https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/adin-vyhlidka-verejna-zaloba
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adin Vyhlídka: Veřejná žaloba

27.9.2010
Rozhrnování štěrku v korytě Bečvy.
Rozhrnování štěrku v korytě Bečvy.
Foto | Adin Vyhlídka
Tímto článkem podávám žalobu na přerovskou pobočku Povodí Moravy pro úmyslné poškozování životního prostředí města Přerova a tím i zhoršení podmínek pro zdraví obyvatel našeho města.
 

1) Opětovná snaha o další kácení známé přerovské aleje s výmluvou na současný Vodní zákon
Podle staletých zkušeností - stromy jsou zpevňujícím prvkem hrází tohoto typu. Hlavní problém vidím v nesmyslném povolování staveb v záplavových oblastech, viz Hotel Jana. Voda, která se v této části pravidelně objevuje má pravděpodobnou příčinu v tisícileté štěrkové naplavenině, kdy při každé větší povodni se zvýšenou hladinou řeky také stoupá hladina spodní vody za hrází podle zákona spojených nádob. Při déle trvající povodni voda logicky prosakuje štěrkovým podložím, ale také zatopenou kanalizační sítí. Je známo, že nesmyslný zákon by se měl spíše změnit, nikoliv striktně a hloupě dodržovat či dokonce naplňovat. Alibistický pokus o vysvětlení situace zástupci příslušných odborů Magistrátu města Přerova na kabelové televizi, vyzněl velmi planě.

2) Dalším nesmyslným konáním bylo loňské i letošní opětovné rozhrnování štěrku v korytě Bečvy, které nemělo vůbec žádný vliv na průtok vody korytem řeky při povodni. Pokud se nejednalo o odbagrování a vyvezení, což se nestalo, byla to zbytečná činnost. Každá další povodeň naplaví nový štěrk na stejná místa, proto se v minulosti na určitých místech pravidelně těžil a naši předkové věděli proč, rozhodně nebyli hloupí. Za vytěžený štěrk by se mohly získat finanční prostředky na jinou, smysluplnou činnost, takto se naopak použité veřejné finance doslova utopily v korytě Bečvy.

3) Vydláždění břehů bylo rovněž velmi diskutabilní vzhledem k tomu, že se od této praxe na základě mnoha zkušeností zcela veřejně ustupuje. Mimochodem, břehy koryta Bečvy v místech nového dláždění zůstaly po mnoha povodních (během století) prakticky ve stejné poloze nepochybně i díky stromům rostoucích na březích Bečvy. Stávající spáry mezi velkými kameny velmi zhoršily přístup k řece pro všechny živé tvory, včetně člověka. Bezohledné bylo ponechání poměrně velkých zbytků kamení na rovných plochách břehů v oblasti pod Tenisem, tím se zcela zamezilo sečení vzrostlé trávy.

4) Za naprostého nezájmu probíhá hospodaření Povodí Moravy na levém břehu pod přerovskou Nemocnicí. Nikdo z Povodí nebyl schopen provádět ani občasné kontroly čistoty břehu a upozorňovat některé tamní „zahrádkáře“ na nevhodnost skládek jakéhokoliv odpadu na břehu řeky a stejně tak na nevhodnost parkování automobilů přímo na břehu. Ovšem z naprosto špatného, nepochopitelného důvodu byl vydán pracovníkům firmy příkaz k likvidaci pásu topinambur, rostoucích pouze na okraji břehu. Topinambury právě v těchto dnech kvetou, slouží jako přirozený úkryt pro ptactvo a další živočišné druhy žijící v okolí břehů, po odkvětu jsou zdrojem potravy. Nejsou žádnou překážkou ani při velké vodě a v době květu tvoří nádherný kolorit břehů, zářícími pásy žlutého zabarvení. Z Přerova se opravdu stává Kocourkov, nemůžeme se tedy divit tomu, že přerovští obyvatelé se stěhují jinam.
reklama

 
Adin Vyhlídka
Autor je členem ČSOP a obyvatelem Přerova
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist