaří jak chce, pokud neničí přírodu jedy.
Zůstaly by pouze plochy vynikající půdy, kde zemědělství by jakž takž prosperovalo.
Zbytek zalesnit, posílit energetiku, ulevit JE a distribuci el. spalováním dřeva. Někde, kde to jde dát původní býložravce k udržení biodiverzity.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

12.3.2025 09:34 Reaguje na Honza Honza
Počítáte mezi ty "jedy" i průmyslová hnojiva? Můj dědeček, naroz. 1987 říkával: "Teprve když se začaly práškovat pole, přestala bída."
Proč, myslíte, se začaly obdělávat i méně úrodné půdy? Protože byl nedostatek, i hlad. Bohužel, právě ta mechanizace a chemizace dokázaly vyprodukovat tolik potravin, že nemáme nejen hlad, ale máme i nadbytek. A nyní by stačilo poměrně málo, když např. by se zasekl mezinárodní obchod, a hned bychom se potýkali s nedostatkem.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

12.3.2025 09:29
Na standardní orné půdě je například zakázáno zpracování půdy obracením. ....
V dobách, kdy se zemědělec musel svojí prací uživit i bez dotací, bylo obracení půdy velikým pokrokem.

Docela by mě zajímalo, jak moc asi úředníci, jak na MZe tak i v EK, zemědělství rozumějí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist