https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-uhelna-komise-prijde-s-doporucenimi.ve-finale-ale-bude-zalezet-na-vlade-jake-realne-kroky-udela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Uhelná komise přijde s doporučeními. Ve finále ale bude záležet na vládě, jaké reálné kroky udělá

31.7.2019 | PRAHA
Vláda dnes schválila vznik uhelné komise po vzoru Německa. Podle Pirátů, pro které je odklon od závislosti od fosilních paliv zásadní téma, jde o krok dobrým směrem. Nesmíme však zapomínat, že výstupem práce komise bude doporučení a záleží na vládě a politicích nakolik toto doporučení vezmou vážně. S napětím budu očekávat výsledky s ohledem na to, že již dnes má vláda schválené strategie a koncepce vedoucí k útlumu těžby uhlí a odklonu od uhelné energetiky, ale těchto dokumentů se bohužel nedrží.
 

Například včera zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí zprávu o vydání souhlasného stanoviska EIA k prodloužení těžby uhlí na lomu Bílina o pět let, tedy až do roku 2035. Přitom podle studie Univerzity Karlovy z roku 2015 se prolomením těžby na dole Bílina a následným spálením uhlí do ovzduší vypustí více než 210 milionů tun CO2.

Dosažení bezuhlíkové ekonomiky je přitom pro českou energetiku a průmysl velkou výzvou a příležitostí. Vhodně investované finance, které jsou nyní k dispozici na transformaci technologii, vývoj obnovitelných zdrojů a energetické úspory, mohou české firmy posunout k vyšší prosperitě a konkurenceschopnosti. Když nebudeme investovat do průmyslu teď, tak nám ujede vlak i finanční zdroje, které jsou určeny na nastavení bezuhlíkové ekonomiky.

Finanční prostředky z Evropské unie také směřují do postižených regionů útlumem těžby a fosilní energetiky. Právě dlouhodobě plánovaná restrukturalizace těchto regionů, zaměřená na rekultivace po těžbě, rozvoj infrastrukury, pracovní příležitosti a především pak důraz na sociální spravedlnost, jsou základem pro úspěšný odklon od uhlí. Na transformací těchto regionů se musí také významně podílet i samotné těžařské společnosti. I pro ně to může být řešení pro přenastavení vlastní ekonomiky a vytvoření pracovních příležitostí v regionu.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist