https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ciwf-evropsky-parlament-naprosto-selhal-v-ochrane-zvirat-behem-prepravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CIWF: Evropský parlament naprosto selhal v ochraně zvířat během přepravy

26.1.2022
Na snímku český býk na cestě do Turecka.
Na snímku český býk na cestě do Turecka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Compassion in World Farming
Evropský parlament zradil evropské občany, když při svém hlasování o doporučeních k přepravě zvířat ignoroval dlouholeté výzvy veřejnosti k zákazu vývozu živých zvířat z EU a k zákazu přepravy zranitelných zvířat v rámci Evropské unie.
 
Odhlasovaná doporučení jen velmi málo přispívají k lepší ochraně zvířat před utrpením, které musí každoročně snášet miliony hospodářských zvířat při přepravě v rámci EU nebo při vývozu do třetích zemí. Vzhledem k tomu, že Evropská komise v současné době připravuje revizi všech právních předpisů EU týkajících se životní pohody zvířat, je obrovská škoda, že Evropský parlament propásl výjimečnou příležitost uplatnit svůj vliv ve prospěch lepších podmínek přepravy zvířat, po kterých již dlouho volá veřejnost v celé Evropě.

Europoslanci, kteří hlasovali proti pokroku v této oblasti, nesou zodpovědnost za to, že se nechali ovládnout zájmy úzké skupiny, která na tomto krutém obchodu profituje, místo aby naslouchali přáním občanů, jež mají zastupovat a kteří chtějí pro zvířata skutečné zlepšení.

Hospodářská zvířata trpí během přepravy, neboť jsou během dlouhých a vyčerpávajících cest často těsně namačkaná na sebe, a to i v počasí, které může být extrémně horké. V kamionech panují vysoké teploty, chybí čerstvý vzduch a zvířata musí po celou dobu cesty stát ve své moči a výkalech. Nedostatek krmiva a nevhodná napájecí zařízení nebo ztížený přístup k nim mohou způsobit, že zvířata jsou vyčerpaná hladem a žízní.

V takových podmínkách není neobvyklé, že některá zvířata během přepravy uhynou a při nejhorších katastrofách jich umírají tisíce. V roce 2019 se utopilo více než 14 000 ovcí určených na vývoz, když se nákladní loď, která je převážela, převrátila v rumunském černomořském přístavu Midia.

Páteční hlasování znamená, že Parlament nedokázal ochránit welfare neodstavených a březích zvířat. Neodstavená mláďata, jako jsou telata, trpí hladem, žízní a tepelným stresem, který má silný dopad na jejich zranitelný imunitní systém. Žádná zvláštní péče nebude věnována ani březím samicím, které někdy musí rodit v hrozných podmínkách přímo v kamionu nebo na palubě lodí.

Každý rok se z EU do třetích zemí vyvezou více než tři miliony živých zvířat. Cesty po silnici nebo po moři jsou obzvláště dlouhé a stresující do zemí, jako je Turecko, Libanon, Libye a Alžírsko, které jsou považovány za vysoce rizikové z hlediska ochrany zvířat a kam putují každoročně i zvířata z České republiky. Stále znovu a znovu jsou hlášeny případy nesmírného týrání ve třetích zemích, ale pro EU je nemožné prosazovat své právní předpisy na ochranu zvířat za svými hranicemi.

CIWF naléhavě žádá Evropskou komisi, aby při předložení návrhu revize právních předpisů EU o přepravě zvířat v příštím roce zahrnula následující ustanovení:

• zákaz vývozu živých zvířat do třetích zemí všemi způsoby přepravy a náhrada tohoto vývozu obchodem s masem, jatečními trupy a genetickým materiálem
• přijetí opatření k omezení přepravy živých zvířat v rámci EU:
   - zákaz přepravy neodstavených mláďat
   - zákaz přepravy březích zvířat, pokud již uplynulo více než 40 % očekávané doby březosti
   - námořní přepravu provádět pouze za velmi přísných pravidel, vždy za přítomnosti veterinárního lékaře na palubě a s proveditelnými pohotovostními plány pro mimořádné situace
   - teplotní rozmezí, v němž lze přepravu uskutečnit, stanovit specificky pro jednotlivé druhy a kategorie (např. kojící/nekojící, na konci produkčního cyklu atd.)
   - zavést absolutní časové limity přepravy v maximální délce 8 hodin pro dospělý skot, ovce a prasata a 4 hodiny pro králíky a drůbež.

reklama

 
Další informace |
Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat, odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Německu, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist