https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/bedrich-moldan-odesel-vaclav-mezricky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bedřich Moldan: Odešel Václav Mezřický

3.5.2018
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V evangelickém kostele v Kutné Hoře se pozůstalí naposled rozloučili s Doc. JUDr. Václavem Mezřickým, který zemřel 26. března 2018 ve věku 83 let.
 

Václav byl víc jak 40 let jednou z nejvýraznějších osobností českého environmentálního hnutí. Přispěl k založení Ekologické sekce Biologické společnosti při ČSAV v roce 1978 a k její mnohostranné aktivitě, a byl to on, který v roce 1984 předal publikaci jejího přelomového dokumentu o katastrofálním stavu životního prostředí v Československu Chartě 77, která pak zajistila její publikaci ve francouzském Le Mondu a později i ve Svobodné Evropě a v Hlasu Ameriky.

Po sametové revoluci se stal 1. náměstkem nově ustaveného Ministerstva životního prostředí a díky jeho erudici a důkladné přípravě spolu s týmem výborných právníků pod jeho vedením se mohla nová instituce „na zelené louce“ nejen vůbec ustavit, ale okamžitě začít intenzivně pracovat, takže bleskově vznikla kostra základních environmentálních zákonů platných dodnes.

K mimořádně významným počinům patří založení Katedry práva životního prostředí Univerzity Karlovy v roce 1992; po mnoho let ji vedl. Kromě pražské fakulty přednášel právo životního prostředí a problematiku globalizace rovněž na Masarykově universitě v Brně, na Universitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ale i na Fujian University v Číně a na Právnické fakultě Floridské státní university v USA.

Všechny tyto instituce jsou vedle mnoha publikací, článků i knížek trvalou památkou Václavova bohatého života. Nezapomeňme ani na jeho stopu v Kutné hoře, kde krásně zrestauroval jednu z historických budov, v níž poslední léta žil.

Čest jeho památce.


reklama

 
Bedřich Moldan
Autor je geochemik, ekolog, publicista a politik, pracuje v Centru pro otázky životního prostředí UK.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist