Zakažte krutou přepravu živých zvířat, žádá 900 000 evropských občanů europoslance
Ochránci zvířat z několika různých organizací (Compassion in World Farming, FOUR PAWS, WeMove Europe a Animals International) připravili petici, která požaduje celoevropský zákaz přepravy živých zvířat do třetích zemí. Pod petici se podepsalo devět set tisíc Evropanů. Ve čtvrtek 13. 1. ji zástupci organizací předali v Evropském parlamentu europoslankyni Tilly Metz, předsedkyni výboru ANIT a prezidentce parlamentní skupiny Intergroup on the Welfare and Conservation of Animals.
Petice vyzývá europoslance, aby posílili doporučení výboru ANIT a podpořili zákaz vývozu živých zvířat mimo EU, zákaz převozu neodstavených mláďat a omezení maximální délky přepravy na osm hodin pro dospělý skot, prasata a ovce a na čtyři hodiny pro drůbež a králíky.
Přečtěte si také |
Deset dní pekelného vedra na korbě kamionu. O osudu krav převážených Česka do Turecka informují ochránci zvířat„Devět set tisíc evropských občanů vysílá prostřednictvím naší petice jasný vzkaz Evropské unii, že tyto dlouhé a zbytečné cesty způsobují hospodářským zvířatům utrpení a měly by být zakázány,“ říká Olga Kikou, ředitelka Compassion in World Farming EU. „Žádáme europoslance, aby vyslechli naši žádost a vykročením nad rámec doporučení komise ANIT prokázali ambici zlepšit životy milionů hospodářských zvířat. Utrpení a muka spojená s dlouhými cestami musí být zmírněna zavedením přísnějších pravidel, omezením absolutní délky přepravy a konkrétní ochranou zranitelnějších druhů zvířat.“
„Členové Evropského parlamentu by měli vyslyšet své voliče a při svém hlasování myslet na pravidlo maximální délky přepravy 0-4-8: 0 hodin na cestě pro nejzranitelnější zvířata, 4 hodiny pro drůbež a králíky a 8 hodin pro dospělý skot, ovce a prasata. Jakékoli delší cesty, export živých zvířat a lodní přeprava se musí zakázat úplně,“ říká Pierre Sultana, ředitel evropské politické kanceláře ve FOUR PAWS.
„Europoslanci by kromě plnění svých povinností jakožto zástupci evropských občanů měli brát zřetel také na masové mobilizace a akce, které jsou hlasem jejich voličů. Lidé ze všech koutů Evropy vysílají Parlamentu jasný signál: sledujeme, zda vyslyšíte naše požadavky, či nikoli,“ říká Virginia López Calvo, vedoucí kampaní ve WeMove Europe.
„O vývozu živých zvířat se hodně mluvilo, ale já jsem při svém pobytu ve třetích zemích žádnou změnu v tom, jak se zachází s evropskými zvířaty, neviděl. Tento obchod nejde vylepšit. Nemůže být humánní. Musí se jednou provždy ukončit,“ říká Gabriel Paun, ředitel Animals International.
Přečtěte si také |
Zvířata má před utrpením při dálkové přepravě chránit unijní legislativa. Ta se ale roky naprosto ignoruje, říká MichaličkováJak informují zástupci organizací, 17. ledna se příznivci zákazu dálkové přepravy v celé Evropě zúčastní twitterové bouře, aby toto poselství posílili před hlasováním na plenárním zasedání, které se bude konat 20. ledna.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Slovan
14.1.2022 11:04Jednoznačně zakázat! Tady žádný kompromis neexisuje.
Jaroslav Řezáč
14.1.2022 17:04 Reaguje na Slovanmeluzína
14.1.2022 11:32smějící se bestie
14.1.2022 11:50ale ten zákaz jde proti globalizaci, dotacím. To se těžko v Bruseli obejdou.
Tam v tom skleníku žijou mimo realitu !
smějící se bestie
14.1.2022 11:54 Reaguje na smějící se bestieTo nevylučuje, dát si občas něco z větší dálky.
Miloš Lesák
15.1.2022 17:17 Reaguje na smějící se bestieLukas B.
14.1.2022 12:11pavel peregrin
14.1.2022 12:18Co se týká smysluplnosti přepravy jako takové, je otázka jiná.
Miloš Lesák
15.1.2022 17:02Majka Kletečková
16.1.2022 15:53 Reaguje na Miloš LesákMožná, že na území EU se standardy pro převážení zvířat ve většině případů dodržují a funguje kontrola (?), ale za hranicemi EU je to stoprocentně jiné. Tam se zachází se zvířaty hodně špatně. Nejenom šumavské ovce posílané hromadně na porážku do Turecka by o tom mohly vyprávět. Také některý dobytek z ČR dopravovaný do Španělska a Francie je pak dále posílán do muslimských zemí, ač mi vykazujeme jako cílové destinace země EU. Tato zvířata před svou smrtí zažívají dlouhodobý stres a trápení.