Dana Balcarová: Těžba v dole Turów pokračuje přes rozhodnutí soudu
10.9.2021
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dohoda české a polské strany na ukončení těžby v polském dole Turów či na opatřeních, které by zastavily negativní vliv dolu na české území, zatím stále není uzavřena. Provoz dolu pokračuje v rozporu s rozhodnutím Evropského soudu a čeká se, kdy bude Soudním dvorem Evropské unie uložena sankce. Výbor pro životní prostředí dnes přijal usnesení, ve kterém zavazuje Ministerstvo životního prostředí, aby do konce září předložilo výboru souhrnnou zprávu o stávajícím vlivu dolu Turów na české území, zejména s ohledem na podzemní a povrchové vody, vysoušení krajiny, emise hluku a prašnosti.
Jsem velmi ráda, že se podařilo přimět ministerstvo předložit výboru souhrn informací o vlivu dolu Turów a pokračující těžby na životní prostředí i občany ČR žijící v bezprostřední blízkosti dolu. Skutečný vliv těžby na české území je totiž několikanásobně větší, než Polsko tvrdilo. Monitoring ukazuje, že voda odtéká z obce Uhelná přímo k dolu mnohem větší rychlostí, než se předpokládalo. Pro lepší představu se nyní nachází na hranici úbytku, která byla předpokládána až v roce 2044. Hrozí, že do 5-6 let budou tisíce rodin bez vody, protože do té doby se nestihne vybudovat systém zásobování pitnou vodou v daném regionu. Výboru se účastnila obyvatelka obce Uhelná, která tento fatální úbytek vody potvrdila. Za zcela nepřijatelný považuji přístup Ministerstva životního prostředí, které rychlý úbytek vody sice potvrzuje, ale občanům Uhelné není schopné podat prakticky žádné informace o vývoji jednání s Polskem a slovy náměstka Smrže říká, že jim občané musí prostě věřit.
Aktuálně je dle mého názoru nutné navrhnout a realizovat opatření, která okamžitě zabrání negativnímu vlivu těžby na české občany i životní prostředí. V tuto chvíli si nemůžeme být jisti, že dohoda s Polskem bude skutečně uzavřena a že bude mít podobu přijatelnou pro ČR. Polská strana totiž nemá motivaci dohodu uzavřít co nejrychleji, ani omezovat své zájmy. Ministerstvo životního prostředí by se mělo soustředit na vytvoření strategie a podkladů pro případ, že k uzavření dohody s Polskem skutečně nedojde, a to například postupem podle evropské směrnice řešící odpovědnost za škody na životním prostředí.
reklama
Dana BalcarováAutorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
"Aktuálně je dle mého názoru nutné navrhnout a realizovat opatření, která okamžitě zabrání negativnímu vlivu těžby na české občany i životní prostředí."
Napsat to Maruška z Dolní Horní, tak dejme tomu. Ale s ohledem na funkci/e autorky, stávající i ty potenciální/stínové, bych tedy očekával něco konkrétnějšího.
Pšonci nás mají na háku a mají setrvale na háku tak nějak i EU. Do jisté míry si to mohou dovolit (na rozdíl třeba od nás, co si budeme malovat), v něčem je mi to sympatické, v něčem je díky tomu považuju za bandu retardů.
To je prostě realita.
Ale to každý ví (kázeň a lázeň:-))), kvůli tomu není potřeba psát článek, byť jen na ekolist.
Takže u toho navrhovaného (ne)řešení bych fakt očekával, že bude jasně uvedeno co je možno dělat, jak moc to může pomoci a kolik to bude stát.
Odpovědět
objektivně vzato jediné řešení je uzavření dolu. Je tak hluboký, že žádné skutečně funkční zařízení pro zabránění odtoku vody z okolního území není možný a ani pořádně zrealizovat. Je však otázka, jestli Poláci chtějí uzavřít elektrárnu, která nedávno prošla modernizací a dodává 5-7% energie do sítě...obecně je produktivnější zkrátka vidět problém Polským pohledem a tlačit na změnu technologie aby nebyla pro životní prostředí destruktivní. VYPLAZOVAT NA SEBE JAZYK Z KAŽDÉ STRANY HRANICE JDE ale nic se nevyřeší.
Odpovědět
i když od Pirátů taková nepříliš zaujatost pro životní prostředí mě nepřekvapuje...ono strana ajeťáků a smažek, internet do každé hlavy ať jsou děti lépe ovladatelné s heslem více tupých ovcí, i když oni spíš ty ovce budou těžké jako " kráva" v kontextu lenosti a obezitu pro školní lavice a domov...online tuky denně doma a v mozku z tuku kostku.
Odpovědět
ČR musí okamžitě začít realizovat náhradní vodovodní přivaděče a nové vrty a nádrže, resp. přehrady na pitnou vodu pro postiženou oblast. Tyto opatření hradit ze zvláštního úvěru, který bude zatížen mimořádným sankčním úrokem s ohledem na termín jeho úhrady ze strany Polska a vznést u EU-soudu žalobu na Polsko, že neplní dohody. Současně s tím stáhnout veškeré hospodářské a finanční aktivity co má ČR v Polsku a Polské aktiva v ČR "zmrazit". Jedině tak,se s "Pšonky" lze domluvit. Oni, totiž rozumí pouze síle, viz. jak si počínali při Okupaci "Těšínska" před II.WW.
Odpovědět
ono ta infrastruktura v zemi není v bezpečí, tím, jak se půda vysušuje, dochází v půdním profilu k posunům, které mohou zapříčinit popraskání potrubí a vedení které jsou zakopány v zemi.
Odpovědět
Moc téhle problematice nerozumím a tak jen hádám, dnes musí být zpracováno u kdejaké blbosti vliv na přírodu, spodní vodu atd. myslím že se to týká i nové studny. Tady je díra jak po asteroidu co vyhubil dinosaury a začne se to řešit až když se už je nejspíš pozdě?
Odpovědět
kdyby nebylo Turowa, tak Poláci ani nezareágujou na to, že by bylo už vhodné zahrabat uhelné sluje. Tohle trochu probudilo spící Poláky z omylu, že uhlí budou těžit do bezvědomí. Téma eliminace těžby uhlí bylo podprahové téma celá desetiletí a politika v Polsku na to nereágovala. Tudíž, když v Polsku nevidí problém, není s kým komunikovat. Proto se to dělá, tak jak je
Odpovědět
|
|