https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-rychle-opravit-rozbity-zip-bez-parani-a-dalsi-tipy-pro-zachranu-nejen-zimniho-obleceni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak rychle opravit rozbitý zip bez párání a další tipy pro záchranu (nejen) zimního oblečení

24.10.2024 07:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chladné ráno, zima, spěch. Rychlé obléknout. Sebe. Děti. A najednou rup. Z teplé praktické bundy se v mžiku stala bunda roztrhnutá nebo bunda s rozbitým zipem. Dá se ještě zachránit? Dá. Tady je pár tipů, jak na to.
 

Nepárejte se s tím!

Výměna zipu u zimní bundy se všemi těmi podšívkami, lištami, vatováním je velkou zkouškou trpělivosti. Jak při párání, tak při šití. Zkušené švadleny si s tím poradí (návod, jak na to, třeba tady), ale co my ostatní, kteří nemáme s takovými věcmi zkušenost, trpělivost nebo prostě potřebujeme zip opravit opravdu rychle?

Jednoduchým řešením může být rozbitý zip vůbec nepárat, ale našít nový zip jednoduše pod ten starý. S praktickým nápadem přišla na svých sítích Bára Mikulášková, lektorka šití kabelek a spoluautorka podcastu O šití a párání.

Překvapivě ani po estetické stránce dva zipy na sobě neruší tolik, jak by se mohlo zdát. Navíc je v případě zimních bund často zakrývá lišta.

Nový zip našitý pod rozbitým zipem.
Nový zip našitý pod rozbitým zipem.
Foto | Bára Mikulášková / Šijeme kabelky

Vychytávka je jako stvořená pro dětské oblečení, u kterého se rozbil zip uprostřed zimy, a rodiče nechtějí nakupovat oblečení nové, ze kterého děti do další sezóny stejně vyrostou.

Kdy to chce namydlit

Pokud zip funguje, jen se trochu zadrhává, což se často děje především u kovových zipů, můžete zoubky „promazat“ mýdlem. Stačí jím jen několikrát přejet rozepnutý zip na obou stranách zoubků. A zip bude fungovat plynuleji.

Jak na díru ve švu

A jak na opravu bundy, která se roztrhne ve švu? Na šicím stroji se opravuje špatně. Kvůli svému objemu i kvůli tomu, že se nelze dostat k látce z rubové strany.

Mnohostranným pomocníkem je ruční matracový (nebo také skrytý) steh. Není třeba se děsit, je to ten nejjednodušší rovný steh, jen se u něj látka nabírá na střídačku z obou stran švu.

V agličtině se mu někdy říká „ladder stitch“, žebříkový steh. A opravdu, jeho neutáhnuté stehy připomínají příčky žebříku. Když se za nit zatáhne, stehy se skryjí a látky se spojí k sobě. Pak už zbývá jen nit pořádně zapošít. A bunda může sloužit dál.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

29.10.2024 08:46
Přidám radu, co s novou koženou bundou bez záruky(koupená v tržnici)u které
se pokazil zip po dvou týdnech nošení. Případná oprava by byla v ceně kolem
1000-1500 Kč a přitom mi stačilo koupit za 100 Kč druky, ty nabít místo zipu a ten zip opatrně žiletkou komplet vyříznout z bundy. Oprava mi jako laikovi trvala necelou hodinu a úsporou bylo minimálně 900 Kč. Navíc
výdrž druků, včetně těch náhradních je stejná, jako bundy samotné. Levné,
účelné a totéž jsem udělal i u další bundy, která byla osazena knoflíky, které se rozpadaly v kovovém kloubu (riflové kovové knoflíky). Na druky nedám dopustit a taky na to, že je lze při poškození snadno vyměnit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist