Jak rychle opravit rozbitý zip bez párání a další tipy pro záchranu (nejen) zimního oblečení
Nepárejte se s tím!
Výměna zipu u zimní bundy se všemi těmi podšívkami, lištami, vatováním je velkou zkouškou trpělivosti. Jak při párání, tak při šití. Zkušené švadleny si s tím poradí (návod, jak na to, třeba tady), ale co my ostatní, kteří nemáme s takovými věcmi zkušenost, trpělivost nebo prostě potřebujeme zip opravit opravdu rychle?
Jednoduchým řešením může být rozbitý zip vůbec nepárat, ale našít nový zip jednoduše pod ten starý. S praktickým nápadem přišla na svých sítích Bára Mikulášková, lektorka šití kabelek a spoluautorka podcastu O šití a párání.
Překvapivě ani po estetické stránce dva zipy na sobě neruší tolik, jak by se mohlo zdát. Navíc je v případě zimních bund často zakrývá lišta.
Vychytávka je jako stvořená pro dětské oblečení, u kterého se rozbil zip uprostřed zimy, a rodiče nechtějí nakupovat oblečení nové, ze kterého děti do další sezóny stejně vyrostou.
Kdy to chce namydlit
Pokud zip funguje, jen se trochu zadrhává, což se často děje především u kovových zipů, můžete zoubky „promazat“ mýdlem. Stačí jím jen několikrát přejet rozepnutý zip na obou stranách zoubků. A zip bude fungovat plynuleji.
Přečtěte si také |
Jak se environmentálně šetrně oblékat?Jak na díru ve švu
A jak na opravu bundy, která se roztrhne ve švu? Na šicím stroji se opravuje špatně. Kvůli svému objemu i kvůli tomu, že se nelze dostat k látce z rubové strany.
Mnohostranným pomocníkem je ruční matracový (nebo také skrytý) steh. Není třeba se děsit, je to ten nejjednodušší rovný steh, jen se u něj látka nabírá na střídačku z obou stran švu.
V agličtině se mu někdy říká „ladder stitch“, žebříkový steh. A opravdu, jeho neutáhnuté stehy připomínají příčky žebříku. Když se za nit zatáhne, stehy se skryjí a látky se spojí k sobě. Pak už zbývá jen nit pořádně zapošít. A bunda může sloužit dál.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Břetislav Machaček
29.10.2024 08:46se pokazil zip po dvou týdnech nošení. Případná oprava by byla v ceně kolem
1000-1500 Kč a přitom mi stačilo koupit za 100 Kč druky, ty nabít místo zipu a ten zip opatrně žiletkou komplet vyříznout z bundy. Oprava mi jako laikovi trvala necelou hodinu a úsporou bylo minimálně 900 Kč. Navíc
výdrž druků, včetně těch náhradních je stejná, jako bundy samotné. Levné,
účelné a totéž jsem udělal i u další bundy, která byla osazena knoflíky, které se rozpadaly v kovovém kloubu (riflové kovové knoflíky). Na druky nedám dopustit a taky na to, že je lze při poškození snadno vyměnit.