https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/vyborny-lesnici-dostanou-pristi-rok-na-hospodareni-misto-500-milionu-1-5-miliardy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výborný: Lesníci dostanou příští rok na hospodaření místo 500 milionů 1,5 miliardy

13.9.2024 21:40 (ČTK)
Lesníci dostanou příští rok na podporu lesního hospodářství 1,5 miliardy korun místo původních 500 milionů korun, se kterými počítal návrh rozpočtu. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Na nedostatek peněz si minulý týden stěžovalo Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), spokojeno není ani po navýšení. Výborný připustil, že by si rozpočet dovedl představit v jiné podobě. Uvedl, že musí realisticky pracovat s penězi, které má k dispozici. S ministerstvem financí je dohodnutý na vnitřní struktuře rozpočtu a v následujících dnech návrh představí i nevládním zemědělským organizacím.
 
Výdaje na podporu lesního hospodářství měly příští rok podle návrhu státního rozpočtu klesnout na půl miliardy korun, letos sektor hospodaří s částkou 2,1 miliardy korun. "Mohu garantovat, že částka bude v rámci struktury ministerstva zemědělství povýšena na 1,5 miliardy," řekl Výborný. K navýšení rozpočtu ale nedojde - peníze na podporu nestátních vlastníků lesů sežene podle něj ministerstvo buď z prodeje emisních povolenek, případně je přesune z jiných kapitol rozpočtu.

"S ministerstvem financí mám dohodu, jak bude vypadat vnitřní struktura rozpočtu. Jakým způsobem a koho podpoříme v tuto chvíli dokončujeme," uvedl ministr. Sdružení v reakci uvedlo, že navýšení nevyřeší dlouhodobý problém financování lesního hospodářství. "Podle našich propočtů je třeba asi čtyři miliardy ročně. Tyto prostředky jsou zásadní zejména pro vlastníky, kteří byli postiženi kůrovcovou kalamitou," řekl ČTK předseda SVOL Jiří Svoboda.

Vlastníci lesů si také stěžují, že někteří z nich ještě neobdrželi peníze za žádosti podané v loňském roce. Výborný uznal, že některé podpory nestátním vlastníkům lesů se vyplácí teprve nyní, což nepovažuje za dlouhodobě udržitelný způsob podpory lesníků. "Musím být schopen plnit sliby a závazky vůči vlastníkům lesů," doplnil.

Kromě podpory lesníků považuje Výborný za priority v rozpočtu pro příští rok pozemkové úpravy. "Dovedl bych si představit, že budeme mít o 1,5 až dvě miliardy korun na realizaci pozemkových úprav navíc, protože to jsou důležité věci," sdělil. Aktuálně je podle něj úřad schopný poskytovat na pozemkové úpravy, tedy například stavbu polních cest, obnovu rybníků či mokřadů, necelé dvě miliardy ročně.

Za důležité považuje Výborný také to, že se v rozpočtu v příštím roce počítá se dvěma miliardami na podporu zemědělců. Část peněz zachová úřad podle Výborného v dotacích, část přesune do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na podporu úroků nebo pojištění. "(Peníze) mají řešit ne plošnou podporu všem, ale primárně tam, kde se v tuto chvíli cítíme nejvíc ohrožení, to je segment středních podniků," doplnil Výborný. Částka bude podle něj rozdělena mezi zemědělce s komplexní výrobou, podpořit chce i náročné obory a citlivé komodity, tedy například pěstitele ovoce, zeleniny, nebo cukrové řepy.

Ministerstvo zemědělství bude podle návrhu státního rozpočtu příští rok hospodařit s výdaji přes 58,7 miliardy korun, což je zhruba o pět miliard korun více než letos.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jana K

14.9.2024 09:04
Proč podobné dárky nedostávají všichni podnikatelé? Nemuseli by se stresovat, jestli vydělají, jen by v klidu počkali na peníze od státu.
Byl by to idylický stav, nikdo by nepracoval, ale podnikal, a stát by všem rozdával natištěné peníze.
Odpovědět
Ra

Radek

14.9.2024 17:40
Já jsem pro zrušení všech dotací , je to jediná možnost jak vrátit konkurenci a zdravý rozvoj . Pokud už ale jsou dotovaní zemědělci a lesníci , kteří hospodaří z přírodními zdroji , což je veřejný prostor nás všech , nejen lidí ale zvířat , ptáků , fauny /flory . Měli by respektovat a dbát na životní prostor , biodiverzitu a až potom hořekovat že něco nedostali . Zatím to vidím tak že jim vadí vše živé , vše by chtěli zabít , snížit jejich stavy , zakázat ,zrušit , omezit výskyt všemu živému co jim podle jejich názoru škodí v jejich příjmech , zajímá je pouze a jen jejich zisk . Takže dotujme pouze takové , kteří májí zdravou půdu , hodnoťme podle životního prostředí které by mělo být ukazatelem toho , kterého hospodáře budeme podporovat .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist