https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/aneta-benediktova-prosba-za-medvedi-cesnek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aneta Benediktová: Prosba za medvědí česnek

24.4.2017
Jestliže si chceme natrhat pár čerstvých lístků třeba na chléb s máslem, tak trhejme vždy dva až tři lístky ze sazenice, z jednoho trsu. Pokud otrháme všechny, tak většinou rostlinu velmi poškodíme.
Jestliže si chceme natrhat pár čerstvých lístků třeba na chléb s máslem, tak trhejme vždy dva až tři lístky ze sazenice, z jednoho trsu. Pokud otrháme všechny, tak většinou rostlinu velmi poškodíme.
Byla jsem šokovaná! Bydlím ve městě, kde každoročně v jarním období na dlouhé stráni ve stínu vysokých stromů vyrážejí tisíce rostlinek medvědího česneku.
 

Dnes jsem šla na procházku, abych se podívala na tuto jarní krásu. Avšak při pohledu na zdevastovanou stráň mi vyhrkly slzy. Nejenom pošlapané, ale přímo orvané zbytky medvědího česneku smutně trčely z černé půdy, téměř jako po jaderném výbuchu. Na rostlinkách nebyly ani listy ani poupata, některé byly celé vytrhané ze země.

Od doby, kdy účinky medvědího česneku začaly být silně medializovány, dochází přímo k nájezdům na tuto bylinu a pustošení oblastí, které v přírodě vznikaly celá léta. Bohužel si neuvědomujeme, že tímto přístupem v našich lesích a na našich stráních za dva, tři roky žádný medvědí česnek nebude.

Jestliže si chceme natrhat pár čerstvých lístků třeba na chléb s máslem, tak trhejme vždy dva až tři lístky ze sazenice, z jednoho trsu. Pokud otrháme všechny, tak většinou rostlinu velmi poškodíme. Uprostřed mezi lístky se schovává poupě, které vyraší až trošku později. Pokud hrubým trháním toto poupě poničíme nebo utrhneme, tak rostlina nevykvete, čímž jí zabraňujeme rozmnožování.Medvědí česnek je možné velmi dobře pěstovat na zahrádce nebo i na balkoně v truhlíku, podobně jako pažitku. Sazeničky se dají jednoduše zakoupit. Rostlinka potřebuje jen dost vláhy a polostín. Potom si můžeme utrhnout čerstvý lístek vždy, když jej chceme použít ke svému kulinářskému umění.

Pokud chceme využívat léčivé účinky medvědího česneku, určitě je daleko lepší si koupit nějaký kvalitní přírodní potravinový doplněk, který jej obsahuje. Nejúčinnější jsou tinktury, ať už z listů nebo poupat. Tinktury jsou vyráběné pod dohledem, správným ředěním a používá se v nich česnek pěstovaný na zahradách právě pro tyto účely.

Prosím tedy o vyslyšení mé prosby za naší přírodu, nejen za medvědí česnek. Matka příroda nám dává vše, co potřebujeme a v množství, které potřebujeme. Prosím, nechovejme se k ní jako v supermarketu při slevové nákupní akci. Všeho je dost pro všechny!

Děkuji vám

foto - Benediktová AnetaAneta Benediktová
Autorka je odborná poradkyně v oblasti bylin.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (4)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

25.4.2017 05:56
Lidi, co máte s tím medvědím česnekem. Vždyť to způsobuje až otravu! proto se dříve vůbec nepoužíval, ale teď v době Herbářů, se po něm můžeme utlouci. Nejjednodušší je poznat pravdu, podle botany.cz Allium ursinum
Odpovědět
lu

24.4.2017 11:56
kousek od naší haciendy je několik hektarů hustě poroslých touto rostlinou. chodíme tam škubat, jakož i sousedé a sousedé sousedů. zhruba tak všichni dodržují maximálně čtvrtina trsu. zdá se to trvale udržitelné.

ovšem divočáci to nedodržují. žere a válí se v tom, bahní se a rozbahní. inu, prasisko, co po něm chtít....a co teprve medvěd (toho tedy u haciendy zatím nemáme), ten, když se pase na borůvkách, tak to je masakr - autobus polských sběračů nedovede borůvčí přeorat tak, jako medvědí rodinka.
Odpovědět
MM

Milan Milan

25.4.2017 08:30
M.Č. je v podstatě "plevel" v dobrých podmínkách roste a roste, nic jej nezničí. Mám jej na zahrádce, původně to byly dvě rostlinky, po dvou letech je jich masi padesát. V malém množství na dochucení, nebo na výrobu lih.extraktu skvělé, ale trochu to při užívání pak smrdí.
Odpovědět
ml

27.4.2017 17:16
U nás v Breclavi a v okolí ho roste tolik, ze nikdy nikde není takto vytrhaný, i kdyz se sem pro lístky sjízdejí také lidé z daleka. Nevzniká tedy problém.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist