https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/csop-silnicari-splni-pripominky-csop-sumperk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČSOP: Silničáři splní připomínky ČSOP Šumperk

18.12.2023
Na ilustračním snímku stavba dálnice D35.
Na ilustračním snímku stavba dálnice D35.
Dálnice D35 se bude stavět bez zpoždění a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) splní všechny požadavky ČSOP Šumperk na doplnění chybějících částí projektové dokumentace, například ohledně náhradní výsadby zeleně. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl dokonce poděkoval předsedovi ČSOP Šumperk Slavomíru Bušinovi za konstruktivní přístup. „Jde mu opravdu o ochranu přírody,“ napsal ředitel Mátl na sociální síti X.
 
Kauza, která plnila v posledních měsících média, tak skončila dohodou mezi investorem a spolkem a ukázala, že je důležité, pokud spolu obě strany konstruktivně mluví a mají snahu se dohodnout. Čili jinými slovy, kde je vůle, je i cesta.

ŘSD a ČSOP Šumperk uzavřeli společné memorandum, v němž ŘSD deklarovala vyhovět podmínkám ČSOP v rámci stavby D35 a ČSOP stáhnout rozklad proti povolení.

Od začátku říkal Český svaz ochránců přírody Šumperk, že mu nejde o zastavení stavby obchvatu, který vnímá jako důležitý. Požadoval pouze, aby byly dodrženy všechny požadavky dohodnuté v průběhu povolovacího řízení. Což stavební úřad ve svém rozhodnutí ignoroval. Ve sdělovacích prostředcích to ale tak nevypadalo. Média stranila silničářům a druhá strana pro ně byla pouze ta, co blokuje potřebnou stavbu.

Situaci navíc ještě zhoršoval časový souběh se zablokováním stavby jiné dálnice (D11) ze strany Miroslava Patrika z Dětí Země, kdy bohužel Děti Země žádné argumenty nevznesly, pouze se odvolaly. A jak média, tak diskutující na sociálních sítích automaticky házeli obě kauzy do stejného pytle „ekoterorismu“.

A jak už to bývá, ani informace o úspěšné dohodě nedostala v médiích dostatek pozornosti. Prostě pozitivní zprávy mediálně „netáhnou“. Každopádně pozitivním zjištěním z celé kauzy je ochota ŘSD přiznat a snažit se napravit pochybení úředníků.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.12.2023 13:23
To se ČSOP Šumperk povedlo , gratulace.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.12.2023 20:04
Tady je krásně vidět, že když dva dělají "totéž", není to to samé. Mezi "pomáhat" a "prudit" je rozdíl...
Odpovědět
ja

jarda

6.1.2024 22:10
Souhlasím, povedlo se. Je třeba, aby někdo šlendrián úředníků napravoval.
Odpovědět
ja

jarda

6.1.2024 22:40
Věřím tomu, že tito ochránci přírody ze Šumperka nemají nic společného s totalitní partičkou OV ČSOP Šumperk, která vznikla v r. 1980 z rozkazu OV KSČ a působila až do r. 1990. Jejím guru byl tehdejší ředitel muzea a později vedoucí odboru kultury ONV s příznačným vzděláním - agronom. A jeden z této party OV ČSOP byl nedávno oceněn Maltézskou nadací za svou dlouholetou činnost pro přírodu. Ve svém medailonku hovoří o všem možném. Ale o tom, že byl celou dobu členem tohoto OV, ani slovo. Že by svědomí, nebo obava, že ještě existují pamětníci? A někde taky příslušné doklady?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist