https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/david-zitek-jaro-jiz-vstoupilo-do-dveri-prazske-zvireci-zachranky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Zítek: Jaro již vstoupilo do dveří Pražské zvířecí záchranky

5.3.2015
V těchto dnech se hojně rodí i zajíčci. U těchto i jiných mláďat platí vždy zásadní pravidlo. Nejprve zavolat odborníky na lince 774 155 185 a poradit se o dalším postupu. Často totiž lidé mládě seberou zcela zbytečně
V těchto dnech se hojně rodí i zajíčci. U těchto i jiných mláďat platí vždy zásadní pravidlo. Nejprve zavolat odborníky na lince 774 155 185 a poradit se o dalším postupu. Často totiž lidé mládě seberou zcela zbytečně
Foto | Jessica W / Flickr
Ačkoli meteorologové předpovídají v nejbližších dnech ochlazení a sněhové přeháňky, pro Pražskou zvířecí záchranku již definitivně začalo jaro. Důkazem jsou mláďata přijatá v posledních dnech. Vedle malých hrdliček či zajíčků, přijali ochránci přírody dvě několikadenní selátka. Obě jsou v péči odborníků a čeká je náročné období.
 


V úterý, kolem čtvrté hodiny odpolední, zazvonil pohotovostní telefon Pražské zvířecí záchranky s číslem 774 155 185. Volala paní Hana z Bratřínova na Praze západ, že nalezla dvě malá prasátka divoká. Spadla prý z několika metrového srázu a jedno z nich bohužel pád nepřežilo. Na místo ihned vyrazil zásahový vůz s vyškolenou posádkou. Po příjezdu se ukázalo, že přeživší selátko neutrpělo žádné viditelné poranění. Z bříška mu však ještě visela pupeční šňůra a bylo poměrně prochladlé. Ochránci jej proto uložili do přepravky, přikryli a odvezli k odborníkům do záchranné stanice Aves Kladno.

Po sedmé hodině večerní však volala paní Hana znovu. Pes jí prý přinesl ze stejného místa další selátko. To se jí navíc zdálo ještě menší a vyčerpanější, než to předchozí. Na místo proto opět vyjela zvířecí záchranka a selátko převzala. Stejně jako první prasátko, ani tohle na první pohled neutrpělo žádné zranění a stejně jako v předchozím případě se jednalo o prasečí holčičku.

Obě selátka podstoupila veterinární vyšetření, která potvrdila, že se při pádu či přenosu psem nijak neporanila. Nyní jsou spolu a pečují o ně ošetřovatelé záchranné stanice. Vzhledem k jejich velmi nízkému věku pro ně bude prvních několik dní až týdnů kritických. Odchov takto malých mláďat je totiž velmi náročný. Pokud však přežijí, ani pak jejich strasti neskončí. Do volné přírody se totiž již nikdy nevrátí a vypuštěné budou pravděpodobně v nějaké oboře.

Mimo tyto dva případy přijali pracovníci zvířecí záchranky v Praze i na Praze západ několik dalších mláďat. Kromě hrdliček se jednalo se především o malé zajíčky, kteří se již v těchto dnech poměrně hojně rodí. U těchto i jiných mláďat platí vždy zásadní pravidlo. Nejprve zavolat odborníky na lince 774 155 185 a poradit se o dalším postupu. Často totiž lidé mládě seberou zcela zbytečně.

Pražská zvířecí záchranka působí na území hlavního města Prahy a Černošicka od září 2009. Za tu dobu přijali její pracovníci stovky mláďat i jinak hendikepovaných divokých zvířat. Stále se však potýká s akutním nedostatkem financí, které například nedovolují koupi tolik potřebného, nového zásahového vozu. Pokud můžete, pomozte prosím ochráncům přírody v jejich činnosti. Více informací naleznete na www.praha.zachranazvirat.cz.
David Zítek
Pražská zvířecí záchranka
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist