https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/mysi-domaci-se-sirily-evropou-ruzne.prozrazuje-to-hodne-i-o-migraci-lidi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myši domácí se šířily Evropou různě. Prozrazuje to hodně i o migraci lidí

24.10.2024 01:15 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nový výzkum ukázal, že kolonizace Evropy oběma poddruhy myši domácí se uskutečnila zcela odlišně. Zatímco východní poddruh byl v Evropě zastoupen jednou hlavní linií, západní poddruh se šířil několika různými cestami. Tento objev může měnit dosavadní představy o kolonizaci Evropy myšmi a vrhá nové světlo na historické interakce mezi lidskými a zvířecími populacemi, informace Akademie věd ČR (AV ČR).
 
"Na rozdíl od předchozích studií vycházíme ze současných poznatků dokládajících bohaté obchodní kontakty mezi střední, západní a severní Evropou během doby bronzové," uvedl Miloš Macholán z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.

Další kolonizační fáze byla podle něj pravděpodobně spojena s odchodem germánských a následným příchodem baltsko-slovanských kmenů do uvolněného prostoru. "Naznačujeme, že tímto způsobem mohl vzniknout unikátní genetický mix severoevropských myší, který poutá pozornost vědců od 80. let minulého století," dodal.

V Evropě se setkávají dva nejrozšířenější poddruhy a na hranici jejich areálů vznikla takzvaná hybridní zóna, kde se oba poddruhy kříží. Nachází se ve střední Evropě. Tato zóna se táhne přibližně od Dánska přes Německo, Česko, Rakousko až na Balkán. Vědci měli k dispozici rozsáhlý soubor více než 7000 vzorků myší podél 900 kilometrů dlouhého úseku hybridní zóny napříč celou Evropou a 1000 dalších vzorků z celého světa.

"Na sekvencích dvou genů mtDNA jsme opět ukázali, jak je důležité nestudovat hybridní zónu v jednom místě, protože chování jednotlivých částí genomů podél jejího průběhu Evropou je dynamické," popsal Jaroslav Piálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, který se na studii také podílel. Vědci doložili, že mtDNA v některých oblastech kontaktní zóny nepřechází vůbec, někde jedním směrem, jinde opačným.

Na základě nových archeologických dat promítnutých do genetických dat popsaných v nové studii vědci zpochybňují dosavadní představy o šíření myší v severní Evropě. Původní teorie předpokládaly buď absenci myší ve Skandinávii v době bronzové, nebo kolonizaci Skandinávie nejprve východním poddruhem, kterou následně nahradil západní poddruh. Avšak obě hypotézy mají podle vědců velké nedostatky.

Vědci proto navrhují alternativní scénář. Podle něj do severní Evropy jako první pronikl západní poddruh myši domácí společně s germánskými kmeny, zatímco východní poddruh se šířil později spolu s migračními vlnami Slovanů.

Myši domácí se poprvé objevily na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině zhruba před 500 000 lety, kde se posléze rozdělily do několika poddruhů. Přibližně před 12.000 lety se připojily k lidským společnostem a spolu s nimi se postupně rozšířily po celém světě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

24.10.2024 06:49
Já bych do těchto myší přimíchával neplodné jedince, zkoumal bych nějaké agresivní specifické škůdce- bakterie, vyvíjel nějaké mutované jedince vedoucí k degradaci genetiky myší populace apod. Podobně se postupuje proti holubům- záměrně se staví jejich hnízdiště a vajíčka se nahrazují atrapami (Plzeň).
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.10.2024 06:58 Reaguje na Honza Honza
S těmi bakteriemi bych byl opatrný, v minulosti se to zkoušelo a výsledek předčil očekávání. 3x jsem měl flícek, na očkování kašlal, a dnes si to nemohu "vynachválit". Ty vědce z Old Lyme bych navrhl na Nobelovku (za Elixír stáří), žel, žádného neznám...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2024 15:04 Reaguje na Honza Honza
Už to dávno proběhlo, na východ od nás žijí stovky miliónů takových mutantů, na Ukrajině se jim říká orkové.
Odpovědět
HH

Honza Honza

24.10.2024 15:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Přimíchávat neplodné jedince by nevadilo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist