https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/anna-karnikova-zacina-druhy-tyden-klimaticke-konference-v-katovicich-staty-se-musi-dohodnout-na-pravidlech-snizovani-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anna Kárníková: Začal druhý týden klimakonference v Katovicích. Státy se musí dohodnout na pravidlech snižování emisí

11.12.2018
Klimatická konference v Katovicích.
Klimatická konference v Katovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klimatická konference v Katovicích vstupuje do druhého týdne, na jehož konci se mají státy světa dohodnout na pravidlech sledování a navyšování závazků Pařížské dohody z roku 2015.
 

První týden konference skončil v sobotu večer roztržkou nad textací závěrečného dokumentu, když Saúdská Arábie, Kuvajt, Ruská federace a USA požadovaly odstranit pozitivní zmínku o zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu o 1,5°C, závěry zprávy tedy byly pouze „vzaty na vědomí“. Tato zpráva ukázala, že pro zajištění bezpečné míry oteplení je třeba ještě rychlejší snižování emisí skleníkových plynů.

Tato neshoda by nicméně neměla zastínit fakt, že po prvním týdnu na stole úspěšně leží návrh závěrečného textu, který bude v úterý předán ministryním a ministrům k dořešení zbývajících sporných bodů.

Důležitým bodem dalšího jednání bude financování opatření na snižování emisí, které probíhá zejména skrze tzv. Zelený klimatický fond. Státy globálního Severu mají do fondu přispívat 100 mld. ročně, zatím je tam ale jen zlomek teto částky. Vkládání peněz stagnuje kvůli neshodám ohledně podmínek, za kterých bude financování v rozvojových zemích probíhat. Snahu oživit fond ukázalo Německo, které minulý týden oznámilo svůj příspěvek ve výši 1,5 miliardy eur. Česká republika do fondu přispěla 135 milionů korun v roce 2015.

Nejožehavějším tématem pak bude diskuse mezi státy o zvyšování ambicí – podle UNEP bude nutné současné závazky států do roku 2020 navýšit třikrát až pětkrát (Emissions Gap Report 2018), aby bylo možné pařížských cílů dosáhnout. Motivací pro státy by měla být i zmíněná zpráva IPCC.

Technická jednání o pravidlech pro provádění Pařížské dohody připravila několik možností na výběr pro přijíždějící ministryně a ministry. Dobrá zpráva je, že některé z extrémních návrhů už jsou mimo debatu. Nicméně političky a politici budou muset rozhodnout o sporných bodech, jako jsou například mírnější požadavky pro nejchudší země nebo poskytování finanční pomoci. Situaci budou ztěžovat Spojené státy, které jsou po pasivním období zpátky ve hře a se zjevnou chutí klimatická jednání oslabovat.


reklama

 
Anna Kárníková
Autorka je ředitelka Centra pro dopravu a energetiku.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

12.12.2018 08:07
Přehlídka zkrachovalých individuí, kterým se ta lež o "lidmi způsobeném globálním oteplování" hroutí pod rukama. Realita je v tom, že se občané proti těmto nesmyslům bouří stále víc a volí strany a politiky, které/kteří tyto lži neprosazují.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist