https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/v-zemedelstvi-chybi-az-5000-lidi-polovina-absolventu-ss-konci-v-jinych-oborech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zemědělství chybí až 5000 lidí, polovina absolventů SŠ končí v jiných oborech

26.10.2024 18:14 | PRAHA (ČTK)
Podle personální agentury AgroJobs chybí zejména odborné profese, například traktoristé, obsluha zemědělských strojů, chovatelé zvířat, ošetřovatelé, mechanici, opraváři zemědělských strojů či zootechnici.
Podle personální agentury AgroJobs chybí zejména odborné profese, například traktoristé, obsluha zemědělských strojů, chovatelé zvířat, ošetřovatelé, mechanici, opraváři zemědělských strojů či zootechnici.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V českém zemědělství je zhruba pět procent neobsazených míst, chybí přibližně 5000 zaměstnanců. Střední školy zaměřené na zemědělské vzdělání by poptávku dokázaly pokrýt, pouze polovina absolventů ale směřuje do zemědělského sektoru. Na konferenci v Praze to řekl Milan Takáč z Ústavu zemědělské ekonomiky (ÚZEI). Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha upozornil také na pomalou generační obměnu. Pokud se nepodaří do zemědělství dostat více kvalifikované pracovní síly, čeští farmáři ztratí konkurenceschopnost a některé podniky mohou rušit například živočišnou výrobu, tvrdí Pýcha.
 
"Sektor zemědělského školství je správně nastaven, aby poptávku po zaměstnancích mohl pokrýt, ale absolventi se neuplatňují v sektoru zemědělství," řekl Takáč. Podle personální agentury AgroJobs chybí zejména odborné profese, například traktoristé, obsluha zemědělských strojů, chovatelé zvířat, ošetřovatelé, mechanici, opraváři zemědělských strojů či zootechnici. Z dat ÚZEI vyplývá, že loni ze zhruba 3500 absolventů 870 studovalo obor opravář zemědělských strojů, druhým nejčastěji studovaným oborem byl opravář lesnických stromů.

Přestože volných pracovních míst v agrosektoru je od roku 2022 o asi 1200 méně, stále chybí necelých 5000 zaměstnanců. "Hlavním důvodem nedostatku pracovních sil v zemědělství je obecný nezájem o práci v zemědělství. Kandidáti mají vysoké mzdové požadavky. Také nejsou ochotni pracovat o víkendech. Podnikům se nedaří přilákat do zemědělství mladé lidi a ti, kteří do zemědělství nastoupí často odchází za lepším,“ uvedla Lenka Šímová z agentury AgroJobs.

Pýcha upozornil na průměrný věk pracovníka v zemědělství v ČR, který je podle svazu 50 let a už asi deset let se nemění. Roste ale podíl pracovníků ve věku 50 až 64 let, tedy v předdůchodovém věku. Zatímco v roce 2016 podíl činil 25 procent, v roce 2021 bylo farmářů v předdůchodovém věku 38,4 procenta.

Aktuálně řeší firmy nedostatek pracovníků zaměstnáváním cizinců, případně robotizací u méně kvalifikovaných pozic. V českém zemědělství a potravinářství ročně pracuje přibližně 20 000 cizinců, celkový počet pracujících v sektoru dosáhl loni podle Českého statistického úřadu 173 284, v roce 2000 jich bylo přes 240 000.

Kvalifikovaní pracovníci jsou podle Pýchy hůře nahraditelní cizinci, jedním z řešení je zemědělce dovzdělávat, což ale není vždy možné. "Může to končit i tím, že některé sektory nebo oblasti se úplně zruší, že podnik třeba zruší živočišnou výrobu, protože nemá lidi, kteří by tu živočišnou výrobu zajišťovali," řekl Pýcha.

Zemědělsky zaměřených středních škol je podle odborníků dostatek, podle Takáče jich je zhruba 178 a jsou rovnoměrně rozložené po celém Česku. "Zájem žáků o obory je stabilní, míra dokončování studia je také stabilní," řekl Takáč. Pýcha ale tvrdí, že čistě zemědělských oborů je málo a zemědělci si stěžují, že musí čerstvé absolventy učit základům práce v zemědělství. Zlepšení by podle něj přineslo větší propojení vzdělávání s praxí. Dodal, že pro mladé lidi už není nejdůležitější mzdové ohodnocení, ale volný čas, který v zemědělství mnohdy chybí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

26.10.2024 19:58
A jaké jiné profese , než odborné, by asi tak měly chybět? V zemědělství se pracuje a nekecá.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.10.2024 22:49
Tak hlavně že vystuduje dost " opravářů lesnických stromů" .Tenhle stav je prakticky u všech řemeslných profesí, navíc jsou to ti s nižším stupněm vzdělání a tedy typičtí voliči Babiše, Okamury nebo Konečné, desoláti a vstřebávači desinformací takže žádná škoda, že jich je málo. Budoucnost je v sociálněfilosofických bakalářích vysedávajících v kancelářích, i ta nová lycea úplně pro každého, kdo se nedostane na gymnásium, jsou trefa do černého jak jsem pochopil z objasnění pana premiéra.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.10.2024 12:22 Reaguje na Jaroslav Bobr
1**
Odpovědět
sv

s v

27.10.2024 13:05 Reaguje na Jaroslav Bobr
To je zajímavé, že ze Slovenska před ficovou mafií utíkají jak vysokoškoláci tak řemeslníci. Zůstávají pouze důchodci a nemakačenkové. Že by se fandové zrůdiček jako konečníková, bureš a okamůra rekrutovali nikoli mezi dobře zajištěnými řemeslníky ale právě mezi důchodci.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.10.2024 17:16 Reaguje na s v
Jo jo, Fico a Orbán mají vlastní rozum a Brusel běsní.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist