https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/damir-durakovi-od-ledna-vzroste-dan-z-cng-na-dvojnasobek.stale-vsak-bude-o-10-korun-nizsi-nez-u-litru-benzinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Damir Duraković: Od ledna vzroste daň z CNG na dvojnásobek. Stále ale půjde o levné palivo

30.11.2019
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stlačený zemní plyn (CNG) od ledna 2020 zřejmě podraží. Vzroste totiž daň ze zemního plynu, která aktuálně činí 1,44 Kč/m3 CNG. V příštím roce bude téměř dvojnásobná, tedy 2,80 Kč/m3. Spotřební daň z benzínu přitom činí 12,84 Kč/l. Daňové zvýhodnění CNG bude trvat minimálně do roku 2025. Stát se totiž zavázal, že v rámci podpory využití zemního plynu v dopravě daň do té doby nepřekročí 3 Kč/m3.
 

CNG je jako ekologicky přívětivější alternativa konvenčních ropných paliv státem dlouhodobě podporován sníženým zdaněním. Do konce roku 2011 byla daň ze zemního plynu nulová. V dalších letech postupně rostla, naposledy v roce 2018, kdy se zvýšila z 0,72 Kč/m3 na 1,44 Kč/m3, respektive z 1 Kč/kg na 2 Kč/kg. Kilogram je jednotka obvykle uváděná na plnicích stanicích CNG. Metr krychlový je zase množství, které co do obsahu energie odpovídá jednomu litru benzínu. Je tedy vhodný pro porovnání rozdílu v ceně mezi benzínem a CNG.

Od příštího roku daň ze zemního plynu dále poroste. Zákon od ledna 2020 počítá s dalším zvýšením zdanění CNG. Za každý metr krychlový odvedeme státu nově skoro dvojnásobek, konkrétně 2 koruny a 80 haléřů, což odpovídá asi 3 korunám a 90 haléřům za kilogram CNG. Stát se navíc v rámci Memoranda o dlouhodobé spolupráci v oblasti rozvoje vozidel na zemní plyn pro období do roku 2025 zavázal v této podpoře i nadále pokračovat. Minimálně do roku 2025 je tak garantováno, že daň ze zemního plynu nepřekročí za stanovených podmínek 3 koruny za metr krychlový CNG.

Nová výše daně ze zemního plynu je nicméně stále výrazně nižší než spotřební daň konvenčních ropných paliv, která činí u benzínu 12,84 Kč/l a u nafty 10,95 Kč/l. CNG tak i nadále zůstává výrazně cenově výhodnější. Aktuálně stojí v Česku litr benzínu či nafty dle údajů Evropské komise skoro 32 korun. Průměrná cena CNG je pak asi 26,50 Kč/kg, respektive necelých 19 Kč/m3.

Živnostníci a firmy mohou dokonce bez závazků k minimálním odběrům dosáhnout na ještě výhodnější cenu. Odběry CNG prostřednictvím naší nákupní aliance brzy překročí půl milionu kilogramů ročně, což nám dává silnou vyjednávací pozici. Díky tomu jsme schopni prostřednictvím našich CNG karet poskytovat slevu 2 Kč/kg. Metr krychlový tak nyní vyjde po slevě v průměru na 17 korun a 50 haléřů a i s vyšší daní od roku 2020 bude stále o více než 40 procent levnější než benzín.


reklama

 
foto - Duraković Damir
Damir Duraković
Autor je generální ředitel nákupní aliance Axigon.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.11.2019 12:16
Státním slibům nelze věřit. Existuje celá řada případů, kdy stát jiné osoby doslova podvedl.
Abych nechodil daleko - dodatečné zdanění církevních náhrad.
Potřebovali bychom takové vlády a parlamenty,které nezpochybňují již jednou přijatá rozhodnutí a vytvářejí stabilní právní prostředí pro celou společnost.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

30.11.2019 17:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
A pokud stát udělá rozhodnutí, které odporuje ústavě a nerespektuje znění zákona, má být takové rozhodnutí opraveno?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.11.2019 20:03 Reaguje na Jiří Svoboda
To je na zvážení soudů, resp. ÚS. Podmínkou je , že oprávněná osoba podá soudu návrh.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.12.2019 05:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Podvodem samozřejmě není to, když se stát rozhodne cokoliv zdanit, nebo přestat podporovat. To stát činí celkem často. Tady platí rčení "Občané držte si peněženky, parlament zasedá". A u zvýhodňovaných paliv je zřejmé, že při širším rozšíření ty peníze státu budou chybět a proto daň zvedne. Pokud budou časté elektromobily, tak daň zavede i na ně.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist