https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/hnuti-duha-vlci-v-pohranici-mohou-byt-ohrozeni-lovem-na-slovensku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí Duha: Vlci v pohraničí mohou být ohrožení lovem na Slovensku

13.1.2025 14:45 | ZLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vlci, kteří žijí v česko-slovenském pohraničí, mohou být ohrožení lovem na Slovensku. ČTK to dnes sdělili zástupci Hnutí Duha Šelmy. Na Slovensku je od ledna po čtyřech letech opět umožněn lov vlků. Do 15. ledna tam může být uloveno až 74 šelem. Slovenští myslivci sice nemohou vlky zabíjet ve vybraných příhraničních oblastech a chráněných územích, přesto mohou být ohroženi i vlci, kteří žijí v Česku, uvedli v tiskové zprávě zástupci hnutí.
 
"Území celoroční ochrany vlků podél českých hranic se vztahuje pouze na území CHKO Kysuce a několik katastrálních území v okresu Čadca. České ministerstvo životního prostředí na tuto změnu i přes výzvu Hnutí DUHA Šelmy zatím nereagovalo. Vymezení oblastí celoroční ochrany přitom neodpovídá prostorovým nárokům vlků, kteří se pohybují v Javorníkách a Moravskoslezských Beskydech i mimo hranice CHKO Kysuce a také na slovenské straně Bílých Karpat, kde není vymezeno žádné území s celoroční ochranou," uvedli zástupci hnutí.

Slovenské ministerstvo životního prostředí podle nich také nepřezkoumalo přeshraniční dopady rozhodnutí. "Záměr však může negativně ovlivnit vlky žijící v sousedních státech, zejména v evropsky významné lokalitě Beskydy, která je jediným místem v Česku, kde jsou vlci takzvaným předmětem ochrany. Toto posouzení vyžaduje evropská legislativa, podobně se posuzují například všechny stavební záměry v blízkém příhraničí," uvedlo Hnutí Duha Šelmy.

Hnutí společně se slovenskými nevládními organizacemi změnu legislativy kritizovalo. Obrátilo se s dotazem i na českého ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), zda a jak ochranu vlků, zabíhajících na Slovensko, zajistí. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje. Stížnost pro porušení evropské legislativy posílá Hnutí Duha Šelmy i Evropské komisi.

"Po čtyřech letech byla obnovena možnost lovu vlků a jsou přitom ohroženi i vlci žijící v Česku. Je zarážející, že ministerstvo životního prostředí v Česku tomuto zabíjení vlků zatím nejspíš jen přihlíží. Vlci neznají státní ani administrativní hranice, a může se tak stát, že dojde k zabití i ´našich´ vlků. Obracíme se proto i na Evropskou komisi," uvedl koordinátor Hnutí Duha Šelmy Michal Feller.

Vlci se podle ochránců přírody v Beskydech vyskytují od poloviny 90. let 20. století. První prokázaná reprodukce v Javorníkách byla v roce 2019 poté, co se zpřísnily podmínky střílení vlků na Slovensku. Od roku 2021 se stal vlk celoročně chráněný, což umožnilo rozvoj vlčí populace na česko-slovenském pomezí, kde je v současnosti evidováno minimálně pět přeshraničních teritorií.

Jedním z hlavních důvodů změny slovenské legislativy je snížení útoků na hospodářská zvířata. "Detailní studie publikovaná vědci v prestižním časopise Conservation Letters ale neprokázala, že by lov vlků prováděný na Slovensku v minulých letech snížil škody na hospodářských zvířatech. Obnova lovu vlků na Slovensku nesouvisí se schválenou změnou úrovně ochrany v rámci Bernské konvence. Slovenští vlci také nejsou, na rozdíl od českých, přísně chránění ani podle evropské směrnice o stanovištích, takže ani případná změna evropské legislativy se situace na Slovensku nedotkne," uvedlo hnutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

13.1.2025 15:09
Škoda. Kutal říkal že vlk je dobrý na klima, brouka i kuří oka. Jo a taky na rysa. Nikdo jiný ho neumí tak dobře likvidovat jako vlk.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.1.2025 17:17
Doporučuji aktivistům totéž, co u kůrovcových stromů! Přivázat se k vlkům
a tím zabrání jejich regulaci! Chovatelé zvířat v Beskydech a Javornicích budou brzo oslavovat výsledky regulace na Slovensku přemnožených šelem,
které ztratily totální ochranou plachost.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.1.2025 22:28 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
Ra

Radek

13.1.2025 17:26
Tak by mohl Kutal z kamarády těm českým vlkům oblékat trička z českou vlajkou a slovenský lovec by pak na první pohled viděl jestli je to jeho vlk a nebo náš .
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

13.1.2025 19:05
https://www.noviny.sk/krimi/944528-druzstevnici-si-nevedia-poradit-s-vlkmi-v-noci-im-zabijaju-dobytok
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.1.2025 19:09
Chybí základní info, že v ČR žije cca 300 vlkův. Na Slovensku je jich téměř dvojnásobek, takže těch několik desítek odlovených populaci nijak významně neohrozí. Tak jako tomu bylo vždy v minulosti.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

14.1.2025 12:09
Vlk není blb. Pokud pochopí, že někde mu hrozí kule do kožichu, a v sousedství ho nechají napokoji, bude se zdržovat převážně tam, kde je bezpečno. Slováci mají vlků dost a dost, pár odlovů jejich populaci vůbec neohrozí. Žádné drama na obzoru.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist